İdrar Yolu Enfeksiyonu Tekrarlaması
20 Haziran 2024

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tekrarlaması

İdrar yolu enfeksiyonu tekrarlaması, özellikle kadınların daha fazla karşılaştığı problemler arasında yer alır. Hemen hemen bütün kadınların hayatında en az bir kez yaşadığı bu enfeksiyon, genellikle antibiyotik tedavisiyle geçmektedir. Erkeklere oranla kadınlarda %90 oranında görülen bu hastalığın tekrar ettiği bilinmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu tekrar etmesi, kişinin hayatında büyük problemlere sebep olur ve ciddi sorunlar eşliğinde yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. İdrar yolu enfeksiyonlarının tekrar etmemesi için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu sebepten dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Tekrar Etmesinin Sebepleri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonlarının tekrarlanması, mikropların dışarıdan vücuda girmesi sonucu gerçekleşir. Özellikle kadınlarda vajinal bölgede bulunan üropatojen isimli enterik bakterilerin vajinal bölgeden yukarı doğru idrar kanalına ilerlemesi ile gözlenir. Bu mikropların idrar torbasına yerleşmesi ve çoğalması, bu bölgelerde enfeksiyon yayılmasına sebep olur. Bu gibi durumlarda vücut direncinin azaldığı ve enfeksiyonun sık sık tekrar ettiği gözlenmektedir. İdrar yolu enfeksiyonunun nedenlerinin başında ortak kullanım alanlarının kullanımı gelir. Özellikle deniz, havuz, hamam, sauna gibi nemli ortamlarda idrar yolu enfeksiyonu hızla yayılır. Ayrıca cinsel ilişki esnasında hijyen kurallarına dikkat edilmemesi, idrar yolu enfeksiyonlarının tekrar etmesine sebep olur. Tuvalette yanlış kurulanma dolayısıyla mikropların vücuda yerleştiği bilinmektedir. Kurulanırken arkadan öne doğru kurulanma esnasında mikropların vajinal bölgeye hızla girmesi gözlenir. Bu sebepten dolayı yapılması zor olsa da önden arkaya doğru kurulama şeklinde tuvalet alışkanlığı kazanılmalıdır. Böylelikle idrar yolu enfeksiyonunun daha az vücuda girmesi sağlanır.

Tekrar Eden İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Uygun ilaçlar kullanılarak tedavi edilmesi mümkündür. Uzun süreli antibiyotik kullanımı ile idrar yolunda bulunan enfeksiyonun vücuttan atılması sağlanır.
 • Ayrıca geniş spektrumlu ilaçların kullanımı, vücutta bulunan enfeksiyonun atılmasını sağlar.
 • İdrar yollarının asitlik derecesinin ayarlanması bu hastalığın tedavisinde oldukça önemlidir. Tedavi esnasında kişinin vücuduna daha fazla sıvı alımının gerçekleştirilmesi, asitlik oranının dengelenmesini sağlar.
 • Herhangi bir böbrek hastalığı sebebiyle idrar yolu enfeksiyonu bulunuyorsa ona göre tedavi şeklinin uygulanması gerekir. Gerekli tetkiklerin uygulanması ile ultrasonografi ve kontrastlı tomografi ile idrar yolu enfeksiyonunun altta yatan başka sebebi var mı diye kontrol edilmesi sağlanır.
 • Ağrıların giderilmesi için kişiye spazm çözücü ağrı kesicilerin kullanılması desteklenir.
 • C vitamini takviyesi alınması, bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonla mücadeleyi destekler.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kişinin hijyenine önem vermesi gerekir. İç çamaşırlarını günde iki üç kez değiştirmeleri, pamuklu iç çamaşırı kullanmaya özen göstermeleri, ortak kullanım alanlarını kullanmaması gerektiği belirtilmelidir.
 • Uygun antibiyotik kullanımı ile vücutta tekrar eden idrar yolu enfeksiyonunun tedavisi sağlanır.

İdrar yolu enfeksiyonlarının tekrarlamaması için alınacak önlemler arasında bol su tüketimi, idrar yapma alışkanlıklarının düzenlenmesi ve hijyen kurallarına uyulması önemlidir. Ayrıca, cinsel ilişki öncesi ve sonrası idrar yaparak idrar yollarının temizlenmesi, enfeksiyon riskini azaltabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tekrarlaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İdrar Kültürü Nedir?

İdrar Kültürü Nedir?

Sık İdrara Çıkma Sebepleri

Sık İdrara Çıkma Sebepleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gece Sık İdrara Çıkma

Gece Sık İdrara Çıkma

İdrarda Eritrosit Neden Olur?

İdrarda Eritrosit Neden Olur?

İdrarda Mikrop Olmasının Sebepleri

İdrarda Mikrop Olmasının Sebepleri

İdrar Ph Kaç Olmalı İdrar Ph Testi Neden Yapılır?

İdrar Ph Kaç Olmalı İdrar Ph Testi Neden Yapılır?

İdrar Yolu Kumu Neden Olur?

İdrar Yolu Kumu Neden Olur?

Güncel

İdrarda Bol Epitel Tedavisi

İdrarda Bol Epitel Tedavisi

Güncel

Turuncu İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Turuncu İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrar Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6