İdrar Yolu Kumu Neden Olur?
19 Haziran 2024

İdrar Yolu Kumu Neden Olur?

İdrar yolu kumu, idrar yolundan kum dökme süreci oldukça ağrılı ve sancılı bir deneyimdir. Vücutta kum ve taş oluşmasının çeşitli nedenleri vardır. Bu durum, yediğimiz yiyecek ve içeceklerden kaynaklanabileceği gibi vücut tarafından da üretilebilir. Aynı zamanda kalıtsal olabilir. Böbreklerde biriken bu kumlar, idrar yolları ile vücuttan atılırken ağrı ve yanma hissedilir.

Kumların Oluşumu ve Belirtileri

Vücutta oluşan kumlar, böbreklerde birikir ve daha sonra böbrekler tarafından atılır. Kum oluştuğunda en önemli belirtisi, bıçak saplanır gibi şiddetli ağrıdır. Bu ağrı genellikle karın boşluğunda ve kasıklara doğru yansıma yapar. Tıpta hematüri adı verilen idrarda kanamalar da görülebilir. Bu kanamalar bazen idrar süresince devam eder ve ağrılı veya ağrısız olabilir. Ayrıca, daha önce hareketsiz olan böbrek taşları da bu kanamalar ile ortaya çıkabilir ve idrar yolu tıkanıklıklarına neden olabilir. Bu durumda, idrar çıkışında yanma, idrarda sıkışma, idrarı tam boşaltamama gibi şikayetler de belirtiler arasında yer alır. Kum döken kişilerin en çok yakındıkları durumlar arasında bulantı ve kusma, kabızlık ve ishal bulunur.

Kum Dökme Süresi ve Ağrı

İdrar yolundan kum dökme süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu rahatsızlık, kişinin üriner yapısı, kumların miktarı ve büyüklüğü, ağrıya verdiği tepki gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Kum dökme sırasında bazı kişiler hafif ağrılar yaşarken, bazıları şiddetli ağrılar çekebilir. Küçük olan kum ve taşlar genellikle en fazla 2 gün içinde dökülürken, büyük olanlar cerrahi müdahale ile alınır. Erkekler kadınlara göre daha zor bir şekilde kum dökerken, çocuklarda kum dökme daha kolaydır.

Ağrının Özellikleri

Kum dökme sırasında çekilen ağrı, kendine özgü bir şekilde, genellikle bıçak saplanır gibi şiddetli ve aniden başlayan ağrılar şeklindedir. Bu tip ağrılara genellikle böbreklerde sabit duran böbrek kumları neden olur. Bu sabit taşlar hareket ettiğinde, kas ve sinir ağrıları, karın boşluğunda ağrı ve bazen böbrek, sırt ve bacak bölgelerinde ağrı hissedilir. İdrarda yanma, idrardan sonra boşalamama hissi, şiddetli ağrı ve idrar kanaması varsa kum dökme olduğu anlaşılabilir. Ailede kum dökme sorunu olan kişilerde bu risk artar. Sıvı tüketimi az olan kişilerde de böbrek taşı veya kumu dökülebilir. Şiddetli ağrı, kum dökmenin en belirgin özelliğidir.

Kum Oluşumunu Önlemek İçin Öneriler

Kum oluşumunu önlemek ve oluştuğunda kolay bir şekilde vücuttan atmak için, öncelikle bol sıvı tüketimi artırılmalıdır. Maden suyu bu aşamada çok önemlidir. Limon, greyfurt, mandalina ve portakal gibi meyveler potasyum sitrat içerir; bu maddeler kumu incelterek daha kolay atılmasına yardımcı olur. Bu süreçte bol spor yapmak da faydalıdır. Tuzlu ve yağlı yemeklerden kaçınmak yararınıza olacaktır.

İdrar Yolu Kumu Yorumları

soru

Hamid

08 Nisan 2024 Pazartesi

bildiğim kadarıyla idrardan kan gelmesine sebepde oluyordu

Cevap yaz
cevap

Güney

08 Nisan 2024 Pazartesi

Merhabalar hamid bey, şikayetleriniz ile beraber üroloji uzmanına muayene olup gerekli tetkikler ile beraber ultrasona girdikten sonra böbreğinizde kum teşhisi konulur. Böbreğinizdeki kumlar idrar yolu damarlarına çarparak Kolçak kanamalar meydana getiri. Bundan kurtulmak içi ilaçlarınızla beraber bol su tüketmek be spor yapmanız kum dökme evresini kısaltacaktı. Sağlıklı günler dilerim.

soru

Samed

07 Nisan 2024 Pazar

İdrarda kum olduğunda üşüme tireme geliyo mu onuda yazın

Cevap yaz
cevap

Özüpek

07 Nisan 2024 Pazar

idrarda kum yada taş olması kişiye titreme ve ağrı yapar. İltihaplı kum yada taş düşürüyorsanız bu titreme ve ağrı gibi reaksiyon gösterebilir vücudunuz. Üroloji doktoruna giderseniz ultrasonla bakarak size gerekli ilaçları yazabilir. size tavsiyem bol bol su içe bilirsiniz. Avakado yaprağıda içebilirsiniz. avokado yaprağını kaynatıp soğuktukdan sonra gün içerisinde içebilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İdrar Kesesinde Taş Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kesesinde Taş Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrar Yolları Hastalıkları ve Tedavisi

İdrar Yolları Hastalıkları ve Tedavisi

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

İdrarda Ağır Koku Nedenleri

İdrarda Ağır Koku Nedenleri

Bebek İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Bebek İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Bilirubin Yüksekliği Nedir?

İdrarda Bilirubin Yüksekliği Nedir?

İdrarda Asit Neden Olur?

İdrarda Asit Neden Olur?

İdrarın İçinde Neler Vardır?

İdrarın İçinde Neler Vardır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6