İdrar Yolu Enfeksiyonu Adeti Geciktirir mi?
15 Mayıs 2024

İdrar Yolu Enfeksiyonu Adeti Geciktirir mi?

İdrar yolu enfeksiyonu adeti geciktirir mi, Adet gecikmesi çoğunlukla hormonal nedenlere ve hamilelik vaziyetine bağlıdır fakat idrar yollarındaki iltihaplanma da adet gecikmesi sebepleri aralarında sayılmaktadır.

Her 5 kadından herhangi birinin başına yaşamsal süresince en az bir kere gelebilen idrar yolu irini, hafif ve basit tedavi edilebilen bir huzursuzluk meydana gelmesine nazaran ihmal edilmesi daimî hasarlara sürükleyebilir. İdrar yolu irini alt ve üst yollar olmak üzere 2 grupta incelenebilir. Üst idrar yollarında böbrekler, mesane bölümüyle üreter denen tüpler yer alır. Alt idrar yollarında ise mesanenin dışa açılımını imkânı sunan üretra yer alır. Alt idrar yollarında iltihaplanma daha fazladır. Alt idrar yollarındaki bu iltihaplanma sık sık tekrarlama eğilimi gösteren ve kadınların korkulu rüyası meydana gelen bir enfeksiyondur. Bu iltihaplanma seks esnasında yanmaya, adet öncesi ve sonrasında sancılara, adet gecikmesine ve idrar yaparken yanmaya yol açar. İdrar yolu iltihabının adet geciktirmesi, mümkün bir vaziyettir zira idrar yolu idrar kesesine ve yumurtalıklara giden kanallardır. Bu kanalların enfeksiyona yakalanması ve tedavi edilmemesi bilhassa böbreklerde daimî hasarlara sürükleyebilir. İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda yaygın görülebilen bir rahatsızlıktır. Şiddetine yönelik çok fazla ağrılı meydana gelen huzursuzluk bazen spontane geçebilir. Fakat şikâyetler başladığında hekimin belirleyeceği bir antibiyotik tedavisiyle birden çok zaman içinde geçer. Hastalığın teşhisi amaçlı idrar testi yaptırılır. Bakteriler idrar yolu enfeksiyonuna yol açar, rahatsızlığın başlıca sebebi bakterilerdir. Bedende idrar yolu dendiğinde böbrekler, idrar kanalları, mesane ve üretra anlaşılır. İdrarın bedende oluşup dışarı atıldığı tüm bu bölgeler enfeksiyondan etkilenebilir. Bu rahatsızlığa neden meydana gelen mikroplar aralarında en bilineni birey dışkısında yer alan 'E. Coli' isimli mikroptur. Enfeksiyon etkilediği bölgeye yönelik farklı isimle anılır. Söz gelişi birçok bayanın meydana geldiği idrar yolu enfeksiyonu yepyeni gelin hastalı malum sistit, mesane enfeksiyonudur. İdrar yolu enfeksiyonu regl döneminin gecikmesine neden olmamaktadır. Regl döneminin gecikmesinin alt kısmında hamilelik veya hormonal yabancı sebepler olmaktadır. Bu nedenle İdrar yolu enfeksiyonu rehabilitasyonu anında adet gecikmesi de yaşanırsa bu sıkıntı anında hekime bildirilmelidir.

İdrar yolları enfeksiyonu kadınlarda yaygın görülebilen tek rahatsızlıktır. Şiddetine yönelik çok fazla ağrılı olan huzursuzluk bazen kendi kendine geçebilir. Fakat yakınmalar başladığında hekimin belirleyeceği tek antibiyotik tedavisiyle birden çok zaman içinde geçer. Hastalığın teşhisi amaçlı idrar testi yaptırılır. Bakteriler İdrar yolları enfeksiyonuna yol açar. Rahatsızlığın başlıca sebebi bakterilerdir. Sıhhatli kişilerde beden aracılığıyla anında atılan zarar veren bakteriler, birtakım vaziyetlerde vücudun savunma sistemini mağlup ederek enfeksiyona yol açar. Bedende idrar yolları dendiğinde böbrekler, idrar kanalları, İdrar kesesi ve üretra anlaşılır. İdrarın bedende oluşup dışarı atıldığı bütün bu bölgeler enfeksiyondan etkilenebilir. Bu rahatsızlığa yol açan mikroplar içinde en bilineni birey dışkısında yer alan 'E. Coli' isimli mikroptur. Enfeksiyon etkilediği bölgeye yönelik farklı isimle anılır. Mesela birçok bayanın yakındığı sağlık sorunu sistit, idrar kesesi enfeksiyonudur. İdrar yolları enfeksiyonu regl döneminin gecikmesine neden olmamaktadır. Regl döneminin gecikmesinin alt kısmında gebelik ya da hormonal sebepler olmaktadır. Bu nedenle İdrar yolları enfeksiyonu rehabilitasyonu anında adet gecikmesi de yaşanırsa bu sıkıntı anında hekime bildirilmelidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Adeti Geciktirirmi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Erkek Bebeklerde İdrardan Kan Gelmesi

Erkek Bebeklerde İdrardan Kan Gelmesi

İdrar Söktürücü Besinler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İdrar Söktürücü Besinler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İdrar Yaparken Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yaparken Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çok İdrar Yapma Sebepleri

Çok İdrar Yapma Sebepleri

İdrar Tetkiki Nedir ve Nasıl Yapılır?

İdrar Tetkiki Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

İdrar Yolu Taşı Düşürme Yolları Nelerdir?

İdrar Yolu Taşı Düşürme Yolları Nelerdir?

Güncel

İdrar Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6