İdrar Yolu Yanmasına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

İdrar Yolu Yanmasına Ne İyi Gelir?

İdrar Yolu Yanmasına Ne İyi Gelir, İdrar yolu yanmalarının en büyük nedenlerinden biri sistit yani idrar yolu enfeksiyonudur. İdrar yolu enfeksiyonu ise en çok kadınlarda görülür. Bunun nedeni ise mesanenin altında bulunan ve idrarın dışarıya atılmasını sağlayan üretra denilen bir bölüm olduğunu ve bu bölümün kız çocuklarında, erkek çocuklarına göre daha kısa olduğu için mikrobun mesaneye daha çabuk ulaştığı ve burada idrar yolu enfeksiyonuna neden olduğu ve bu nedenle kadınlarda yanma, acıma, gündüz idrar kaçırma, tuvalete yetişememe ve sık sık idrara gitme isteği gözlemlenmiştir. Ancak bunlar idrar yolu enfeksiyonu olarak karşımıza çıkmasına rağmen bu şikâyetlerin yanı sıra bir de ateş görülmesi böbrek rahatsızlığı tehlikesinin olduğunun en büyük belirtisidir. Bu nedenle özellikle ateşli rahatsızlıklarda dikkat edilmesi ve Uzman bir doktora başvurulması gerekir.


İdrar yolu yanmasının en büyük nedeni idrar yolu enfeksiyonudur. Bu nedenle idrar yollarını temizlemek gerekir. İdrar yollarını temizlemek için de bol bol su tüketmek gerekir. Ayrıca hijyene çok önem verilmeli ve tuvalete giderken alt temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. Ayrıca alt temizlik yapılırken kesinlikle ıslak mendil kullanılmaması gerekir. Çünkü ıslak mendil florayı bozar. İdrar yolu yanmasına en iyi gelen yöntem beslenme alışkanlığıdır. Bir süre sebze ağırlıklı ve haşlama tarzı besin ögeleri tüketmeniz gerekir. İdrar yolu yanması için en çok dikkat edilmesi gereken şey, kendini sıcak tutmaktır. Kalın giyerek sıcak ortamda bulunmak idrar yolu yanmasını kısa sürede iyileştirir. Yoğurt tüketmek, vücuttaki bakterileri temizler ve içeriğindeki laktobasiller sayesinde floraya olumlu destekte bulunur. Ayrıca yaban mersini, turna yemişi ve böğürtlen gibi kuru yemişlerin çay olarak hazırlanıp tüketilmesi idrar yolu enfeksiyonunu temizleyerek idrar yanmalarını engeller.

İdrar Yolu Yanmasına Limon Suyu

İdrar yolu enfeksiyonları idrar yollarında yanmaya sebep olur. Bu nedenle öncelikle idrar yolu enfeksiyonuna bir çözüm bulmak gerekir. Limon suyu tekrarlayan idrar yolu yanmalarına karşı bakterileri ve mikropları öldürerek vücut direncini sağlar. Böylelikle vücut enfeksiyonlardan kurtulmuş olur. İdrar yolu yanmalarına iyi gelen bitkilerin ortak özelliği hepsinin de doğal bir idrar sökücü olmasıdır. Birçok kişi idrar yolu enfeksiyonlarının sebep olduğu idrar yanmasına limon suyunun iyi geldiğinin farkında bile değildir. Oysaki idrar yolları yanmasına karşı en iyi koruyucu limon suyudur. İdrar yolu enfeksiyonlarında uzun süreli olarak antibiyotik kullanmak antibiyotiğin etkisini giderek azaltır. Bu nedenle özellikle uzun süreli kullanılması gereken antibiyotik tedavileri yerine limon suyu daha faydalı olacaktır.

İdrar Yolu Yanmasına Ne İyi Gelir, İdrar yolu yanmasına en iyi gelen bitkilerden biri de maydanoz sapıdır. Yeni topladığınız taze maydanoz saplarını iyice yıkadıktan sonra saplarını yapraklarından ayırın ve saplarını doğramadan bir cezvenin içine koyarak üzerine soğuk su ekleyin. Daha sonra kaynamaya başlayınca altını kısın. Yaklaşık olarak bir beş ya da on dakika kadar kaynadıktan sonra altını kapatın ve cezvenin üstüne bir çay tabağı ile kapatarak demlemeye bırakın. Yaklaşık olarak bir beş dakika kadar demlendikten sonra sıcak veya ılık olarak tüketin. Maydanoz da doğal bir antibiyotik olup, idrar söktürücü olduğu için idrar yollarını mikroplardan temizleyerek idrar yanmasını engeller.

İdrar Yolu Yanmasına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrarda Kalsiyum Oksalat Kristali Neden Olur?

İdrarda Kalsiyum Oksalat Kristali Neden Olur?

İdrarın Faydaları ve Reçetesi

İdrarın Faydaları ve Reçetesi

İdrar Torbası Sarkması Ameliyatı

İdrar Torbası Sarkması Ameliyatı

Hamilelikte Koyu Renk İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Koyu Renk İdrar Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Zorluğu Nedenleri

İdrar Zorluğu Nedenleri

Eritrositlerin Görevi

Eritrositlerin Görevi

Aşırı Aktif Mesane Sendromu (AAMS)

Aşırı Aktif Mesane Sendromu (AAMS)

İdrardan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

İdrardan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Hemoglobin Neden Oluşur?

İdrarda Hemoglobin Neden Oluşur?

İdrar Yolu Taşı Düşürme Yolları Nelerdir?

İdrar Yolu Taşı Düşürme Yolları Nelerdir?

İdrar Deliği Nedir ve Nerededir?

İdrar Deliği Nedir ve Nerededir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6