İdrardan Kan Gelmesi ve Yanması Neden Olur?
15 Mayıs 2024

İdrardan Kan Gelmesi ve Yanması Neden Olur?

İdrardan kan gelmesi ve yanması, çeşitli rahatsızlıkların bir belirtisi olabilir. Normalde idrarın kırmızı, pembe renkte olması her zaman idrardan kan gelmesi şeklinde yorumlanmaz. Bazen besinlerdeki renk pigmentleri gibi sebeplerde idrar rengini değiştirebilir. Ancak dikkatli olunası gerekir. İdrardan kan gelmesine eşlik eden idrarda yanma, ağrı, ateş gibi etkilerde bulunuyorsa, hastanın mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Ağrı ve sancı gibi etkiler oluyorsa, hastada iltihaplı bir sorun olabilir.

İdrarda kan gelmesi ve yanması neden olur?

Mesane taşı: İdrarda kan olması ve sıkça tuvalete gidilmesi, ancak yeteri kadar idrar yapılamaması halinde, özellikle sırt ve karında ağrı olması mesane taşını düşündürmelidir.

Mesane enfeksiyonu: Acı, yanma gibi etkilerle aniden sıkça idrara çıkma, idrarda kan gelmesi gibi etkiler mesane enfeksiyonunun bir belirtisi olabilir. Hastada görülen bu belirtiler sistit denilen mesane enfeksiyonundan kaynaklanabilir. Mutlaka doktora gidilerek, antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.

Üretrit: Karında alt kısımda ağrı, üretradan sarımsı akıntı, sık idrar çıkma, idrarda kan gelmesi ve yanması gibi etkiler bu soruna işaret edebilir. Cinsel yolla bulaşan üretrit, bakteriyel bir iltihaptır.

Gromerülonefrit: İdrarda kan ve yanma gibi etkilere ayak bileklerinde ve göz çevresinde şişme, nefes darlığı, yorgunluk gibi belirtiler eşlik ediyorsa, böbreklerde kanı süzen yapılarda iltihaplanma olabilir. Bu nedenle acilen doktora gidilmelidir.

Tehlikesiz hematüri: İdrarda kan dışında başka bir belirti olmazsa, bu tehlikeli olmayabilir. Bazen yaşam boyu devam eden bir sorun haline gelebilir. Yine de bir doktora gidilerek tanı konulmalıdır.

Hemolitik anemi: İdrarda kan yorgunluk ve güçsüzlük ile seyrediyorsa, bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bu genetik bir anormallikten ya da kullanılan bazı ilaçlardan ya da alyuvarların yok olmasına neden olan bazı hastalıklardan kaynaklanabilir. Bu nedenle teşhis edilmeli ve tedavisi yapılmalıdır.

İdrarda kan gelmesi ya da görülmesi hematüri olarak tanımlanır. Bu gözle görülen bir kan olabileceği gibi, mikroskobik olarak da tespit edilebilir. Ancak kanın miktarı buna neden olan hastalık ya da diğer sorunlarla bağlantılı olmayabilir. Bazen anormal idrar rengi de kanla karıştırılabilir. Bu yüzden idrarda kan gelmesi ve yanması gibi etkilerde hastanın hemen sağlık kuruluşuna giderek gereken tetkikleri yaptırması ve altta yatan nedeni tespit ettirmesi gerekir. Bunu bir belirti olarak kabul etmek gerekir.

İdrardan Kan Gelmesi ve Yanması Yorumları

soru

Serdo

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Yaklasik 14 gundur idrarimi tam yapamiyormusum gibi agri yanma var sik sik tuvalete cikma istegim var yanmayla beraber agri oluyor 14 gun sonra bugun idrarim kirmizi geldi sebebini yazarmisiniz 17 yasindayim lutfen ??

Cevap yaz
cevap

Ukab

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhabalar, idrar yapma isteği gelip ama bir iki damla israr yapma, onu yaparken ağrı sancı oluşumu ve idrarda artık kırmızı renk de gelmesi böbrek mesanenizde taş yada kum olduğu göstergesidir. Bunun için bir üroloji uzmanına muayene olup basit kan ve idrar testi akabindede ultrasyona girip tedavi yoluna karar verilir.

soru

Yadıgar

08 Mayıs 2024 Çarşamba

3 gündür ıdrarım kan rengınde rahatsızlıgım YÖKün
Bırsey vardıye dokturada gıtmıyorum korkuyorum benı bılgılendırın lutfen

Cevap yaz
cevap

Hikmeddin

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba, idrarınız kan renginde ise muhtemelen böbreğinizde kum veya taş vardır. Korkulacak birşey yoktur. Bunun için bir üroloji uzmanına muayene olmanız kan ve idrar tahlili sonrası birse ultrasona girmeniz tedavi için nasıl bir gol uygulanacağına karar verilmesini sağlayacaktır. Geçmiş olsun.

