İdrar Yolu Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

İdrar Yolu Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Kanseri, Mesanenin duvarını oluşturan dokulardan kaynaklanan ve kötü huylu olan tümörlere idrar yolu kanseri ya da mesane kanseri adı verilmektedir. Erkeklerde en sık rastlanan kanser türleri içerisinde 4. Sırada yer alan ve kadınlarda en fazla görülen 8. Kanser türü olan idrar yolu kanseri ya da diğer adıyla mesane kanserinin yüzde yüze yakını transizyonel hücreli karsinomlardan yani mesanenin iç yüzeyini çevreleyen hücrelerden kaynaklanan tümörler oluşturmaktadır.

İdrar yolu kanseri, erkeklerde kanser vakalarının yaklaşık yüzde onunu oluşturmakta ve bütün kanser türlerinin de yüzde dördünü oluşturmaktadır. Her yaş gurubunda rastlanabilen mesane kanserinin en fazla görüldüğü yaş aralığı ise 65 ile 70 arası yaş gurubudur. Bunun yanı sıra, sanayileşmenin ardından kötü hava koşulları ve değişen yaşam şartları ile bu yaş sınırı giderek düşmektedir. Erkeklerin mesane kanserine yakalanmaları kadınların 2-3 katı fazla olmaktadır ve mesane kanserinin görülme sıklığı yaş ile aynı orantıda artmaktadır. Ayrıca bu sıklık, bölge ve ülkelere göre de değişmektedir.

İdrar Yolu Risk Faktörleri: İdrar yolu kanserinin oluşumundaki risk faktörleri arasında en fazla önem taşıyanları sigara içenler, erkekler ve düzensiz, sağlıksız beslenen kişiler de görülmektedir. Bunun yanı sıra, genetik yatkınlıktan da söz edilebilmektedir. Mesane kanserine karşı risk altında olan kişileri şu şekilde sıralamak mümkündür;
 • Genetik yatkınlığa sahip kişiler
 • Sigara kullanan kişiler
 • Yaşı ilerlemiş olan kişiler
 • Cinsiyeti erkek olan kişiler
 • Beyaz ırktan olan kişiler
 • Aşırı derecede yağlı ve kızarmış ürün tüketen kişiler
 • Kimyasal madde, boya, lastik ve deri sanayinde çalışan kişiler
 • Kuru temizleme, kâğıt sanayi, petrol sanayi, kozmetik sanayi, diş teknisyenliği ve gaz ile alüminyum sanayinde çalışan kişiler
 • Kronik idrar yolu enfeksiyonu geçiren kişiler
 • Mesane taşı hastalığı uzun süreli olarak devam eden kişiler
 • Uzun süreli olarak sonda ve kateter takılı olan kişiler
 • Uzun süreli olarak etken maddesi fenasetin olan ağrı kesicilerden kullanan kişiler
 • Mesane bölgesine yüksek dozda ışın tedavisi uygulanan kişiler ve kimyasal tedavi uygulaması gören kişiler.
İdrar Yolu Kanseri (Mesane Kanseri) Belirtileri ve Tanısı: Mesane kanserinde en fazla rastlanan ve hastaların yaklaşık yüzde seksen beşinde görülen belirti, idrarda ağrı olmaksızın ve aralıklı olarak gelen pıhtılı kanamadır. Bu kanama gözle görülebilir şekilde olabileceği gibi, mikroskobik olarak görülen kanamalar da olabilmektedir. Bunun yanı sıra, sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma hissinin oluşması, idrar yaparken zorlanma gibi sorunlar da mesane kanserinde ilk evredeki hastalarda görülebilen belirtiler arasındadır. Hastalığın evresine ve yayılımına bağlı olarak hastada ağrı da olabilmektedir. Hastalığın daha ileri evresine gelindiğinde ise hastada halsizlik, yorgunluk, ani kilo kaybı, kemiklerde oluşan ağrılar, sırt ve baş bölgelerinde ağrı, kanlı balgam ve sarılık görülebilmektedir. Hastalıktan dolayı böbreğin boşaltım yollarını tıkaması halinde ise böbrek ağrısı ve üre yükselmesi görülebilmektedir.

Mesane kanserinde idrarda yapılan tetkikler önemli yer tutmakta ve tanının kesin olarak koyulabilmesini sağlamaktadır.

İdrar Yolu (Mesane) Kanseri Tedavi Yöntemleri: Hastaya tanı koyulmasının ardından, tümörün boyutuna ve yerleşimine göre cerrahi müdahale yapılmaktadır. Ardından, mesanede kalan tümör hücrelerinin tekrar büyüyüp hastaya zarar vermemesi açısından mesane içerisine özel tıbbi ilaçlar uygulanabilmekte ve böylece mesanede kalan tümör hücreleri yok edilebilmektedir.

Bunun yanı sıra, tümörün adale tabakalarını tutmuş olması durumunda, özellikle de hasta olan kişi genç ve genel durumu olan bir kişi ise mesanenin tamamen çıkartılarak bağırsaktan mesane yapılması gerekebilmektedir. Bağırsaktan mesane yapılması buna uygun olan hastalar için en iyi yöntemdir. Diğer hastalarda ise karında idrar torbası taşınan yöntem uygulanmaktadır ve bu cerrahi yöntemler laparoskopik olarak ya da robotik olarak uygulanabilmektedir.

İdrar Yolu Kanseri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İdrar Torbası Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İdrar Torbası Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

İdrar Yapamama Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yapamama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gülerken İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Gülerken İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Toplama Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Toplama Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Zorluğu Nedenleri

İdrar Zorluğu Nedenleri

İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kültürü Nedir?

İdrar Kültürü Nedir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6