Bebeklerde İdrar Rengi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde İdrar Rengi

Bebeklerde İdrar, Bebeklerde idrarda, özellikle idrarın rengine, kokusuna ve miktarına dikkat etmek gerekir. Bebeklerde idrar, sağlıklı bir bebekte idrarın rengi açık olur. Bebeklerde idrar, sağlıklı bir bebekte idrarda koku olmaz. Bebeklerde idrar, bebeğin günde en az dört, beş kez bezi değiştiriliyorsa yeterince idrar yapıyor demektir. Bebeklerde idrar, idrarın renginin koyu olması hastalık habercisi olabilir. Bebeğin idrarının rengi anne tarafından dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Bebeklerde idrar, anneler bebeklerinin idrarında koku hissederlerse hemen doktora müracaat etmelidirler. Çünkü bebeğin idrarı normalde kokusuzdur. Bebeklerde idrar, anne bebeğin günde kaç kez idrar yaptığını da takip etmelidir. Anne bebeğinin bezini kaç kez değiştirdiğini takip etmeli ve dikkatli olmalıdır. Eğer bebek gün boyunca hiç idrar yapmıyorsa veya bir defa yapıyorsa bu hastalık belirtisidir.


Bebeğin idrarı su gibi açık renktir. Eğer bebeğin idrarı, koyu renkli ise hastalık habercisi olabilir. Bebeklerde idrar rengi koyu ise idrarda Bilirubin denilen bir maddenin varlığı araştırılmalıdır. Çünkü bu sarılık karaciğer veya safra yolu kaynaklı olabilir. Sarılık geçiren bebeklerde idrar rengi koyu olur. Ayrıca anne sütünü yeterince alamayan bebeklerin idrarı koyu ve az miktarda olur. Bebeğin idrarın koyu renkte ise bebeğin kullandığı bazı ilaçlar buna sebep olabilmektedir. Özellikle epilepsi ilaçları, bağırsak enfeksiyonu için kullanılan bazı ilaçlar idrarın rengini koyulaştırabilmektedir.

Bebeğin İdrar Kokusu

Bebeğin idrarı kokusuzdur. Bebeklerde idrarın kokusu bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Metabolik hastalıklarda bebeğin idrarı farklı kokmaktadır. Metabolik hastalıklar akraba evlilikleri sonucu olabilmektedir. Bebeğin idrarının kokusunda, pastırma çemeni gibi bir koku varsa hastalık habercisidir. Bebeğin idrarının kokusunda, terli ayak kokusu gibi bir koku varsa veya ölü fare leşi kokusu gibi bir koku varsa muhakkak doktora müracaat edilmelidir.

Bebeğin İdrar Miktarı

Bebekler doğar doğmaz idrar yaparlar. Bebekler günde en az 4-5 kez idrar yaparlar. Bebek doğduktan sonra ilk 24 saat içerisinde idrar yapmıyorsa bu böbrek hastalıklarının belirtisidir. Ayrıca bebek anne sütünü yeterince alamıyor ise susuz kalır ve buna bağlı idrar miktarı da azalır. Bebeklerin idrarlarının rengi koyulaştı zaman idrar sayısı günde bir kereye düşebilir. İdrarın renginin koyulaşması sonucu bazen hiç idrar yapamama gibi bir durum olabilir. Bebeğin beslenmesinin bozuk olması anlamına gelebilir. Çünkü yeterince beslenemeyen bebek yeterince su alamıyor demektir. Yeterince su alamayan bebek yeterince idrar yapamaz.

Bebeklerin bezinde anneler bazen pembe ve turuncu renklerde lekeler görebilirler. Bebek idrarını yaptıktan sonra hazır bezler idrarı süzer ve idrarda normal miktarda bulunan kristalleri bezin üst kısmında bırakırlar. Bu kristaller havayla temas edince oksitlenir ve turuncu renkte ya da kiremit renginde veya pembe renkli lekelere yol açarlar. Bunun için bu korkulacak bir durum değildir. Sağlıklı günler.

Bebeklerde İdrar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde İdrar Rengi

Bebeklerde İdrar Rengi

İdrar Kaçırma Ameliyatı Sonrası ve Riskleri

İdrar Kaçırma Ameliyatı Sonrası ve Riskleri

İdrar Ph Kaç Olmalı İdrar Ph Testi Neden Yapılır?

İdrar Ph Kaç Olmalı İdrar Ph Testi Neden Yapılır?

Gebelikte İdrar Rengi Nasıl Olur?

Gebelikte İdrar Rengi Nasıl Olur?

İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrar İçmek Zararları?

İdrar İçmek Zararları?

Güncel

İdrar Rengi İdrar Hangi Renktir?

İdrar Rengi İdrar Hangi Renktir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6