Sık Sık İdrar Gelmesi Nedenleri?
15 Mayıs 2024

Sık Sık İdrar Gelmesi Nedenleri?

Sık Sık İdrar Gelmesi birçok kişinin şikâyetçi olduğu problemlerden biridir. İdrar yollarında oluşan bir sağlık sorunu olabilir. Sağlık sorunu olması yanı sıra sık sık idrar gelmesi uyku düzeninizi, iş hayatınızı, yolculuk yaparken hatta günlük işlerinizde sizi olumsuz yönden etkileyebilir. Birçok kişi bol sıvı tüketiminden dolayı sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyar. Ancak bazen bol sıvı tüketmediği halde bu sorunu yaşıyorsa işte bu durum hastalıklardan dolayı oluşabilmektedir. Sık sık idrar gelmesi problemi erkeklerde ve kadınlarda farklılık göstermektedir. Erkeklerde özellikle orta yaş üstü olan kişilerde olağan halde idrara çıkma isteği oluşuyorsa genellikle prostat büyümesinden kaynaklanabilir. Bayanlarda istemeden idrar kaçırma, idrar tutamama gibi problemler genellikle daha sık karşılaşılır.

Sık Sık İdrar Gelmesi Neden Olur?

Mesane kanseri: En sık nedenlerinden biri iyi huylu prostat büyümesidir. Ancak her iyi huylu prostat büyümesi idrarla ilgili şikâyetlere neden olmaz. Prostat büyümesi idrar yolu daralması ile belirti verir. Genellikle çok fazla sigara tüketen erkeklerde meydana gelen ağrısız kanama ile kendini gösterse de idrarda yanma, idrar yaparken zorlanma, sık sık idrar gelmesi gibi belirtiler göstermektedir.

Diyabet Hastalığı: Diyabet hastalığının en belirgin nedenlerinden biri de çok fazla su içme isteği ve sık sık idrar gelmesidir. Bu hastalığın tanısı için idrarda ve kanda birtakım testler yapılır. İdrarda şeker bulunması sağlıklı bir kişide idrarla şeker kaybı fark edilemeyecek düzeyde olurken şeker hastalarında bu miktar fazladır ve hastalığın seviyesine göre değişir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu: İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri: İdrarda bulanıklık ve kan görülmesi, idrar miktarında değişim, sık sık idrara çıkma isteği gibi birtakım belirtileri vardır. İdrar yolu enfeksiyonu genellikle sindirim sisteminde meydana gelen bakteriler sonucunda oluşur ve bu bakterileri dışarı atmaya yarayan üretraya kadar ulaşırsa enfeksiyona neden olur.

Sistit: Mesanenin yani idrar kesesinin iltihaplanmasıdır. Daha çok kadınlarda görülür. Kadınlarda görülmesinin sebebi idrar yolunun erkeklere göre daha kısa olması sebebiyle mikroplar kadınların idrar yollarına daha kolay ulaşır. Sistite yol açan sebepler; Cinsel beraberlikte mesane dokusu genişler ve hassaslaşır enfeksiyona yatkın hale gelir. Cinsel ilişki ile vajina girişindeki sürtünme ile mikroplar mesane içine kadar ulaşır. Fazla doğum yapmış kadınlarda mesane sarkması sonucunda enfeksiyon görülme olasılığı artar. Sık sık idrar gelmesi herhangi bir hastalığın habercisi olabilir. Eğer sizin de böyle bir şikâyetiniz varsa doktorunuza başvurup nedenleri araştırılmalı ona göre tedavi uygulanmalıdır.

Sık Sık İdrar Gelmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Koyulaşması Nedenleri ve Tedavisi

İdrar Koyulaşması Nedenleri ve Tedavisi

Gebelikte İdrar Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Gebelikte İdrar Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kahverengi İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Kahverengi İdrar Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Ağır Koku Nedenleri

İdrarda Ağır Koku Nedenleri

Eritrositlerin Görevi

Eritrositlerin Görevi

Güncel

İdrar Yolu Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrar İnkontinansı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar İnkontinansı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrar Boşaltamama Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Boşaltamama Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6