idrar.gen.tr https://www.idrar.gen.tr İdrar, İdrar Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, idrar.gen.tr Tue, 17 Nov 2015 00:00:00 +0000 Sun, 17 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 İdrar Kanalı (Üretra) Darlığı https://www.idrar.gen.tr/idrar-kanali-uretra-darligi.html Sun, 22 Jul 2018 19:27:43 +0000 İdrar Kanalı (Üretra) Darlığı, ürolojik hastalıklar arasında hastaları en fazla bezdiren bir sorundur. Üretra mesanede depolanan idrarın dışa ulaştıran iki ucu da açık bir tüp şeklindeki kanaldır. Kadında 3-4 cm uzunluğu İdrar Kanalı (Üretra) Darlığı, ürolojik hastalıklar arasında hastaları en fazla bezdiren bir sorundur. Üretra mesanede depolanan idrarın dışa ulaştıran iki ucu da açık bir tüp şeklindeki kanaldır. Kadında 3-4 cm uzunluğunda, erkekte ise 18-20 cm uzunluğunda olur. Erkeklerde aynı zamanda idrar dışında prostat bezi sıvılarını ve meniyi de idrar kanalı dışarıya atar.

İdrar kanalı darlığı uygun şekilde tedavi edilmezse, şiddetini arttırarak tekrarlayabilir. Tedavi uygun şekilde yapılsa bile hastaların % 10 unda yeniden tekrarlama riski vardır. Erkeklerin idrar kanalı yani üretrası kadınlardan daha uzun olduğu için üretra darlığı erkeklerde daha fazla görülür. Ayrıca erkeklerde idrar kanalının darlığı doğuştan ya da sonradan olabilir. 

Kadınlarda ise genellikle hormonal etkilerden kaynaklanır. Erkeklerde sonradan oluşan darlıklar genellikle iyi tedavi edilmeyen cinsel yolla bulaşan hastalıklardan, trafik kazalarından olabilir. Yaşlı erkeklerde ise zorlu prostat ameliyatları, düzgün takılmayan sonda, sistoskopik girişimler, hipospadias onarımları gibi sebeplerden sonradan üretra darlığı oluşabilir. Özellikle darbe ya da enfeksiyondan kaynaklanan üretra darlığı hastaları çok mağdur edebilir.

Üretra idrar kanallarının son kısmını, idrar kesesinin dışarıyla bağlantısını sağlar. Üretrada herhangi bir zarar olması halinde kanaldaki genişliği daraltan yara oluşabilir. Bu idrar ya da meni akışında yavaşlamaya, bazız hallerde akışı tamamen engellenmeye kadar gidebilir.

İdrar kanalı (Üretra) darlığı belirtileri

İdrar kanalı darlığı hastalarda idrar akımında yavaşlama, idrar sırasında ağrı, idrarın etrafa saçılması, çatallaşması, idrar sonrası damlama gibi belirtilerle kendini gösterir.

İdrar kanalı (Üretra) darlığı nedenleri

İdrar kanalı darlığının en fazla rastlanan nedeni enfeksiyonlardır. Bunun dışında bazı ameliyatlar, yukarıda belirttiğimiz gibi sonda takılması gibi bazı girişimler, bölgeye alınan darbelerde darlığa neden olabilir. Kadınlarda hormonal etkilerde üretra darlığına yol açabilir.

İdrar kanalı (Üretra) darlığı tanısı nasıl konur

İdrar kanalında darlık olduğundan şüphe duyulan hastalarda tanı için yapılacak ilk tetkikte idrar akım hızının bilgisayarda ölçülmesidir. Üroflowmetri denilen bu tetkiki sonucuna göre retrograd üretgrafi görüntüleme tetkiki yapılabilir. Bu tetkikte idrar kanalına X ışınlarında opak görünüm veren kontrastlı maddeyle doldurulur. Floroskopi altında idrar kanalı yapısal olarak incelenir. Bu tetkikler sonucunda üretra darlığı tanısı konularak tedavi planlaması yapılır.

İdrar kanalı (Üretra) darlığı tedavisi

İdrar kanalı darlığı ilaçla düzelecek bir sorun değildir. Uygulanacak cerrahi tedavide amaç dar ve hasarlı olan üretranın çıkarılarak daralma olasılığı fazla olmayan sağlam görünümdeki üretra ile bağlanmasıdır. Bu özellikle kaza sonucu oluşan üretra darlığında kullanılan cerrahi bir tekniktir. Başarı oranı da oldukça yüksektir. Cinsel hastalıklardan ya da sonda takımıyla alakalı darlık sorununda üretrada sağlam kısım olmadığı için yanak içi ya da penis derisinden yapılan yeni idrar yolu kullanılabilir. Kaza sonucunda oluşan darlıkta onarım için üç ay kadar beklenmesi uygundur. Ancak hastaya idrar tutma, sertleşme gibi yeteneklerin kaza sonucunda zarar görebileceği de aktarılmalıdır. Özellikle prostata yakın oluşan darlık hastalarda iktidarsızlık ve idrar kaçırma bakımından risklidir.

Günümüzde idrar kanalı darlığı tedavisinde darlığın yeri, uzunluğu ve şekline göre kullanılan bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerden hangisi uygun olursa tedavide kullanılabilir.

Üretrotomi İntern: Bu yöntem kapalı ameliyat olarak bilinen ucunda kamera ve ışık olan özel cihazlarla uygulanır. İdrar deliğinden bu cihazla girilerek d]]> İdrarda Kalsiyum Oksalat Kristali https://www.idrar.gen.tr/idrarda-kalsiyum-oksalat-kristali.html Mon, 23 Jul 2018 11:14:10 +0000 İdrarda kalsiyum oksalat kristali, çocuklarda sıklıkla ortaya çıkan ve genellikle ciddi rahatsızlıkların belirtisi olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın tespit edilebilmesi için kesinlikle idrar tahlillerinin yap İdrarda kalsiyum oksalat kristali, çocuklarda sıklıkla ortaya çıkan ve genellikle ciddi rahatsızlıkların belirtisi olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın tespit edilebilmesi için kesinlikle idrar tahlillerinin yapılması gerekmektedir. Yapılan idrar tahlilinde ortaya çıkan birçok değer içerisinde idrarın içerisine karışmış olan kalsiyum oksalat maddesinin yüksek olduğu anlaşılır. Bu maddenin yüksek olmasına neden olan etken aslında daha önemlidir. Çünkü bu durumun birçok farklı nedeni vardır. Daha çok çocuklarda görülse bile yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Genel olarak baktığımızda idrarda kalsiyum oksalat kristallerinin görülmesi tam olarak vücut içerisinde bulunan kalsiyum oksalat miktarının artmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Vücuttaki bu maddenin artması durumunda direk olarak vücut bu maddeyi seviyede tutmak için atmak isteyecek ve idrara karıştıracaktır. Bu durumda da idrarda kalsiyum oksalat kristali görülmektedir. 

Normal Koşullarda İdrarda Kalsiyum Oksalat Kristali Ne Kadar Olmalıdır

Günümüzde idrar içerisindeki maddelerin miktarı standarttır ve tüm herkeste aynı aralık içerisinde bu maddelerden bulunur. Kalsiyum oksalat ise idrar içerisinde sürekli normal ve sağlıklı beslenen insanlarda 100-300 mg/gün olarak bilinmektedir. Bu miktar herhangi bir sorun teşkil etmemekle birlikte günlük miktardır. Eğer düşük kalsiyumlu gıdalar ile besleniyorsanız bu durumda günlük bu miktarda da değişiklikler görülecektir. Böyle bir durumda 50-150 mg/gün ölçüsünde idrarda kalsiyum oksalat kristali yer almaktadır. Bu tabi ki bir kişi için oldukça düşük bir değerdir.

İdrarda Kalsiyum Oksalat Miktarı Neden Artar
 • Kronik böbrek rahatsızlığı: Kronik olarak böbrek yetmezliği ya da buna benzer durumlar ciddi anlamda idrarda kalsiyum oksalat kristali görülme nedenlerindendir. Bu gibi durumlarda böbrek, süzme işlemini tam gerçekleştiremeyeceği için idrar içerisinde bu madde daha fazla görülecektir. 
 • Aşırı kalsiyum: Gün içerisinde aşırı kalsiyum alınması durumunda da böbrek tam süzemeyeceği için ya da süzmesine rağmen kalsiyum oksalat karışımı meydana gelecektir. Bu durumlarda da kesinlikle tahlillerde kalsiyum oksalatın fazlalığı ortaya çıkacaktır. 
 • Tıbbi İlaçlar: Günümüzde başta tansiyon rahatsızlığı olmak üzere sürekli olarak kullanılan birçok tıbbi ilaç, insanlarda idrarda kalsiyum oksalat miktarı artışına neden olabilmektedir. Bu durumlarda doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir. 
 • Aşırı D vitamini: Gün içerisinde aşırı bir şekilde D vitamini alınması durumunda da idrarda kalsiyum oksalat kristali oluşacaktır. Bu nedenle yeteri kadar vitamin alınması daha sağlıklı olacaktır. 
İdrarda Kalsiyum Oksalat Kristali Hangi İlaçlarla Azaltılır
 1. Kortizonlu ilaçlar, daha ilk kullanımlarda bile idrar içerisine kalsiyum oksalat kristali atılmasını önlemektedir. Bu nedenle doktorlar bazen kortizonlu ilaç verirler. Ancak vücutta ciddi etkilere neden olur. 
 2. Kadınların sık kullandıkları kadın doğum hapları da bu sorunun azalmasına yan etki yapmaktadır. Bu nedenle sürekli doğum kontrol hapı kullanan bir kişide idrarda kalsiyum oksalat kristali görülme ihtimali düşüktür. 
 3. Bol bol egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek de bu gibi rahatsızlıkların önüne geçebilecek durumlardır. Bu nedenle düzenli spor aktiviteleri ve düzenli beslenme işlemini gerçekleştirmeniz oldukça önemlidir. 
]]>
Aşırı Aktif Mesane Sendromu (AAMS) https://www.idrar.gen.tr/asiri-aktif-mesane-sendromu-aams.html Tue, 24 Jul 2018 09:03:25 +0000 Aşırı Aktif Mesane Sendromu (AAMS), böbreklerde üretilen idrar mesane dediğimiz organda depolanır. Mesanenin yapısı kaslardan oluşur ve kese biçimindedir. Ortalama olarak 500 cc idrar depolama kapasitesine sahiptir. İnsanların ön Aşırı Aktif Mesane Sendromu (AAMS), böbreklerde üretilen idrar mesane dediğimiz organda depolanır. Mesanenin yapısı kaslardan oluşur ve kese biçimindedir. Ortalama olarak 500 cc idrar depolama kapasitesine sahiptir. İnsanların önemli kısmı mesane yarı yarıya doluyken dolu gibi hisseder. Mesanenin boşaltılması için gevşeyebilmek önemlidir. Bunu yapabilmekte tamamen çevresel ve sosyal faktörlere bağlıdır. Yani tuvaletin olması ya da bunun için ayrılan özel bir alanın olması gibi. Beyin bunlar olduğunda mesanedeki idrarın boşaltılması için sinyal gönderebilir.

