Gebelikte İdrarda Protein Çıkması
20 Haziran 2024

Gebelikte İdrarda Protein Çıkması

Gebelikte idrarda protein çıkması, idrar proteini olarak bilinir ve idrardaki protein miktarını saptamak için kullanılır. Bu durum, böbrek fonksiyonlarını izlemek, erken dönem böbrek hastalıklarını ve böbrek hasarını tespit etmek amacıyla önemlidir. Normal bir idrar tahlilinde, idrar proteinine bakmak için stik yöntemi kullanılır. Gebelikte, doktorun isteği üzerine rutin olarak yapılan bu işlem, gebelik ve annenin sağlığı hakkında bilgiler verir. İdrarda protein bakılması için hastanın idrarı 24 saat boyunca biriktirilir ve uzman bir laborant tarafından değerlendirilir. Gebe kişilerde idrarda protein çıkmasına proteinüri denir. İdrarda protein olması, tek başına sıvı kaybına sebep olabileceği gibi, tansiyon yüksekliği ile de beraber görülebilir. Gebelikte tansiyon yükselmesi ile birlikte idrarda protein varlığı, ilk olarak gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) ihtimalini akla getirir. Gebelik zehirlenmesi, gebeliğin 20. haftasında başlayabilir ve gebelik sona erene kadar devam edebilir.

Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi)

Gebelikte idrarda protein çıkması, hafif ve şiddetli olmak üzere iki çeşit gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) ile ilişkilidir:
 • Hafif Gebelik Zehirlenmesi: 6 saatte bir yapılan tansiyon ölçümlerinde, iki kez tansiyonun 140/90 mmHg üzerinde olması ve 24 saatlik idrar tahlilinde idrarda protein bulunması, ödem ve hızlı kilo alımı gibi belirtilerle teşhis konur.
 • Şiddetli Gebelik Zehirlenmesi: Tansiyon ölçümlerinin 6 saat arayla yapılmasında değerlerin 160/110 mmHg üzerinde olması ve yine 24 saatlik idrarda proteinin yüksek çıkmasıdır. Bu durumda hastalarda baş ağrısı, görme bozukluğu, görme seviyesinde değişiklik, karnın sağ üst veya midede ağrı, bulantı, kusma, bebek hareketlerinde azalma gibi belirtiler görülebilir. Kan testlerinde karaciğer fonksiyon testlerinde bozulma da gözlenebilir.

Gebelikte İdrarda Protein Bulunmasının Önemi

Gebelikte idrarda protein bulunması, eğer tansiyon yüksekliği ve ödem bulunmuyorsa, çok da önemli olmayabilir. Ancak, idrarda protein varlığı, tansiyon yüksekliği ile birlikteyse, bu durum gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) belirtisi olabilir ve mutlaka doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Gebelikte İdrarda Protein Çıkmasının Sebepleri

Gebelikte idrarda protein çıkmasının sebepleri şunlar olabilir:
 • Preeklampsi
 • Gestasyonel hipertansiyon
 • Böbrek enfeksiyonları
 • Kronik böbrek hastalığı

Gebelikte İdrarda Protein Çıkması Nasıl Önlenir?

Gebelikte idrarda protein çıkmasını önlemek için yapılabilecek bazı şeyler şunlardır:
 • Sağlıklı ve dengeli beslenmek
 • Bol su içmek
 • Stresi azaltmak
 • Düzenli olarak doktor kontrollerine gitmek

Sonuç

Gebelikte idrarda protein çıkması, böbrek fonksiyonlarını izlemek ve olası komplikasyonları önceden tespit etmek için önemlidir. Bu durum, özellikle tansiyon yüksekliği ile birlikte olduğunda, gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) gibi ciddi durumların belirtisi olabilir. Gebelik süresince düzenli doktor kontrolleri ve sağlıklı yaşam tarzı, bu tür sorunların erken teşhis edilmesi ve yönetilmesi için kritik öneme sahiptir.

Gebelikte İdrarda Protein Çıkması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İdrar Tutmanın Zararları?

İdrar Tutmanın Zararları?

Haber Bülteni

Güncel

İdrar Tahlili Nedir ve Nasıl Yapılır?

İdrar Tahlili Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

İdrar Yolu Kumu Neden Olur?

İdrar Yolu Kumu Neden Olur?

Güncel

İdrar Koyulaşması Nedenleri ve Tedavisi

İdrar Koyulaşması Nedenleri ve Tedavisi

Erkeklerde İdrar Yaparken Yanma

Erkeklerde İdrar Yaparken Yanma

İdrar Kültürü Nedir?

İdrar Kültürü Nedir?

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yaparken Yanma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yaparken Yanma Belirtileri ve Tedavisi

İdrarın İçinde Neler Vardır?

İdrarın İçinde Neler Vardır?

Erkeklerde İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6