Kadınlarda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kadınlarda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda İdrar Kaçırma; diğer bir deyiş ile idrar tutamama, mesane kontrolünün olmaması ile toplumda sıklıkla görülen ve büyük bir çoğunluğun utandığı bir rahatsızlıktır. Kadınlarda idrar kaçırmanın ne denli şiddetli olduğu, kimi zaman yalnızca öksürme ya da hapşırma ile dahi oluşabilecek seviyelerde görülebilmektedir. Kimi kadınlarda idrar sıkışması o kadar şiddetli olabilir ki, kişi tuvalete bile yetişemeyebilir.

Bu problemden etkilenen birçok insan olmasına rağmen idrar kaçırma olayı, kadınlarda daha sıklıkla görülmektedir. Toplumda yaygın bilinenin aksine kadınlarda idrar kaçırma yaşın, çocuk doğurmanın veyahut da menopoz sonrası hormonal değişikliklerin doğal bir sonucu değildir. Bazı kadınlarda idrar kaçırma basit bir olay olmakla birlikte, bazılarında ise karmaşık ve birçok olası nedeni olabilen tıbbi bir rahatsızlıktır.

Kadınlarda İdrar Kaçırmanın Belirtileri Nelerdir?

İdrar kaçırma, mesanede idrarın artık depolanamamasına verilen addır. Bu rahatsızlığın farklı türde şiddet seviyeleri bulunmaktadır. Kimi kadınlarda yalnızca ufak miktarda idrar kaçırma yani damlama olabileceği gibi, kimi kadınlarda ise kıyafeti yoğun miktarda ıslatacak kadar bir idrar kaçırma söz konusu olabilmektedir. Çok nadir görülse de idrar kaçırma sorunu yaşamak hem üriner hem de gaz ve gaita tutamama yani kontrolsüz olarak dışkı kaçırma olarak görülebilmektedir.

Kadınlarda İdrar Kaçırmanın Sebepleri Nelerdir?

Kadınlarda idrar kaçırma bir hastalık değil, bir belirtidir. Bu belirti altta yatan ve çoğunlukla tedavi edilebilen ya da tedavi edilmesi gereken bir hastalığı işaret eder. Hastane ortamında yapılacak detaylı bir inceleme sonrasında kişinin idrar kaçırmasına neden olan problem saptanır ve buna göre uygun tedavi yöntemi izlenir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Çeşitleri Nelerdir?
 • Stres Tipi İdrar Kaçırma: Stres tipi idrar kaçırma, hastanın mesanesine aksırma, öksürme, egzersiz, hapşırma veya gülme sırasında basınç ve stres uygulaması halinde oluşacak olan idrar sızıntısıdır. Stres tipi idrar kaçırma, mesanedeki büzücü olan kasların zayıf düştüğü zamanlarda görülür. Özellikle mesane tamamen dolu iken fark edilir. Toplumda en çok yaygın olan idrar kaçırma biçimidir ve kadınlarda idrar kaçırma tipleri arasında en çok bu tür görülür.
 • Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma: Sıkışma tipi idrar kaçırma durumunda aniden bir şekilde idrar yapma gereksinimi duyulur. Kontrolsüzdür ve sonucunda idrar kaçırma ile sonuçlanır. Mesane kasları kasılarak, tuvalete gidebilmek amacıyla yalnızca birkaç saniye ile sınırlı şekilde kişiyi uyarır. Sıkışma tipi idrar kaçırma olayında, kişi aşırı miktarda tuvalete çıkmak ihtiyacı duyabilir. Öyle ki gece uykuları bile bölünebilir. Oturur pozisyondan ayağa kalkıldığında dahi idrar kaçırma görülebilir.
 • Taşma Tipi İdrar Kaçırma
 • Karma Tip İdrar Kaçırma
 • Fonksiyonel İdrar Kaçırma
 • Gross Total İdrar Kaçırma

Kadınlarda İdrar Kaçırma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İdrar Tutamama Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Tutamama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrar Sedimenti Nedir ve Faydaları?

İdrar Sedimenti Nedir ve Faydaları?

Güncel

İdrar Kaçağı Teşhisi Nasıl Konur?

İdrar Kaçağı Teşhisi Nasıl Konur?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6