İdrar Bulanıklığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

İdrar Bulanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar bulanıklığı, İnsanların normal idrar rengi, berrak ve saman sarısı oluyor. Kanda ürobillinojen adı verilen maddeden ötürü sarıdır. Kırmızı kan hücrelerinin yıkılması sonucu ortaya çıkan bir maddedir. İnsanlarda idrarın rengi koyu ve bulanık olması hastalıklardan ya da fizyolojik nedenlerden ötürü bulanık ve koyu sarı olur. İnsanların az su içmesi koyu sarı renge ve idrarın bulanık olmasına sebeptir. Vitamin hapları mavi ve yeşil renklere, pancar ve böğürtlen kırmızı renge, havuç ve yüksek doz C vitamini ise idrarın rengi koyu bulanık renge dönüyor. Bir de idrar yollarında taş ya da enfeksiyonlar, bulanık idrara neden oluyor. Başta böbrek ve idrar yolları olmak üzere karaciğer hastalıkları, kan hastalıkları ve metabolizma hastalıklarında idrar rengi değişiyor. Çıplak gözle berrak görülen idrarda mikroskobik olarak kırmızı kan hücreleri görülüyor ise mikroskobik hematüriden söz edilir.

Misroskopik olarak idrarda 0-3 arasında eritrosit görülmesi normaldir. Bunun üzerindeki değerler ise hematüri olarak değerlendirilir. Sessiz böbrek taşları sürekli mikroskobik hematüriye neden olur. İdrarın, sarı rengini ürokram adı verilen bir pigmentten alıyor. Bu renk genelde idrarın yoğunluğuna bağlı olarak açık ya da koyu sarı olabilir. Koyu sarı, genellikle çok fazla sıvı tüketilmediği zaman oluyor. İdrarın açık sarı da fazla sıvı içtiğinizi ya da idrar sökücü ilaç alıyor olduğunuzu gösterir. Salıklı idrar rengi orta açıka açık limon sarısı olur ve bulanık olmaz. İdrarınız koyu sarı olursa ve idrarbulanık olursa hemen doktora gitmeniz gerekiyor. Çünkü çeşitli hastalıkların başlanğıcı olabiliyor. İdrar vücuttaki atıkların atılmasında önemli rolü vardır. Böbreğin kandan süzüldüğü fazla su suda çözünebilen maddeler, idrar yolu dışarı atılır. Toksinler ve vücuttan idrar sayesinde uzaklaştırılır.

İnsanlarda idrarın bulanık olması ve renk değişimi, akşam yediklerinizin dokunması gibi basit bir olayın göstergesi de olabilir ve enfeksiyon, kanser gibi çok tehlikeli hastalıkların da göstergesi olabilir. İdrarınızın bulanık ya da koyu renk olmasını sifonu çekmeden önce bakıp kontrol etmeniz gerekir. Çocuklarınızın da idrarının bulanık ya da sarı olduğuna çok dikkat edin ve eğer böyle bir sorun varsa hemen doktora götürün. Başka hastalıklara yol açmasını engellemiş olursunuz.

İdrar Bulanıklığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çok Sık İdrara Çıkma Belirtileri ve Tedavisi

Çok Sık İdrara Çıkma Belirtileri ve Tedavisi

Yaşlılarda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Yaşlılarda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Tutmanın Zararları Nelerdir?

İdrar Tutmanın Zararları Nelerdir?

İdrarın Cilde Faydaları Var mıdır?

İdrarın Cilde Faydaları Var mıdır?

İdrar Söktürücü Tarifi ve Malzemeleri

İdrar Söktürücü Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

İdrar Testi Neden Yapılır?

İdrar Testi Neden Yapılır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6