Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?
22 Haziran 2024

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu (İYE), oldukça sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bu enfeksiyon, genellikle bağırsakta bulunan bakterilerin idrar yoluna bulaşarak yukarı doğru ilerlemesiyle oluşur. Yenidoğanlarda ise genellikle doğuştan idrar yollarında bulunan anomaliler veya kan yoluyla meydana gelmektedir. Bebeklerin yaşının küçük olması, belirtilerin anlaşılmasını güçleştirebilir. Bebeklerin veya çocukların huzursuz olması, ateş çıkması, idrarda koku ve renk değişikliği, kilo alamaması ya da yavaş kilo alması, karın ağrısı, ağlama ve huzursuzluk gibi belirtiler idrar yolu enfeksiyonunu düşündüren nedenlerdir. Böbreklerin hasar görmemesi için tedavinin bir an önce başlaması gereklidir. İdrar yollarında, böbreklerle üretranın üçte birlik alt bölümüne kadar olan kısım steril bir durumdadır. Bunu sağlayan ve bu düzeni koruyan unsurlar, idrardaki asidik pH, serbest akış ve boşaltımın normal olmasıdır. Bu sistemin herhangi bir yerindeki anomalilikler ve bozukluklar enfeksiyon oluşumunu hızlandırmaktadır. İdrarın yapılamaması da buna neden olan faktörler arasında yer alır.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Yenidoğan bebeklerde enfeksiyon fazla belirti vermeyebilir. Buna rağmen gelişme geriliği, ateş, gevşeklik, kusma ve ishal idrar yollarında enfeksiyon riskini düşündürmelidir. Bebeklerde birbirinden farklı belirtiler gözlenmektedir. Bazen tamamen belirtisiz bir gelişim gösterebilir. Enfeksiyon, rutin kontroller esnasında belirlenebilir. Enfeksiyonların %40'ı hiçbir belirti göstermeden seyreder. Yapılacak idrar kültürü ve idrar tahlili tanı konmasına yardımcı olmaktadır. Bebeklerde teşhis için gerekli olan idrarı almak oldukça zor bir durumdur. Bu konuda sabırlı olmak ve gereken idrarı doğru şekilde almak önemlidir. Alınan kültür sonucuna göre, enfeksiyonun etkisinin giderilmesi için antibiyotik tedavisine başlanması önemlidir. Kültür sonucuna göre ilacın devamına karar verilir.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebekler ılık su ile yıkanmalı, sık sık altları değiştirilmelidir. Alt temizliğine dikkat edilmesi bu noktada çok önemlidir. Kız bebeklerde temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. Bez bölgesi sık sık ılık su ile silinmelidir. Kız bebeklere daha fazla özen gösterilerek, idrar tutmamaları gerektiği öğretilmelidir. Bebekler, özellikle mevsim değişikliklerinde viral enfeksiyonlardan korunmalıdır. Bu tür enfeksiyonlar, idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Bebeklerin anne sütü ile beslenmesi, bu hastalığa karşı koruyucu etki gösterecektir.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonunu Önlemek İçin Alınabilecek Önlemler

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için alınabilecek bazı önlemler şunlardır:

 • Bebeklerin altı sık sık değiştirilmeli ve temiz tutulmalıdır.
 • Anne sütü ile beslenmeye özen gösterilmelidir, çünkü anne sütü bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kız bebeklerde alt temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır.
 • Bez bölgesi ılık su ile düzenli olarak temizlenmelidir.
 • Bebekler aşırı sıcak ya da soğuk ortamlardan korunmalıdır.
 • Bebeklerin bol su tüketimi sağlanmalı, idrar çıkışı teşvik edilmelidir.

Bu önlemler, bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltmada etkili olacaktır. Ancak herhangi bir belirti durumunda, vakit kaybetmeden bir sağlık profesyoneline başvurulması önemlidir.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir Yorumları

soru

Osman berke kandemir

01 Haziran 2024 Cumartesi

Bebemizin idrarda kan gelmesine ne iyi gelir

Cevap yaz
cevap

Ahter

01 Haziran 2024 Cumartesi

Merhaba Osman bey eğer bebeğinizin idrarında kan geliyorsa böbreklerinde ciddi bir sorun olabilir enfeksiyonda kapmış olabilir hiç zaman kaybetmeden mutlaka çocuk doktoruna götürerek gerekli tahlilleri yaptırmalısımı bebeğinizin sağlılı bir şekilde büyümesi için böyle durumları ciddiye almalısınız iyi aksamlar dilerim sağlıcakla kalın.

soru

muberra

13 Nisan 2024 Cumartesi

bir yaşında oğlum var sürekli iltaplanma ve idrarini yaparken ağlıyor doktora götürdük bir tane krem verdi onu kullanıyorum ama faydası oluyor tekrar yine iltaplanma oluyor ne yapmalıyım

Cevap yaz
cevap

Tamerkin

13 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba muberra hanım, oğlunuzun idrar yollarında iltihap tesbit edilip antibiyotik tedavisine başlanmadan krem verilmesi doğru bir tedavi yöntemi olmamıştır. Bir üroloji uzmanına oğlunuzu muayene ettirmeniz ve antibiyotik tedavisine başlaması, bol bol limonlu su içirmeyiz iltihabın atılmasını hızlandıracaktır. Geçmiş olsun.

cevap

Mehmet Murat

13 Nisan 2024 Cumartesi

Eğer doktorunuz gerekli olan kan ve idrar tetkiklerini yapmadı ise ağrının sebebi için bunlar yapılmalıdır. Üroloji uzmanına muayene olunarak Kan ve idrar sonuçları ağrının sebebi hakkında yol gösterici olacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde İdrar Rengi

Bebeklerde İdrar Rengi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

İdrar Retansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Retansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Yaşlılarda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Yaşlılarda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Ph Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İdrar Ph Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Uykuda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olur?

Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olur?

Güncel

İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrar Yolu Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6