İdrar yapma sıklığı çeşitli faktörlerin bir arada olmasına bağlıdır. Bu kişinin aldığı sıvı miktarıyla da bağlantılıdır. Çoğu kişi gün boyu ortalama 8 defa, geceleri de 1 defa idrara çıkar ya da geceleri hiç çıkmayabilir. Aşırı aktif mesane sendromu ise kişinin mesane kontrolünü kaybetmesiyle yaşanıyor. Kişinin idrar yapma sıklığı artıyor ve bunu kontrol edemiyor.

Aşırı aktif mesane sendromu (AAMS) belirtileri
 • İdrar yapmayı erteleyememe ya da aniden idrar yapma ihtiyacı hissetme
 • Normal olmayan şekilde sıkça idrara çıkma
 • İstem dışı idrar kaçırma
 • Geceleri sıkça idrar yapma ihtiyacı duyma
Bu belirtiler kişileri yaşamlarının bir bir döneminde % 10-20 oranında etkileyebilir. Bunların ortaya çıkması çeşitli nedenlere bağlıdır. Mesanede aniden spontan kasılmaların olması, mesanenin dolduğunu hissetmekte hassasiyet, geceleri böbreklerin fazla idrar üretmesi ya da mesanenin normalden küçük olması bu belirtilerin oluşmasına neden olabilir.
 
Aşırı aktif mesane sendromu (AAMS) tanısı

Hastanın yaşadığı belirtilerin değerlendirilmesi için bazı tetkikler yapılır. Öncelikle hastanın tıbbi geçmişi ve fiziki muayenesi yapılarak diğer tetkiklere geçilir. Belirtilerin ne zamandan beri devam ettiği, önceden geçirilen cerrahi müdahaleler, yaşam tarzı, kullanılan ilaçlar sorgulanır. Fiziksel muayene sırasında hastanın genital bölgesi, karnı ve sırtı kontrol edilir. Daha sonra yapılan idrar testinde idrardaki enfeksiyon, kan şeker gibi incelemeler yapılır.

Aşırı aktif mesane sendromu tanısında hastadan mesane günlüğü hazırlaması istenebilir. Buna içilen su miktarı, hangi sıklıkla idrar yapıldığı, yapılan idrar miktarı gibi bilgilerde eklenir. Daha sonra idrar akımının elektronik olarak kontrol edildiği üroflovmetri testi yapılır. Bundan sonra mesanenin ultrasonda görüntülemesi yapılabilir. Bu tetkikte kişinin idrar yaptıktan sonra mesanede kalan idrarı belirlemeye yarar. Özellikle idrar tıkanması sorunu varsa bu aşamada belirlenebilir. İdrarda kan olursa mesane incelemesi yapılabilir. Sistoskop denilen bir tür endoskop ile lokal anestezi altında mesanenin içine bakılır. Ürodinamik inceleme ile mesane kaslarının çalışması değerlendirilir. Ayrıca üretra ve rektuma konulan katater ile mesane ve karın basıncı da ölçülür.

Aşırı aktif mesane sendromu (AAMS) tedavisi

Aşırı aktif mesane sendromu belirtileri hastalar açısında çok sıkıntılıdır. Ancak yaşamı tehdit edici düzeyde olmaz. Belirtiler uzun süre etkili olabilir. Bu sorunun kolay bir tedavisi bulunmaz. Bu nedenle hasta uyumu tedavide çok önemlidir. Hasta üzerinde çeşitli tedavi yöntemleri uygulanarak en uygun olanı belirlenir. Hastaların belirtilerle baş edebilmesi için yapması gerekenler faydalı olabilir. Öncelikle doktora danışarak sıvıları ne kadar alacağınızı belirlemelisiniz. Ani idrar çıkışı hissedildiğinde bunu mümkün olduğu kadar tutmaya çalışmalısınız. Bu çalışma mesane eğitimi için yapılır. Yaşla birlikte zayıflayan pelvik kasları içinde Kegel egzersizleri yapılabilir. Bu şekilde kaslar güçlendirilirse ani idrara çıkma hissi de baskılanabilir.

Hastaların tedavide bazı yaşam tarzı önerilerine de uyması gerekir. Bu hastaların belirtileri yönetmesine ve yaşam kalitesini arttırmaya yardımcı olur. Günde en az 1-1,5 litre sıvı almak bunların arasındadır. Ancak sıcak yerl]]> İdrardan Sonra Beyaz Sıvı Gelmesi https://www.idrar.gen.tr/idrardan-sonra-beyaz-sivi-gelmesi.html Tue, 24 Jul 2018 22:26:13 +0000 İdrardan Sonra Beyaz Sıvı Gelmesi, çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Akıntının rengi ve kıvamında da farklılık olabilir. Bu beyaz sıvı doğal bir akıntı olabileceği gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ya da bir enfek İdrardan Sonra Beyaz Sıvı Gelmesi, çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Akıntının rengi ve kıvamında da farklılık olabilir. Bu beyaz sıvı doğal bir akıntı olabileceği gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ya da bir enfeksiyon nedeniyle görülebilir. Kişileri panikletecek olan bu sorun için bir üroloji uzmanına danışmaları gerekir. Çünkü bazen zararı olmayacak basit nedenden, bazen de ciddi bir rahatsızlıktan dolayı oluşabilecek beyaz akıntı tedavi edilecek bir sorundur.

İdrardan sonra beyaz sıvı gelmesi neden olur

Doğal akıntılar: Bu tür akıntılar arasında seminal sıvı,, ejakülat ve smegma denilen akıntılar vardır. Erkeklerde cinsel uyarım sonrasında oluşan seminal sıvı şeffaf ve berrak bir yapıya sahiptir. İdrarın yaptığı asitliği ortadan kaldırarak spermlerin korunmasını sağlar. Ejakülat ise orgazm anında üretilen, içeriği sperm ve seminal plazmadan oluşan bir akıntıdır. Smegma ise cilt yağı, ölü deri ve nemden oluşan peynirimsi kıvamda beyaz bir sıvıdır.

Bulaşıcı hastalıklar: İdrardan sonra beyaz sıvı gelmesi bazı hallerde bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanabilir. Bu tür akıntılar cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaynaklanırsa idrarda yanma ve ağrı da eşlik edebilir. Bu hastalıkların nedeni genellikle korunmasız cinsel ilişkiye girmektir. Kalmidya hastalığında akıntı beyaz renkli ya da şeffaf olabilir.

İdrar yolu iltihapları: Bu iltihaplar idrar yollarında, mesanede, bazen böbreklerde olabilir. Genital bölge temizliğine özen göstermemek, idrar yollarının taş gibi nedenlerle tıkanması, mesanenin tam olarak boşaltılmaması gibi sebepler idrar yolu iltihaplarına yol açabilir. Bu da idrardan sonra beyaz sıvı gelmesi sorununa neden olabilir.

Balanit: Erkeklerde penis başı iltihabı olan balanit beyaz renkte akıntıya neden olabilir. Mantar enfeksiyonları, genital bölgede tahriş, alerji gibi nedenler, egzama sedef gibi cilt sorunları, aşırı mastürbasyon yapılması, diyabet nedeniyle idrardaki şeker oranının yol açtığı maya iltihapları bu rahatsızlığa neden olabilir.

İdrardan sonra beyaz sıvı gelmesi nasıl tedavi edilir

Öncelikle kişilerin beyaz akıntının nedenini öğrenmek için bir üroloji doktoruna gitmeleri gerekir.  Yapılacak bir laboratuvar testiyle beyaz akıntının nedeni belirlenebilir. Buna göre uygulanacak tedavi planlaması yapılabilir. Eğer bulaşıcı bir hastalık tespit edildiyse gecikmeden hastalığın tedavisine başlanır. Bakteriyel enfeksiyonlar için ilaç tedavisi uygulanır. Virüslerin neden olduğu hastalıklarda ise ilaç tedavisi yoktur. Bu tür hastalıklarda belirtileri yatıştıracak bir tedavi seçeneği tercih edilir. İdrar yolları iltihapları içinde uygun bir tedavi uygulanır.

