Erkek Bebeklerde İdrardan Kan Gelmesi
15 Mayıs 2024

Erkek Bebeklerde İdrardan Kan Gelmesi

Erkek bebeklerde idrardan kan gelmesi, bebeklerinin bezlerinde kan gören anne ve babaların gördüklerinin kan olduğundan emin olmaları gerekmektedir. Çünkü pek çok yenidoğan erkek bebeklerde gözlemlenen kırmızı lekeler kan olmayabilir. Örneğin; bebeğinizin vücudu su kaybettiyse, anne sütüyle yeteri kadar su alamadıysa vücut böbreklerden yeteri kadar suyu dışarı atamaz. Böyle bir durumda böbreklerde bulunan kristaller erkek bebeğin idrarı ile dışarı çıkarak hava ile temas edip bebeğin bezinde kırmızıya yakın koyu turuncu lekeler bırakabilir. İdrar, vücuda alınan bütün maddelerin atıklarının toplandığı bir vücut salgısı olduğundan içerisinde birbirinden farklı onlarca bileşen içermektedir. Bu maddeler bebeğinizi rahatsız etmemesi için bebek bezleri tarafından süzülmektedir. Süzüldükten sonra kalan bu tortular bez yüzeyinde kalarak biz anneleri büyük bir yanılgıya düşürüp erkek bebeklerde kanda idrar gibi algılanmaktadır. Bu gibi durumlarda şüphe duyuluyorsa bez ile en yakın doktora başvurarak gereken yapılmalıdır.

Aileler çocukları konusunda genellikle titiz davranmaktadırlar. Ufacık rahatsızlıklar bile özellikle biz anneleri endişeye düşürmek için yeterlidir. Kimi zaman ise paniğe kapılmakta haklı çıkabiliyoruz. Erkek bebeklerde idrarda kan gelmesi de bunlardan bir tanesidir. Diğer bir adıyla hematüre denilen bu hastalık bebeklik ve çocukluk çağında sık rastlanılan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. İdrarda kan görülmesi çok ciddi hastalıkların habercisi olabildiği gibi çoğu zamanda ise zararsızdır. İdrarda kan görülmesi altında yatan sebebe göre çoğunlukla tedavisi mümkündür. İdrarda kan iki şekilde görülebilir;
  • Makroskopik hematüre; bu durumda idrar rengi, içerisindeki bulunan kan miktarına göre kahverengi, pembe veya kırmızı renklerde görülebilir.
  • Mikroskobik hematüre; böyle bir durumda idrar bakıldığında gayet normal renginde gözükürken, mikroskopla incelendiğinde kan hücreleri tespit edilebilir.
Erkek Bebeklerde idrardan kan gelme sebepleri nelerdir?

Tansiyon: Bazı üst solunum yolu ve enfeksiyon olmuş cilt sonrasında böbrek dokusunda yangı oluşarak çocuklarda hematüre görülebilir. Bu durum çocuklarda geçici olarak tansiyon yükselmesine sebebiyet vererek idrarda protein görülmesi, kan görülmesi veya ödem görülmesine yol açabilir. Çoğu zaman kendiliğinden normale dönene bu rahatsızlıkta bazı çocuklarda ilaç tedavisi de gerekebilir.

İlaçlar idrarı boyarsa: Bazı ilaçlarda bulunan gıda boyaları veya pancar gibi sebzeler idrar rengini değiştirerek idrardan kan geldiği düşüncesi oluşturabilir. Ancak mikroskop ile yapılan bir inceleme ile kan olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

Böbrek sorunları: İdrarda kan görüldüğü düşünülen bir çocukta detaylı bir öykü ve fiziki muayene sonucunda idrarında mikroskobik incelenmesi ve idrar kültürü ile kan tetkikleri sonucu kesin bir kanıya varılır. Çocuğun durumuna göre gerekirse ultrason, MRI, tomografi gibi tetkikler de istenebilir. Bunların sonucuna göre bir anormallik yok ise ve böbrek fonksiyon test sonuçları da iyi ise kanda idrar görülmesi korkutucu bir durum değildir. Ancak çocuk yine de birkaç ay takip altında tutularak, idrarda kan görülmesinin devam etmesi durumunda ve idrarda protein görülmesi, tansiyon yüksekliği gibi durumlarda nefritten şüphelenilmelidir. Nefrit, birçok neden ile böbrek yapısındaki bozukluğun genel adıdır. Eğer ki çocuk böyle bir şüphe ile karşı karşıya ise böbrekten alınan bir doku parçasıyla yapılan biyopsinin mikroskopla incelenmesi sonucu kesin bir tanı konularak uygun tedavi yapılır.

Erkek Bebeklerde İdrardan Kan Gelmesi Yorumları

soru

Melek

27 Mayıs 2024 Pazartesi

İyi günler. Ben yaklaşık olarak 5 ay önce doğum yaptım. Bebek bakımında yetersiz seviyede olduğum için biraz tedirginim. Erkek bebeğimin altını değiştirmek istediğimde çocuk bezinde idrar yapılan yerde kan gördüm. Ben daha da tedirgin oldum. Ne yapacağımı bilemediğim için direk olarak çocuk hastanesine götürdüm. Bebeklerde İdrarda kan görülmesinin nedeni nedir?

Cevap yaz
cevap

Admin

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Sevgili Melek Hanım,

Öncelikle tebrik ederim, yeni bebeğinizin doğumu için. Bebeğinizin sağlığıyla ilgili endişelerinizi anlıyorum ve bu konuda bir uzmana başvurmanız en doğru adım olmuş. Bebeklerde idrarda kan görülmesi birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Bunlar arasında idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları, travma veya nadir de olsa doğuştan gelen böbrek hastalıkları bulunabilir. Bu durumun tam olarak neden kaynaklandığını öğrenmek için doktorunuzun yapacağı testler ve muayeneler önemlidir. Size en doğru ve ayrıntılı bilgiyi verecek kişi doktorunuzdur.

Bebeğinizin sağlığıyla ilgili herhangi bir endişenizde doktorunuzla iletişimde kalmanız en iyisi olacaktır. Umarım en kısa zamanda çözüme ulaşırsınız ve bebeğiniz sağlıklı bir şekilde büyür.

Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Banyo Yaparken İdrar Yapmak

Banyo Yaparken İdrar Yapmak

İdrar Azalması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Azalması Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Kan Pıhtısı Nedenleri

İdrarda Kan Pıhtısı Nedenleri

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Üre Düşüklüğü Nedenleri?

İdrarda Üre Düşüklüğü Nedenleri?

İdrar Tutamama Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Tutamama Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Üşümesi ve Sık İdrara Çıkma

Ayak Üşümesi ve Sık İdrara Çıkma

İdrar Kesesi Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kesesi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İdrar Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İdrar Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6