İdrar Deliği Nedir ve Nerededir?
15 Mayıs 2024

İdrar Deliği Nedir ve Nerededir?

İdrar deliği (Dişi üretra ağzı) klitorisin anında alt bölümünde, iç dudakların önde birleştiği yerde bulunan ve idrarın dışarı boşaltılmasını imkânı sunan idrar deliği üretra isimli yapının nihai bölümünü oluşturur.

Kadın Anatomisi: 

Üreme organlarını meydana getiren sistemine " genital sistem " ya da " üreme sistemi " denmektedir. Üreme sistemi ve üriner sistem ile iç içe bulunmaktadır bu nedenle ikisi beraber "genito - üriner sistem " şeklinde anılmaktadır. Pek çok fazla miktarda noktada birbirlerini pozitif ya da negatif etkileyebildiklerinden partner değerlendirilmeleri gerekebilmektedir. Hem adam aynı zamanda bayanlarda bulunan genital sistem harici genital sistem ve iç genital sistem model ikiye ayrılır. Dış kadın üreme yapılarının başlıca 2 fonksiyonu vardır. Spermin iç genital uzuvlara girişine izin vermek, bunun yanında iç genital organları zararlı virüslerden muhafaza etmek. Başlıca harici genital sistemini meydana getiren organlar ve fonksiyonları şöyledir:

Labia Majora: 

Vulvanın sağlı sollu 2 yakınında simetrik model bulunurlar. Ter ve yağ salgılayan bezleri içerirler ve ergenlik ardından kıllarla kaplanırlar. Alttaki yağ dokusunun miktarına ya da yapısal özelliklerine göre kişiden kişiye değişim gösteren bir görünümleri vardır ve yaşa ya da zayıflamaya ilişkili model küçülmekte ya da depresyona uğramaktadırlar. Kadınlardaki harici dudaklar erkekteki testisleri saran torbaya (Scrotum) denk gelir.

Labia Minora (Minik Dudaklar): 

İç ya da minik dudaklar, harici dudaklar anında iç bölümünde devam vasfındadır. İdrar deliği ve vajina girişinin çevresini sararlar ve 2 taraflı ve simetrik bir olarak bulunurlar. İç dudakların üzerinde kıllar yoktur ve yağ dokusu içermezler. Normalde iç dudaklar minik olduklarından harici dudaklar aracılığıyla örtülüdür ve görünmez fakat birtakım vaziyetlerde normalden iri ve dışarı gerçek sarkık olabilirler. Bu nedenle son zamanlarda " iç dudak estetiği (Labioplasti) ameliyatları " popülerdir.

Vestibulm (Vajina Girişi): 

İç dudakların devamında bulunan ve kızlık zarına denli süren bir - 2 cm'lik bölümdür. Vestibulm önce ilişki ile kızlık zarı yırtıldıktan sonra vajinayla birleşir.

Hymen: (Kızlık Zarı): 

Vajinal girişten 2 - 3 cm içeride bulunan ince meydana gelmesine karşı oranla esnek ve ortasında bir ya da daha çok miktarda sayıda delik içeren membranöz bir yapıdır. Çoğunlukla önce ilişki anında yırtılır ya da esner ve böylelikle vajina girişiyle vajinanın birleşmesini olanağı sağlar. Kızlık zarının kişiden kişiye kalınlığı, şekli ve esnekliği değişir, toplumdaki hata bir yargıya İlgi çekmek gereklidir. İlk ilişkiden sonra birçok fazla miktarda kızın kızlık zarı yırtıldığında kanamakla beraber pek birçok da kanamayabilir. Ne yazık ki hâlâ, çağımızda birçok fazla miktarda çocuk kız bu nedenle töre cinayetine ya da ön yargıya kurban gitmektedirler. Bu sebeplerle kızlık zarının işlevinden çok fazla miktarda sosyolojik ve hukuki ehemmiyeti söz konusudur.

Clitoris (Klitoris): 

Pubis tepesinin (Mons pubis) anında alt bölümünde bulunan klitoris, erkekteki penise denk gelir. Üstte ve yanlarda iç dudaklarla çevrilidir ve gerçekte Y olarak bir yapıdır. Nohut ya da mercimek tanesi büyüklüğündeki klitorisin başı bölümüne " glans klitoris " (Klitoris başı) ismi verilir. Glans klitorisin anında alt bölümünde idrar deliği (Uretral orifis), idrar deliğinin de anında alt bölümünde vajinal giriş bulunmaktadır. Klitoris seks anında sertleşebilme niteliğine sahiptir.

İdrar Deliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Sondası Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Sondası Belirtileri ve Tedavisi

İdrarın İçinde Neler Vardır?

İdrarın İçinde Neler Vardır?

Eritrosit İdrar Tahlili Nedir?

Eritrosit İdrar Tahlili Nedir?

İdrarda Bakteri Görülmesi Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Bakteri Görülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ağrılı İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Ağrılı İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrar Yolları Hastalıkları ve Tedavisi

İdrar Yolları Hastalıkları ve Tedavisi

Güncel

Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma

Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma

Güncel

İdrar Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

İdrar Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6