İdrarda Yassı Epitel Tedavisi
22 Haziran 2024

İdrarda Yassı Epitel Tedavisi

İdrarda yassı epitel hücrelerinin varlığı, genellikle idrar yollarının yüzeyini kaplayan epitel dokularından dökülen hücreler nedeniyle gözlemlenir. İdrarda az miktarda epitel hücrelerinin görülmesi normaldir, ancak belirli bir eşiğin üzerinde olması patolojik durumların habercisi olabilir. Birim alanda görülen yassı epitel hücre sayısının 15-20'nin altında olması gerekmektedir. Böbrek tübüllerine ait yassı epitel hücrelerinin idrarda görülmemesi beklenir. Erkeklerde idrarda yassı epitel hücrelerinin varlığı, genellikle üretra enfeksiyonuna işaret ederken, kadınlarda vajinal kontaminasyon nedeniyle görülebilir ve bu durumda klinik bir önemi yoktur.

İdrarda Yassı Epitel Hücrelerinin Görülme Nedenleri

Kirlilik

Genital bölgenin temizliğinin yetersiz olması, idrar örneği verilmeden önce hijyen kurallarına dikkat edilmemesi, idrar testi için kullanılan tüplerin temiz olmaması ve tüplere idrar verilmeden önce veya sonra dokunulması, idrarda yassı epitel hücrelerinin görülmesine neden olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonları genellikle üretrada başlar ve idrar torbasına doğru ilerler. Enfeksiyon idrar torbasına ulaştığında, yüzeyindeki epitel doku hücrelerinin dökülmesine neden olabilir. Şiddetli enfeksiyonlarda böbreklere ait yassı epitel hücreleri de görülebilir.

Böbrek Hastalıkları

Genel böbrek hasarı ve renal tüp dejenerasyonu gibi durumlar, böbrek tübüllerinden yassı epitel hücrelerinin kopmasına ve idrarda görülmesine neden olabilir.

Menopoz

Menopoza giren kadınlarda östrojen seviyesinin düşmesi sonucu idrarda olgunlaşmamış epitel hücreleri görülebilir.

Kanser

İdrarda epitel hücrelerinin çok ender olarak kanser hastalığına işaret ettiği bilinmektedir.


  • İltihap ve Kirlilik için; Bol su tüketimi, doktorun önerdiği antibiyotiklerin doğru ve düzenli kullanımı, sıcak uygulama ve baharatlı gıdalardan uzak durma gibi önlemler alınmalıdır. Kişisel hijyene dikkat edilmelidir.
  • Böbrek Tübüllerinin Tedavisinde; Düşük potasyum ve sodyum içeren gıdalar tüketilmelidir. Böbreğin işleyeceği sıvı ve atık miktarı azaltılmalı ve sıvı tüketimi kontrol altında tutulmalıdır. İlerlemiş vakalarda hemodiyaliz uygulanabilir.

İdrarda yassı epitel ciddi boyutlarda ise kanser ve böbrek yetmezliğine bağlı olarak cerrahi müdahale gerekebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Stribi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

İdrar Stribi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Çocuğun Sık İdrara Çıkmasının Nedenleri?

Çocuğun Sık İdrara Çıkmasının Nedenleri?

İdrarın Faydaları ve Reçetesi

İdrarın Faydaları ve Reçetesi

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

 Parlak veya Neon Sarı İdrar

Parlak veya Neon Sarı İdrar