İdrarda Lökosit Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

İdrarda Lökosit Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Lökosit, olması tehlikeli bir durum olarak görülmez. Fakat idrardaki lökositler enfeksiyon kapıldığının ya da vücudun bir hasar aldığının göstergesi olabilir. İdrarda lökosit olduğunda, enfeksiyonu temizlemek için ilaç kullanılması gerekmektedir. Lökositler, vücudu bulaşıcı hastalıklara karşı korumak için bağışıklık sistemiyle beraber çalışan beyaz kan hücreleri olarak bilinmektedir. Böbrekte, idrar yolunda ya da idrar kesesinde belirti gösteren hasarlar lökositlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra vücutta yabancı madde bulunduğunda da lökosit sayısında artış olabilir. Vücut, zarar gören veya hastalıklarla savaşırken ölen lökositlerin idrarla atılması için daha fazla miktarda lökosit üretimi gerçekleşir. Eski hücreler vücuttan idrar yoluyla atıldığından dolayı, idrarda her zaman az miktarda lökosit bulunması normal olarak görülür. Eğer fazla miktarda lökosit belirtisi varsa bu durum bir idrar yolları enfeksiyonu habercisi olabilir.

İdrarda Lökosit Olması Neden Olur?
 • Böbrek Enfeksiyonundan Kaynaklı İdrarda Lökosit: Böbrek enfeksiyonlarının belirti göstermesiyle, idrarda lökosit seviyesinde artış gözlemlenmektedir. Bu enfeksiyonlar genel olarak idrar yolunda başlangıç gösterir ve böbreğe yayılmaktadır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde böbrek enfeksiyonu görülme olasılığı daha fazladır. Cinsel ilişki sırasında bakterilerin idrar yoluna taşınmasında enfeksiyona neden olur. Cinsel ilişkiye girmek de bu bakterilerin üretraya gitmesine neden olabilir.
 • Hamilelikten Kaynaklı İdrarda Lökosit: Muhtemelen vajinadaki kirlenme sonucunda, idrardaki lökosit sayısının artmasına sebep olur. Hamilelik idrarda protein sayısının da artmasına sebep olabilir. Eğer bu seviyeler sürekli olarak yüksek olursa ya da başka yan etkileri mevcut olduğunda, hasta idrar kesesi enfeksiyonu olup olmadığını kesinleştirmek amacıyla doktora görünür.
 • İdrarın Uzun Süre Tutulmasından Kaynaklı İdrarda Lökosit: İdrar kesesinin zayıflamasına ve bu sayede idrar kesesinin boşalmasının zorlaşmasına sebep olur.
 • İdrar Yolunda Tıkanıklıktan Kaynaklı İdrarda Lökosit: İdrar yolunda tıkanıklık olması da idrarda lökosit görünmesine sebep olur. Bu durum genel olarak idrarda kan görülmesiyle devam edecektir. Leğen kemiği zedelenmesiyle, leğen kemiği tümörüyle, idrar kesesi ya da böbrek taşları, idrar yolundaki yabancı maddeler ya da prostat büyümesi boşaltım sistemine zarar veren tıkanıklığa neden olabilir.
İdrarda Lökosit Belirtileri Nelerdir?

İdrarda lökosit oluşmasının belirtileri şunlardır:
 • Bulanık idrar ya da kokulu idrar,
 • Boşaltım esnasında acı veya daha sık idrara çıkılması,
 • Yüksek ateş,
 • Titreme belirtisi,
 • Böbrek iltihaplanması,
 • İdrar kesesi tümörü belirtisi,
 • İdrarda kan belirtisine rastlanması idrarda lökosit belirtilerindendir.
İdrarda Lökosit Nasıl Teşhis Edilir?

İdrardaki lökosit seviyesini kontrol etmek amacıyla çubuk testi uygulanmaktadır. Doktorunuz bizzat kontrol etmek amacıyla mikroskobik test isteyecektir. Bunun yanı sıra lökosit seviyesindeki anormal durumları görmek için de test uygulayabilir. Evde kendinizde yapabileceğiniz testler vardır. Bu testlerde herhangi anormal bir sonuç belirtisine rastlandığında doktorla daha ileri seviye test için görüşmelisiniz. İdrarda yüksek olarak lökosit bulunmasında, bu belirti uzun süre devam ediyorsa eğer bu durum idrar kesesi ve böbreğe zarar verebilir. İdrarda lökosit seviyesinin ölçülmesi için kan testi yapılması tedaviye ihtiyaç duyulup duyulmadığını belirlemektedir.

İdrarda Lökosit Nasıl Temizlenir?

İdrarda lökosit olmasının tedavisi değil de idrarda lökosit olmasına neden olan enfeksiyonun tedavi edilmesi gerekmektedir. Gerekli görülen tedavi ise enfeksiyonun çeşidine bağlı olarak değişim gösterir. Doktorunuz sizi muayene ettikten sonra enfeksiyonu temizlemek amacıyla gereken antibiyotikleri tavsiye eder. Çok ileri ilerleme gerçekleşmişse eğer hayati tehlikesi olan böbrek enfeksiyonunu tedavi etmek amacıyla hastaneye yatış gerekebilir. Boşaltım sistemindeki enfeksiyon tedavi edilmesinde yüksek derecede temizlik gerekmektedir. Cinsel organ ılık suyla ve yumuşak sabunla sıklıkla yıkanmalı ve sonrasında nazik bir şekilde iyice kurulanması gerekmektedir. Enfeksiyon temizlenene kadar cinsel ilişkiden kaçınılması gerekir.

İdrarda Lökosit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli İdrar Hissi Nedenleri ve Tedavisi

Sürekli İdrar Hissi Nedenleri ve Tedavisi

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kesik Kesik İdrar Yapma Belirtileri ve Tedavisi

Kesik Kesik İdrar Yapma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6