Hamilelikte İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Hamilelikte İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi


Hamilelikte idrar kaçırma, Hamile kadınlarda en çok görülen şikâyetlerden biri sık sık idrara çıkmalarıdır. Sık sık idrara çıkma neredeyse hamile kadınların hepsinde görülülen bir durumdur. Bu bazı nedenlerden dolayı böbreklerden idrar yapımının artmasından oluyor. Kilo bakımından fazla kilo durumuna sahip olmayan anne ve idrar yolu enfeksiyonu geçirmeyen, hiç doğum yapmamış olan bir anne de bu sorunlar olumayabilliyor. Hamilelikte idrar kaçırma durumu bir sorun olarak kabul ediliyor ve tedavi edilmesi gerekiyor. İdrar kaçırma normal yetişkin insanlar içinde salıklı bir durum değildir. Hamilelikte olan idrar kaçırma şikâyeti hamilelik esnasında meydana gelen anatomik ve fizyolojik değişikliklerden oluyor. Eski haline dönmesi ve gerilmesi neredeyse 6 haftaya kadar sürüyor. Hamilelikte idrar kaçırma nedeniyle doktora giden anne adaylarına ilk önce idrar kültürü ve antibiyogram aracılığı ile enfeksiyon olup olmadığına bakılıyor. Enfeksiyon anne adaylarında mevcut ise tedavi olmaları gerekiyor. Hamile olmayan kadınlarda idrar torbası işlevlerinin ürodinamik ile değerlendirilir. Ama bu durum hamilelerde değişen anatomik ve hormonal, yapı yani bu inceleme için doğum ardından sonra 6. Ertelenir. Eğer bu hafta şikâyetler ve rahatsızlıklar sürmeye devam ediyorsa, sistoskopi ile üretra ve idrar torbasının içinin gözle muayene edilir. Hamile olmayan kadınlarda daha sonra incelenebilir ve doğum sonrasına ertelenebilir. İdrar torbası dolu iken yapılacak muayene idrar kaçırma türünü tespit etmek için faydalı oluyor. İdrar kaçırma şikâyetlerinde tedavi, idrar kaçırmanın türüne göre yapılıyor. Anne adaylarının yapacağı ilk iş doktoruna bu konuda bilği vermektir. İdrar kaçırması olanların bir kısmı doktora gidiyolar. Aslında hamilelikte idrar kaçırması anne adaylarının utanması ve çekinmesi gerken bir durum değildir. Utanmadan ve çekinmeden sağlık problemi olarak bilmek ve doktora gitmek gerekir.

Hamilelikte idrar kaçırma problemi genel olarak bebeğe herhangi bir zarar veren bir durum değildir. Ama bu problem idrar yolu enfeksiyonları erken doğumların olmasına sebep olabiliyor. İdrar kaçırma probleminin görülmesi anne adaylarının yaşına göre değişiyor. Buna göre hamilelikte idrar kaçırma sorununun sıklığı %20 ile %60 arasında değişiyor.

Hamile kadınlarda idrar kaçırma tedavisi nasıl yapılır?

Hamile kadınlarda idrar kaçırması urge inkontinansın oluşmasına sebep olan enfeksiyon ise bu hastalığa uygun antibiyotik kullanarak tedavi ediliyor. Hamilelerde progesteron hormonunun salgılanmasının fazlalaşması ile oluyor ve östrojen reseptör oranındaki azalmadan ötürü de meydana geliyor. İnkontinans ise lokal olarak uygulanan östrojen kremler yararlı oluyor. Hamilelerde tüm bunların yanı sıra anne adayına kegel egzersizleri yaptırılır. Bu strese bağlı da olabiliyor ve budurum mevcut ise perine kasları çalıştırıcı egzersizler annelerin idrar kaçırma sorununu görülür bir biçimde azaltıyor. Kadınların hamilelik dönemlerinde hamile kadınların idrar kaçırma son zamanlarında üretral hipermobilite de fazla bir artış fark edilirse hiçbir rahatsızlık vermese bile perine egzersizleri yapması faydalı olur. Hamile kadınlarda doğum sonrası 6 haftalık bir zaman içerisinde bu egzersisleri yaparsa gelecekte olabilecek sorunları da engellemede çok yararlı ve etkili olacaktır. Doğum ardından anne adayında idrar kaçırma şikâyetleri devam ediyor ise tedavi için uygun olacak fiziksel tedavi yöntemi uygulanabilir. Gebelik esnasında cerrahi tedavi uygun değildir. Doğum ardından da cerrahi tedavi ilk seçenek olmamalıdır. İlk olarak egzersiz ve fizik tedavi seçmeleri daha doğrudur. Stres inkontinansa sebep olabilecek etkenlerin azaltılması önemlidir. Hamilelik zamanlarında hamile kadının fazla kilo almış ise bunun yanında şeker hastalığı (Diyabet) sorunu var ise bunları iyi bir şekilde düzenlenmesi hijyenik ve temiz koşulların oluşması stres inkontinansa sebep olacak durumları azaltacaktır.

Hamilelikte İdrar Kaçırma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çok İdrar Yapma Sebepleri

Çok İdrar Yapma Sebepleri

Banyo Yaparken İdrar Yapmak

Banyo Yaparken İdrar Yapmak

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrarın İçinde Neler Vardır?

İdrarın İçinde Neler Vardır?

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Keton Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Keton Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Toplama Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Toplama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrar Yolu Yanmasına Ne İyi Gelir?

İdrar Yolu Yanmasına Ne İyi Gelir?

Güncel

İdrar Kesesi Görevi Nelerdir?

İdrar Kesesi Görevi Nelerdir?

Güncel

Adetliyken İdrar Tahlili Yapılır mı?

Adetliyken İdrar Tahlili Yapılır mı?