İdrar Sondası Nedir? Neden Takılır?
10 Temmuz 2024

İdrar Sondası Nedir? Neden Takılır?

İdrar Sondası

İdrar sondası, idrar kesesinde biriken idrarın dışarıya alınmasını sağlayan, steril bir lastik tüptür. Bu tüp, idrar yapılan delikten geçirilerek idrar kesesine kadar ilerletilir. İdrar kesesinden alınan idrar, idrar torbası denilen özel bir toplama bölümünde birikir. İdrar sondasının kullanılmasının amacı, idrarın vücut dışına atılmasını sağlamaktır ve farklı amaçlarla kullanılabilir. İdrar sondası takılması genellikle az ağrılı bir işlemdir ve genel anestezi gerektirmez; ancak hastanın rahatsız olmaması için lokal anestezik kullanılabilir.

İdrar Sondası Takılma Nedenleri

 • İdrar kanalındaki bir darlıktan dolayı idrar yapamayan ya da az miktarda idrar yapan kişilere takılabilir.
 • İleri derecede hasta olan veya kaza sonucu yaralanmış kişilerin idrar çıkışının takibi için kullanılabilir.
 • Teşhis amacıyla idrar örneği alınması gerektiğinde kullanılabilir.
 • Omurilik yaralanması gibi sinir hasarı durumunda idrar kesesinin fonksiyon bozukluğu olan hastalarda kullanılabilir.
 • Bazı görüntüleme yöntemleri sırasında kullanılabilir.
 • Cerrahi bir girişim sonrasında hareket edemeyen hastaların tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanılabilir.

İdrar Sondası Takılması

İdrar sondasının takılması sırasında enfeksiyon riskini azaltmak amacıyla genital bölge antiseptikli solüsyonla temizlenir. Daha sonra idrar kanalının içi lokal anestezik içeren kayganlaştırıcı jel ile doldurulur. Bu işlemin ardından idrar kanalı uyuşana kadar beklenir ve steril idrar sondası idrar deliğinden içeriye doğru ilerletilir. Sonda idrar kesesine ulaştığında, sondayı yerinde tutacak balon steril su ile şişirilir. İdrarın birikeceği idrar torbası da sondanın uç kısmına takılır. Hastanede yatan hastaların idrar torbası yatağın kenarına sabitlenir, ayakta olacak hastaların ise hareketlerini engellemeyecek şekilde bacağa sabitlenir. Tüm bu işlemler ortalama 3-10 dakika sürer.

Bacaklarına torba sabitlenen hastalar, fazla dar olmayan pantolon giyerek günlük faaliyetlerini yapabilirler. Sondanın çıkarılması gerektiğinde sağlık personeli gelerek sondanın balonunu söndürür ve sondayı yerinden çıkarır. İdrar sondası takıldığında, idrar kanalında tahriş nedeniyle hafif bir yanma hissedilebilir. Bazen de şişirilmiş balon nedeniyle sürekli idrar yapma isteği olabilir.

İdrar Sondası Takılması Riskli midir?

 • İdrar sondasını yerinde tutan balon takılma sırasında patlayabilir veya idrar sondası kendiliğinden çıkabilir. Bu durumlarda yeni bir idrar sondası takılması gerekebilir.
 • İdrar sondasının tıkanması durumunda yıkanması veya değiştirilmesi gerekebilir.
 • İdrar kanalında kanama olabilir, ancak bu genellikle kendiliğinden durur.
 • Enfeksiyon riski bulunmaktadır.
 • İdrar sondası idrar kesesine ulaşmadan balon şişirilirse, bu durum idrar kanalında kanamaya ve hasara yol açabilir. Bu, ileri dönemde cerrahi müdahale gerektirecek darlıklara neden olabilir.

İdrar Sondası Takıldıktan Sonra Hangi Durumlarda Doktora Gidilmelidir?

İdrar rengi sonda takıldıktan sonra kırmızıya döner ve rengi açılmazsa, idrar kanalının ağzından ve sondanın yan tarafından kötü kokulu akıntı gelmesi durumunda doktora gidilmelidir. Hastada alt karın ağrısı ve ateş olursa, bulantı ve kusma, titreme gibi belirtiler ortaya çıktığında yine doktora bilgi verilmelidir. Bunun yanı sıra idrar sondasının yanından idrar kaçırma, idrar hissi olmasına rağmen idrar torbasının dolmaması durumunda da doktora başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Volkan

20 Mayıs 2024 Pazartesi

Ben iş kazası geçirdim 5 ci kattan düştüm tak sonda kullanıyorum idrar kaçırma çok oluyor daha nekadar kullanıcam bu sondayı bilmiyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Öncelikle geçmiş olsun. Bu sorunun cevabını sadece doktorunuzdan alabilirsiniz. Doktorunuzun size önerdiği tedaviye ve sıkı takiplere devam edin. Sağlıklı günler dilerim.

soru

Sevgi Özzambak

22 Nisan 2024 Pazartesi

İyi günler babam 5 aydır yatalak ve sonda kullanıyoruz. Sonradan devamlı akıntı oluyor. Her tarafı ıslanıyor. Mesane daralması için bir ilaç varmış bana yazabilirmisiniz.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgi Özzambak,

Öncelikle babanızın durumuyla ilgili çok geçmiş olsun. Ancak, ilaç tavsiyesi vermek benim yetki alanım dışında. Bu konuda en doğru bilgiyi bir doktora danışarak alabilirsiniz. Babanızın durumunu ve mevcut tedavi yöntemlerini doktorunuzla paylaşarak en uygun tedavi yöntemini belirlemeniz önemlidir. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Lamia

İyi günler. Bu konuyu doktorunuzla konuşup ilaç konusunda ondan tavsiye almanızı öneririm. Çünkü doktor gözetiminde kullanılmayan ilaçlar hastanızda kötü etkiler yapabilir. Akıntı içinde bir hastaneye giderek sondayı değiştirmenizi öneririm.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İdrarda Kreatinin Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Kreatinin Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrarda Kan Pıhtısı Nedenleri

İdrarda Kan Pıhtısı Nedenleri

Güncel

İdrar Tutmanın Zararları?

İdrar Tutmanın Zararları?