İdrar Yolu İltihabına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

İdrar Yolu İltihabına Ne İyi Gelir?

İdrar yolu iltihabına ne iyi gelir, idrar yolu iltihabı, böbrek, mesane, üretra gibi yapılardan oluşan idrar yolu sisteminin herhangi bir bölümünde oluşur. Fakat özellikle mesane ve üretra da oluşan iltihap, erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülür. Oldukça rahatsız eden ve ağrılı bir rahatsızlıktır. İltihap eğer böbreklere kadar ulaşırsa ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. İltihap genelde antibiyotik tedavisiyle kontrol altına alınabilir. Bazı durumlarda herhangi bir belirti vermeden ilerler. İlerlediği zaman, idrar yaparken yanma, idrar yaparken zorlanma, sık aralıklarla idrara çıkma, idrar renginde farklılık, idrarda kötü koku, pelvik ağrı gibi belirtiler yaşanabilir.

İdrar yolu iltihabına ne iyi gelir?

Şikâyetler nedeniyle doktora başvurulduğunda doktor genelde antibiyotik reçete ederek hastalığın tedavi edilmesini sağlar. Doktor tedavisi haricinde tedaviye destek amacıyla bazı doğal ürünler kullanılarak da hastalık tedavi edilebilir.

Elma sirkesi: Bir su bardağı suyun içine bir çorba kaşığı elma sirkesi eklenir. Üzerine biraz bal ve limon suyu ilave edilerek karıştırılır. Hazırlanan karışım günde iki defa içilir.

Hint Bektaşi üzümü: Bakteri çoğalmasını engelleyen Hint Bektaşi üzümü, C vitamini bakımından da zengin içeriğe sahiptir. 1 su bardağı suyun içine Hint Bektaşi üzümü ve bir miktar zerdeçal tozu eklenerek kaynatılır. Karışım gün içinde 3 defa içilir.

Kızılcık suyu: Kızılcık içinde yer alan bazı bileşenler üretra duvarına ulaşarak iltihaba yol açan bakterileri etkisiz hale getirir. Kızılcık suyunun ayrıca çok olmasa da antibiyotik etkisi de bulunmaktadır. Yarım bardak kızılcık suyu her gün düzenli içildiğinde iltihabı kurutmak için faydalı olur. İltihabın böbreklere ulaşmasını engellemek için gün içinde 2-3 bardak içilebilir.

Kabartma tozu: Bir su bardağı suyun içine bir çay kaşığı kabartma tozu eklenerek karıştırılır. Kabartma tozu idrar yolu iltihabı nedeniyle yaşanan ağrılar üzerinde olumlu etki yaratır.

Altınbaşak otu: Bölgede gelişen iltihaba karşı oldukça etkilidir. Kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı eklenerek 10 dakika demlenir. Karışım yemek aralarında içilerek iltihabın kuruması sağlanır.

Çay ağacı yağı: Mesane gibi idrar yolu sisteminde oluşan iltihap için kullanılabilecek çay ağacı yağı, şikâyetlerin azalmasını sağlar. Banyo yapılan suya 10 damla kadar çay ağacı yağı eklenerek bölge bu suyla yıkanır. Çay ağacı yağına eşit ölçülerde sandal ağacı yağı ve ardıç yağı karıştırılır. Elde edilen karışımla karın bölgesine masaj yapıldığında rahatlama sağlanabilir.

Yaban Mersini: İdrar yolu iltihabına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek cevaplardan birisi de yaban Mersinidir. İçeriğinde yer alan doğal antibiyotik etkisi iltihaba yol açan bakterileri etkisiz hale getirerek metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Yaban Mersini kahvaltılarda tüketilebileceği gibi salatalara da eklenerek yenebilir. Beraberinde idrar yolu iltihabı için suyu da kullanılabilir.

Ananas: İdrar yolu iltihabı için etkili bir çözüm olan ananas, bölgede gelişen iltihabın kurumasını sağlar.

Funda tohumu: 1 su bardağı su kaynatılarak içine 10 gram funda tohumu eklenip 10 dakika demlenir. Hazırlanan karışım gün içinde iki defa idrar yolu iltihabına karşı içilir. Her tüketimde taze olarak hazırlanmalıdır.

Ebegümeci: 1 su bardağı suya 5 gram ebegümeci eklenerek demlenir. 10 dakika dinlenen karışım içine limon eklenebilir. Gün içinde 3 defa içilebilir.

Oğul otu: İltihaba karşı faydalarından yararlanılabilecek oğul otu, 1 su bardağı suyun içine eklenerek kaynatılır. Karışım bir süre demlendikten sonra günde iki defa içilir.

Ardıç meyvesi: İdrar yolu iltihabı nedeniyle yaşanan krampları geçirmek için faydalı olan ardıç meyvesi, kaynatılarak içilir. 1 ay boyunca içildiğinde oldukça etkili olur.

İdrar Yolu İltihabına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir?

İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar Köpürmesi Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Köpürmesi Belirtileri ve Tedavisi

 Parlak veya Neon Sarı İdrar

Parlak veya Neon Sarı İdrar

Gebelikte İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrar Tahlili Nedir ve Nasıl Yapılır?

İdrar Tahlili Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

İdrar Kristalleri Nedenleri?

İdrar Kristalleri Nedenleri?

Güncel

Erkekte İdrardan Sonra Kan Gelmesi

Erkekte İdrardan Sonra Kan Gelmesi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6