Hastaların evde bol su içmesi, mesaneyi rahatsız edecek alkol, kafein içeren içeceklerden uzak durması, ağrı içinde ilaç kullanması gerekebilir. Alınacak bu tedbirlerde idrardan sonra beyaz akıntı gelmesi sorununu hafifletebilir. Özellikle doğal akıntılarda fayda sağlar.
]]>
İdrarda Hemoglobin https://www.idrar.gen.tr/idrarda-hemoglobin.html Wed, 25 Jul 2018 21:36:21 +0000 İdrarda hemoglobin, yapılan idrar testleri ile idrar içerisinde olması gerekenden daha fazla kan hücresi olması anlamına gelmektedir. Bu durum tam sağlıklı olan hiçbir insanda görülmez. Oluşan idrar içerisindeki hemoglobin, bir İdrarda hemoglobin, yapılan idrar testleri ile idrar içerisinde olması gerekenden daha fazla kan hücresi olması anlamına gelmektedir. Bu durum tam sağlıklı olan hiçbir insanda görülmez. Oluşan idrar içerisindeki hemoglobin, bir sağlık probleminin belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan idrar testlerinde idrar içerisinde hemoglobin fazla çıkar. Bu gibi durumda hemoglobinin fazla çıkmasına neden olan etken araştırılarak tedavi işlemlerine devam edilir. 

Kan içerisinde bulunan hemoglobin maddesi, eğer çok fazla salgılanırsa bu durumda böbreklerde tam süzülemediği için idrar içerisine hemoglobin salgılanacaktır. Bu şekilde vücut fazla olan hemoglobinleri vücuttan atacaktır. Ancak burada önemli olan idrarda hemoglobin görülmesi değil, hemoglobinin fazla üretilmesine neden olan durumdur. Bu gibi durumlarda sorunun tam nedeni araştırılarak meydana gelebilecek birçok rahatsızlığın önüne geçilebilmektedir. Aksi durumlarda ileri ki dönemlerde çeşitli tümörler olmak üzere birçok sorun ile karşı karşıya gelebilirsiniz

İdrarda Hemoglobin Neden Oluşur

Sağlıklı olan insanlarda da idrar içerisinde hemoglobin görülebilir. Ancak bu yok denecek kadar az miktarda ortaya çıkmaktadır. Bu durumda yapılan idrar tahlillerinde yüksek oranda hemoglobin var ise bu durumun anormal olduğu anlaşılır. Normal koşullarda yetişkin bir bireyde 0 ile 2 rbcs ölçüsünde idrarda hemoglobin görülmelidir. 
 • Anemi: Anemi rahatsızlığı yaşayan insanlarda en çok görülen durum idrar içerisinde hemoglobin çıkmasıdır. Bu durum gözle görülmediği için ancak testler ile belli olacaktır. 
 • Böbrek kanseri: Böbrek kanseri durumunda da kanserli böbrek tam olarak sıvıları süzemediği için idrara hemoglobin karışabilmektedir. Bu durumlarda da böbrekler detaylı testler ile kontrol edilir. 
 • Tüberküloz: Özellikle çocuklarda çok sık karşılaşılan bu rahatsızlıkta da kan içerisindeki hemoglobinler artış gösterir. Bu nedenden dolayı da idrar testlerinde sonuç hemoglobin açısından pozitif çıkar. 
 • Yanıklar: Vücutta oluşan yanık durumlarında da ciddi anlamda hormonsal değişiklikten kaynaklı olarak hemoglobin yüksekliği idrarda görülür. 
 • Trombotik Trombositik Purpura: Kan pulcuklarında azalma anlamına gelen bu rahatsızlık da insanlarda şiddetli olarak idrarda hemoglobin oluşumuna neden olur. 

İdrarda Hemoglobin Çıkması Durumunda Neler Yapılmalıdır
 1. İdrarda hemoglobin hücrelerinin görülmesi için doktora giderek tahlil yaptırmanız gerekmektedir. Göz ile görülemediği için farklı bir rahatsızlığınız nedeni ile idrar tahlili yaptırırsanız doktorunuz bu tahlil ile sorunu görecektir. 
 2. Eğer tahliller ile kandaki hemoglobin miktarı görülmüş ise daha sağlıklı beslenmenizde fayda vardır. Özellikle sağlıksız olan içeceklerin tüketilmesi sizin için sakıncalı olacaktır. 
 3. Doktorunuz böyle durumlarda detaylı test yaparak vücutta herhangi bir tümör ve benzeri bir oluşum var mı yoksa yok mu bunu anlamaya çalışacaktır. Olası tümörler, kanda hemoglobin nedenlerinden olduğu için detaylı test sağlıklı olacaktır. 
 4. Son olarak ise yapmanız gereken en önemli unsur, doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli kullanmak ve tedaviyi elden bırakmamak olacaktır. Aksi halde bu durum ya kansızlığa ya da gelişememenize neden olacaktır. 
]]>
PT-INR (Protrombin Zamanı) Testi https://www.idrar.gen.tr/pt-inr-protrombin-zamani-testi.html Thu, 26 Jul 2018 10:01:11 +0000 PT-INR (Protrombin Zamanı) Testi, Vücudumuzda bir yerin kesilmesiyle trombositler geçici olarak o bölgeyi kapatmaya çalışır. Kan aktığında pıhtılaşmayı sağlayan sistem hemen harekete geçer. İşte bu sistemin düzenli çalış PT-INR (Protrombin Zamanı) Testi, Vücudumuzda bir yerin kesilmesiyle trombositler geçici olarak o bölgeyi kapatmaya çalışır. Kan aktığında pıhtılaşmayı sağlayan sistem hemen harekete geçer. İşte bu sistemin düzenli çalışıp çalışmadığını kontrol eden teste PT-INR (Protrombin Zamanı) Testi adı verilir. 

PT-INR (Protrombin Zamanı) Testi Neden Yapılır
 • Kanın pıhtılaşmasını düzenleyen faktörlerde bir problem ortaya çıkarsa,
 • Ciddi karaciğer hastalarının tanısı için,
 • Ameliyat esnasında yaşanacak kanamalar için pıhtılaşma değerinin ölçülmesinde,
 • Kan sulandıran ilaç kullanımda tedavinin durumunu öğrenme sebebiyle,
 • K vitamini eksikliğinin değerlendirilmesinde bu test yapılır. 
PT-INR (Protrombin Zamanı) Testi Nasıl Yapılır

Bir kan testi olan PT-INR (Protrombin Zamanı) testi, damardan bir küçük tüpe alınır. Burada önemli olan tüpün doğru seviyeye kadar doldurulmasıdır. Eğer istenilen yere kadar dolmaz ise yanlış sonuçlara neden olabilir. 
Bu testin sonuçlarında PT, kanda bulunan pıhtılaşma faktörünün yeterliliğini ve pıhtının ne kadar sürede oluştuğunu gösterir. INR ise kişiden kişiye değişmeyen ve uluslararası kabul edilen bir değeri gösterir. 

PT-INR (Protrombin Zamanı) Testinin Değerleri Nasıl Olmalıdır

Eğer kişi kan inceltici ilaçlar kullanmıyorsa PT Zamanı Testi aralığı 11 ile 13 saniye arasında olmalıdır. INR ise 0.8 ve 1.1 arasında normal değer olarak kabul edilir. 
Hastanın kan inceltici ilaç kullanması durumunda ise INR değeri 2.0 ile 3.0 arasında tutulmaya çalışılır. 
 
PT-INR (Protrombin Zamanı) Testinin Sonuçları Ne Anlama Gelir

Eğer test sonuçlarına göre PT Zamanı uzuyorsa bunun nedenleri şunlardır: 
 • Kan kanseri oluşumu
 • K vitamininin eksikliği
 • Ciddi kan kan kaybına yol açan yaralanmalar
 • Siroz gibi ciddi karaciğer hastalıkları
 • Karaciğer yetmezliği
 • Aşırı kan nakli yapılması
 • Damarın içinde oluşan pıhtılaşma
 • Zollinger-Hellison, Heparin- A ve Sarılık gibi hastalıklar
Eğer PT Zamanı kısalıyor ise nedenleri şunlardır:
 • Kan inceltici ilaç kullanımı
 • Aşırı su kaybı
 • İshal
 • K vitamini takviyesi 
 • Yüksek tansiyon
 • Sigara içmek
 • Diyabet
 • Yatalak hasta olma, uzun süre hareketsiz kalma
PT-INR (Protrombin Zamanı) Testinin Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir

İlk olarak bu testin yüksek olmasının nedeni ölçüm durumunda kanamanın olup olmadığına göre değişebilir. Bu testin seviyesini düşürmek için doktorunuz kan  nakli yapmanızı önerebilir. Ayrıca K vitamini kullanımı da önerilebilir. Bunun yanında sigara ve alkolden uzak durmanızda faydalı olacaktır. 
Diğer yandan testin düşmesini sağlayacak besinler ise şunlardır:
 • Kuruyemişler
 • Beyaz et ve kırmızı et
 • Adaçayı, avakado, kekik, kuş üzümü
 • Süt
PT-INR (Protrombin Zamanı) Testinin Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir

Kan inceltici ilaçlar kullanılarak bu testin değeri yükseltilebilir. Bunun yanı sıra PT Zamanı Testinin yükselmesini sağlayacak besinler şunlardır:
 1. Kırmızı biber, sarımsak
 2. Zencefil, keten tohumu
 3. Papatya
 4. Solucan otu
 5. Balık yağı
]]>
İdrar Yolu İltihabı Bel Ağrısı Yaparmı https://www.idrar.gen.tr/idrar-yolu-iltihabi-bel-agrisi-yaparmi.html Thu, 26 Jul 2018 13:20:58 +0000 İdrar yolu iltihabı bel ağrısı yapar mı, Özellikle bayanlarda sıkça rastlanılan bir sıkıntıdır. Çoğu zaman bel bölgesinde aşırı ağrı ve bazı sıkıntılara yol açabilir. Bazen kendiliğinden oluşan ağrılar ge İdrar yolu iltihabı bel ağrısı yapar mı, Özellikle bayanlarda sıkça rastlanılan bir sıkıntıdır. Çoğu zaman bel bölgesinde aşırı ağrı ve bazı sıkıntılara yol açabilir. Bazen kendiliğinden oluşan ağrılar geçeceği gibi, bazen de doktorun reçete ile vereceği antibiyotik kullanmak yeterli olmaktadır. Çok sık olmasada çocuklarda da oluşabilen bir rahatsızlıktır.  Çok basit bir idrar tahlili ile hemen teşhis konulabilir. Bu hastalığa sebep olan başlıca faktör bakterilerdir. Vücut tarafından normal şartlarda hemen atılabilen bakteriler, bazı zamanlarda vücudun savunma sistemini bozarak enfeksiyon oluşumuna sebep olabilir. İdrar yolu denildiği zaman böbrekler, mesane, idrar kanalları, üratta hepsi aynı zamanda değerlendirilir. İdrarın bedende oluşarak dışarı atılmasını sağlayan bu organlar, alt ve üst idrar yolları diye iki bölüme ayrılır. İdrar yolu enfeksiyonuna sebep olan mikropların en bilineni insan dışkısında var olan E. coli mikrobudur. Mikrobun tesir gösterdiği alana göre enfeksiyonun ismi değişim göstermektedir. İdrar yolu iltihaplanmaları alt ve üst solunum yollarına bağlı olarak iki grup da değerlendirmekte fayda var.

Alt İdrar Yolu İltihaplanmaları: 

Özellikle hastada yalnızca idrar yaparken yanma acı şikâyeti varsa sorun özellikle üret raya ait bir enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Bu durum ''ürettik'' olarak isimlendirilir Bel soğukluğu en önemli sebebi. Özellikle cinsel birliktelik yaşanırken bulaşabilen mikroorganizmalar sebep olmaktadır. Bu gibi sıkıntılarda bel bölgesinde oluşan şiddetli ağrılarla ortaya çıkan ağrılardır Vajinal krem, cerrahi, sonda kayganlaştırıcı gibi faktörler iltihaplanmalara sebep olabilir.

Üst Solunum Yolu İltihaplanmaları: 

Tedavisi gecikmiş alt idrar yolu iltihaplanmaları zamanla mesaneden yukarı doğru yayılarak farklı alanlarda enfeksiyona sebep olabilir. Enfeksiyonun böbreklere kadar yayılması durumu dahada ağırlaştırır. Bu tür tablolar pyelonefrit olarak adlandırılır. Bu hasta gruplarının çok acil tedavi olması gerekir. Özellikle çok ciddi boyutlara ulaşabilen bir hastalıktır. Yakınmaların boyutu oldukça şiddetli bel ağrısı vajinal akıntı idrarda yanma.Acil şifalar dileriz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri:

 • Üşüme hissi ve titreme
 •  Yüksek Ateş
 • Aşırı Mide bulantısı
 • Şiddetli Bel Ağrısı
 • Ani oluşan, kusma
 • İdrarda görülen bulanıklık ve kan görülmesi
 • Göbek altında oluşan şiddetli ağrı
 • İdrar miktarında oluşan değişim
 • Sık sık idrar çıkma
]]>
İdrarın Oluşumu https://www.idrar.gen.tr/idrarin-olusumu.html Fri, 27 Jul 2018 01:25:49 +0000 İdrarın Oluşumu, üç aşamada gerçekleşmektedir. Bu aşamalar sırasıyla; süzülme, geri emilim ve salgılama şeklinde gerçekleşir. Tek tek bu aşamaları inceleyebiliriz.Süzülme: Öncelikle aorttan pom İdrarın Oluşumu, üç aşamada gerçekleşmektedir. Bu aşamalar sırasıyla; süzülme, geri emilim ve salgılama şeklinde gerçekleşir. Tek tek bu aşamaları inceleyebiliriz.

Süzülme: Öncelikle aorttan pompalanan kanın %20-%25'i böbrek atardamarı ile böbreğe getirilir. Nefron adı verilen böbreğin en küçük yapı taşı tarafından bu kan süzülür. Süzülen sıvı içerisinde Na+, K+, Mg2, HCO3 gibi iyonlar ile birlikte amonyak, üre, ürik asit ve kreatin gibi boşaltım maddeleri, glikoz ve vitamin bulunmaktadır. Yani nefronlara giren süzüntüde yalnızca zararlı maddeler değil; bir çok yararlı madde de vardır. 

Geri Emilim: Süzüntü sıvı böbreklerden doğruca atılırsa glikoz, aminoasit, su, mineral gibi maddelerin yitirilmesi vücudun su dengesini bozulurdu ve bunun sonucunda ölüm meydana gelirdi. Bu nedenle süzülen sıvı içindeki yararlı maddeler nefron kanalcıklarında ilerlerken bu kanalcıkları saran kılcal damarlara geçerek yeniden kan dolaşımına katılır. Bu olaya geri emilim adı verilmektedir. Geri emilim, maddenin kandaki yoğunluğuna bağlıdır. 

Salgılama: Bazı zararlı maddelerin enerji harcanarak nefron kanallarına verilmesine salgılama denir.

Böbrekte süzülme, geri emilim, salgılama faaliyetleri sonucu böbrek toplardamarı ile böbrekten çıkan kanda oksijen, besin ve atık madde azalır. Böylece idrar toplama kanallarında kalan maddeler idrarı oluşturur. İdrar atık maddeler üreter ile idrar kesesine yollanır. İdrarın oluşumu bu şekilde gerçekleşir.
]]>
Çocuğun Sık İdrara Çıkması https://www.idrar.gen.tr/cocugun-sik-idrara-cikmasi.html Fri, 27 Jul 2018 08:11:11 +0000 Çocuğun Sık İdrara Çıkması, ve idrar yapma süresi bir çok sebebe bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Çoğunlukla çocukda belirlenen bir sıklık süresi yoktur. Ancak üç saatte bir idrara çıkması çocuklar için n Çocuğun Sık İdrara Çıkması, ve idrar yapma süresi bir çok sebebe bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Çoğunlukla çocukda belirlenen bir sıklık süresi yoktur. Ancak üç saatte bir idrara çıkması çocuklar için normal olay olarak kabul edilmektedir. Çocuğun gelişimine bağlı olarak beslenme alışkanlığı ve yaşadığı bazı hastalıklardan ötürü idrara çıkma sayısı artabilir veya azalabilmektedir. Çocuğun idrara çıkma süresinin değişmesi ve sık bir şekilde idrara çıkma  sayısının artması çok sık görülen bir olaydır. Böyle durumlarda çocuk doktorları, hastayı inceler ve teşhisi koyduktan sonrada çocuğun tedavisine başlar.

Çocuğun Sık İdrara Çıkmasının Nedenleri

 • Çocuğun sık idrara çıkmasını etkileyen bazı etkenler vardır. Çocuğun beslenme alışkanlığının değişmesi bu etkenlerden birisidir. Çocuk çok hızlı gelişme ve büyüme sürecinde olduğu için çok fazla enerjiye gerek duyar ve o denli enerji harcar. Çocuğun beslenme şekli bu aşamadaki önemi fazladır. Fakat tükettiği içecek ve yiyecekler çocukta  sık idrara çıkma sorununu da ortaya çıkaracaktır.  Çocuğun çok fazla sıvı tüketmesi doğal olarak sık idrara çıkmasını gerektirir.
 • Çocuğun sık idrara çıkmasının bir nedeni de şeker hastalığıdır. Ancak çok nadir görülen bir olaydır. Şeker hastası olan çocuk sık idrara çıkabilir.
 • Çocuğun sık idrara çıkmanın bir nedeni de idrar yollarında oluşan enfeksiyonlardır. Enfeksiyon kapan çocuk sık idrara çıkabilir.
 • Çocuğun sık idrara çıkmasının nedenlerinden biri ise böbrek hastalıklarıdır. Böbrek hastası olan çocuk sık idrara çıkabilir.
 • Çocuğun sık idrara çıkmasının bir nedeni ise soğuk algınlığıdır. Soğuk algınlığı rahatsızlığı olan çocuk sık idrara çıkabilir.

Çocuğun sık idrara çıkması olayını kesinlikle hafife alınmaması gerekmektedir. Çocuğunuz sık idrara çıkıyor ise kesinlikle doktora götürerek bu sık idrara çıkmasının sebebini öğrenerek tedaviye başlatmalısınız.

]]>
İdrarda Ağır Koku https://www.idrar.gen.tr/idrarda-agir-koku.html Fri, 27 Jul 2018 17:41:12 +0000 İdrarda ağır koku genel olarak vücudun susuz kalması ya da idrar yolları enfeksiyonunun göstergesi olabilir. Daha ciddi problemleri engellemek amacıyla idrardaki ağır kokunun sebebi araştırılarak bulunmalıdır. Vücudun susuz kal İdrarda ağır koku genel olarak vücudun susuz kalması ya da idrar yolları enfeksiyonunun göstergesi olabilir. Daha ciddi problemleri engellemek amacıyla idrardaki ağır kokunun sebebi araştırılarak bulunmalıdır. Vücudun susuz kalması ya da idrar yolları enfeksiyonu dışında vajina iltihabı, prostat, böbrek taşları, yiyecek, içecek ve vitamin destekleri, çeşitli ilaçlar, karaciğerden kaynaklanan problemler, şeker hastalığı, fenilketonüri, akçaağaç şurubu hastalığı, hamilelik idrarın ağır kokulu olmasına sebep olarak gösterilebilir.


İdrarda ağır koku nedenleri,

Vücudun susuz kalması, Vücudun susuz kalması idrarda ağır bir amonyak kokusuna sebep olur. Çözümü oldukça basittir ve bol su tüketmektir.

İdrar yolu enfeksiyonu, İdrar yoluna girip çoğalan bakteriler idrar yollarında enfeksiyona neden olurlar. Hijyene çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çözümü doktorunuzun önerdiği antibiyotik tedavisini uygulamak ve bol su içerek yaban mersini suyu tüketmektir.

Vajina iltihabı, Vajinal enfeksiyonlar idrarda kötü koku oluşmasına neden olur. Genel olarak nedenleri bakteriler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardır. İdrarda kötü koku ile birlikte idrar yaparken ağrı, cinsel ilişki sırasında ağrı ve vajinal kaşıntıdır. Çözüm olarak doktorun önereceği antibiyotik ve mantar önleyici ilaçlardır. Çeşitli kremler kaşıntıyı yatıştırabilir bunun içinde doktorunuza danışın.

Prostat, prostat bezleri süngerimsi yapıdadırlar ve yaş ilerledikçe büyürler. Prostatı olan erkekler idrar yolları enfeksiyonu ile çok sık karşılaşırlar. İdrarda ağır koku ile birlikte sık ve kesintili idrar yapma, alt karında, bel ve kasıkta ağrı hissi oluşabilir. Tedavisi ve ameliyat gerektirip gerektirmediğine doktora muayene olarak karar verilir.

Böbrek taşları, İdrarda ağır kokunun bir başka nedeni ise böbrek taşlarıdır. İdrarın kokulu olması ile birlikte idrarın pembe ya da kanlı görünmesi ve sırta, alt ve yan karına vuran şiddetli ağrılar gösterilebilir. Çözüm olarak su tüketiminin arttırılması gerekir bu şekilde küçük taşlar kendiliğinden düşebilir. Eğer böbrek taşları bakteriyel enfeksiyon ile aynı anda olursa hastanın taşları alınana kadar hastaneye yatırmak gerekir.

Yiyecek, içecek ve vitamin destekleri,  Çeşitli yiyecekler ve vitamin destekleri idrarda ağır kokuya neden olabilir. Bunların bazıları kahve, kuşkonmaz, pastırma, sucuk, B6 vitamini ve multivitamin desteği. Bunları kullandığınız dönemde oluşan koku geçicidir ve bu gıdaları almadığınızda oluşmaz.

İlaçlar, Antibiyotikler, penisilin gibi bazı ilaçlar idrar kokusunun ağırlaşmasına neden olur. Tedavi bittikten sonra koku da geçer.

Karaciğer problemleri, Vücutta meydana gelen atıkların idrar ve dışkı ile atılması karaciğerin düzgün çalışmadığı durumlarda idrarın kokusunu ve kıvamını değiştirebilir. İdrar kokusunun amonyak kokusu gibi ağır olduğu durumlarda ve renginin kahverengi - yeşile döndüğü ve koyulaştığı durumlarda doktora başvurulmalıdır ve tıbbı bir müdahaleye gerek duyulur.

Şeker hastalığı, Şeker hastalarında vücut şeker ile baş edememeye başlar ve şeker idrara karışmaya başlayarak idrarın tatlı bir kokuya sahip olmasına ve şeker sebebi ile yapışkan bir dokuya sahip olmasına neden olur. Şeker hastalığından şüphelendiğinizde mutlaka doktora görünerek sizin için özel oluşturulan bir diyet programına başlamalısınız, buna ek olarak uygulayacağınız egzersiz programı ile eğer başında iseniz hastalığı yenebilirsiniz

Fenilketonüri, Kalıtımsal ve metabolizmayı etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu hastalarda besinlerdeki fenilanini sindirilemez o nedenle idrarları ağır, küflü ve çürümüş fare gibi kokabilir. Çözüm olarak fenilanin içermeyen bir beslenme programı oluşturularak uygulanır.

Hamilelik, Hamilelikte bebeğin büyüm]]> Erkekte İdrardan Sonra Kan Gelmesi https://www.idrar.gen.tr/erkekte-idrardan-sonra-kan-gelmesi.html Sat, 28 Jul 2018 02:46:57 +0000 Erkekte İdrardan Sonra Kan Gelmesi, İdrarın rengi barındırdığı kan miktarına göre açık pembeden başlayarak koyu kırmızıya kadar değişiklikler gösterebilir. Buna göre kanlı olarak gelen idrarın rengi öncelikle bula Erkekte İdrardan Sonra Kan Gelmesi, İdrarın rengi barındırdığı kan miktarına göre açık pembeden başlayarak koyu kırmızıya kadar değişiklikler gösterebilir. Buna göre kanlı olarak gelen idrarın rengi öncelikle bulanıktır. İdrardan sonra cam bir şişe içerisinde bir süre bekletildiğinde idrarın  üst kısımdaki görünüş duru, alt kısımdaysa kanlı bir tortu oluşma sebebi ile oldukça renkli olmasının yanında bulanık olarak iki gruba ayrılır. İdrarda sonra kanın belirlenmesi boşaltım ya da her hangi bir bölümünden kaynaklı olabilir. Bu görüntü böbrek taşları, kötü huylu tümörler, böbrek veremi, akut glomerülonefrit, idrar yolu taşları, idrar kesesinde meydana gelen tümörler veya idrar kesesinde oluşan iltihap bu rahatsızlığa sebep olarak gösterilebilmektedir. İdrardan sonra gelen kan çoğunlukla gözle görülmeyebilir. Bunun sebebi ise idrarın sonunda gelmesidir.

Erkekte İdrardan Sonra Kan Gelmesi:

 • İdrar borusunda oluşan tümörler
 • İdrar kesesi divertikülü
 •  İyi huylu Prostat büyümesi
 •  Kanalda Daralma
 • Kanalda Yırtılma
 • Papillom
 • Böbrek Taşı düşürme

Erkekte İdrardan Sonra Kan Gelmesi Tetkikleri:

İdrardan sonra gelen kan çoğunlukla gözle fark edilebilen bir durum olmasından dolayı, idrardaki kanamanın oluştuğu alanı da belirlemek olasıdır. Bu sıkıntı için genellikle Guyon deneyi yapılır. Bunun yapmak için hastadan üç ayrı idrar kabına idrarını yapması sağlanır. Ve idrarda oluşan değişik renkler incelemeye alınmalıdır. Kanama siyekten kaynaklı ise idrarda oluşan kana endeksli değişiklik gösteren renk ilk idrar kabında ortaya çıkacaktır. Bu teste ise idrarda ilk kendini gösteren kan veya ilk hematürü olarak belirtilir. Diğer kaplarda olan idrarlar ise normal idrarda olduğu gibi sarı renkte ve berrak görülür. Kanama eğer idrar kesesine bağlı olarak oluşuyorsa kırmızı renge son idrar kabında görülür. Sebebi ise kan kesesinin en dip bölümünde birikmiştir ve idrarın sonunda kesenin kasılmasıyla beraber dışarıya atılmasıdır. Bu ise son idrarda hematürü veya kan diye adlandırılır. Ancak kanama idrar borusu veya böbrek bölümünde ise kan idrara tamamen karışmış bir şekilde gelir Bu gibi durumlarda ise her üç idrar kabında da kırmızı kırmızı renkli idrar görülmektedir. Bu gibi durumda ise idrarın hepsine hematürü veya kanda idrar adı verilir. 

İlk Hematüri:  ilk sıradaki idrar kabında rastlanan kanın sebebi siyekten kaynaklanan nedenler (iltihap yâda taştan kaynaklanmaktadır)

Son Hematüri: Genel olarak üçüncü idrar kabının içerisinde rastlanan kan ise idrar kesesi kaynaklıdır. (idrar kesesindeki tümörler, idrar kesesi iltihabı, veremi ve taşa bağlı olarak gelmektedir)

Tam Hematüri: Genel olarak üç idrar kabında karşılaşılan kan özellikle böbreklerden oluşan sorunlar sebebi ile yani (böbrek veremi, akutglomerülonefrit, kötü huylu diye adlandırılan tümörler, böbrek enfarktü, ve böbreklerden kaynaklanan yani taş gibi sebepler) Kaynaklanmaktadır. Geçmiş olsun.

]]>
İdrar Borusunun Görevi https://www.idrar.gen.tr/idrar-borusunun-gorevi.html Sat, 28 Jul 2018 08:00:35 +0000 İdrar borusunun görevi; İdrar borusu boşaltım sisteminin organlarının bir parçasıdır. İdrar borusu, böbreğin havuzcuk adı verilen kısmına bağlı olan ve havuzcukta toplanan idrarın taşıyan boruya denir. Bu boru sayesinde id İdrar borusunun görevi; İdrar borusu boşaltım sisteminin organlarının bir parçasıdır. İdrar borusu, böbreğin havuzcuk adı verilen kısmına bağlı olan ve havuzcukta toplanan idrarın taşıyan boruya denir. Bu boru sayesinde idrar idrar kesesine taşınır. İdrar borusu adını şeklinden dolayı alır. Tıpkı bire boru şekline sahiptir. 

Bütün canlıların yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmeleri için beslenmeleri gerekir. Bu beslenme sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi üreterek vücudun yapım ve onarımını yapmak ve düzenlemek için kullanılır. Alınan bu besinler sindirim sistemi tarafından ayrıştırılarak gereken maddeler alınır ve kana karışır. Kalan gereksiz ve fazla olan maddeler ise boşaltım sistemi ile dışarı atılır. Bu dışarı atılma işlemi esnasında boşaltım sisteminin birincil organı böbrekten süzülen üre ve ürik asitler ile yabancı maddeler ayrıştırılır ve idrar yolu ile idrar kesesine yönlendirilerek dışa atımı gerçekleştirilir. 

İdrar borusunun görevi, böbreklerden süzülen üre ürik asit ve yabancı maddelerin böbreğin havuzcuğuna bırakılması ile dolan havuzdan idrar borusu yardımı ile taşınması işlemini gerçekleştirir. Boşaltım sisteminin vücuttan gereksiz olanları atmasını sağlayan taşıma gücüdür. İdrar borusu yirmi beş otuz cm uzunluğunda olan tüp biçiminde bir kanaldır. Her iki tarafta birden bir çift olan üreterler omurganın her iki yanından aşağı doğru uzanarak idrar kesine bağlanır. İki adet olmasının nedeni iki adet böbrek olmasındandır. Böbreklerin süzerek ayrıştırdığı atık maddeleri taşımak ve idrar kesesine ulaştırmakla görevli olan idrar borusu işlevini böbreklerin havuzlarının dolması ile gerçekleştirir. İdrar torbasının görevi idrar kesesinin içlerine kadar uzanan kanalları ile keseyi idrar ile oldurması ile kapanır. Böylelikle idrarın geriye kaçması engellenmiş olur. Sistemik olarak çalışan bu idrar borusu işlevini otomatik olarak gerçekleştirir. İdrar borusunun duvarı iç kısımda mukoza, dışta ise bağ doku katmanı ile sarılmış düz bir kas katmanından meydana gelir. İdrar borusu içerisinde peristaltik, yani dalga biçiminde kanalı boyunca yayılan hareketler sayesinde idrarın idrar kesesine doğru akışını gerçekleştirir. 

İdrar borusunun boşaltım sistemindeki görevleri;

Boşaltım sisteminde böbrekler ile idrar kesesi arasında taşıma işlemini gerçekleştirmektir. Bakıldığında çok basit gibi duran bu görev aslında zararlı maddeler içeren idrarın, dışarı atılması için gereken kanalın düzenli çalışması ile gerçekleşir. Vücudumuzun her sisteminin parçası kendi başına çalışan ve sistemik olarak ihtiyaç duyulan işlevlerini yerine getirir. Ancak idrar borusunun keseyi doldurması ile kendini kapatması aslında bu işlevin ne denli önemli olduğunun göstergesidir. Sağlıkla kalın. 
]]>
Böbrekte İdrar Kaçağı https://www.idrar.gen.tr/bobrekte-idrar-kacagi.html Sun, 29 Jul 2018 07:21:39 +0000 Böbrekte idrar kaçağı; Böbrek reflüsü olarak bilinen bir hastalıktır. Özellikle çocuklarda görülen bu rahatsızlık diğer yetişkin kişilerde de olma olasılığına sahiptir. Bu rahatsızlık başlarda zararlı gibi görünmese Böbrekte idrar kaçağı; Böbrek reflüsü olarak bilinen bir hastalıktır. Özellikle çocuklarda görülen bu rahatsızlık diğer yetişkin kişilerde de olma olasılığına sahiptir. Bu rahatsızlık başlarda zararlı gibi görünmese de aslında müdahalesinin yapılmadığı durumlarda birçok kalıcı böbrek rahatsızlığının nedeni olabilmektedir. Özelliklede çocuklarda bu durum daha ciddi boyutlarda seyretmektedir. Böbreğe idrar kaçağı olması dışarıdan bakıldığında anlaşılamasa da genellikle kişilerin oluşan sorun ile doktora gitmeleri ile hemen anlaşılabilmektedir. Böbrekte idrar kaçağı oluşumu genellikle bebek anne karnında iken oluşan bir durumdur. Bu durumun tedavisi genellikle doktorun kişinin kendisi ile ilgili böbrek testleri yapması ile anlaşılabilir. Bu yapılan testler bazen idrar testleri iken bazende kan testleri olabilir. Bu iki test de kişilerde böbrekte idrar kaçağı olup olmadığını anlamak için yeterlidir. 

Böbreklere idrar kaçması nedenleri;

En çok bilinen ve oluşan neden doğuştan olmasıdır. Bunun dışında olan nedenler ise kişinin iç idrar kanalı kesesi kanalındaki idrar boncuklarının zayıflamasıdır. Bu ikinci olguda kişide birçok belirti meydana gelir. Bu belirtilerin başında kişide hızlı bir şekilde kilo artışı meydana getirmesidir. Kişide oluşan kısa sürede aşırı kilo artışı böbreklere idrar kaçması sonucunda meydana gelen bir durumdur. Bunun dışında ayrıca kişide hiçbir sebep yokken şiddetli karın ağrıları oluşması da vardır. Karın ağrısında şiddetli ağrı demek kişinin böbrekte idrar kaçağı yaşadığı anlamına gelir. Bunların dışında kişilerde ayrıca kronik bir şekilde olan idrar yolu enfeksiyonları da böbrekte idrar kaçağı belirtileri arasındadır. En son olarak bu hastalığın belirtisi olarak böbrekte yaşanan şiddetli ağrılar bu belirtilerdendir. 

Böbrekte idrar kaçağı tanısı ve tedavisi;

Genelde bu tür rahatsızlıklar idrar kesesinin röntgeni çekilerek anlaşılabilir. Bu durumun anlaşılması ile herhangi bir müdahalede bulunulmaması durumunda kişilerde ciddi böbrek hasarlarına yol açar. O yüzdende dikkate alınması gereken bir rahatsızlıktır. Tedavisi için ise, yapılacak tek işlem cerrahi operasyondur. Cerrahi işlemin içeriği küçük yapılı bir işlem olduğundan kolaylıkla böbrekte idrar kaçağı sorunu kolaylıkla çözmektedir. Bu rahatsızlıkla ilgili yapılan bu küçük ameliyatlara da başarı oranı çok büyüktür. Bu tür böbrek sorunları hafife alınmaması gereken önemli sorunlardır. O nedenle de boşaltım sisteminin ana organı böbreklerin zarar görmemesi içim mutlaka dikkate alınması ve gereken müdahalenin en kısa sürede gerçekleştirilmesi gerekir. Sağlıkla kalın. 
]]>
İdrar Yanması İçin İlaç https://www.idrar.gen.tr/idrar-yanmasi-icin-ilac.html Sun, 29 Jul 2018 19:13:33 +0000 İdrar Yanması İçin İlaç, Kış aylarının gelmesiyle beraber bireylerin en çok şikayet ettikleri sorunlardan birisi de idrar yolları enfeksiyonu ve idrar yanmasıdır. İdrar yanması için ilaç kullanımı önerilebileceği gibi e İdrar Yanması İçin İlaç, Kış aylarının gelmesiyle beraber bireylerin en çok şikayet ettikleri sorunlardan birisi de idrar yolları enfeksiyonu ve idrar yanmasıdır. İdrar yanması için ilaç kullanımı önerilebileceği gibi evde doğal yollarla da bu süreci atlatabilirsiniz. İdrar yanmasının temelinde bir çok neden olabileceğinden öncelikle hangi sebeple idrar yollarında yanma hissi yaşadığınıza dikkat etmelisiniz. Özellikle kadınlarda idrar yollarında yanma çok sık rastlanmaktadır. 

İdrar Yanmasının Temel  Nedenleri Nelerdir
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının birincil sebebi mide ve bağırsakları üşütmekten kaynaklanmaktadır. Ayakların üşümesi özellikle idrar yollarında rahatsızlıklara sebep olmaktadır. 
 • Kadınlarda içe dönük bir vajinal yapının olması dışarıdan gelen bakteriler ve virüsler açısından da erkeklere oranla daha fazla risk taşımaktadır. 
 • Kadınların regl dönemlerinde kullandıkları ped ve diğer koruyucuların hijyenik olmaması, hassas kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olması da yine idrar yolu enfeksiyonlarının birincil nedenleri arasındadır. 
 • İdrar yanmasının bir başka nedeni ise vücutta bulunan bakterilerin ve virüslerin böbreklerden süzülerek mesaneye geçmesidir. Bu aşamada virüsler böbrekte, bağırsaklarda ve idrar yollarında sıkıntılara neden olabilmektedir. 
İdrar Yanması İçin İlaç 