cevap

Tümer

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Yadıgar bey çeşitli rahatsızlıkların bir belirtisi olabilir. Bazen besinlerdeki renk pigmentleri gibi sebeplerde idrar rengini değiştirebilir. Ancak dikkatli olunması gerekir. İdrardan kan gelmesine eşlik eden idrarda yanma, ağrı, ateş gibi etkilerde bulunuyorsa, hastanın mutlaka bir doktora giderek muayene olması gerekmektedir. Sağlıklı günler dilerim.

soru

Elif

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Bi haftaya yakin idrarimi yaparken acı ve agri oluyo bugün ise her ciktigimda kan da geldi bi kac damla nette ki yorumlara bakınca kum diyo taş diyo hatta tümör bile diyo korktum acikcasi neye isarer olduğunu bilemedim bilgilendirirseniz sevinirim

Cevap yaz
cevap

Gün

08 Mayıs 2024 Çarşamba

İdrar yaparken yanma,ağrı ve zaman zaman kan rengi görmeniz büyük olasılık ile kum döktüğünüze yada taş düşürdüğünüze işarettir. Bu evre ağrılı ve sancılı bir süreçtir. Bu süreci çabuk bir şekilde atlatmak için bol sıvı tüketimi yapıp, yüksek tempolu sporlar ile fazlaca vakit geçirmeniz böbrekleedeki kum ve taşın atımını hızlandıracaktır.

soru

Aydın Bilge

05 Mayıs 2024 Pazar

Kan geliyor idrarımdan ve yanma var

Cevap yaz
cevap

Cengel

05 Mayıs 2024 Pazar

Merhabalar, idrar yaparken yanma ve kan gelmesi böbrek taşı yada kum dökme şeklinde yorumlanabilir. Bunun için gün içerisinde su tüketimi arttırılmadı kumu ve taşı düşürmek için yardımcı olacaktır. Bununla beraber bir üroloji doktoruna muayene olmanız ve gerekli tetkiklerin yapılmadı ile sebebi net olarak anlaşılıp ona göre ilaç tedavisi başlatılacaktır.

cevap

Ali Nejat

05 Mayıs 2024 Pazar

İdrarda kan gelmesi ya da görülmesi hematüri olarak tanımlanır. Bu gözle görülen bir kan olabileceği gibi, mikroskopik olarak ta tespit edilebilir. Ancak kanın miktarı buna neden olan hastalık ya da diğer sorunlarla kaynaklanabilir. Bazen anormal idrar rengi kanla karıştırılabilir. Bu yüzden idrarda kan gelmesi, yanması gibi etkilerde doktora gitmesi gerekir.

soru

mustafa

03 Mayıs 2024 Cuma

Idrardan kan gelmesi vede yanlarim ariyor

Cevap yaz
cevap

Özpolat

03 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba Mustafa bey, idrar yaparken kan gelmesi idrar yollarınızda enfeksiyon olabileceği, böbreğinizden kum sökme yada taş olması anlamına gelir. Bunun için bir üroloji uzmanına muayene olmanız idrar, kan testi vermeniz ve ultrasona girmeniz gerekir. Bu terliklerin sonucuna göre idrarınızdaki kanın sebebi anlaşılır ve ona göre bir tedavi uygulanır. Geçmiş olsun.

soru

ruya

14 Nisan 2024 Pazar

Idrarle beraber pembe kan geliyor neden acaba

Cevap yaz
cevap

Beybolat

14 Nisan 2024 Pazar

Pembe kan dediğiniz tüketilen besinler ile de alakalı olabildiği gibi böbrek taşı veya kum ile alakalı oluşabilecek rahatsızlığın da habercisi olabilir. Doktorunuzda yaptırabileceğiniz basit bir kan ve idrar tahlili ile sebebi belli olup ona göre doğru tedavi süreci izlemek en doğrusu olacaktır.

cevap

Civan

14 Nisan 2024 Pazar

İdrarla birlikte pembe renkte kan gelmesi durumu bazı hastalıkların habercisi olabileceği düşünülerek mutlaka bir doktora gözükmekte fayda vardır. Bununla birlikte her zaman hastalık göstergesi de olmayabilir. Bazı yediğimiz besinlerin renk pigmentleri bazen buna neden olabilir. Bu sebepten dolayı kırmızıya yakın veya pembe renkte gelen idrar her zaman kan olarak algılanamaz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Yolunda Taş Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolunda Taş Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bulaşıcı mı?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bulaşıcı mı?

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Eritrositlerin Görevi

Eritrositlerin Görevi

Devamlı İdrar Gelmesi Sebepleri

Devamlı İdrar Gelmesi Sebepleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6