İdrar Tutmanın Zararları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

İdrar Tutmanın Zararları Nelerdir?

İdrar tutmanın zararları, idrar tutma oldukça zararlı bir alışkanlıktır. Erişkin sağlıklı bir kişi günde yaklaşık 2-2,5 litre su içmelidir. Yine erişkin sağlıklı bir kişinin mesanesi yaklaşık 0,5 litre su alabilir. Bu yüzden günde en az 2 kez idrar boşaltılmalıdır. Bu şekilde olmadığı zaman yani mesanede idrarın beklemesi halinde idrar tutma öncelikle böbreklere zarar verecektir. Mesaneden geriye kaçan idrar böbreklerde hasara neden olur. Vücutta biriken zararlı atıklar idrarla atılmak zorundadır. Mesanede biriken idrar, önce idrar torbasına, ardından idrar torbasıyla böbreklerin birleşmesini sağlayan borulara, oradan da böbreklere yaptığı baskıyla mikroplarla buluşup böbrek yetmezliğine kadar giden sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. İdrar torbası dolduğunda, idrarın boşaltılmaması halinde idrarın devamında idrar torbası gerginleşir ve kas yapısında zayıflama meydana gelir. Bu yüzden idrar tutma kötü bir alışkanlıktır. Özellikle kız çocuklarda idrar tutma, sıkıştırma, idrarı bekletme, tuvalete gitmekten sakınma, yapılan hareketlerle idrarı geri itme gibi davranışlar görülür. Yaşı küçük çocuklarda da idrarı tutma bir alışkanlık haline gelebilir. İdrar mesaneden geriye kaçarsa böbreklere giderse, böbreklerde zarara neden olur. İdrar tutma sorunu bulunan kişilerde sistit adı verilen idrar torbası enfeksiyonu daha sık görülür.

İdrar tutmanın zararları nelerdir?
  • İdrar tutmanın en önemli zararı idrarın mesaneden böbreklere geri kaçması sonucunda böbrek yetmezliğine kadar giden ciddi sorunlara yol açmasıdır.
  • İdrar torbasının yaklaşık dörtte üçü dolunca, mesaneden gelen idrarın kasları büzmesi ve torbanın kasılmasını sağlayan kas gruplarını zayıflatması
  • Sıkça idrar tutma alışkanlığı olan kişilerde sistit yani idrar torbası enfeksiyonunun daha fazla görülmesi. Bu sorun özellikle kadınları etkilemektedir. Çünkü kadınlarda idrarın dışa atılmasını sağlayan boşaltma sistemi daha kısadır. Eğer idrar tutma sıkça olursa, kadınlarda sistit daha fazla görülür.
  • İdrar tutma alışkanlığı olan, uzun süre idrar çıkarmayan kişilerde mesane ilerleyen aşamalarda genişler. İdrarı tutmak mesanenin yavaş bir seyirle genişlemesine neden olur, çünkü mesane basıncın belli düzeyde kalmasını sağlamaya çalışır.
İdrar tutmanın uzun dönemdeki zararları nelerdir?

Uzun süre idrar tutma alışkanlığını devam ettiren kişilerde mesanenin genişlemesiyle yapısal bozukluk olmaya başlar. Bu yüzden de mesane kendi temel görevini sağlıklı bir şekilde yapamaz duruma gelir. Yani idrar boşaltma işleminde mesane, içerideki idrarı tamamen boşaltamaz duruma gelir. Kişi idrarını yapmış olsa da mesanede biraz idrar kalır. İdrarın bu şekilde mesanede beklemesi enfeksiyon oluşmasına uygun zemin hazırlar. Ayrıca idrar böbreklere kaçar. Bunun sonucunda böbreklerde çeşitli hasarlar oluşur ve kişide böbrek yetmezliği gelişir. Bu şekilde böbrek kaybı olur ve kişinin böbrek nakli olması gerekebilir.

İdrar Tutmanın Zararları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

İdrar İçmek Zararları?

İdrar İçmek Zararları?

İdrar Boşaltamama Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Boşaltamama Belirtileri ve Tedavisi

Kanlı İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Kanlı İdrar Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Keton Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Keton Belirtileri ve Tedavisi

Sık Sık İdrar Gelmesi Nedenleri?

Sık Sık İdrar Gelmesi Nedenleri?

İdrar Gebelik Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

İdrar Gebelik Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6