İdrar Yolu Taşı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

İdrar Yolu Taşı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar yolu taşı aslında diğer adı ile böbrek taşları olarak halk arasında oldukça yaygın olan ve aynı zamanda birçok insan tarafından bilinen bir sorundur. İdrar yolu taşı sorunu başta şiddetli sancılar olmak üzere kişilerde çok büyük problemler meydana getirmektedir. İnsanları birçok zaman zor durumlarda bırakan bu gibi durumlar aslında son derece tehlikelere neden olabilmektedir. Böylesine durumlar günümüzde insanların ihmalleri nedeni ile büyüyerek bu sorun nedeni ile farklı sorunların meydana gelmesine neden olabilmektedir. İdrar yolu taşı aslında insanın hayatı boyunca duyabileceği en ağır ve şiddetli olduğu bilinmektedir. Böylesine şiddetli ağrıları tabi ki kimse bu ağrıları yaşamak istemez. Eğer sizlerde bu gibi durumlar ile karşılaşmak istemiyorsanız en küçük belirtilerde bile önlemleri alarak hızlı bir şekilde doktora başvurun. Çok eski zamanlardan beri insanlarda sorunlara neden olan böbrek taşı problemi aslında günümüzde bazı bitkisel yollarla çok daha rahat bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Bunun için yapmanız gereken en önemli şey tabi ki bu taşın düşmesi için bazı önlemleri almaktır. Aksi durumlarda bu taş düşmedikçe son derece şiddetli ağrıların ve sancıların meydana gelmesi devam edecektir. Yapılan tıbbi araştırmalara göre son yıllarda idrar yolu şatı görülme sıklığı daha da artarak güncel sorunlar haline gelmiştir. İdrar yolu taşları günümüzde kalis taşı, böbrek taşı, mesane taşı, renal pervis taşı gibi farklı şekillerde isimlendirilmiştir. Fakat insanlar bu taşı böbrek taşı ya da idrar yolu taşı olarak bilirler.

İdrar yolu taşı sorunu daha önce de söylediğimiz gibi oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durum tabi ki aniden meydana gelmemektedir. Genellikle yavaş yavaş kişilerde meydana gelen bu sorun yavaş yavaş belirtiler göstermektedir. Sizlerde bu belirtilere bakarak sorunun varlığını tespit edebilirsiniz.
  • İdrar yolu taşının kişilerde idrar yollarını tıkamasından kaynaklanan şiddetli ağrıları görülmesine neden olmaktadır. Oldukça yaygın olarak görülen bu durum ağrılar meydana getirse bile bu ağrılar kişiden kişiye taşın büyüklüğüne bağlı olarak bu gibi durumlar değişiklikler gösterir.
  • Bir diğer durum ise bazen kişilerin idrar sırasında yanma gibi durumlar görülebilmektedir. Bu sorun her böbrek taşı sorunu yaşayan kişide görülmeyebilir.
  • Bir diğer durum ise tabi ki idrarda görülen kandır. İdrar sırasında kişinin idrarındaki kan durumları genellikle böbrek taşı yani idrar yolu aşı nedeni ile oluşmaktadır.
İdrar yolu taşının tanısı aslında tıbbi görüntüleme cihazları ile kontrol edilmeden bilinmeyen bir durumdur. Oldukça yaygın olan bu sorunu sizlerde anlayabilmeniz için Uzman bir doktorun muayenesine ihtiyacınız olabilmektedir. Bu görüntüleme sisteminin yanı sıra aynı zamanda bilgisayarlı tomografi ve diğer tıbbi görüntüleme cihazları kullanılarak tespit edilebilir. Böbrek taşı sorunundan sizlerde çok rahat bir şekilde korunabilirsiniz. Fakat tam olarak korunabilmek için yapmanız gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Bunlardan ilki günde en az iki buçuk litre kadar su içmektir. Bu durum sayesinde böbrekleriniz sürekli olarak çalışacak ve aynı zamanda kendisini temizleyecektir. Böylece böbreklerde ya da idrar yollarında herhangi bir taş oluşumu gözlemlenmeyecektir. Bu durumun yanı sıra yapılması gereken bir diğer durum ise hayvansal proteinli ürünlerin az tüketilmesidir. Bu gibi ürünler böbreklerde yağlanmaya neden olarak taş oluşumunu artırır. Bu taşlar mesanede birikerek kişinin idrar yolu taşı sorunundan etkilenmesine neden olur. Bir diğer önlem ise günlük olarak tüketilen tuz miktarının azaltılmasıdır. Özellikle çok tuz tüketen kişiler bu sorunun riskli grupları içerisinde yer almaktadır.

İdrar Yolu Taşı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Haber Bülteni

Güncel

İdrarda Asit Neden Olur?

İdrarda Asit Neden Olur?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6