İdrarda Asit Neden Olur?
15 Mayıs 2024

İdrarda Asit Neden Olur?

İdrarda Asit, Asit vücudun genelinde bulunan bir maddedir. Çünkü karaciğerimiz, bazı balıklar ve fasulye gibi gıdalarda bol miktarda var olan pürin adlı maddenin yıkımında ortaya çıkan bir yan ürün olmaktadır. Çoğunlukla, idrarda asit kanda çözünerek böbreklere ulaşır ve burada üreye çevrilmektedir. Bazı zamanlar, vücuttan üre olarak atılmasa ya da ürik asit üretimi yüksek miktarda olduğunda, vücuttaki miktarı artış gösterir. Bu durum olağan dışı durum hiperürisemi olarak bilinmektedir. İdrarda asit normal seviyesi 3.0-7.0 mg/dl arasında olmaktadır. Hiperürisemi durumunda bu seviye 7.0 mg/dl üzerine çıkmakta. Aşırı yüksek seviyeden normal seviyeye indirilmesi için tıbbi bakım ve diğer tedaviler gerekli görülür. Birçok durumda idrarda asit yoğunluğunu saptamak faydalı olacaktır. İdrardaki asit miktarı birkaç gün etsiz beslenmeden sonra 24 saatlik süre içerisinde toplanan idrarda ölçülmektedir. Sağlıklı kişilerde normal asit değerleri 24 saatte 280-560 mg olmaktadır. Fakat kullanılan tekniğe göre belirgin değişiklikler görülebilir. Böbrek yetmezliği rahatsızlığında ve böbrek kökenli bütün rahatsızlıklarda ürik asit yükselmelerinde idrarda asit azalma göstermiştir. Hemolitik kansızlık probleminde, lösemide yani kan kanseri rahatsızlığında, birçok tümör türünde, sanlıklı hepatit hastalığında, zatürrenin iyileşme döneminde ve genellikle aşırı hücre yıkımı olan durumlarda idrarda asit atımı yükselmektedir. Böbrek işlevlerinde önemli bir bozulma gerçekleşmeyen gut hastalığı olgularının yüzde 25'inde idrarda asit miktarı artış gösterir.

İdrarda asit yüksekliği belirlenemez bir hal alabilir, çünkü bazı insanlarda hiçbir belirti olmayabilir. Bununla birlikte, bazı kişiler vücutlarındaki asit yüksekliğine bağlı bazı belirtiler görebilir. Örneğin, idrarda asit yüksekliği gut hastalığına yani eklemlerde iltihaplanmaya ve böbrek taşı oluşumuna, böbrek yetmezliği gibi böbrek hastalıklarına neden olabilir. Eklemlerde ürik asit kristallerinin birikmesi sonucunda oluşan bağışıklık belirtisi olan hastalıktır. İdrarda asit yüksekliğinden dolayı beliren gut hastalığının belirtileri, eklemlerde küçük baskıda dahi kötüleşen şiddetli ağrılar, eklemde iltihaplanma belirtisi, ateşlenme ve eklem etrafındaki derinin soyulması belirtiler arasındadır. İdrarda asit yüksekliğinden dolayı ortaya çıkabilir ve idrar yolunda sıkışıncaya kadar fark edilmez. Bu muazzam bir ağrıya, idrar yaparken acıya ve daha sık sık idrara çıkmaya, ürede kan belirtisine ya da bulantı ve kusmaya neden olur. Böbrek taşlarının yaklaşık %10'u idrarda ürik asit yüksekliğiyle alakalı olmaktadır. Ürik asitle alakalı böbrek taşları genel olarak gut hastalarında ortaya çıksa dahi, idrarda asit yüksekliği olan hastaların %20'si gut hastası sayılmaz. Böbrek taşının klasik belirtileri karın kısmında, böbrek bölgesinde ve kasıklarda ani ve şiddetli ağrıdır. Bu ağrı dalgalanarak gelme eğilimi gösterir.

İdrarda asit yüksekliğinin en yaygın komplikasyonlarından biri gut hastalığı olarak bilinir. Buda eklemlerde iltihaplanmaya bağlı hastalık, fazlaca ağrıya neden olur ve hastanın günlük hayatında engellemeler belirtir. Kandaki ürik asit yüksekliği, eklemlerde ürik asit kristallerinin birikmesine neden olduğundan, gut hastalığı riskini dahada fazlalaştırır. Bu kristaller eklem kıkırdağına yerleşir ve hareket ederken kemiklerin sürtünmesinden kaynaklı ağrıya neden olur. Gut hastalığının ilk belirtisi ayak baş parmağında ağrı ve iltihaplanma oluşumudur. Bununla birlikte, gut hastalığı ayak ve el bilekleri, omuzlar, topuklar, leğen kemiği bölgesi, omurga gibi vücudun farklı bölgeleri etkilemektedir. İdrarda asit yüksekliği bunların yanı sıra böbreklerde zehirli atık birikmesine neden olur. Bundan dolayı, uzun zamanlı ürik asit yüksekliği böbrek iflasına neden olabilir. Ürik asit yüksekliğinden ölümcül hastalıklar oluşum göstermişse eğer geriye kalan tedavi yöntemi diyaliz veya böbrek nakli olacaktır. Bazı ilaçların kullanımı idrarda asit seviyesinde yükselmeye sebep olabilir ve eğer uzun zaman kullanılması gerekli görüldüğünde, doktorlar bu yan etki konusunda uyarılması gerekir.

İdrarda Asit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Stribi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

İdrar Stribi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

İdrar Yolu Taşı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde İdrar Yolunda Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde İdrar Yolunda Yanma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Toplama Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Toplama Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kesesi Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kesesi Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma

Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma

Güncel

İdrarda Kum Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Kum Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrar Kaçağı Teşhisi Nasıl Konur?

İdrar Kaçağı Teşhisi Nasıl Konur?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6