İdrar Tahlili Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

İdrar Tahlili Nedir ve Nasıl Yapılır?

İdrar tahlili, genel olarak herhangi bir hastalık belirtisi olduğu durumlarda yapılmaktadır. İdrar tahlili, idrarda var olan hastalıkları değerlendirerek, idrar yolu enfeksiyonlarından, şeker hastalığına kadar birçok hastalık hakkında bilgi veren bir testtir. Normal bir kişide idrarın görünüşü, yoğunluğu ve içerdiği madde belirli şekilde olur. Normalden farklı olarak görülen idrar çeşitli hastalıkların habercisidir. İdrara yansıyan anormallikler geçmişten bugüne kadar hastalıkların teşhisinde kullanılır. Örnek verecek olursak idrarın renginin koyulaşması gibi basit bir gözlemlense de doktor olmaya gerek olmadan vücudun susuz kaldığı anlaşılır. İdrar tahlili, sağlık durumunun değerlendirilmesi için rutin yapılan kontroller esnasında, gebelik kontrollerinde, cerrahi ameliyatların öncesinde her şeyin yolunda olup olmadığının anlaşılması için yapılarak daha sonra müdahale gerektirir. İdrar tahlili herhangi bir hastalığın teşhisinin koyulmasında yardımcı olur. Karın ağrısı probleminde, sırt ağrısı oluşumunda, bel ağrısında, idrar yaparken ağrı belirmesinde, sık sık idrara çıkıldığında, idrarda kan olması durumunda ve buna benzer belirtilerin olduğu durumlarda oluşan rahatsızlıklara bir sonuç koymak amacıyla yapılmasıyla harekete geçilir ve gerek ameliyat gerek ilaç tedavisine başlanır veya doktorumuzun belirlemiş olduğu hastalığın takibi için idrar tahlili yapılır. İdrarda belirti gösteren ve bir hastalığın teşhisi konduktan sonra hastalığın tedavisinin ve takibinin yapılması için idrar tahlili doktor tarafından istenir.

İdrar tahlili yapıldıktan sonra beraberinde sonuçların değerlendirilmesinin de yapılması gerekmektedir. Fakat idrar 100'den fazla testin yapılabileceği bir vücut sıvısı vardır. Örneğin bir bayanın gebe olup olmadığını en kolay şekilde bir miktar idrarlarını kullanarak eczaneden alınan bir hamilelik testi sayesinde öğrenilir. Bunun yanı sıra idrar tahlili sayesinde makroskobik analiz yapıldığı vakit alınan sonuç oldukça açıklamalı olur. Yani makroskobik analiz sonucunun normal olması durumunda idrarın açık sarıyla koyu sarı bir renk arasında değişir. Fakat anormal olan durumlar olduğunda sonuç birçok yiyecek ve ilaç idrarın rengini değiştirir. Uzun dönem böbrek rahatsızlıklarında ve kontrolsüz şeker hastalığında idrar renksiz olabilir. Vücut susuz kaldığı zamanlarda idrarın rengi koyu sarıya dönerken, idrarda kan bulunmasında idrar rengi kırmızı olur. Bu durumda doktor hemen tedaviye başlamaktadır. Bunun yanı sıra idrar tahlili günümüzde otomatik cihazlarıyla yapılmaktadır. Bundan dolayı tahlil sonucu çok kısa sürede elde edilir.

İdrar tahlili böbrek hastalıklarında, böbrek yetmezliği ve bu gibi problemlerde önemli bilgiler oluşturabilir. Normal olan bir idrarın rengi soluk sarıyla koyu sarı arasında olmaktadır. Bulanık idrarın sonucu ise idrarda aşırı hücre veya protein bulunmasından dolayı olabildiğinden dolayı sonucunda başka testlere de başvurulmaktadır. Yanı örnek verecek olursak idrar enfeksiyonlarında idrar bulanık olur. Bundan dolayı idrar tahlili sürekli beklememiş ve yeni alınmış olması gerekir. İdrarın genellikle aromatik bir kokusu olmaktadır. Bazı hastalıklarda idrarın kokusu değişik olabilir. Örneğin idrar yolu enfeksiyonlarında kötü kokulu idrar görülebilir. Bazı metabolik rahatsızlıklar da idrar kokusu tanı koyulmasına yardımcı olacaktır. Genellikle rutin idrar analizi için idrar temiz olan kuru ve hatta mümkün olduğunca steril bir kaba alınır. Her iki cinste de üretra ağzı ılık suyla silinerek, kurutulduktan sonra yani steril hale getirildiğinde gelen ilk idrar dışarı yapılır ve geriye kalan idrarın analiz için alınması doğru olur. İdrar kontrolü gelişmemiş bebek ve küçük çocuklarda yapılacaksa eğer tüp ya da idrar torbası bağlanarak idrar örneği alınmalıdır. Fakat bu şekilde alınmış olan idrar örneklerinde bulaşma riski yüksek olduğundan dolayı bazen kateter yardımıyla ya da iğneyle idrar kesesinden idrar alınmaktadır. Genel olarak rutin idrar tahlili sabahları tercih edilir. Yani aç karnına idrar daha iyi sonuç oluşturur.

İdrar Tahlili Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yenidoğan İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Yenidoğan İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Bitkisel İdrar Söktürücü Besinler

Bitkisel İdrar Söktürücü Besinler

İdrardan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

İdrardan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Taşı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Taşı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tekrarlaması

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tekrarlaması

Erkek Bebeklerde İdrardan Kan Gelmesi

Erkek Bebeklerde İdrardan Kan Gelmesi

İdrarda Asit Neden Olur?

İdrarda Asit Neden Olur?

Çocuklarda İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte İdrarda Protein Çıkması

Hamilelikte İdrarda Protein Çıkması

Gebelikte İdrar Yolu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İdrar Yolu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Eritrosit İdrar Tahlili Nedir?

Eritrosit İdrar Tahlili Nedir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6