Erkeklerde İdrar Yanması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Erkeklerde İdrar Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde idrar yanması, görülebilen idrar yolu enfeksiyonu sık sık obstrüksiyona, böbrek taşıyla meydana gelen tıkanmaya ya da prostat büyümesine ya da idrar sondası yerleştirilmesine ilişkili model gelişir. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu geliştiğinde ilk olarak enfeksiyonunun hangi organda meydana geldiği ve hangi antibiyotiğin etkili meydana geldiği belirlenmelidir. Sık sık hekimler prostatın enfekte olmasını engellemek için kadınlardan daha uzunca zaman antibiyotik kullanılmasını önermektedir.

Prostat irini, müzmin bakteriyel prostatit, ortaya gelen kişilerde tedavi daha kolay değildir. Zira bu kişilerde antibiyotiklerin iltihaplı prostat dokusuna etki etmeleri güçtür. Bu nedenle bu çeşit hastalara sıkı seçilmiş antibiyotikler ile uzunca aşama tedavi önerilmektedir. İhtiyar adam hasta kişilerde meydana gelen idrar yolu enfeksiyonları çoğunlukla akut bakteriyel prostatit ile ilişkili olup çabuk bir olarak tedavi edilmediği halde çok fazla önemli neticeler doğurabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu çok sık rastlanan ve fazladan fazla kadınları etkileyen bir rahatsızlıktır. Ağrılı ve zahmet veren olabilir ama birçok kez, spontane ya da hekimin belirleyeceği bir antibiyotik tedavisiyle birden çok zaman içinde geçer. Kimi zaman de olsa çocuklarda da görülebilir. Kolay bir idrar testi ile anında tanı edilir. Bu rahatsızlığın başlıca sebebi bakterilerdir. Normalde beden aracılığıyla anında atılan zarar veren bakteriler, birtakım vakit vücudun koruma sistemini alt ederek enfeksiyona yol açar. İdrar yolu dediğimizde bu tanımlama bedende böbrekleri, idrar kanallarını, mesaneyi ve üretrayı yani idrarın atıldığı kanal - sidik borusu kapsar. İdrarın bedende oluşup dışarı atıldığı bütün bu bölgeler, üst ve alt idrar yolu diye de bununla birlikte ikiye ayrılır. İdrar yolu çoğunlukla bakteriler, mikroplar sebebinden enfekte olur demiştik. Bu mikroplar aralarında en bilineni birey dışkısında yer alan 'E. Coli' isimli mikroptur.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Sebepleri Nelerdir?

Bakteriler: Birçok idrar yolu enfeksiyonu sindirim sisteminde hayatını sürdüren bakterilerden ötürü kaynaklanır. Şayet bu bakteriler idrarın auta atıldığı sidik borusuna (Üretraya) ulaşırsa enfeksiyon ortaya gelebilir. Bakterilerin idrar yöntemine anüs vasıtasıyla geçtiği düşünülür. Tuvalet temizliği esnasında tuvalet kâğıdı önce anüse ve oradan da genital bölgeye değdiğinde, dışkıdaki bakteriler çoğalıp üretrada ilerleyebilir. Bu olarak idrarı mesaneden vücuttan atıldığı deliğe denli taşıyan üretrada, idrarın biriktiği mesanede, mesaneden böbreklere uzanan idrar kanallarında veya böbreklerde enfeksiyon ortaya gelebilir. Kadınlarda üretra daha az ve anüse daha uzak olmayan olduğundan, idrar yolu enfeksiyonu fazladan fazla bayanlarda görülür. Bakterilerin anüsten üretraya erişmesi ve oradan mesaneye geçmesi bayanlarda daha kolaydır.

Genital Hijyen: Gerçek bir tuvalet temizliği enfeksiyon rizikosunu hafifletecektir. Tuvalete çıktıktan ardından tuvalet kağıdını arkadan öne gerçek değil de önden arkaya gerçek davranış ettirerek tuvalet temizliği yapılmalıdır. Bu olarak dışkıdaki mikropların idrar yollarına ilerlemesi önlenebilir. Ayrıca genital bölgenin tuvalet haricinde da temiz tutulması çok fazla mühimdir. Tek temizlik yerine sabun veya parfüm kullanmak olur. Buradaki faydalı bakterileri öldürebilirsiniz. Temiz, pamuklu çamaşırlar giymek, sentetik iç çamaşırlarından kaçınmak enfeksiyonları önleyecektir.

Böbrek Taşları: İdrar yönteminin tıkanması idrar yolu enfeksiyonuna sürükleyebilir. Bu tıkanmanın başlıca nedenlerinden bir tanesi de böbrek taşları olabilir. Böbrek taşları bakterilerin üreyip çoğalacağı bir hayat sahası sağlamış olur. Bebeklerde ve minik çocuklarda da bu hale rastlanabilir.

Mesanenin tam boşalmaması: Şayet mesaneyi tamamı ile boşaltmanızı engelleyen bir durum varsa ve idrar mesanede gereğinden çok fazla kalıyorsa, bu vaziyette enfeksiyona neden bakterilerin artması da kolaylaşır.

Erkeklerde İdrar Yanması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

İdrar Kültürü Nedir?

İdrar Kültürü Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Tutmanın Zararları?

İdrar Tutmanın Zararları?

Bayanlarda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Bayanlarda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte İdrarda Protein Çıkması

Hamilelikte İdrarda Protein Çıkması

İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Testinde Gebelik Nasıl Saptanır

İdrar Testinde Gebelik Nasıl Saptanır

Güncel

İdrar Borusu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Borusu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrar Yolu Yanmasına Ne İyi Gelir?

İdrar Yolu Yanmasına Ne İyi Gelir?