Kanlı İdrar Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kanlı İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Kanlı idrar kimi zaman insanlarda hayati tehlikeleri meydana getirebilecek kadar büyük problemlere neden olabilen bir problemdir. Böylesine tehlikeli bir durumun insanlar tarafından önemsenmediği için çok daha büyüyerek sorun olması durumları görülebilmektedir. Böylesine durumların ortaya çıkması ile genellikle farklı sorunların idrar yollarında ya da böbreklerde etkiler yapması ile meydana gelmektedir. Kanlı idrar sorunu gençlerde ve yetişkinlerde olmak üzere hemen hemen her yaşta görülen bir hastalıktır. Kanlı idrar problemine tıbbi olarak "hematüri" olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalık birçok kişide görülen bir durum olduğu için aslında tıbbi olarak da farklı tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Kanlı idrar bazen iyi huylu durumlardan dolayı meydana gelse de aslında bazı durumlarda bu sorun çok büyük ve çok tehlikeli durumlardan kaynaklanmaktadır. Kanlı idrar sorununa iki farklı şekilde saptanır. Bazı insanlarda kanlı idrar gözle görülebilir bir şekilde meydana gelmektedir. Bu kişiler idrara çıktıklarında idrarlarında kan olduğunu ve idrar rengini kırmızıya yakın bir renk olduğunu fark ederler. Bunun yanı sıra kanlı idrar sorunu yaşayan diğer insanlarda bu durumun tespiti mikroskoplar yardımı ile anlaşılır. Bu kişilerdeki kanlı idrar problemi yapılan idrar testleri ile çok kolay bir şekilde görülebilmektedir. Gözle görülen kanlı idrar problemi kişilerde genellikle aşırı paniğe ve korkuya neden olmaktadır. Bu nedenle doktora giden insanlarda aşırı bir telaş görülmektedir.

Kanlı idrar sorunu kişilerde aslında birçok hastalığın habercisi olabilmektedir. Bu hastalıkların en başında üreter kanseri gelmektedir. Günümüzde görülme sıklığı aran üreter kanseri problemi son derece yaygın bir şekilde görülebilmektedir. İnsanlarda hayati tehlikeye neden olan hastalıkların en büyük belirtisi ise tabi ki kanlı idrardır. Bu nedenle kanlı idrar sorunu görülen kişilerde bu durumdan şüphelenebilir. Bunun yanı sıra kanlı idrar görülen bir diğer hastalık ise Böbrek kanseri sorunudur. Böbrek kanseri olan bir kişide sık sık kanlı idrar durumu görülmektedir. Böylesine tehlikeli durumların var olması nedeni ile kanlı idrar önemsenmesi gereken bir durumdur. Bir diğer durum ise prostat kanseridir. Prostat kanseri, erkeklerde görülen son derece tehlikeli ve zor hastalıklardan biridir. Prostat kanseri, sorununda en büyük belirti yine kanlı idrar durumudur. Böyle bir durumun belirtisinin görülmesi durumunda kişilerde detaylı araştırmalar yapılması gerekmektedir. Aksi durumlarda bu gibi ölümcül hastalıklar meydana gelmiş olabilmektedir. Bu gibi durumlarda görülen kanlı idrar sorunu birçok zaman insanların gözle görebilecekler bir şekilde görülen kanama durumlarıdır. Bu nedenle gözle görülen kanlı idrar sorunu bu gibi durumlardan kaynaklanabilir. Bu gibi durumların yanında kanlı idrar sorununun meydana gelmesine neden olan farklı hastalıklarda bulunmaktadır. Fakat bu hastalıkların yukarıda bahsetmiş olduğumuz hastalıklardan farkı iyi huylu hastalıklar olmasıdır.

Kanlı idrar problemi bazen böbrekte görülen taşlar nedeni ile meydana gelebilmektedir. Böylesine sık görülen durumlarda birçok zaman böbrekteki taşlar idrar yollarında hasara neden olarak küçük kanamalara neden olabilmektedir. Bu durumda görülen kanamalar birçok zaman az oranlarda görülmektedir. Bu gibi durumlarda kişilerde yapılan tıbbi testler ve tıbbi görüntüleme cihazları son derece etkili olmaktadır. Yapılan tedavilerin en önemli parçalarından biri olan tıbbi görüntüleme cihazları sayesinde kanamaların nedeni çok kolay bir şekilde ortaya çıkarılabilmektedir. Asıl önemli olan şey bu durumun nedeninin tedavisidir. Tedaviler ise tabi ki kanlı idrar sorununa neden olan sorunun giderilmesi yönünde yapılmaktadır. Bu gibi durumlar gelişmiş tıp sayesinde eskilere göre çok kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir.

Kanlı İdrar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar İçmek Zararları?

İdrar İçmek Zararları?

İdrar Torbası Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Torbası Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Sık İdrara Çıkma Sebepleri

Sık İdrara Çıkma Sebepleri

Tam İdrar Tahlili İdrar Testi Ne Zaman Yapılır?

Tam İdrar Tahlili İdrar Testi Ne Zaman Yapılır?

İdrar Kesesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İdrar Kesesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

İdrarda Eritrosit Neden Olur?

İdrarda Eritrosit Neden Olur?

Güncel

Gülerken İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Gülerken İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi