İdrar Sancısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

İdrar Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Sancısı, idrar yollarında enfeksiyon oluşmasıyla yüz gösterir. İdrar sancısı olan kişiler idrara sürekli olarak sık aralıklarla çıkmalarına rağmen tuvalette idrarlarını zorlanarak ve azar azar yaparlar. İdrar sancısı genel olarak idrar iltihabından kaynaklanmaktadır. Bayanlarda sıklıkla karşılaşılan idrar yolu problemidir. Çoğu zaman aşırı ağrı ve bazı sıkıntılara neden olabilir. İdrarda iltihap oluşumu kimi zaman kendiliğinden geçeceği gibi, kimi zamanda doktorun reçete edeceği antibiyotik tedavisiyle yok edilir. Çok sık olmasa da çocuklarda da rastlanılan bir problem olmaktadır. Basit bir idrar tahlili sonucunda hemen tanı koyulabilir. İdrar sancısına neden olan başlıca faktör bakterilerdir. Vücut tarafından normal olarak hemen atılan bakteriler, bazı durumlarda vücudun savunma mekanizmasını bozar ve enfeksiyon oluşumuna neden olur. İdrar yolu denildiğinde böbrekler, mesane, idrar kanalları, üretra bir arada değerlendirilmektedir. İdrarın bedende oluşmasıyla dışarı atılmasını sağlayan bu bölgeler, alt ve üst idrar yolları diye iki grupta belirtilir. İdrar yolu iltihabına neden olan mikropların en bilindiği insan dışkısında var olan E. Coli mikrobu olmaktadır. Mikrobun etki gösterdiği alana göre enfeksiyonun adı değişim göstermektedir. İdrar sancısı alt ve üst solunum yollarına bağlı olarak iki grupta incelenmektedir. Alt idrar yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan idrar yolu iltihabı sıkışması şayet hastada sadece idrar yapıldığında yanma şikâyeti oluyorsa sorun genel olarak üretraya ait bir enfeksiyondan kaynaklanır. Bel soğukluğu en önemli nedenlerindendir. Bunun yanı sıra cinsel birliktelik esnasında bulaşabilen mikroorganizmalar sebep olur. Vajinal kremler, cerrahi, sonda kullanımı, kayganlaştırıcı krem kullanılması gibi faktörler idrar sancısı meydana getirir. İdrar sancısı tedavisine geç kalınan alt idrar yolu enfeksiyonları zaman içerisinde mesaneden yukarı doğru çıkar ve farklı alanlarda idrar sancısı oluşumuna neden olabilir. Enfeksiyonun böbreklere kadar ulaşması durumunda idrar sancısı daha da ağırlaştırır. Bu tür tablolar 'piyelonefrit olarak tanımlanmaktadır. Bu hasta gruplarına acil tedavi uygulanması gerekir.

