İdrar Yaparken Yanma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

İdrar Yaparken Yanma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar yaparken yanma problemi günümüzde genç ya da yaşlı herkeste görülen problemler arasında yer almaktadır. İdrar sırasında kişinin idrar yollarında ya da cinsel organlarındaki yanma bazen oldukça şiddetli bir hal alabilmektedir. Son derece yaygın olarak görülen bu durumlar birçok zaman çok fazla olmadığı için kişiler bu durumu sorun etmez. Fakat bazı kişilerde görülen yanma sorunları oldukça şiddetli olduğundan bu kişilerde çok büyük problemler çıkmaktadır. Özellikle iki gün içerisinde düzelmeyen yanmaların altından çok büyük hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. İdrar yaparken yanma kimi insanlarda oldukça artarak kişinin idrarını yapmak istemesine ve çekinmesine neden olabilmektedir. Birçok farklı hastalığın belirtisi olabilen idrar yaparken yanma sorunu birçok insanın problemleri arasında yer almaktadır. Günümüzde en çok çocuklar olmak üzere birçok insanda görülmektedir. Genellikle kadın ve erkeklerde ayrı ayrı incelenen idrar yaparken yanma problemini aslında kişiler birbirlerine söylememektedir. Bunun nedeni ise sorunun cinsel organlarda olması nedeni ile kişilerin çekingen olmalarıdır. İdrar yaparken yanma problemi hiçbir zaman hafife alınmaması gereken durumlar arasında yer almaktadır. Çünkü bu sorun böbrek hastalıklarından cinsel hastalıklara kadar birçok farklı problemden dolayı oluşabilen bir durumdur.

İdrar yaparken yanma neden olur?

İdrar yolu enfeksiyonları, bu durum aslında idrar yaparken yanma probleminin görülmesinde en büyük nedenler arasında yer almaktadır. En çok çocukların karşılaştığı bu gibi durumlar bazen yetişkinlerde de görülebilmektedir. İdrar yolları enfeksiyonları gibi hastalıkları olan kişilerde idrar yaparken yanma ve acı son derece normal bir durumdur. Eğer sizlerde de bu gibi belirtiler var ise acilen doktora giderek idrar yolu enfeksiyonlarının olup olmadığını ve sorunun nedenini net bir şekilde öğrenmeniz sağlığınız açısından sizler için çok daha iyi olacaktır.

Cinsel ilişki, Cinsel ilişkiye giren kişilerde oldukça yaygın olarak görülen idrar yaparken yanma genellikle cinsel ilişki sırasında kişinin cinsel organlarına bulaşan bakteriler bu durumda önemli roller oynamaktadır. Özellikle kişinin sık sık cinsel partner değiştirilmesi bu gibi durumların oluşma riskini arttırmaktadır. Böylesine yaygın bir şekilde görülen bu durumla karşılaşmamak için dikkatli olmanız sizler için çok daha iyi olacaktır.

Prostat ve üre hastalıkları, bu durum erkeklerde idrar yaparken yanma sorununa neden olan durumlar arasında yer almaktadır. Bu nedenden dolayı görülen yanmalar çocuklarda görülmez genellikle yaşlılarda görülen prostat hastalıklarında çokça bu durum görülebilmektedir.

Şeker hastalığı, Şeker hastalığı olan insanlarda bu gibi idrar sırasında ağrı durumları çokça karşılaşılmaktadır. Bu durum son derece yaygın olarak görülmektedir. Bu durumun nedeni ise aslında kan şeker seviyesinden kaynaklanmaktadır.

İşte bu nedenlerden dolayı görülen idrar sırasında ağrı durumları sizlerde de görülüyorsa gerekli önlemleri alarak bu durumun önüne geçmeniz sizler için çok daha sağlıklı olacaktır. Bunun yanında daha birçok nedene bağlı olarak görülen nedenler ise;
 • Yaşlılık,
 • Hamilelik,
 • İdrar yolu hastalıkları,
 • Yanlış genital temizlik,
 • Menopoz,
 • Böbrek hastalıklarıdır.
İdrar yaparken yanma sorunlarının tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle bu durumun nedeni araştırmalıdır. Genellikle çok kolay bir şekilde tedavi edilebilen bu gibi durumlar aksatıldığı zaman ya da önemsenmediğinde çok daha zor durumların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle erken müdahale her zaman sağlık açısından sizler için iyi olacaktır. Bu durum özellikle çocuklarda ve yaşlılarda önemsenmesi ve acil müdahale gerektiren durumlardır. İdrar yaparken yanma sorunları her ne kadar basit nedenlerden kaynaklansa da bazen basit olan nedenler büyüyerek sorun haline gelebilmektedir.

İdrar Yaparken Yanma Yorumları

soru

tayfun

05 Mayıs 2024 Pazar

ben ufak idrarımı yaparken yanma acıma ve beyaz sarı akıntı oluyor ne olabilir sizce doktora gitmem lazımmı daha önceden böyle bişey yoktu

Cevap yaz
cevap

Kıvanç

05 Mayıs 2024 Pazar

Merhabalar tayfun bey, idrarınızı yaparken meydana gelen yanma, acıma ve beyaz akıntı idrar yollarınızda enfeksiyon olduğunun belirtisidir. Antibiyotik kullanımı ile geçer. Fakat böbrek taşı veya kumuda olma ihtimali vardır. Bunun için bir üroloji uzmanına muayene olunarak basit bir kan e idrar testi ile sebebi anlaşılıp ona göre tedavi uygulanır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte İdrarda Protein Çıkması

Gebelikte İdrarda Protein Çıkması

Yaşlılarda İdrar Kaçırma Tedavisi

Yaşlılarda İdrar Kaçırma Tedavisi

Çocuklarda İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Kız Çocuklarında İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kız Çocuklarında İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar Tutmanın Zararları Nelerdir?

İdrar Tutmanın Zararları Nelerdir?

Güncel

Gebelik İdrarda Ne Zaman Belli Olur?

Gebelik İdrarda Ne Zaman Belli Olur?

Güncel

İdrar Koyulaşması Nedenleri ve Tedavisi

İdrar Koyulaşması Nedenleri ve Tedavisi

İdrar Kesesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İdrar Kesesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Erkekte İdrardan Sonra Kan Gelmesi

Erkekte İdrardan Sonra Kan Gelmesi

İdrar Yollarını Üşütme Belirtileri

İdrar Yollarını Üşütme Belirtileri

İdrar Yolu Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Hemoglobin Neden Oluşur?

İdrarda Hemoglobin Neden Oluşur?

İdrar Tahlili Nedir ve Nasıl Yapılır?

İdrar Tahlili Nedir ve Nasıl Yapılır?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6