İdrar yanmasının az önce de belirttiğimiz gibi pek çok sebebi bulunmaktadır. Bu belirtilerin yanında idrar yanması sık sık kaşıntı,yanma ve özellikle idrara çıkma ihtiyacı hissi şeklinde ortaya çıkar. Kişi tuvalete gittikten sonra daha da şiddeti artmaktadır. Kış aylarında bu konuda daha da dikkatli olunması gerekmektedir. Ayakların ve karın bölgesinin özellikle sıcak tutulması gerekmektedir. Kışın su ihtiyacı daha az hissedilse de aslında durum tam tersidir. Ciltte kuruluklar ve deride tahriş olma, vücudun su ihtiyacı aslında artar. Bu nedenle su tüketimini artırmalı ve mutlaka arıtılmış su tüketilmelidir. İdrar yanması için mantar önleyici ve antibiyotik kremler vardır. Bunlar için doktora başvurarak size önereceği kremleri düzenli olarak kullanmalısınız. Örneğin travazol idrar yolu enfeksiyonlarını engelleyen, mantar ve kötü koku oluşmunun önüne geçen ve yanma hissini hafifleten ilaçlardandır. Fakat doktorun tavsiyesi her zaman en idealidir. İlaç alımının yanı sıra engeli beslenmeli, sebze ve meyvelerin taze olmasına dikkat temeli yemeden önce bolca yıkamalısınız. Toplu yaşanan mekanlarda mümkün olduğunca dikkatli olmalı ve ellerinizi sıkça dezenfekte etmelisiniz. 
]]>
Erkek Bebeklerde İdrardan Kan Gelmesi https://www.idrar.gen.tr/erkek-bebeklerde-idrardan-kan-gelmesi.html Mon, 30 Jul 2018 08:14:05 +0000 Erkek bebeklerde idrardan kan gelmesi, bebeklerinin bezlerinde kan gören anne ve babaların gördüklerinin kan olduğundan emin olmaları gerekmektedir. Çünkü pek çok yenidoğan erkek bebeklerde gözlemlenen kırmızı lekeler kan olmay Erkek bebeklerde idrardan kan gelmesi, bebeklerinin bezlerinde kan gören anne ve babaların gördüklerinin kan olduğundan emin olmaları gerekmektedir. Çünkü pek çok yenidoğan erkek bebeklerde gözlemlenen kırmızı lekeler kan olmayabilir. Örneğin; bebeğinizin vücudu su kaybettiyse, anne sütüyle yeteri kadar su alamadıysa vücut böbreklerden yeteri kadar suyu dışarı atamaz. Böyle bir durumda böbreklerde bulunan kristaller erkek bebeğin idrarı ile birlikte dışarı çıkarak hava ile temas edip bebeğin bezinde kırmızıya yakın koyu turuncu lekeler bırakabilir. İdrar, vücuda alınan bütün maddelerin atıklarının toplandığı bir vücut salgısı olduğundan içerisinde birbirinden farklı onlarca bileşen içermektedir. Bu maddeler bebeğinizi rahatsız etmemesi için bebek bezleri tarafından süzülmektedir. Süzüldükten sonra kalan bu tortular bez yüzeyinde kalarak biz anneleri büyük bir yanılgıya düşürüp erkek bebeklerde kanda idrar gibi algılanmaktadır. Bu gibi durumlarda şüphe duyuluyorsa bez ile birlikte en yakın doktora başvurarak gereken yapılmalıdır.

Aileler çocukları konusunda genellikle titiz davranmaktadırlar. Ufacık rahatsızlıklar bile özellikle biz anneleri endişeye düşürmek için yeterlidir. Kimi zaman ise paniğe kapılmakta haklı çıkabiliyoruz. Erkek bebeklerde idrarda kan gelmesi de bunlardan bir tanesidir. Diğer bir adıyla hematüre denilen bu hastalık bebeklik ve çocukluk çağında sık rastlanılan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. İdrarda kan görülmesi çok ciddi hastalıkların habercisi olabildiği gibi çoğu zamanda ise zararsızdır. İdrarda kan görülmesi altında yatan sebebe göre çoğunlukla tedavisi mümkündür. idrarda kan iki şekilde görülebilir; 
 • Makroskopik hematüre; bu durumda idrar rengi, içerisindeki bulunan kan miktarına göre kahverengi, pembe veya kırmızı renklerde görülebilir.
 • Mikroskopik hematüre; böyle bir durumda idrar bakıldığında gayet normal renginde gözükürken, mikroskopla incelendiğinde kan hücreleri tespit edilebilir.                             
Erkek Bebeklerde idrardan kan gelme sebepleri

Tansiyon: Bazı üst solunum yolu ve enfeksiyon olmuş cilt sonrasında böbrek dokusunda yangı oluşarak çocuklarda hematüre görülebilir. Bu durum çocuklarda geçici olarak tansiyon yükselmesine sebebiyet vererek idrarda protein görülmesi, kan görülmesi veya ödem görülmesine yol açabilir. Çoğu zaman kendiliğinden normale dönene bu rahatsızlıkta bazı çocuklarda ilaç tedavisi de gerekebilir.

İlaçlar idrarı boyarsa: Bazı ilaçlarda bulunan gıda boyaları veya pancar gibi sebzeler idrar rengini değiştirerek idrardan kan geldiği düşüncesi oluşturabilir. Ancak mikroskop ile yapılan bir inceleme ile kan olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

Böbrek sorunları: İdrarda kan görüldüğü düşünülen bir çocukta detaylı bir öykü ve fiziki muayene sonucunda idrarında mikroskopik incelenmesi ve idrar kültürü ile kan tetkikleri sonucu kesin bir kanıya varılır. Çocuğun durumuna göre gerekirse ultrason, MRI, tomografi gibi tetkikler de istenebilir. Bunların sonucuna göre bir anormallik yok ise ve böbrek fonksiyon test sonuçları da iyi ise kanda idrar görülmesi korkutucu bir durum değildir. Ancak çocuk yine de birkaç ay takip altında tutularak, idrarda kan görülmesinin devam etmesi durumunda ve idrarda protein görülmesi, tansiyon yüksekliği gibi durumlarda nefritten şüphelenilmelidir. Nefrit, birçok neden ile böbrek yapısındaki bozukluğun genel adıdır. Eğer ki çocuk böyle bir şüphe ile karşı karşıya ise böbrekten alınan bir doku parçasıyla yapılan biyopsinin mikroskopla incelenmesi sonucu kesin bir tanı konularak uygun tedavi yapılır.

]]>
İdrardan Sonra Kan Gelmesi https://www.idrar.gen.tr/idrardan-sonra-kan-gelmesi.html Tue, 31 Jul 2018 07:15:26 +0000 İdrardan Sonra Kan Gelmesi: İdrar sonrasında kan gelmesi basit bit üşütmenin neden olacağı gibi ciddi rahatsızlıklarında belirtisi olabilir. İdrarda kanama ciddi bir bulgu olarak kabul edilmekte bununla beraber üriner sistem İdrardan Sonra Kan Gelmesi: İdrar sonrasında kan gelmesi basit bit üşütmenin neden olacağı gibi ciddi rahatsızlıklarında belirtisi olabilir. İdrarda kanama ciddi bir bulgu olarak kabul edilmekte bununla beraber üriner sisteminde oluşan bir tümörün ilk belirtilerinden biri olabilir. Normalinde idrarda ve sonrasında gözle görülen veya idrar tahlilinde mikroskopla bakıldığında kan görülmemesi gerekir.

İdrar bitiminden sonra kan görülmesi mesane çıkışında bulunan organda erkeklerde prostat, kadınlarda ise sistit denilen oluşumda kanama olarak meydana çıkmaktadır. İdrardan sonra kan gelmesi nedenlerini organlara göre incelenmelidir.

İdrardan Sonra Kan Gelmesine Neden Olan Hastalıklar: 

Böbreklerde oluşan kistler, böbrek taşları, böbrek enfeksiyonları ve böbrekte meydana gelen tümörlerden dolayı olabilir. Böbrekte oluşan tümörler genelde kötü huylu olurlar büyük önem taşırlar. Böbrek taşı nedeni ile meydana gelen kanamalar ise ağrı ile birlikte görülmektedir.

Mesane Kaynaklı İdrar Sonunda Kan Görülmesi: 

Mesane kaynaklı idrar sonrası kan görülmesi hem kadınlarda hemde erkelerde görülmektedir. Bu kanama genellikle sistit denilen idrar torbasında oluşan enfeksiyonların oluşturduğu kanama mesane taşları nedeni ile meydana gelir. Mesanede oluşan enfeksiyon, prostat kaynaklı kanama, mesane taşları nedeni ile kanama veya mesane kanseri nedeni ile idrar sonunda kanama görülebilir. İdrardan sonra kanaması gören kişi 50 yaş üzeri ise mutlaka bir uzmana giderek iyi bir inceleme yaptırması gerekir. İdrar sonrası kanama gençlerde bazen ağır sporlardan dolayı olmakta veya mesane kaynaklı olabilir.

İdrar Sonrası Kan Gelmesi Tedavisi: 

Kanamanın nedenleri araştırılır kanı durdurmaktan ziyade bu kanama neden olduğunu ve nereden geldiğini araştırması yapılır ve çıkan sonuca göre tedavisi yapılır. Kan gelmesi böbreklerde oluşan taş nedeni ile olmuş ise idrar yoluna girilir taş alınır veya taşın kendiliğinden düşmesi beklenilir. Fakat böbrekte bulunan taş büyük ise böbrek üzerinde açılan bir delikte girilir perkutan denilen laparoskopi ile taş böbrekten çıkarılır. Böylece idrar yolu taşlarının veya böbrekte oluşan taşın verdiği kanama tedavi edilmiş olur.

İdrar sonunda kan gelmesi enfeksiyon nedeninden dolayısı ise yapılacak uygulama önce idrar tahlili yaptırmak ve tahlil sonucuna göre Antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Fakat kanama bir tümör nedeni ile olmuş ise veya travma nedeniyle kanama görülmüşse bu kanamanın lokalizasyonunun görülmesi gerekmektedir. Bunun için bilgisayarlı tomografi ve ultrasonografi yapılır sonra tümör için kapalı ameliyat veya açık ameliyat şeklinde tedavi edilir. Hasta ameliyat ile tedavi veya radyoterapi, kemoterapi şeklinde tedavi edilir. İdrar sonra kan görülmesi travma kaynaklı ise buna yönelik tetkikler yapılır ve sonuca göre tedavi yapılır.

Sağlıklı günler dilerim.

