Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir, hamilelik sürecinde anne adayının kendine dikkat etmesi önemlidir. Öncelikle anne adayının hem kendi hem de bebeğinin sağlığını düşünerek davranması halinde gebelik sürecinin daha sağlıklı geçmesi sağlanır. Bu süreçte anne adayının dengeli beslenmesi, uyku düzenine dikkat etmesi, psikolojik açıdan kendini rahatsız eden ortamlardan uzak durması, çalışma sürelerine dikkat etmesi ve fazla ayakta durması gibi önemli noktalara dikkat etmesi bu sürecinin daha sağlıklı gelişmesini destekler. Hamilelik döneminde anne adayının bazı hastalıklara karşı kendini koruması son derece önemlidir. Bu sebepten dolayı hasta olmadan önce gerekli önlemler almak gerekir. Hamilelik döneminde anne adayının beden hijyenine dikkat etmesi son derece önemlidir. Pamuklu iç çamaşırı giymesi gerekir. Tuvalet ihtiyacını giderirken kurulanma esnasında dikkat etmesi gereken püf noktalar vardır. Bunların başında kurulanma işlemi gelir. Halk arasında sıklıkla yanlış uygulama yapılırken; arkadan öne doğru kurulanma şeklinde değil, önden arkaya doğru kurulanma şeklinde tuvalet ihtiyacının sağlanması gerekir. Böylelikle enfeksiyonun vücuda girmesi kısmen engellenmiş olur. Ayrıca yediği içtiği besinlerin temizliğine dikkat etmesi son derece önemlidir. Bağışıklık sisteminin düşük olması gibi problemlerden dolayı anne adayı idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanabilir. Bu dönemlerde ilaç kullanımı bebeğe zarar vereceği için anne adayının bitkisel yollarla idrar yolu enfeksiyonunu vücuttan atması gerekir.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir, bitkisel tedavi önerileri

Sarımsak, idrar yolu enfeksiyonlarında en iyi tedavi yöntemleri arasında sarımsak yer alır. Her derde deva olan sarımsağın enfeksiyon giderici özelliği oldukça yüksektir. Hamilelikte sarımsak tüketilmesi kokusu nedeniyle rahatsız ediyor ise kişinin hap şeklinde bütün tüketmesi de mümkündür. Böylelikle sarımsağın içerdiği antioksidanlar sebebiyle hamilelik döneminde geçirilen idrar yolu enfeksiyonunda gerileme sağlanmış olur.

Soğan, içerdiği özellikler nedeniyle idrar yolu enfeksiyonlarında tedavi amaçlı kullanılan bitkisel arasında yer alır. Aynı zamanda soğanın kaynatılıp içilmesi önerilir ve hamilelik döneminde bebeğe zarar verebileceğinden çiğ olarak tüketilmesi gerekir. Çiğ olarak yemeklerin yanında tüketilmesinin yanında, salatalara eklenmiş şeklinde tüketilmesi oldukça faydalıdır. Ayrıca soğanın közlenmiş halinin tüketilmesi idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde son derece etkilidir.

Maydanoz, idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde en etkili bitkiler içerisinde maydanoz da yer alır. İçerdiği vitaminler bakımından besleyici özelliği ile bilinen maydanozun idrar yolu enfeksiyonları giderilmesinde son derece etkili olduğu kanıtlanmıştır. Vücutta antioksidan etkisi yaratarak vücuda dağılmış olan zararlı bakterilerin dışarı atılmasına katkı sağlar. Gebelik döneminde çiğ olarak tüketilmesinin yanında salatalara veya üzerine limon sıkılarak tüketilmesi oldukça faydalıdır.

Su içmek, idrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde en etkili yöntemlerden biri su tüketimidir. Su tüketiminin yeterli olması halinde vücuda giren zararlı enfeksiyonların dışarı atılması kolaylaşır. Böylelikle mesanenin de temizlenmesi sağlanmış olur. Ancak sularda da zararlı enfeksiyonların bulunduğu belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı gebelik döneminde içme sularının kullanılmaması daha sağlıklı olur. Hazır su tüketmesi daha sağlıklıdır. Ayrıca sıvı tüketimi son derece önemlidir meyve suyu içmeleri tavsiye edilir. Kendi sıktıkları meyve suyunun tüketilmesi katkısız olması sebebiyle daha sağlıklıdır. Bu sebepten anne adayının doğal olan ürünler tercih etmesi son derece etkilidir.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Erkeklerde İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Aktif Mesane Sendromu (AAMS)

Aşırı Aktif Mesane Sendromu (AAMS)

İdrarda Epitel Tedavisi

İdrarda Epitel Tedavisi

Bebeklerde İdrarda Kan Gelmesi Neden Olur?

Bebeklerde İdrarda Kan Gelmesi Neden Olur?

İdrar Ph Kaç Olmalı İdrar Ph Testi Neden Yapılır?

İdrar Ph Kaç Olmalı İdrar Ph Testi Neden Yapılır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6