Yenidoğan İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Yenidoğan İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Yenidoğan idrar yolu enfeksiyonu, oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu enfeksiyon daha çok bağırsaklarda bulunan bakteri ve virüslerin idrar yoluna bulaşıp, yukarı doğru ilerlemesiyle meydana gelmektedir. Yeni doğan bebeklerde genellikle doğuştan idrar yollarında bulunan anormallikler ve kan yolu ile meydana gelir. Bebeklerin konuşamaması ve derdini anlatamaması belirtilerin anlaşılmasını oldukça güçleştirmektedir. Kız bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu daha sık meydana gelmektedir. Bu durumun ana sebebi kızların sahip olduğu anatomik yapıdan ileri gelmektedir. Kızlarda idrar yolu enfeksiyonu üretranın kısa olması sebebi ile mesane tam boşalamaz ve buna bağlı olarak mesanedeki asidik ortam azalmaktadır. Asitliğin azalması koruyucu bakteri sayısının azalmasına neden olur böylece enfeksiyon oluşumu için uygun ortam oluşmasına sebep olmaktadır.

Yenidoğan idrar yolu enfeksiyonu görülme nedenlerinden biri de genital bölgedeki hijyenik temizliğin dikkatli bir şekilde yapılmaması ve sık sık değiştirilmeyen bezlerde idrar kaldığından bebeklerde enfeksiyon daha kolay yerleşir ve giderek çoğalır. Erkek yenidoğan bebeklerde sünnet yapılması enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Bebekleri idrar yolu enfeksiyonlarından korumak için bebekler ılık su ile yıkanmalı, sıkça altları değiştirilmelidir. Genital bölge temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır. Bez bölgesi sıkça ılık su ile silinmelidir. Kız bebeklere daha fazla özen gösterilmelidir. Bebeklerin anne sütü ile beslenmesi bu hastalığa karşı koruyucu olacaktır. Yeni doğan bebeklerde ateş, beslenmenin yetersiz olması, genel durumunun kötü olması, sarılık, bezlerin pis kokması gibi bazı bulgular idrar yolu enfeksiyonu akla getirmelidir.

Yenidoğan idrar yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir?
 • Ateş
 • Huzursuz olması ve sürekli ağlaması
 • Kilo almaması veya çok yavaş alması
 • İdrarda koku ve renk değişikliği
 • Karın ağrısı
 • Gelişme geriliği gibi durumlarda idrar yolu enfeksiyonu olduğu düşünülmelidir.
Yenidoğan idrar yolu enfeksiyonu tedavisi nasıl yapılır?

Yeni doğan bebeklerde enfeksiyonlar çok fazla belirti vermemektedir. Her bebekte farklı farklı belirtiler gösterebilir. Bazen tamamen belirtisiz bir gelişme gösterebilir. Bunlar rutin sırasında belirlenebilir. Yapılacak idrar kültürü ve idrar tahlili bu enfeksiyon rahatsızlığı tanısının konmasına yardımcı olmaktadır. Bebeklerde teşhis için gerekli olan idrarı almakta yeni doğan bebeklerde oldukça zordur. Süt çocukları ve bebeklerde idrar kültürünün tercihen ultrason eşliğinde suprapubik aspirasyon veya mesaneye sonda takılarak alınan idrardan yapılması daha uygun olacaktır. Kültür sonucu sonuçlanıncaya kadar, enfeksiyon ile oluşan ağrıların ve belirtilerin giderilmesi için ilaç tedavisine başlanmalıdır. Kültür sonucuna göre ilacın kullanılıp kullanılmayacağına karar verilmelidir.

Yenidoğan İdrar Yolu Enfeksiyonu Yorumları

soru

Cavid

16 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba bebeğimiz yeni doğdu henüz iki günlük ben yoğun çalıştığım için eşimin yanında olamıyorum bu süreçte eşim beni aradı ve bebeğimizin idrar yapmadığını sadece altını pislediğini söyledi. Bu ne demek oluyor? 2 gündür idrar yapmıyor çocuk enfeksiyon mudur?

Cevap yaz
cevap

Admin

16 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba, öncelikle tebrik ederim. Yenidoğan bebeklerde idrar yapmama durumu bazen normal olabilir, ancak bu durumu doktorunuza bildirmek önemlidir. Bebeklerin ilk günlerde yeterince sıvı alamaması veya susuz kalması idrar yapmamalarına sebep olabilir. Bunun yanında ciddi bir durumun belirtisi de olabilir. Eşinizin en kısa zamanda bir pediatriste başvurmasını öneririm.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Torbası İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Torbası İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Yeşil İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Yeşil İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Torbası Sarkması Ameliyatı

İdrar Torbası Sarkması Ameliyatı

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6