İdrar Kaçırma İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

İdrar Kaçırma İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İdrar kaçırma ilacı, Normal günlük işler sırasında, ani ve istemsiz olarak idrarın idrar yolundan dışarı çıkmasına "idrar kaçırma" denir. Güldüğünüzde, hapşırdığınızda, öksürdüğünüzde, egzersiz yaptığınızda ve ağır bir eşya kaldırırken idrar kaçırıyorsanız bir uzmandan yardım alabilirsiniz ve bu sorundan ilaç kullanarak kurtulabilirsiniz. Üropan, her tablet 5 mg. Oksibutinin hidroklorür içermektedir. Oksibutinin hidroklorür, düz kaslar üzerinde doğrudan antispazmotik etkiye sahip bir maddedir. Ayrıca asetilkolinin düz kaslar üzerindeki muskarinik etkiyi de inhibe eder. İskelet sisteminin nöromusküler iletişim noktaları ya da otonomik gangliyonlar üzerinde bloke edici bir etki etmez. Oksibutinin hidroklorür mesane düz kasını gevşetir. İstek dışı mesane kasılmaları olan hastalarda yapılan sistometrik tetkikler, oksibutinin'in idrar kesesi kapasitesini büyüttüğünü, kontraktif düz kaslarda kontrol edilemeyen kasılmalarının frekanslarını azalttığını ve idrar yapmayı geciktirip engellediğini ortaya koymuştur. Bu nedenle oksibutinin hem sıkışmayı hem de istemli idrar yapmayı ve idrar kaçırma epizotlarının sıklığını azaltmaktadır.

İdrar kaçırma ilacı farmakokinetik özellikleri: Oral olarak alınan oksibutinin hidroklorürün gastrointestinal bölgeden absorbsiyonuson derece hızlı ve kolaydır. Etkisi ilaç alındıktan sonra yarım saatle bir saat içerisinde başlar ve maksimum seviyeye 3-6 saatin sonunda ulaşır. Özellikle antispazmodik etki 6-10 saat devam eder. Oksibutinin hidroklorür karaciğerde P450 enzim sistemi, özellikle CYP3A4 ile metabolize olmaktadır. Metabolik ürünleri, fenilsiklohekzilglikolik asit ve desetiloksibutinindir. Atılımı esas olarak böbreklerdedir. Uygulanan dozun %0.1'inden azı değişmemiş olarak idrarla atılır.

İdrar kaçırma ilacı endikasyonları: Üropan, inhibe edilmemiş nörojenik ve refleks nörojenik mesanesi olan hastalarda, mesane instabilitesine bağlı olarak ortaya çıkan işeme problemlerinin giderilmesinde endikedir.

İdrar kaçırma ilacı kontrendikasyonları: Glokomlu hastalarda kontrendikedir. Gastro-intestinal sisteminde parsiyal ya da tam obstrüksiyonu olan hastalarda, paralitik ileusta, genel durumu bozulmuş kişilerin intestinal atonilerinde, megakolon'da, ülseratif kolitle biraber seyreden megakolon vakalarında, ağır kolitlerde ve miyasteniya graviste de kullanılmaması gerekmektedir. Obstrüktif üropatiler, stabilite olmamış kardiyopatiler ve akut hemorajilerde de sakıncalıdır. Üropanın formülünde olan herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlılık olması halinde kullanılmamalıdır.

İdrar kaçırma ilacı yan etkiler: Oksibutinin hidroklorür, diğer antikolinerjik ilaçlarda görüldüğü gibi ağız kuruluğu, terlemede azalma, miksiyonda azalma ve retansiyon, taşikardi, bulanık görme, palpitasyon, vazodilatasyon pupilla dilatasyonu, siklopleji, oküler tansiyonun yükselmesi, halüsinasyon, uykusuzluk, konstipasyon, gastrointestinal motilitede azalma, gerginlik, baş dönmesi, uyku hali, laktasyonun baskılanması gibi yan etkiler gösterir.

Kullanımı: İdrar kaçırma ilacı erişkinlerde günde 2-3 defa 5 mg'lık bir tablet kullanılır. 5 yaşından büyük çocuklar günde 2 defa 5 mg verilir.

İdrar Kaçırma İlacı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde İdrar Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde İdrar Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi Yolları

İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi Yolları

İdrar Koyulaşması Nedenleri ve Tedavisi

İdrar Koyulaşması Nedenleri ve Tedavisi

Bayanlarda İdrardan Kan Gelmesi

Bayanlarda İdrardan Kan Gelmesi

Erkek Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Erkek Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6