İdrar Yolu Yanması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

İdrar Yolu Yanması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar yolu yanması durumu genellikle idrar yolu enfeksiyonu durumunda ortaya çıkar. İdrar yolu enfeksiyonu oldukça sık rastlanan ve daha çok bayanları etkileyen bir hastalıktır. Ağrılı ve sıkıntı verici durumlar olabilir ama çok kez, kendiliğinden ya da doktorun belirleyeceği bir antibiyotik tedavisi ile birkaç gün içerisinde geçer. Nadir de olsa idrar yolu enfeksiyonu çocuklarda görülebilir. Basit bir yöntem olan idrar testi ile hemen teşhis edilebilir. Bu hastalığın başlıca sebebi bakterilerdir. Normal şartlarda vücut tarafından hemen atılan zararlı bakteriler, kimi durumlarda vücudun savunma mekanizmasını alt ederek enfeksiyona sebep olur. İdrar yolu diye telaffuz ettiğimiz sistem böbrekleri, idrar kanalını mesaneyi (İdrar torbası) ve üretrayı kapsar. İdrarın vücut içinde oluşup dışarı atıldığı tüm bu kısımlar, üst ve alt idrar yolları diye de ayrıca iki kısma ayrılır. İdrar yollarının genellikle bakteriler, mikroplar yüzünden enfeksiyon olduğunu belirtmiştik. Bu bakteriler arasında en bilineni insan dışkısında bulunan ‘E. Coli' isimli bakteridir. Etkilediği bölge durumuna göre enfeksiyon farklı bir isim alabilir. Mesela sıkça ismi geçen ve pek çok kadının da şikâyetçi olduğu idrar yolu enfeksiyonunun adısistit yani mesane enfeksiyonudur.

İdrar yolu enfeksiyonu sebepleri nelerdir?

Genellikle idrar yolu enfeksiyonu sindirim sisteminde bulunan bakterilerden meydana gelir. Fakat bu bakteriler idrarın dışarıya atıldığı idrar borusuna ulaşırsa enfeksiyon meydana gelebilir. Bakterilerin genellikle idrar yoluna anüs aracılığı ile geçtiği düşünülür. Tuvalet temizliği esnasında tuvalet kâğıdı veya su ilk önce anüse ve oradan da genital bölgedeki kısma değdiğinde, dışkıdaki bakteriler çoğalarak üretra ya kadar ilerleyebilir. Bu durumda idrarı mesaneden yani vücuttan atan deliğe kadar taşıyan üretrada ve idrarın biriktiği mesane kısmında, mesaneden böbreklere kadar uzanan idrar kanallarında ya da böbrekler kısmında enfeksiyon meydana gelebilir. Kadınlarda üretra kısmı daha kısa ve anüs kısmına daha yakın olduğu için, idrar yolu enfeksiyonu daha çok kadınlar yaşar. Bakterilerin anüsten üretraya ulaşması durumu ve üretradan mesane kısmına geçmesi kadınlarda çok daha kolaydır.

Genital bölge hijyeni: Genital bölgede yapılan doğru bir tuvalet temizliği durumu enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Tuvaletten çıktıktan sonra da tuvalet kâğıdını arkadan öne doğru bir şekilde değil de önden arkaya doğru bir hareket ile tuvalet temizliği yapılmalıdır. Bu şekilde dışkıda var olan mikropların idrar yollarına ilerlemesi önlenebilir. Ayrıca genital bölgenin tuvalet dışında da kalan zamanlarda da temiz tutulması çok önemlidir. Sadece temizlik adına sabun ya da parfüm kullanmak doğru bir hareket değildir. Bu şekilde buradaki yararlı bakterileri öldürebilirsiniz. Gün içerisinde temiz, pamuklu çamaşırlar giymeyi tercih etmek, sentetik iç çamaşırlarını kullanmaktan kaçınmak, günlük ped kullanılıyorsa sık sık değiştirmek ve akıntı benzeri sorunları hemen tedavi ettirmek durumu enfeksiyonları önleyemeye yardımcı olacaktır. Tüm bu belirtiklerimizin tersi uygulanırsa idrar yolu enfeksiyonu kaçınılmaz olur.

Böbrek Taşları: İdrar yollarının tıkanması ve idrar yolu enfeksiyonun oluşmasına neden olabilir. Bu tıkanmanın başlıca sebeplerinden biri de böbrek taşı olabilir. Böbrek taşları genellikle bakterilerin üreyip çoğalacağı bir yaşam sahası oluşturmuş olur. Nadiren de olsa bebeklerde ve küçük çocuklarda da böbrek taşı durumuna rastlanabilir. Mesanenin tam boşalmaması halini şu şekilde açıklayabiliriz; eğer mesaneyi tamamen boşaltmanızı engel bir durum var ise ve idrar mesanede gereğinden çok duruyor ise bu durumda idrar yolu enfeksiyona sebep olan bakterilerin çoğalması durumunu kolaylaşır. Ayrıca kabızlık da idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir.

İdrar Yolu Yanması Yorumları

soru

ege

23 Mayıs 2024 Perşembe

çok fena yanma hissi var işerken

Cevap yaz
cevap

Zişan

23 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba, ege bey büyük ihtimal idrarınızda enfeksiyon vardır, bi doktora görünseniz fena olmaz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrarda Protein Yüksekliği Nedenleri?

İdrarda Protein Yüksekliği Nedenleri?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Adeti Geciktirir mi?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Adeti Geciktirir mi?

İdrar Sonrası Damlama Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Sonrası Damlama Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Üşümesi ve Sık İdrara Çıkma

Ayak Üşümesi ve Sık İdrara Çıkma

Çok İdrar Yapma Sebepleri

Çok İdrar Yapma Sebepleri

İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir?

İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir?

Kahverengi İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Kahverengi İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde İdrar Tutamama Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde İdrar Tutamama Belirtileri ve Tedavisi

İdrar İçmek Zararları?

İdrar İçmek Zararları?

İdrar Ph Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İdrar Ph Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6