Bebeklerde İdrardan Kan Gelmesi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde İdrardan Kan Gelmesi

Bebeklerde İdrardan Kan Gelmesi, Öncelikle bebekten kan gelip gelmediğinden annelerin emin olması gerekir. Bebeklerin bezlerine bakan anneler koyu turuncu renginde bir renk ile karşılaştıklarında bunu kan olarak yorumlayabilirler. Oysaki pek çok yeni doğan bebekte Uzman doktorlar tarafından gözlenen bu koyu turuncu renkte ki kana benzeyen bez üzerindeki kırmızı renkte olan lekeler kan olmayabilir. Bebeğinizin vücudu henüz tam gelişmediği için suya ve anne sütüne ihtiyacı vardır. Bunu tam olarak karşılayamadığı zaman vücut su kaybeder. Bu durumda da anne sütünü ve suyu yeteri kadar alamayan vücut böbreklerden yeteri kadar suyu dışarı atamayacak duruma gelir. Aynı zamanda böbreklerde bulunan üre kristallerini idrarla bir arada dışarı çıkmasına neden olmaktadır. Üre kristalleri bu nedenle hava ile temas ederken bebeğin bezinde kırmızı rengine yakın koyu turuncu renginde lekeler oluşmaya başlar. Anne ve babalarda bu rengin kan olduğunu düşünerek panikler. Ancak bu durumda yapılması en doğru hareket bezi saklayarak Uzman bir çocuk doktoruna başvurmaktır.

Bebeklerde İdrardan Kan Gelmesi Neden Olur?

Bebeklerde idrarda kan gelmesi için en önemli sebeplerinden biri de bebeğin enfeksiyon riski ile karşı karşıya sonucu böbrek bezlerin görevini yerine getirememesidir. Bebeklerde idrardan gelmesi diğer yetişkin insanlarda oluşan problemlerden daha çok farklılık gösterir. Bu durumun birçok çeşidi vardır. Bebeklerde idrardan kan gelmesinin bir diğer sebebi idrar yolu enfeksiyonudur. Ayrıca idrar yollarında bulunan taşlardaki problemlerden de kaynaklanma ihtimali vardır. Bebeklerde idrar yolundan kan gelmesi ciddi bir rahatsızlığında belirtisi olabileceği için vakit kaybetmeden mutlaka Uzman bir doktora başvurulması gerekir. Klinik ortamda yapılan idrar testi ile bebekte idrardan kan gelme veya idrar yolu enfeksiyonu bulgusu hemen tespit edilir. Tam tanıyı ancak doktoru söyleyebilir.

Bebeklerde idrardan kan gelmesinin bir diğer sebebi ise hormonlardan kaynaklanır. Doğum esnasında bebeğin kan yutması ile yutmuş olduğu kan yüzünden bebeğin idrarını yaparken az da olsa bezinde kan görülmesi normal kabul edilir. Böyle bir durumda bebeğin bezi saklanarak ihmal edilmeden mutlaka Uzman bir doktora gösterilmesi gerekir. Ancak bu şekilde gerçek tanı koyulabilir.

Bebeklerde görülen kan lekesinin en büyük nedeni idrar yolu enfeksiyonudur. İdrar yolu enfeksiyonu bakterilerin oluşmasına neden olmakta ve belirtiler gözle görünen bulgular oluşmasına neden olmaktadır. Bebekler bu dönemde en hassas dönemini geçirirler. Bu nedenle enfeksiyonlara karşı da aşırı derece dirençsiz olurlar. Bu nedenle doğru tedavi için mutlaka doktora başvurulması gerekir. Bebeklerin idrar yolu enfeksiyonunu yetişkinler gibi bitkisel yollarla atlatmaları mümkün değildir.

Bebeklerde İdrardan Kan Gelmesi Yorumları

soru

Binnur

28 Mayıs 2024 Salı

Bebeğim 2 hafta önce sünnet oldu ve daha 1 yaşında. Bugun bezini değiştirirken dikkat ettim. Çişini yapmış ama idrarında kan vardı. Bunun tam olarak nedeni nedir? Neden kan gelmiş olabilir?

Cevap yaz
cevap

Admin

28 Mayıs 2024 Salı

Geçmiş olsun. Bebeğinizin idrarında kan görmeniz endişe verici olabilir. Sünnet sonrası bazı hassasiyetler ve yara iyileşme süreci nedeniyle bu tür durumlar yaşanabilir. Ancak, kesin nedeni öğrenmek için bir çocuk doktoruna başvurmanız önemlidir. Doktorunuz gerekli muayene ve testleri yaparak en doğru teşhisi koyacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Doğumdan Sonra İdrar Kaçırma

Doğumdan Sonra İdrar Kaçırma

İdrarda Bol Epitel Tedavisi

İdrarda Bol Epitel Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

İdrar Köpürmesi Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Köpürmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sık İdrara Çıkma Sebepleri

Sık İdrara Çıkma Sebepleri

Güncel

İdrarda Glukoz İdrarda Neden Glukoz Olur?

İdrarda Glukoz İdrarda Neden Glukoz Olur?

İdrar Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Eritrosit Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Eritrosit Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Tutmanın Zararları?

İdrar Tutmanın Zararları?

İdrar Testi Neden Yapılır?

İdrar Testi Neden Yapılır?

Kırmızı İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Kırmızı İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Eritrosit İdrar Tahlili Nedir?

Eritrosit İdrar Tahlili Nedir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6