İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?
19 Haziran 2024

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

İdrar yolu enfeksiyonu, daha çok kadınlarda görülmesine rağmen erkeklerde de karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Bu enfeksiyon türü, genellikle mesane, üretra ve böbreklerde meydana gelir. Mesanenin idrarı depolama işlevi ve böbreklerin vücuttaki atıkları idrar yoluyla dışarı atma görevi, bu bölgelerde enfeksiyon riskini artırabilir. İdrar yolu enfeksiyonları, yaşam kalitesini düşüren ve sancılı bir süreç yaşatan rahatsızlıklardır. Bu tür enfeksiyonların önlenmesi ve tedavisi için birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Aşağıda, idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen bazı bitkisel ve doğal çözümler yer almaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelen Bitkisel Çözümler
 • Her gün bir miktar kuru üzüm ve fıstık tüketmek, idrar yolları için oldukça faydalıdır.

 • Bir su bardağı kaynamış su içerisine bir yemek kaşığı kevgir dövülerek ilave edilir, yaklaşık 10 dakika kadar dinlendirilir ve haftada birkaç kez tüketilmesi idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelecektir.

 • Bir su bardağı kaynamış su içerisine 15 gram funda tohumu ilave edin ve 15 dakika demleyin. Günde en az iki bardak tüketilmesi gerekmektedir. Bu bitki çayını tüketirken her gün ve her öğün taze olarak hazırlanmasına özen gösterilmelidir. Daha önceden hazırlanmış olan kürü tüketmeyin.

 • 150 gram maydanoz tohumunu suyun içerisine ilave edin ve güzelce kaynatın. Ocağın altı kapatıldıktan sonra 15 dakika kadar dinlendirin. Dinlenmiş olan bitki çayını her gün iki bardak kadar tüketin ve her seferinde taze olarak hazırlayın.

 • İki su bardağı kaynar suyun içerisine 10 gram kurutulmuş ebegümeci ilave edin ve demleyin. 15 dakika beklettikten sonra taze olarak için. Eğer tadından hoşnut kalmazsanız, içerisine ince dilim yapılmış maydanoz yaprakları da ilave edebilirsiniz. Her gün iki bardak tüketmenizde hiçbir sakınca olmayacaktır. Fakat her seferinde taze olarak hazırlanmasında fayda vardır.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Evde Çözüm

Doktorunuzun önermiş olduğu ilaç tedavisinin yanı sıra dikkat edeceğiniz birkaç nokta sayesinde ağrıları ve yanma hissini en aza indirebilirsiniz. Öncelikle bakterilerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlamak amacıyla bol bol su tüketmeniz gerekir. Mesaneyi zorlayan kahve, alkol, asitli meyve suları ve kafein içeren her türlü içeceği mümkün olduğunca azaltmalısınız. Evdeyken karnın alt kısmına ılık kompres uygulamak mesanedeki basıncı ve genel rahatsızlık hissini azaltacaktır.

Kızılcık Suyu ve Diğer Öneriler

İdrar yolu enfeksiyonu için uzmanların bir diğer önerisi de kızılcık suyudur. Kızılcık suyunun idrar yolu enfeksiyonuna karşı vücudu güçlendirdiği ve günlük olarak kızılcık suyu tüketiminin, idrar yolu enfeksiyonlarından koruma sağladığı yönünde bazı çalışmalar vardır. Bu çalışmalarda, kızılcık suyunun özellikle de sürekli enfeksiyon yaşayan kadınlarda etkili olduğunun altı çizilmektedir.

Bunların yanı sıra bol bol su tüketmek, sık sık idrara çıkmak, ayakların üşütülmemesi, gaz oluşturan yiyeceklerden kaçınılması, baharatlı gıdalardan uzak durulması, sigara veya alkol kullanımının bırakılması da idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kesesinde Taş Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kesesinde Taş Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonundan Kurtulmanın Yolları

İdrar Yolu Enfeksiyonundan Kurtulmanın Yolları

İdrar Kaçağı Teşhisi Nasıl Konur?

İdrar Kaçağı Teşhisi Nasıl Konur?

İdrar Kanalı Görevleri ve Hastalığı

İdrar Kanalı Görevleri ve Hastalığı

Güncel

İdrar Yolu Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrar Yolları Hastalıkları ve Tedavisi

İdrar Yolları Hastalıkları ve Tedavisi

Güncel

Kahverengi İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Kahverengi İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6