İdrar Yollarını Üşütme Belirtileri
15 Mayıs 2024

İdrar Yollarını Üşütme Belirtileri

İdrar Yollarını Üşütme, Genellikle bayanlarda sıkça rastlanılan bir problemdir. Çoğu zaman fazla ağrı ve birtakım problemlere yol açabilir. Sık olmasa da çocuklarda da rastlanılan bir hastalıktır. Temel bir idrar tahlili ile hemen teşhis konulabilir. Bu hastalığa sebep olan başlıca etken bakterilerdir. Beden aracılığıyla normalde anında atılabilen bakteriler, birtakım durumlarda vücudun korunma mekanizmasını bozarak enfeksiyon oluşumuna sebep olabilirler. İdrar yolu denildiği zaman böbrekler, idrar kesesi, idrar kanalları, üretra ve üreter akla gelmektedir. İdrarın vücutta oluşarak dışarı atılmasını olanak sağlayan bu bölgeler, alt ve üst idrar yöntemleri diye iki gruba ayrılır. İdrar yolu üşütmesine neden olan bakterilerin en bilindiği insan dışkısında yer alan Escherichia coli bakterisidir. Escherichia coli bakterisinin tesir gösterdiği yere yönelik enfeksiyonun adı değişiklik gösterebilir.

İdrar yollarını üşütme: Hastada sadece idrar yaparken yanma şikâyeti varsa problem genellikle üretraya ilişkin bir enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Bu durum 'üretrik' olarak adlandırılır. Eğer sadece idrar kesesinde iltihap var ise buna da sistit hastalığı denir. İdrar yolundaki iltihap oluşmasının belirgin özelliği yanmadır. Bu yanma da sabah çıkılan ilk tuvalette daha belirgin olmaktadır. İdrar yollarındaki üşütmenin sebep olduğu idrar yolu enfeksiyonu zamanında müdahale edilmezse tedavi süreci hem uzun olur hem de başka hastalıkların ortaya çıkmasına yol açar.

İdrar yollarını üşütme belirtileri nelerdir?
 • Ateş
 • Titreme
 • Bel Ağrısı
 • Mide bulantısı
 • İdrarda bulanıklık ve kan görülmesi
 • Birdenbire başlayan kusma
 • İdrar miktarında değişim
 • Göbek altında ağrı
 • Sık sık idrar çıkma
İdrar yolları üşütmesinden ortaya çıkan idrar yolu enfeksiyonun bir diğer nedeni ise; bakterilerdir. Çoğu zaman idrar yolu enfeksiyonu, sindirim sisteminde bulunan bakterilerden oluşur. Bu bakteriler idrarın dışarıya atıldığı üretraya ulaşırsa enfeksiyon oluşur. Doğru bir tuvalet temizliği de enfeksiyon olasılığını azaltır. Düzenli idrara çıkmak, idrarı tutmama da enfeksiyonu önlemede önemlidir. Çünkü idrara düzenli çıkılır ise hem bakteriler bedenden atılmış hem de idrar yolları temizlenmiş olacaktır.

İdrar yollarını üşütme tedavisi: İdrar yolu üşütmesine tanı koymak çok kolaydır. Yapılacak laboratuvar testleri ve idrar kültürü teşhis amaçlı genellikle yeteri civarı olabilir. İdrar tahlilinde genellikle lökosit ve bakteri görülmesi doğaldır. Tanı amaçlı idrarın mühim olan kirli olmamasıdır. Tanı amaçlı ilk gelen idrardan alınmamalı, hemen ardından ufak bir ölçü idrar kabına alınmalıdır. Bu tip idrarlara 'orta akım idrar ismi verilir.

Antibiyogram ve kültür testinin amacı enfeksiyon ve bakterinin çeşidini saptamaktır. Dolayısıyla hastalık için kullanılacak antibiyotiğe karar verilir. İnatçı enfeksiyonlarda öncelikli olarak altta yatan sorunu tespit etmek için idrar akım ölçümleri alınmalı.

Sisteskopi ve ilaçlı böbrek filmi uygulanabilir.

İdrar yolu enfeksiyonlarının genelinde antibiyotik tedavisi işe yaramaktadır. Ancak antibiyotik tedavisine başlamadan önce bir idrar tahlili ya da idrar kültürü yapılmalıdır. Bu süreçte ağrı kesicilerde kullanılabilir. Bol sıvı tüketmekte yarar sağlar. Çoğunlukla basit olan idrar yolu enfeksiyonu, üç günlük tedaviden sonra etkisini kaybeder ve iyileşir.

İdrar Yollarını Üşütme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklere İdrar Torbası Nasıl Takılır?

Bebeklere İdrar Torbası Nasıl Takılır?

İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir?

İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir?

İdrar Sonrası Yanma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Sonrası Yanma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Taşı Düşürme Yolları Nelerdir?

İdrar Yolu Taşı Düşürme Yolları Nelerdir?

İdrar Torbası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İdrar Torbası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Gebelikte İdrarda Protein Çıkması

Gebelikte İdrarda Protein Çıkması

Güncel

İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrarda Epitel Hücre Türleri ve Özellikleri

İdrarda Epitel Hücre Türleri ve Özellikleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6