İdrar Torbası Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

İdrar Torbası Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

İdrar torbası kanseri, aslında çok yaygın olarak görülen bir hastalık olmasa da günümüzde görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. İdrar torbası kanserleri genellikle ileri ki yaşlarda olan insanlarda görülmektedir. En çok yaşlılarda görülen bu durum hem erkeklerde hem de bayanlarda görülebilmektedir. Bu kanser türü idrar torbasının içinde ve dışında olmak üzere iki farklı şekilde görülebilmektedir. Fakat her iki kanser türü de aynı etkileri gösterdiği için birbirinden ayrı tutulmaz. İdrar torbası kanseri birçok belirti göstermektedir. Bu belirtilere bakılarak kişilerde idrar torbası kanserinin varlığı tahmin edilebilmektedir. Fakat her ne kadar belirtisi olursa olsun gerekli test ve muayeneler yapılmadan idrar torbası kanseri yani mesane kanseri teşhisi koyulamaz. İdrar torbası kanseri aslında idrar torbasının içinde ya da dışında görülen hücre çoğalması durumudur. Meydana gelen hücre çoğalması sorunu eğer idrar torbasının etrafında bulunan yağ tabakasının boyutunu geçer ise bu durumda kişide kanser belirtileri başlar. Genellikle idrar torbasında görülen kanser kontrol altında tutulmak için ilaç tedavileri yapılır. Bu tedavi yöntemleri kanserin ilerleyişine bağlı olarak bazı kişilerde cevap vermeyebilir ve kanser hücreleri çoğalmaya başlar. Bu gibi durumlara genellikle günümüzde radyasyon, kemoterapi gibi uygulamalar yapılmaktadır.

İdrar torbası kanserinin en büyük nedenlerinden biri kişinin uzun süreler boyunca sigara kullanmasıdır. Kullanılan sigaraların dumanı akciğerden kana karışır ve kişilerde son derece büyük zararların meydana gelmesine neden olur. Bu durum özellikle gençliğinden beri sigara kullanan yaşlı insanlarda görülmektedir. Bunun yanında kişilerin kanında meydana gelen bozulmalar ve diğer vücut problemlerinin bu gibi durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durumlar içerisinde aslında tekrarlayan böbrek taşları problemleri önemli roller oynamaktadır. Kişilerde görülen sürekli böbrek taşı problemleri bu gibi kanserlerin daha da artmasına ya da kanser oluşma riskinin artmasına neden olmaktadır. Bu durumun yanı sıra idrar yolu kanseri kişilerin meslek hastalıklarının etkilerinden dolayı meydana gelebilmektedir. Bu durum bazen kişilerin hala mesleklerine devam etmeleri ile ortaya çıksa da bazen kişiler emekli olduktan yıllar sonra da görülebilmektedir. Bu gibi problemlerle en çok karşılaşan. Meslek grupları ise boya sanayisinde çalışan insanlar ve deri işleri yapan kişilerdir. Bu gibi mesleklerde kullanılan ve yapılan işler kişilerin vücut sağlığının bozulmasına özellikle de idrar torbası kanseri gibi problemlerin meydana gelmesine neden olabilmektedir.

İdrar Torbası Kanseri Belirtileri Nelerdir?
  • İdrar torbası kanseri sorunları genellikle en çok sorun olduğu durum şiddetli ağrı ve sancı durumlarıdır. Kişilerde ataklar şeklinde giren karın bölgesindeki ağrılar bazen oldukça şiddetli bir hal alabilmektedir. Bu gibi durumlarda kişiler doktora giderek şikâyetlerini dile getirdiklerinde doktorlarda şüphe durumları oluşmaktadır.
  • Bir diğer belirti ise kişilerin idrarında görülen kandır. Bu durum aslında insanları oldukça korkutur. İdrarda kan gören kişiler hemen doktora başvururlar. Kanlı idrar birçok farklı nedenden dolayı meydana gelebilmektedir. Bu nedenle sadece idrar torbası kanseri ile sınırlandırmak doğru olmayacaktır.
  • İdrar torbası kanseri olan kişilerde sık sık idrar isteği ve az idrar yapma durumları görülmektedir. Bu gibi durumlar genellikle kişilerde rahatsızlıklara gece uykudan sık sık uyanma nedeni ile bozulan uyku düzeni sorunlarına neden olmaktadır. Bu gibi durumlar nedeni ile insanlar farklı rahatsızlıklar yaşayabilir.

İdrar Torbası Kanseri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Devamlı İdrar Gelmesi Sebepleri

Devamlı İdrar Gelmesi Sebepleri

Güncel

İdrar Sondası Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Sondası Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6