Büyük İdrardan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Büyük İdrardan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Büyük İdrardan Kan Gelmesi; İnsanların birçoğu kan görmekten pek hoşlanmaz. Bunun evrimin insanlara kazandırdığı, hayatta kalmamızı sağlayan yeteneklerden biri olduğunu düşünüyorum. Kanamanın önemini anlamayan ufak çocuklar bile bir tarafları kanadığı zaman (Canları yanmasa bile) korkar ve ağlamaya başlarlar. Pek güzel bir şey olmasa bile oldukça fazla insanın tuvaletini yapmasının ardından dönüp geri bakma alışkanlığı olduğunu biliyorum.

Kuzenimin kayın validesi gibi takıntı durumuna getirmemek koşulu ile bazen tuvalete bir göz atmakta yarar olduğunu söyleyebilirim. Dün yumuşaktı, bugün yeşildi, niye kabız oldum, diye oluşan her farklılığı kendinize sorun ederseniz hem sizin huzurunuz kaçar hem de etrafınızdakileri rahatsızlık verirsiniz. Büyük abdestte birkaç biçimde kan görebiliriz. Bazıları tuvalet haznesindeki suyun kırmızı veya pembe rengini fark eder. Bazılarının da dikkatinin dışkının üstüne bulaşmış kırmızı kan çeker.

Http://www. Driverdestek. Com/tarayici-yazici-suruculeri/canon-i-sensys-lbp6020b-printer-driver. Html.

Kanın parlak kırmızı renkte bulunması kanamanın mideden kaynaklı değil de bağırsaklardan geldiğini göstermesi açısından oldukça önemlidir. Büyük apdestin katran gibi siyah renkte bulunması da kanama durumunu oluşturur. Kanın bağırsaklardan değil de daha yukarıdan, örneğin mideden geldiğini anlarız. Kırmızı renkte olan kanama hemoroitlere (Basur), anüs çevresindeki çatlaklara, bağırsak içerisindeki polip ya da kansere, bağırsak içerisinde meydana gelen divertükül adı verilen ufak ceplere ya da inflamatuar' (İltihaplı) bağırsak hastalıklarına bağlı oluşabilir.

Panik yapmaya gerek yok. Hemoroit belirtisi olabilir. Yaşınız 50 yaşından büyük ise hemen bir doktora başvurun ve kolonoskopi yaptırın. (Ailenizde kalın bağırsak kanseri bulunuyorsa yaşınız kaç olursa olsun kolonoskopi yaptırmanız uygun olur.) 50 yaşına gelen her kişinin hiçbir şikâyeti bulunmasa bile kontrol amaçlı kolonoskopi yaptırması gerekir. Popomuzu doktor da olsa bir başka insanın görmesini istemediğimiz için bu durumu hep geciktiririz. Hazır şikâyetiniz de bulunuyorken gözünüzü karartın ve kolonoskopinizi yaptırın.

Yaşınız 50'den ufaksa öncelikle gördüğünüz şeyin kan olduğundan emin olun. Unutmayın, pancar, domates, karpuz gibi iyi hazım olmamış bazı yiyecekler yanıltıcı bir görüntü oluşturabilir. Kuvvetli bir ishalden sonra ya da kabızlık sonrasında anüsün yoğun gerilmesine bağlı olarak az bir kan gözükebilir. Bu gibi olaylar geçicidir.

Kanamalar en çok anüsün hemen yakınında yer alan hemoroit (Basur) adı verilen damar paketlerine bağlı olarak gözükür. Hemoroitler bağırsak içerisindeki toplardamarların şişmesinden kaynaklıdır. Dış hemoroitler temizlenirken elinize bulaşabilir fakat iç hemoroitler anüsün birkaç santim içerisinde bulundukları için ele gelmezler. Hemoroiti olanlar büyük abdestlerini yapılmasının ardından damlalar şeklinde kan geldiğini söyleyebilirler. Bazıları tuvalet kağıdındaki kırmızı rengi farkına varır.

Doktor, anüse yakın bir iç hemoroit paketi ya da kanama oluşturan bir fissür (Çatlak) bulunup bulunmadığına bakacaktır. Ailede bağırsak kanseri bulunmuyorsa, 40 yaşından ufak sanız, hemoroit paketleri elinize bulaşıyorsa ya da doktorunuz hemoroiti gözle görüyor ya da elle hissedebiliyorsa kolonoskopi gerekmeyebilir. Kalın bağırsak kanseri, dışkınız da kanla beraber bulgularında bulunması kalın bağırsak kanseri nedeni olabilir. Mutlaka kolonoskopi ile ileri tetkik gerektirir. Tuvalet alışkanlığınız gayet güzel gidiyor iken birkaç haftadan uzun süren kabızlık ya da ishal ouşması.

40 yaş üzerindeki insanlarda durduk yere kansızlık (Anemi) meydana gelmesi. Nedeni olmayan kilo kaybı ve halsizlikler oluşması. Kalem biçiminde ince dışkılama bulunması. Tuvaletin sonunda bağırsakların tam bir şeklide boşalmaması durumu.

Büyük İdrardan Kan Gelmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Yolu Enfeksiyonu Mide Bulantısı Yapar mı?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Mide Bulantısı Yapar mı?

Siyah İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Siyah İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma

Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma

İdrarda Bol Epitel Tedavisi

İdrarda Bol Epitel Tedavisi

İdrar Tahlilinde Kan Görülmesi Nedenleri?

İdrar Tahlilinde Kan Görülmesi Nedenleri?

Güncel

İdrar Tetkiki Nedir ve Nasıl Yapılır?

İdrar Tetkiki Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Güncel

Bebeklerde İdrar Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde İdrar Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6