İdrar Kaçırma Ameliyatı Sonrası ve Riskleri
15 Mayıs 2024

İdrar Kaçırma Ameliyatı Sonrası ve Riskleri

İdrar Kaçırma Ameliyatı, bu ameliyat idrar yollarında meydana gelen sorunlar kişilerin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmesine, iş hayatını ve okul hayatını ya da psikolojik durumlarından sosyal yaşamına kadar her anlamda etkileyebilen bir problem olmaktadır. Kişinin idrarını tutamama elinde olan bir hastalık gibi görülse bile öyle olmamaktadır. Yani nasıl bebeklerde idrarı tutma durumu yok ise bazen belli kişilerde de tıpkı bebekler de olduğu gibi idrar kaçırma sorunu ile karşılaşılmaktadır. İdrar kaçırma durumu ise birden gerçekleşebilen ve kişiyi mahcup edecek kadar olumsuz durum yaratan bir hastalık olmaktadır ve kişiyi çoğu kez atanacağı durumlarda bırakmaktadır. Hastaların idrarını tutamaması ve bir kısmını ya da tamamını boşaltmak durumunda olmasının en belirgin nedenlerinden birisi yaştan dolayı kaynaklanmaktadır. İlerleyen yaşla beraber ortaya çıkan idrar kaçırma hastalığı çoğu yaşlının ortak sorunları arasında olmaktadır. Yaşlılıkla birlikte yavaş hareket etme ve tuvaletin geldiğini hissetmeme sorunları nedeni ile idrar kaçırma ise oldukça çok rastlanmaktadır. Fakat kadınların sıklıkla doğum yapması da mesanede hasarına neden olmaktadır. Aynı zamanda koştuğumuzda ya da spor yaptığımız zaman ani olarak öksürük ya da hapşırmanın sonunda, yüksek ateş görüldüğü zamanlarda da idrar kaçırma durumu görülebilmektedir.

Fakat biz bir doktora muayene olmayı her zaman erteleriz ve doktora çok ciddi bir durum olmadıkça gidilmemektedir. Fakat tuvalete yetişememekten dolayı idrar kaçırma da aslında istemsiz bir durum olmaktadır bu durum dışarı idrar çıkarma olayı olduğundan dolayı bu yüzden de doktora gidilmelidir. Öncelikle idrar kaçırma nedeninin tespit edilmesi gerekmektedir. Daha sonra ardından hangi tip idrar kaçırma yaşandığına bağlı olarak uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. İdrar kaçırma durumunun da bütün hastalıklar gibi çözümü olmaktadır. Her durum ameliyat gerektirmese de bazı durumlar küçük operasyonlar yapılarak gerek duyulmaktadır. Fakat hemen herkes ameliyat olacak diye bir sebep olmamaktadır. İlk olarak idrar kaçırma sebebi bir Uzman tarafından bulunarak daha sonra gereken tedavi veya ameliyatlar uygulanır.

İdrar kaçırma ameliyatı ise oldukça kısa sureli olup sıkıntılı bir ameliyat olmamaktadır. Ayrıca uzun süreli yatılmasına gerek olmayan bu ameliyat sonrasındaki ilk gün dinlenmek yeterli olmaktadır. Sosyal yaşamı etkilediğinden dolayı insanların bunalıma girmesine yol açmaktadır. Bu neden ile bu zorlu süreçte psikolojik destek de alınabilir. Ameliyat sonrasında bütün geçmişte yaşanılan sıkıntılı durumlardan kurtulunmuş olunur ve sık sık tuvalete gitme ihtiyacından ve baskı yapmasından kurtulunmuş olur. Ayrıca ameliyatta asıl hedef sarkmış olan idrar torbası ve idrar yolunu normale bindirmek ve genital bölge kaslarının eski şekline geri döndürülmesi olmaktadır. Sadece idrar kaçırması için yapılan ameliyat artık lokal anestezi yöntemiyle uygulanmakta ve hasta ameliyatın olduğu gün taburcu edilmektedir. Bu teknik ise idrar kaçırma tedavisini basitleştirilmiş olup güvenilir bir uygulama yöntemi olmaktadır. İlaç tedavisinin ne kadar süreceği ve dozu ise hastadan hastaya değişen bir durum olup uzun da sürüp geçmeyebilir. Örneğin stresten dolayı idrar kaçırma durumunda ilaç ile tedavisi mümkün olmayıp cevap vermemektedir. Günümüzden önceki senelerde yapılan ameliyatlarda, mesanenin yukarı doğru çekilmesini sağlayan yöntem uygulanmakta imiş. Ameliyat olan hastaların 2. Seneden sonra tekrar idrar kaçırma sorunlarının olması ve artması sebebiyle, alternatif tedaviler uygulanmaktaydı. Ayrıca idrar kaçırma ameliyatı genellikle belli bir yaş üzerinde görülmektedir. Ayrıca bu yapılan ameliyat sonrası kişide günümüzde hiçbir iz, leke buna benzer durumlar görülmemektedir.

İdrar Kaçırma Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İdrarda Bol Epitel Tedavisi

İdrarda Bol Epitel Tedavisi

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6