İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir?

İdrar yanmasına ne iyi gelir, İdrar yanması tedavisinde hekimler daha çok antibiyotik ilaç tedavisinin uygun görmektedir. İdrar kanallarında oluşan iltihabı kurutmak amacıyla en etkili yöntem antibiyotik tedavisi olduğunu beyan ederler. Tedaviye başlamadan önce idrar kültürü ve antibiyogram için örnek alınan sonuçlara göre uygun antibiyotikler reçete seçilmesi gerekir. İdrar yanması antibiyotik haricinde şifalı bitkiler kullanılarak da giderilebilir. Bol su içmek idrar yanmalarına faydalı geldiği aşikardır. Temizliğe önem vermek sigara ve alkolden uzak durmak, idrarı tutmasından kaçınmak ve sürekli tuvalet ihtiyacı karşılamak, gaz yapan ve baharatlı besinlerden uzak durmak idrar yolu enfeksiyonlarını önleyerek idrar yanması problemi yaşanmasının önüne geçer. İdrar yolu rahatsızlıkları basit bir idrar testiyle teşhis edilebilir. İdrar yollarındaki iltihabı kurutmak için çoğu zaman antibiyotik kullanılmaktadır. Fakat uzun süreli antibiyotik zararlı olabileceği gibi idrar yanmasını engelleyen bitkisel çözümler de mevcuttur.

İdrar yanmasına ne iyi gelir, bitkisel çözümler
 • Karpuz: Karpuz suyu içerek idrar yanması hafifletme özelliği bulunmaktadır.
 • Ekinizya ve Altınmühür: bu iki bitki farklı şekillerde kullanılabileceği gibi bir arada da kullanılmasında sakınca görülmemektedir.
 • Huş: Huş ağacının yaprakları idrar söktürücü olarak kullanıldığından idrar yanmalarına karşı da kullanılabilir. Aynı zamanda huş ağacının yaprakları böbrekler içerisinde oluşan iltihabın giderilmesi için de kullanılır. 2-3 su bardağı suya yarım avuç huş ağacı kabuğu eklenerek çay şekilde de hazırlanabilir.
 • Yaban mersini ve çay üzümü: Yaban mersini ve çay üzümünün bakterilerin mesane duvarına tutunmasını engelleyici bir etkisi mevcuttur. Bu bitkiler idrar söktürücü ve antibiyotik olarak kullanılır. Her iki bitkinin de vücutta su tutunmasına karşı önleyici bir etkisi mevcuttur. Yaban mersini çay olarak hazırlanıp ve gün içinde 2-3 su bardağı kadar tüketmek faydalıdır. Yaban mersini acı bir tada sahip olduğu için bal ile tatlandırılmasının ardından içilmesinde fayda vardır. Aynı zamanda her iki bitki karıştırılarak çay olarak tüketmek faydalıdır.
 • Sebze Suları: Maydanoz, salatalık, havuç gibi sebzelerin suyunu tüketmek idrar yanmasına çözüm sağlayabilir. Özellikle maydanoz idrar söktürücü olarak yaygın bir şekilde kullanılır ve halk arasında en fazla revaçta olan bir sebze türüdür.
 • Hatmi Çiçeği: 2 tatlı kaşığı hatmi çiçeği, 5 su bardağı suya eklenmesinin ardından 1 gün kadar bekletilmektedir. Bekleyen karışımdan ertesi gün içilmesi gerekir. Bu karışım idrar yanmasına yararlı gelmektedir.
 • Lahana: Lahana kaynar suda haşlanmasının ardından süzülerek yemeklerden önce bir bardak içildiği zaman idrar yanmasına iyi gelir.

İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Eritrositlerin Görevi

Eritrositlerin Görevi

Haber Bülteni

Güncel

İdrar Yolu İltihabına Ne İyi Gelir?

İdrar Yolu İltihabına Ne İyi Gelir?

Güncel

Adetliyken İdrar Tahlili Yapılır mı?

Adetliyken İdrar Tahlili Yapılır mı?

Güncel

İdrarın İçinde Neler Vardır?

İdrarın İçinde Neler Vardır?

24 Saatlik İdrar Nasıl Toplanır?

24 Saatlik İdrar Nasıl Toplanır?

Erkekte İdrardan Sonra Kan Gelmesi

Erkekte İdrardan Sonra Kan Gelmesi

Sık İdrara Çıkma Sebepleri

Sık İdrara Çıkma Sebepleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6