Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu bebeklerde sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biridir. Bu enfeksiyon daha çok bağırsaklarda bulunan enfeksiyonun idrar yollarına bulaşması ile oluşur. Yeni doğan bebeklerde ise kan yolu ile meydana gelir. Bebeklerin çok küçük olması nedeni ile belirtiler tam anlaşılmayabilir. Fakat çok ağlayan huzursuz bir Bebek ise ve yeterli kilo alımı yoksa idrar yolu enfeksiyonu olabilir bunun için gerekli kontroller yapılmalı ve tedaviye bir an önce başlanmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonu olan bebekler aşırı ağlar huysuzluk yapar ateşi çıkar idrar rengi değişir ve idrarı kokar böbreklerine de hasar vermemesi için bir an önce tedavi edilmelidir. İdrar yollarında böbrekler ve üretarın üçte birlik bir kısmı sterlindir bu idrar içerisindeki asit ve serbest akış ve boşltımın olması şeklindeki vücudun savunmasıdır. Bunlardan herhangi birinde olan anormallik enfeksiyon oluşumunu hızlandırır.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu, yeni doğan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu görülme sıklığı cinsiyete göre değişebilir kızlarda daha fazla bu enfeksiyona rastlanabilir çünkü onlar da üretir daha kısadır. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tanısı konulması için idrar kültürü ve idrar tahlili yapmak gerekir. Kültür sonuçlarına bakılıncaya kadar antibiyotik tedavisine başlanır sonuca göre ilaca devam edilip edilmeyeceğine karar verilir. Genellikle tedavi olumlu sonuçlanır tedavi esnasında böbreklerin durumu da göz önüne alınmalıdır. Bebekleri bu enfeksiyonlardan korumak için altı sık sık değişilmeli ılık su ile silinmelidir.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Yorumları

soru

Eda naz

28 Nisan 2024 Pazar

Benim 8 aylık bir bebeğim var. Zaten sürekli bir kabızlık problemi yaşıyor şimdi de idrar yolu enfeksiyonu çıktı başımıza. Şaşırdık ne yapacağımızı. Bebeklerde uygulanacak bitkisel çözümler veya tavsiyeler sunacak kimse var mı lütfen yardımcı olun

Cevap yaz
cevap

Nüveyde

28 Nisan 2024 Pazar

Merhaba, bebeklerde ve yaşı küçük olan çocuklarda kesinlikle bitkisel tedaviler uygulanmamalıdır. Ancak bazı yöntemler için doktora giderek bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Bitkisel çözümler yerine bol bol kabızlık için iyi gelecek besinler tüketmelisiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6