Gebelik İdrar Testi Dış Gebelik Testi
20 Haziran 2024

Gebelik İdrar Testi Dış Gebelik Testi


Hamilelik şüphesinde her anne adayının gebelik testi yaptırması önemlidir. Anne adayları evde gebelik testi yapabilirler. Hamilelik testini evde çok kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

  • Evde gebelik testi yapan anne adayları, sabah uyandıklarında ilk idrarlarını temiz bir kaba yapmalıdırlar.
  • Gebelik testini idrarla temas ettirin.
  • Test sonucunu okumak için renk değişimi gösteren bir çizginin olup olmadığını kontrol edin.

Ancak unutmamanız gereken bir şey var; özellikle gebeliğin ilk günlerinde bazı gebelik testleri negatif sonuç verebilir. Bu gibi durumlarda, gebelik belirtileri ve adet gecikmesi devam ediyorsa bir kadın doğum doktoruna başvurmanız önemlidir. Kadın doğum doktorunuz gerekirse size kan testi yapar ve ultrason gibi aletlerle gebe olup olmadığınızı tespit eder.

Doğru Sonuçlar İçin İdeal Zaman

Gebelik testini adet gecikmesinden bir hafta sonra yapmak daha kesin sonuçlar verir. Özellikle adet gecikmesinden 7 gün sonra evde yapılan gebelik testleri, usulüne uygun yapıldığında %90 doğru sonuç verir. Kadınlar gebelik testini hastanelerde, sağlık ocaklarında ve kliniklerde de yaptırabilirler. Ortalama 1 haftalık adet gecikmesi olduğunda yapılan testler daha güvenilirdir. Doktorlar genellikle kan alarak yapılan beta HCG testi ile hamilelik durumunu doğrular. Bu test hızlı ve kesin sonuçlar verdiği için oldukça güvenilirdir.

Dış Gebelik Testi

Kadınlarda dış gebelik de görülebilir. Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın fallop tüpünde ya da rahim dışında bir yerde gelişmeye başladığı durumdur. Dış gebelikte, idrarla yapılan gebelik testleri negatif olabilir. Buna rağmen kadında tüm gebelik belirtileri görülebilir. Dış gebelikte kanla yapılan gebelik testleri daha hassastır ve gebelik teşhis edilebilir. Dış gebelik, potansiyel olarak yaşamı zorlaştıran bir durum olduğu için kanda yapılan beta HCG testleri annenin sağlığı için çok önemlidir.

HCG Hormonu ve Gebelik Testi

Hamilelik sonrası, vücutta HCG adı verilen bir hormon salgılanır. Bu hormon, hamilelik sonrası anne adayının vücuduna yayılır. Önce kanda bulunur, daha sonra idrara geçer. Bu yüzden gebelik testleri hem kanda hem de idrarda yapılabilir. İdrar örneğinin alınması, kan alınmasından daha kolay ve pratik olduğu için evde yapılan gebelik testleri idrardan yapılmaktadır.

Gebelik İdrar Testi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bitkisel İdrar Söktürücü Besinler

Bitkisel İdrar Söktürücü Besinler

İdrar Torbası Sarkması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İdrar Torbası Sarkması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İdrarda Kan Pıhtısı Nedenleri

İdrarda Kan Pıhtısı Nedenleri

İdrar Yaparken Yanma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yaparken Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Doğumdan Sonra İdrar Kaçırma

Doğumdan Sonra İdrar Kaçırma

Güncel

İdrar Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrarda Eritrosit Neden Olur?

İdrarda Eritrosit Neden Olur?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6