İdrar Yolu Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

İdrar Yolu Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Kanaması; İdrarda saptanan kanamanın pek çok nedeni bulunmaktadır. Ciddi bir tehlikenin habercisi olduğu gibi önemsiz bir nedenden de kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle mutlaka araştırılması gereken bir durumdur. Bir hastalık var ise bulunarak tedaviye başlanılmalıdır.

İdrarda kan bazen gözle görülecek kadar fazla olabilmektedir. Bazen de sadece idrar tahlilinde kan hücrelerine rastlanmaktadır ve tesadüfen saptanan mikroskobik kanama, genellikle normal bir kontrol sırasında meydana çıkabilmektedir. İdrarda bir şekilde kan görülmesi, toplumun yüzde 5'inde rastlanan bir olaydır. Kadında veya erkekte, idrar sisteminin herhangi bir bölgesinden gelebilen kanama böbrekler, böbrek boruları (Üreter), mesane ve dış idrar yollarından kaynaklanabilmektedir. Ayrıca erkeklerde prostat hastalıkları nedeniyle de olabilir. Kanama genellikle, belirgin bir hastalığı göstermeye bilmektedir. Bazen kanama olan hastaların yüzde 15'inde hiçbir sorun bulunamayabilir. Bazen de mutlaka tıbbi müdahale gerektiren bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Bu hastalıkların içerisinde en önemlisi kanserdir. Bazen de böbrek taşları ile idrar yolu enfeksiyonları kanamaya neden olur. Prostatit ve ağır egzersiz de idrarda kanamaya neden olan unsurlardandır.

İdrar yolu kanaması, kanama saptanan hastada, mutlaka idrar sisteminin incelenmesi gerekmektedir. İlk aşamada, hastanın muayenesi yapılır ve tam idrar tetkiki istenir. Herhangi bir böbrek hastalığı var ise burada meydana çıkabilmektedir. Mikroskop ile kan hücrelerinin şekilleri incelenir ve idrar yolunun hangi bölgesinde sorun bulunduğu tespit edilebilir. İdrar kültürü yapılır ve mikrop üremesi olduğu saptanır ise idrar yolu enfeksiyonu olduğu tespit edilerek uygun antibiyotik tedavisi ne başlanır. İdrarda sitolojik inceleme yapılarak, kanser hücresi veya anormal hücreler aranabilir. Kan testi ile böbrek fonksiyonları da kontrol edilir. Böbreklerin farklı görüntüleme yöntemleri ile incelenmesinde fayda vardır. Burada böbrekte oluşabilecek herhangi bir hasar, böbrek taşları, böbrek kistleri ve böbreğin yapısı boyutu incelenmektedir.

İdrar Yolu Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İdrarda Asit Neden Olur?

İdrarda Asit Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Yolları Hastalıkları ve Tedavisi

İdrar Yolları Hastalıkları ve Tedavisi

İdrar Da Kan Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Da Kan Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Glukoz İdrarda Neden Glukoz Olur?

İdrarda Glukoz İdrarda Neden Glukoz Olur?

Hamilelikte İdrarda Protein Çıkması

Hamilelikte İdrarda Protein Çıkması

İdrar Köpürmesi Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Köpürmesi Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6