İdrar Sancısı Neden Olur?
 • Vajinal enfeksiyonlar idrar sancısı nedenlerindendir,
 • Menopozla ilişkili hormonal değişikliklerin yaşanması,
 • İlerleme gösteren yaşlarla birlikte bu probleme rastlanır,
 • Fazla kilolu olunması, obezite rahatsızlıklarında idrar sancısı problemine rastlanır,
 • Kalıtımsal nedenlerden dolayı idrar sancısı problemi belirir,
 • Sinirsel hastalıklar ve erkeklerde görülen prostat büyümesi idrar sancısı nedenlerindendir,
 • Kabızlık problemi idrar sancısı problemlerindendir,
 • İdrar enfeksiyonlarından kaynaklı olarak idrar sancısı problemi yaşanır,
 • İdrar taşları ve idrar tümörleri idrar sancısı nedenlerindendir,
 • Zor doğumlar idrar sancısı nedenlerindendir,
 • Şua tedavisi idrar sancısı nedeni olmaktadır,
 • Aşırı derecede alkol tüketimi idrar sancısı nedenlerindendir,
 • Vajina arasında oluşacak birleşmelerden kaynaklı idrar sancısı nedenleri belirir,
 • Prostat kanseri için gerçekleşen ameliyatlar idrar sancısı nedenleri arasında belirmektedir.
 • Kontrolsüz şeker hastalığının belirmesi idrar sancısı nedenlerindendir.
İdrar sancısı problemi özellikle menopoz sonrasında ve doğum sayısının fazla olduğu bayanlarda görülen 30 yaşını geçkin her dört bayandan birinde görülen ciddi ve yaygın bir problemdir. Doğum yapan genç bayanlarda bile zaman zaman görülmektedir. Bayanların ömürlerinin uzamasıyla sorun daha da büyüyecektir. Bayanlarda idrar sancısı şikâyetlerinin en önemli nedeni genetik yapı olarak belirir. Bağ dokusu, kalıtımsal olarak zayıf ve sarkmaya eğilimli olan kişilerde, bu problem sıklıkla oluşum gösterir. Genital organların sarkması sonucunda çoğunlukla zor ve sık doğumlarda, kronik öksürük ve astım hastalığı belirtisinde, ağır yük kaldırma sonucunda, kronik kabızlık şikâyetinin olmasında, aşırı kilo gibi etkenlerin varlığında oluşum gösterir ve sonuç olarak idrar sancısı problemi oluşur. Bu problemin üstesinden gelebilmek için Uzman hekim kontrolüne başvurularak gerekli olan tedavinin alınması gerekir

İdrar Sancısı Yorumları

soru

Esra

09 Mayıs 2024 Perşembe

İdrarımı yaparken çok sancım oluyor ve 1 saat boyunca hiç geç geçmiyor hergün bu sancıyı çekiyorum

Cevap yaz
cevap

Sinemis

09 Mayıs 2024 Perşembe

İdrar yaparken sancilanmaniz en birincil sebebi idrar yollari enfeksiyonudur. bu enfeksiyon ortak lavabo kullanimindan tutunda tuvalet hijyenine ve az su icmeye kadar bircok nedenden olabilir. o nedenle tuvalet hijyenine dikkat etmelisiniz. Yada evlisinizdir partnerinizden bulasir. her turdede yapmaniz gereken bol su tuketimi yaparak en kisa surede doktora gitmektir.

cevap

Galib

09 Mayıs 2024 Perşembe

İdrar sancısı problemi özellikle menopoz sonrasında, doğum sayısının fazla olduğu bayanlarda görülen 30 yaşını geçkin her dört bayandan birinde görülen ciddi, yaygın bir problemdir. Aşırı derecede alkol tüketimi idrar sancısı nedenlerindendir. Zor doğumlar idrar sancısı nedenlerindendir. Bu problemin üstesinden gelebilmek için uzman hekim kontrolüne başvurularak gerekli olan tedavinin alınması gerekir.

soru

Aysegul

05 Nisan 2024 Cuma

Oğlum idrar enfeksiyon geçirdi ilaç kullandık geçti dediler ama hala çok sancıları var neden dır acaba

Cevap yaz
cevap

Mesude

05 Nisan 2024 Cuma

İlaç kullanımı bazı durumlarda oldukça etkili olmakla birlikte ağrının tekrardan meydana gelmesini önleyemeyebilir. Bu sebepten ötürü diğer etkenlere de dikkat etmeniz gerekir. Bunun için de mutlaka çocuğunuzun temizlik ve hijyen konularına çok dikkat etmesi gerekiyor. Ayrıca idrar temizleyici doğal bitkisel ürünleri de kullanmanız faydalı olacaktır. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İdrarda Epitel Tedavisi

İdrarda Epitel Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Kesesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kesesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde İdrar Yapamama Sebepleri

Erkeklerde İdrar Yapamama Sebepleri

Gebelikte Sık İdrara Çıkma Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Sık İdrara Çıkma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bulaşıcı mı?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bulaşıcı mı?

Güncel

Eritrositlerin Görevi

Eritrositlerin Görevi

Güncel

Sürekli İdrar Hissi Nedenleri ve Tedavisi

Sürekli İdrar Hissi Nedenleri ve Tedavisi

Güncel

İdrar Kesesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İdrar Kesesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6