İdrarda Bakteri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

İdrarda Bakteri Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Bakteri, genellikle idrar yolarını etkileyerek enfeksiyonlara neden olabilmektedir. İdrarda bakteri meydana gelmesinde sıklıkla rastlanan belirti idrar esnasında ve idrarın hemen ardından kendini hissettiren yanma hissi meydana gelmesidir. Oluşan yanma hissi bazı durumlarda ağrılı bir belirtiyle kendisini gösterebilirken bazı durumlarda ise yanma belirtisi çok daha hafif gerçekleşebilir. İdrarda bakteri görülmesinin diğer sebeplerine gelince sıklıkla idrara çıkma veya idrar olmasa bile idrara çıkma hissi, karın alt kısmında şişlik ve rahatsızlık meydana gelmesi hissi, kötü kokulu ve bulanık idrar belirtisidir. Bu belirtilerin yanı sıra erkeklerde rektum kısmında, kadınlarda ise pelvik bölgede ağrılara rastlanabilir. İdrar yollarında bakteri enfeksiyonu genellikle tüm idrar yolları enfeksiyonlarının yaklaşık olarak yüzde doksan beş kadarı idrar yolundan geçerek mesane oluşumuna değin varan bakterilerin sebep olarak düşünülen bir bakteri çeşididir. İdrarda bakteri meydana gelmesi yalnızca mesanede görülmesine ise sistit olarak tanımlanmaktadır. Ancak idrarda bakteri meydana gelmesi bazı durumlarda üriner sisteme dayalı olarak üst idrar yollarını ve böbrekleri de etkiler.

İdrarda bakteri, nedeni ile enfeksiyon oluşumu, cinsel organların bakterilerle karşılaşması nedeniyle oluşan bakterilerin idrar yoluyla birlikte mesaneye ulaşmasından kaynaklanır. Bu bakteriler genellikle umuma açık tuvaletler nedeni ile meydana gelmesinin yanı sıra aşağıda belirtilen durumlarda idrarda bakteri ile enfeksiyon riskini üst seviyelere çıkartır.
  • İdrar Yolunda Oluşan Anormalliklerin Belirlenmesi: İdrar yolu sapkınlıkları ortaya çıkmasıyla yeni doğan bebeklerde idrarın dışarıya atılamayarak toplanması sonucunda idrarda bakteri nedeni ile meydana gelen enfeksiyona sıklıkla rastlanır.
  • İdrar Yollarının Tıkanması Sonucundan Kaynaklanan İdrarda Bakteri Oluşması: Böbrek taşı ve prostat büyümesinin idrar yollarını tıkaması nedeni ile idrar mesanede kalır. Bu durum ise idrarda bakteri oluşumu ve enfeksiyon riskini yükseltir.
  • Bağışıklık Sisteminin Baskılanması Sebebiyle İdrarda Bakteri Oluşması: Diyabet rahatsızlığı gibi bağışıklık sistemini etkileyen ve vücudun bakterilere dayalı korunmasını en aza indiren bazı rahatsızlıkların idrarda bakteri nedeni ile enfeksiyona yakalanma riskini artırdığı bilinmektedir.
  • İdrar İçin Kullanılan Sonda: Farklı rahatsızlıklar nedeni ile normal yollardan idrara çıkamayan ve bu durumdan dolayı sonda kullanmak zorunda kalan kişilerde idrarda bakteri meydana gelmesi hasta olmayan kişilere göre çok daha fazla rastlanır.
İdrarda Bakteri kadınlarda daha sık rastlanan ve sürekli devam eden önemli bir sağlık problemi olarak bilinmektedir. Bunun nedeni ise kadınlarda idrarı dışarıya atan idrar yolunun erkeklere oranla daha kısa olmasıdır. Ayrıca menopozla birlikte alt seviyelere inen östrojen miktarı idrar kanalını incelterek bu kısımda bakteri enfeksiyonlarına zemin hazırlamış olur. Hamilelik dönemi idrarda bakteri oluşma riskini fazlalaştıran bir sebep değildir. Ancak hamilelik döneminde meydana gelen enfeksiyonlar daha hızlı ve kolay yayılabilir. Bu durum ise anne adayında fetüse zarar verir. Bu sebepten dolayı gebelik döneminde idrarda bakteri ve enfeksiyon belirtilerine rastlanırsa anne adayının kesinlikle vakit kaybetmeden bir hekime başvurması gerekir. İdrarda bakteri olup olmadığını anlamak için başvurulan hekim tarafından istenen bazı tahliller gereklidir. Bu tahlillerin ilk sırasında ise idrar tahlili gelir. Hastadan istenen idrar laboratuvarda incelenerek öncelikle beyaz kan dokuları ve kırmızı kan dokuları kontrol edilerek bakteri olup olmadığı saptanır.

İdrarda Bakteri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Doğumdan Sonra İdrar Kaçırma

Doğumdan Sonra İdrar Kaçırma

İlişki Sırasında İdrar Hissi Belirtileri ve Tedavisi

İlişki Sırasında İdrar Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Aktif Mesane Sendromu (AAMS)

Aşırı Aktif Mesane Sendromu (AAMS)

Hamilelikte Koyu Renk İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Koyu Renk İdrar Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Eritrosit Neden Olur?

İdrarda Eritrosit Neden Olur?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6