Tuvaletten Sonra İdrar Damlaması
15 Mayıs 2024

Tuvaletten Sonra İdrar Damlaması

Tuvaletten sonra idrar damlaması, karşılaşılan problemler içerisinde yer alırken; bayanlarda çocuk doğurma sonrasında meydana gelebilir. Ancak erkeklerde görülme olasılığı daha fazladır. Erkekler bu konuda daha şanslıdır. Çünkü doğurma özelliği bulunmadığından dolayı kasları daha sağlamdır. Yaklaşık olarak 10 erkekten ikisinde görülür. Tuvaletten sonra idrar kaçırma tek başına bir hastalık olarak ele alınmaz. Var olan bir hastalığın belirtisi olarak yorumlanır. Tuvaletten sonra idrar kaçırmanın kendine göre farklı tipleri vardır. Tedavi idrar kaçırmanın tipine göre değişiklik gösterir. Tuvaletten sonra idrar damlaması kişinin yaşam kalitesini bozarken; iş hayatına ve ailesel hayatına da oldukça sıkıntı çekilmesine neden olur. Bu duruma hormonal bozukluklar neden olabilir.

Tuvaletten sonra idrar damlaması belirtileri nelerdir?
 • Erkeklerde prostat büyümesine bağlı olarak idrar kaçırma yani idrar yapıldıktan sonra iç çamaşırına tekrar damla damla idrar gelmesi olarak belirtilir. Prostat büyümesinin tedavisi geç kalındığı zaman bu bölgede mesane kısmında tıkanıklığına sebep olur. Bu da erkeklerde idrar kaçırma sebeplerindendir.
 • Ayrıca erkeklerin fazla kilo alması ile karın içi basıncının arttığı durumlarda idrar kaçırma çoğalır.
 • Kadınlarda ise pelvik kaslarına uygulanan yoğun basınç sebebiyle idrar kaçırma gibi problem görülür.
 • Bunun yanı sıra mesanenin sinir iletisine hasar verebildiği için idrar kaçırmaya diyabette neden olur.
 • Ayrıca kan şekeri normalde diyabetin kronik olarak mesaneye verdiği zarar yüzünden idrar kaçırma sebepleri arasındadır.
 • Erkeklerde ve bayanlarda idrar yolu enfeksiyonları üretrit gibi hastalıklar ile bu problemlerin oluşmasına sebebiyet verirken; kişide bulunan uzun süre alkol kullanımı, sürekli alınan antidepresan ilaçlar idrar kaçırma problemlerini sebepleri arasındadır.
Tuvaletten sonra idrar damlamasında yapılması gereken uygulama

Genellikle erkeklerin karşılaştığı problemler olmasının yanı sıra erkeklerin ayakta değil de tuvalete oturarak girmeleri bu damlamaların azalmasına katkısı sağlar. Böyle yapılırsa hem Vectra ve diğer boşaltım sisteminde oluşabilecek iltihaplanmalarına giderilmesine katkı sağlanır. Ayrıca idrar kesesinin tamamen boşanmasını sağlayarak tuvaletten sonra damlama mı engellenmiş olur. Ayrıca idrar yapmaya başlamadan önce kişinin üzerinde bulunan pantolon tarzı kıyafetlerin çıkartılması idrarın daha kolay yapılmasını sağlar. Bu da idrar kesesinin tamamen boşanmasında önemlidir. Erkeklerin idrar yapmak için tuvalete girdikten sonra idrarlarını tamamlayınca penis bölgelerini parmakları ile sıvazlayarak içeride kalan idrarın tamamen dışarı çıkartılması sağlanır.

Tuvaletten sonra idrar damlama tedavi ve tanı nasıl konulur?

Öncelikli olarak ister bayan olsun ister erkek böyle bir problemi olan kişilerin vakit kaybetmeden doktora gitmesi gerekir. Bu sebepten Uzman hekimin teşhisi bu hastalığın giderilmesinde oldukça etkilidir. Erkeklerde prostat nedenle damlamanın tedavisi mümkündür. Prostat ameliyatından sonra bu şikâyetlerde azalma görülür. Bayanlarda ise damlamaya bağlı olan rahatsızlığın giderilmesi için gerekli tetkik ve işlemler yapılır. Sonrasında uygulanacak tedavi ile bu problemin en aza indirilmesi sağlanır.

Tuvaletten Sonra İdrar Damlaması Yorumları

soru

mehmet

07 Mayıs 2024 Salı

selm idrar akıntısı var bende birde çabuk idrarım geliyo yazın olmuyo kışın sıksık oluyo neyapmalıyım

Cevap yaz
cevap

Nazır

07 Mayıs 2024 Salı

Geçmiş olsun Mehmet bey bu idrar yolunuzu üşütmenizden veya idrar yolu enfeksiyonundan dolayı olabilir. Kışın sık sık olmasını da ele alırsak soğuk havalarda kendinizi korumadığınız için idrar yolunuzu üşütmüş olabilirsiniz. İdrarınızda koku bozukluğu varsa, rengi normalden farklıysa ve hatta kanlıysa idrar yaparken ağrı hissi oluşuyorsa hekiminize başvurunuz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ani İdrar Sıkışması

Ani İdrar Sıkışması

İdrarda Epitel Hücre Türleri ve Özellikleri

İdrarda Epitel Hücre Türleri ve Özellikleri

İdrar İnkontinansı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar İnkontinansı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelik İdrar Testi Dış Gebelik Testi

Gebelik İdrar Testi Dış Gebelik Testi

İdrar Köpürmesi Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Köpürmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Günlük İdrar Miktarı Ne Kadar Olmalı?

Günlük İdrar Miktarı Ne Kadar Olmalı?

Güncel

İdrarda Asit Neden Olur?

İdrarda Asit Neden Olur?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6