İdrar Söktürücü Besinler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

İdrar Söktürücü Besinler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İdrar Sökücü Besinler; İdrar söktürücü olan besinler ve bitkiler, vücudun tutmakta olduğu fazla suyun atılmasına yardım eder ve genellikle tüm sistemi temizlerler. İdrar söktürücü besinlerin bu faydası, idrarla beraber vücudun su tutmasına sebep olan, sodyumun atılmasına yardımcı olmalarından ileri gelmektedir. Sodyum, dokularda ve hücrelerde biriken suyu çeker ve mesanede tutar. Fazla olan suyun atılması için, reçeteli veya reçetesiz birçok ilaç bulunabilir fakat, durum ilaç kullanmayı gerektirecek kadar ciddi bir durum değilse, idrar söktürücü yiyeceklerle fazla biriken sudan kurtulmak mümkündür.

İdrar Sökücü Besinler Nelerdir?

Sebzeler; Genellikle yeşil yapraklı olan sebzeler lif ve mineral içerikleriyle, fazla suyun atılmasına destek olur. Bu sebzelerin pek çoğu sodyumun etkisini düşüren magnezyum ve potasyum açısından zengindir. Ayrıca salatalık, enginar ve sarımsak böbrek fonksiyonunu desteklemekte olan kükürt açısından, zengindir. Kereviz, marul, kuşkonmaz, pancar, rezene, havuç, domates, kabak, soğan, patlıcan idrar söktürücü sebzelerdendir.

Meyveler; Sebzelerin yanında birçok meyve de metabolizmayı hızlandırır ve toksinlerin vücuttan atılması için yardımcı olur ve sistemi tamamen temizler. Vitaminler, mineral, antioksidan, lif, su ve enzimler açısından zengin meyveler, fazla biriken suyun atılması için, sağlıklı bir tercih olarak tüketilebilir. İdrar söktüren meyveler sırasıyla, ananas, karpuz, armut, kızılcık, incir, şeftali, greyfurt, limon, elma, kavun, üzüm, yaban mersini, çilek, böğürtlen, ahududu, mango, siyah kuş üzümü ve muz şeklinde sıralanabilir.

Maydanoz sindirim problemi çekenler ve vücudu ödem tutanlar için, iyi bir bitki çeşididir çiğ ya da çay biçiminde tüketebilirsiniz. Zencefil çayı da son iyi bir idrar söktürücüdür. Çay olarak yeşil çay tavsiye edilmekte ancak, pek çok kafein içerdiği için, günde 2 bardaktan fazla içilmemesi tavsiye edilmektedir. Yulaf, doğal silika maddesi içermektedir. Fazla su kaybı ile beraber, vücudun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve minerallerin azalmasına sebep olabilir. Bu hususta, dengeli beslenerek tuz, şeker gibi, sebze, meyveleri de orantılı bir şekilde tüketmek gerekmektedir.

İdrar Söktürücü Besinler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Damlaması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Damlaması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Retansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Retansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Bakteri Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Bakteri Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Eritrosit Neden Olur?

İdrarda Eritrosit Neden Olur?

Gülerken İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Gülerken İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yaşlılarda İdrar Kaçırma Tedavisi

Yaşlılarda İdrar Kaçırma Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6