İlişki Sonrası İdrarda Yanma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İlişki Sonrası İdrarda Yanma Belirtileri ve Tedavisi

İlişki Sonrası İdrarda Yanma, Pek çok kadın cinsel ilişki anında ya da cinsel ilişkiden sonra vajinada yanma ve ağrıdan şikâyetçidir. Cinsel alanda yanma erkeklerde de görülürken, bayanlarda daha yaygındır. Ağrıya ve yanmaya ne sebeple olan pek çok ne sebeple olabilmektedir, ancak çoğunlukla bu duruma idrar yolu ya da genital bölge sıkıntıları neden olur. Öncelikle problemin kaynağını saptama ederek bu vaziyetten kurtulmanız ve tedavi olmanız olası. Cinsel İlişkiden Sonra Vajinada Yanma Duygusu Ne Sebeple Olur? Birçok kadın ilişki sonrası vajina yanmasında şikâyetçidir ama bu şekilde bir hisse neyin sebep olduğunu tam anlamıyla bulamamışlardır. Sizde bu şekilde bir durum oluşmasına neden olabilecek 10 nedeni bizzat durumunuzu değerlendirmeniz amaçlı aşağıda sıraladık. Bu sebepler:


Vajina Bölgesinin Kuru Olması


Çoğu süre vajina bölgesi doğal olarak sağlanan kayganlık seviyesine erişemez ve bu vaziyette vajina kuruluğu belirir. Vajinada kuruluk olduğu süre cinsel ilişkiden sonra yanma duygusu oluşmasına neden olur.


Cinsel İlişki Anında Sürtünme


Cinsel ilişki anında fizyolojik olarak sürtünmek çoğu kadında yanma duygusu oluşmasına neden olur. Sürtünmeden ötürü yanma duygusu oluşuyorsa bunun manası vajinada kuruluk olduğu olabilmektedir ve vajinanın kayganlaştırılması sağlanmalıdır.


Sperm Alerjisi


Kılıfsız cinsel ilişkiye girdiniz mi? Vajinanız cinsel ilişki sonrası yanıyor, kaşınıyor, küçük kızarıklıklar meydana geliyor ve duyarlı bir hal alıyor mu? Cinsel ilişkiden 10-15 dakika sonra huzursuzluk hissediyor musunuz? İlk saatlerde az olan rahatsızlıklar ilerleyen günlerde daha da çoğalıyor mu? Eğer tüm bu suallere yanıtınız "evet" ise muhtemelen sperme karşı alerjiniz var demektir. En kolay ve etkili çözüm ise cinsel ilişki anında vajina bölgesine sperm girmesinin önlemek ve muayene etmek amaçlı kondom kullanmaktır.


Vajinismus

Vajinismus, vajinayı çevreleyen kasların cinsel birleşme sırasında isteksiz bir biçimde kasılması durumudur. Bunun nedeni geçmişten gelen izlere ve buna ilişkili olarak gelişen ruhsal durumla ilgilidir. Bu vaziyette cinsel ilişkiye girmek epeyce ağrı ve acı yaratan bir durumdur ve bayanlarda cinsel ilişki sonrası yanma hissine neden olabilmektedir.


Maya Enfeksiyonu

Maya enfeksiyonun en büyük belirtisi cinsel ilişki sonrası yaşanan yanma hissidir. Bunun nedeni ise esasen vajinanın iltihap kapmış ve ağrılı bir vaziyette olmasıdır.


Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Özellikle uçuk ve klamidya benzeri cinsel yolla bulaşan hastalıklar cinsel ilişki anında ve ardından yanma duygusu oluşmasına neden olurlar. Vajina da mevcut yaralar olabilmektedir ve cinsel ilişki sonrası bulaşıcı bu hastalıklar vajinanın fazladan iltihaplanmasına neden olur.


İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu pek çok kadında görülen, aynı zamanda cinsel ilişki anında ve ardından yanma hissine neden olan bir durumdur. Bu durum o civarı yaygındır ki çoğu bayanın başından bu durum yaşamında bir kere geçer. Diğer Sebepler arasında da yumurtalıklarda kist olması, cinsel ilişki anında sürtünme, rahim uru, vulvodini, endometriyozis hastalığı yer alır. Cinsel ilişki sonrası yanma hissine iyi gelen erkekler ve bayanlar aracılığıyla tatbik edilen birtakım metotlar vardır. Bu metotlar şunlardır:
  • Kadınların ve erkeklerin uygulayabilecekleri, yanma hissini hafifletecek yollar vardır ve bakım ile bu sorun halledilebilir.
  • Kayganlığı artıracak kayganlaştırıcı maddeler kullanmak iyi olur. Bu durum cinsel ilişkiyi daha kolay ve daha eğlenceli hale getirebilir. Cinsel ilişkiyi aceleye getirmeyin. Ön sevişmeye fazladan zaman ayırın, daha çok dokunun ve hissedin, doğal olarak vajinal bölgenin kayganlaşması sağlanacaktır.
  • Rahatlatıcı Jel kullanılması rahatlatır. Aloe vera jelini temiz ve kuru bir parmakla vajina bölgenize uygulayın. Ancak jeli vajinanın iç bölgelerine değil dış bölgelerine uygulayınız.
  • Bazı bayanlar cinsel ilişki sonrası vajina kısmında meydana gelen yanmayı önlemek amaçlı karbonat uygulamaktadırlar. 3 yiyecek kaşığı karbonatı 1 bardak soğuk su ile karıştırıp vajina bölgesine bir bez ile uygulayın.

İlişki Sonrası İdrarda Yanma Yorumları

soru

ozer

14 Ekim 2016 Cuma

ilişki sonrası idrarda bende ve eşimde yoğun yanma oluyor sebebi nedir teşekkürler not kaçamak kesinlikle yok.

Cevap yaz
cevap

Remzi

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba Özer bey, ilişki sonrası yanmaları içinkaeı, koca şeklinde bir üroloji uzmanına gidip muayene olmanızı israr ve kan tahlili vererek yanmalarınızın sebebi için doktorunuzun vereceği karar ve uygulayacağı tedavi beklenir. Geçmiş olsun/

cevap

Kaan berke

09 Eylül 2018 Pazar

Merhabalar, yanma belirtileri cinsel yolla bulaşan hastalıklar, alerjik reaksiyonlar, sürtünme ve enfeksiyon gibi nedenler ile oluşabilmektedir. Bir doktora kontrollerinizi yaptırarak yanmanın sebebini öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çok İdrar Yapma Sebepleri

Çok İdrar Yapma Sebepleri

İdrarda Keton Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Keton Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Bitkisel İdrar Söktürücü Besinler

Bitkisel İdrar Söktürücü Besinler

Dış Gebelik İdrar Testinde Çıkar mı?

Dış Gebelik İdrar Testinde Çıkar mı?

Güncel

Günlük İdrar Miktarı Ne Kadar Olmalı?

Günlük İdrar Miktarı Ne Kadar Olmalı?

Güncel

Erkeklerde İdrar Yapamama Sebepleri

Erkeklerde İdrar Yapamama Sebepleri

Güncel

İdrarda Ağır Koku Nedenleri

İdrarda Ağır Koku Nedenleri

 Parlak veya Neon Sarı İdrar

Parlak veya Neon Sarı İdrar

Sarı İdrar, İdrara sarı rengini veren şey içindeki urobilin adlı kimyasal maddedir. İdrar rengi birçok hastalığın ve problemin teşhisinde bize yardımcı olur. Sadece [...]

İdrardan Kan Gelmesi ve Yanması Neden Olur?

İdrardan Kan Gelmesi ve Yanması Neden Olur?

İdrardan kan gelmesi ve yanması, çeşitli rahatsızlıkların bir belirtisi olabilir. Normalde idrarın kırmızı, pembe renkte olması her zaman idrardan kan gelmesi şeklinde[...]

Gülerken İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Gülerken İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Gülerken idrar kaçırma, İdrar kaçırma, günlük yaşantımızda olağan işler sırasında istemsiz ve ani bir şekilde idrarın dışarı çıkmasına idrar kaçırma denilm[...]

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer, Çoğunlukla kadınlarda sıkça rastlanılan bir problemdir. Genellikle aşırı ağrı ve bazı sorunlara yol açabilir. Bazen vücut savun[...]

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir, hamilelik sürecinde anne adayının kendine dikkat etmesi önemlidir. Öncelikle anne adayının hem kendi hem de bebeğinin s[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6