]]>
Kadınlarda İdrar Deliği https://www.idrar.gen.tr/kadinlarda-idrar-deligi.html Tue, 31 Jul 2018 17:38:36 +0000 Kadınlarda idrar deliği, kadın iskeletinde bacakların hemen üzerinde yer alan leğen kemikleri kemik çatının içerisinde koruma altına alınmıştır. Kadın doğası gereği gebe kalmaya elverişli olduğu bölgede bebeği büyütme Kadınlarda idrar deliği, kadın iskeletinde bacakların hemen üzerinde yer alan leğen kemikleri kemik çatının içerisinde koruma altına alınmıştır. Kadın doğası gereği gebe kalmaya elverişli olduğu bölgede bebeği büyütme ve bebeği dünyaya getirme işleviyle donatılmıştır. Bu sebepten dolayı kadınların kemik çatısı erkeklere göre daha farklıdır. Kadın da bulunan dış genital organ vücudu örten cilt tabakasının devamı şeklindedir. Kadının iç genital organlarına giriş kapısını,  doğum kanalı çıkış kapısını oluşturur. Bu bölgede bulunan dış genital organlara topluca vulva ismi verilmiştir.

Kadınlarda idrar deliği bölgesi yapısı,

Kadınlarda bulunan ve dış genital bölgede birbiriyle birleşen bölgeler bulunur. Altta anüs yanlarda dış dudaklar yer alır. Bu bölge genital kıllar ile kaplıdır. Vulva adı verilen bölgenin altında klitoris yer alır. Ayrıca bu bölgede genital organların bir tabaka altında kadının doğum yapmasında, idrar çıkışı işlevini gerçekleştirilmesinde yardımcı olan kaslar bulunur. Bu bölgede bulunan kaslara pelvis tabanı kasları ismi verilmektedir. Klitorisin hemen altında iç dudakların ön kısmında birleştiği yerde idrar boşaltılması için idrar deliği yer alır. Bu bölüm üredra adlı yapının son kısmı meydana gelir.

İdrar deliği ve vajina deliği,

Kadınlarda erkeklerin aksine idrarın dışarı çıkması için ayrı bir delik bulunmaktadır. Kadınlarda idrar çıkarmak için idrar yolu bulunurken; üreme sisteminden ayrılır. Üretral delik ya da idrar deliği olarak isimlendirilen bu sistemde küçük delikle vajina deliği arasında yer almaktadır. İdrar deliğinin ayrı sırasında vajina deliği denilen kısım bulunur ve vajinaya açılır. Vajina deliğinin bulunduğu bölgede fasulye benzeri bezler ve idrar deliğinin yanında yer alan skene bezleri bulunur. Normal şartlarda uyarılma ve içeriye girmeye yardımcı olan yağlı bir sıvı salgılar. Bu bölgede oluşan ıslanma sayesinde vajina duvarlarında kayganlık meydana gelirken; bu işlem terleme ile de meydana gelebilir. Kadınların yaradılışında ince ayrıntılar gizlidir. Bu sebeple bütün noktaların işlevi kendi içerisinde bağlantılı olsa da her birinin görevi ayrıdır. İdrar deliğinden gelen idrarın kendi yolundan dışarı çıkması ile vücudun enfeksiyon gibi rahatsızlıklardan uzak kalması sağlanmıştır.
]]>
İdrarda Üre https://www.idrar.gen.tr/idrarda-ure.html Tue, 31 Jul 2018 19:30:28 +0000 İdrarda üre; Üre, kan içerisinde bulunan ve azot içerikli maddelerden oluşan bir bileşendir. Yediğimiz içtiğimiz her şey ile vücüdumuza vitamin ve madensel tuzlar girmesi ile vücudumuzda bu azotlu maddeler yanmaya başlayarak ür İdrarda üre; Üre, kan içerisinde bulunan ve azot içerikli maddelerden oluşan bir bileşendir. Yediğimiz içtiğimiz her şey ile vücüdumuza vitamin ve madensel tuzlar girmesi ile vücudumuzda bu azotlu maddeler yanmaya başlayarak üre oluşturur. Bu oluşan ürede idrar ile atılır. Ürelerin vücuttan atılamaması gibi durumların ortaya çıkması ise üre yada tıp dilinde ismi ile üremi olur. Üre kanda birikir ve üremi hastalığının oluşmasına neden olur. O yüzdende ürenin vücuttan dışarı atılması gerekir. Eğer ki vücuttan üre atılmaz ise tıpkı atık maddelerin çevreye verdikleri zararlar gibi vücudumuza zarar vermeye başlar. Bu tür bir durumda üre idrar ile dışarı atılamadığında ise bağlı olduğu boşaltım sisteminin bir parçası olan böbreklerin iflasına neden olur. Bu durumda kişinin hayati fonksiyonlarını kaybetmesine neden olur. 

İdrarda üre nedir ve düşüklüğü yüksekliği ne anlama gelir;

Üre vücuttaki protein yıkımı ile ortaya çıkan artık maddenin kendisidir. Böbrekler tarafından süzülerek idrarla vücuttan dışarı atılması gerekmektedir. Üre düşüklüğü veya yüksekliği vücutta olan protein metabolizmasının sağlıklı bir şekilde işlemediğini gösterir. 

Üre yüksekliği; vücutta bulunan proteinlerin ihtiyaç duyulandan daha fazla oranlarda yıkıma uğramasına denir. Bu aşırı miktarda oluşan ürenin vücut tarafından atılamaması anlamına gelmektedir. Özellikle fazla protein tüketimi yapıldığı zamanlarda böbreklerin üreyi temizleme hızı, karaciğerin vücuda alınan proteinleri yakma hızına yetişmediği anlamına gelir. Sonuç olarak kan ve idrar içerisinde üre yüksekliği oluşumu meydana gelir. Özellikle üre yüksekliği vakıaları dukan diyeti gibi protein alımı ağırlıklı diyet yapan kişilerde görülen bir durumdur. Ayrıca birde hamilelik döneminde protein alımı fazla yapan kişilerde de aynı şekilde yüksek üre görülmektedir. Nedeni de anne karnında olan bebeğin protein ihtiyacı olmamasıdır. Diğer bir üre yüksekliği nedeni ise aşırı derecede kas yıkımıdır. Yani vücutta kas proteini yıkımı beklenenden daha fazla oranlarda olur ise idrarda ve kanda ürede yükseliş meydana gelir. Özellikle uzun süre aç kalma, uyuşturucu kullanımı ve aşırı derecede yapılan egzersizler bu olgunun gerçekleşmesine neden olur. Üre yüksekliğine neden olan diğere bir durum ise susuzluktur. Aşırı derecede vücudun susuz bırakılması da kan ve idrarda üre miktarının çoğalmasına neden olur. Çünkü gereken sıvı miktarı olmadığı için vücut fazla olan ürenin atılımını idrar ile gerçekleştiremez. Üre yüksekliği ile ilgili bir diğer nedende sindirim sorunu yaşayan insanlardır. Bu durum alınan proteinlerin sindirim sisteminde düzen içerisinde sindirilememesine neden olduğundan yine kanda ve idrarda ürenin yükselmesine neden olur. Üre yüksekliği sorununa neden olan en son durum ise böbrek yetmezliğidir. Bu durumda ise böbreklerin gereken şekilde süzme işlevini yerine getirememesinden kaynaklanır. 

İdrarda üre düşüklüğü nedenleri;

Üre düşüklüğünde ise tam tersi bir durum olan proteinlerin yeterli miktarda alınmamasından kaynaklanır. Yani yeterli miktarlarda alınmayan protein miktarından kaynaklanır. Üre düşüklüğü sorunu üre yüksekliğine göre çok daha nadir görülen bir durumdur. En önemli oluşma nedenleri ise emilim sorunları ve pankreas yetmezliğidir. Bunların dışında idrarda ürenin düşük olmasının nedenleri olarak yeterli miktarda protein alımı yapmamak, aşırı oranlarda su tüketimi yapmak, antibiyotik ve anabolik steroid gibi ilaçların alımını sürekli olarak yapmak, karaciğer yetmezliği, siroz ve diğer karaciğer rahatsızlıklarından birisinin olması gibi nedenleri de vardır. Sağlıkla kalın. 
]]>
İdrar Testi https://www.idrar.gen.tr/idrar-testi.html Tue, 31 Jul 2018 23:57:27 +0000 İdrar Testi, idrarın içerisinde bulunan maddeleri tayin ederek, bu maddeler ışığında birçok hastalık hakkında bilgi sahibi olmak için yapılır. İdrar testi ile birçok hastalığı tespit etme y
İdrar Testi, idrarın içerisinde bulunan maddeleri tayin ederek, bu maddeler ışığında birçok hastalık hakkında bilgi sahibi olmak için yapılır. İdrar testi ile birçok hastalığı tespit etme ya da başlamak üzere olan hastalıkları tespit etme şansı vardır. Normal bir insanda idrarın yoğunluğu, rengi ve içerisindeki maddeler bellidir. Bu normal durumdan farklı olarak gelişen durumlar farklı hastalıkların habercisidir. İdrar testi uzun yıllardan beri birçok hastalığı teşhis etmek için kullanılmaktadır. Buna bir örnek verecek olursak idrar renginin yoğunlaşması vücudun susuz kaldığına işaret eder. Bunu bilmek için doktora bile gitmeye gerek yoktur.

İdrar Testi Neden Yapılır

Bu testler söylediğimiz gibi birçok amaç için yapılabilir. En basiti sağlık durumunu değerlendirmek için rutin kontroller sırasında yapılır. Bunun dışında hamilelik kontrollerinde ya da cerrahi ameliyatlarda genel kontrol amaçlı yapılır. Birçok rahatsızlığı tespit etmek için yapıldığını söylemiştik. Sırt ağrısı, karın sızlaması, idrar yaparken yanma, bel ağrıları, sürekli idrar gelmesi, idrarla birlikte kan gelmesi ve ilişki sırasında rahatsızlık duyulması gibi şikayetlerde hastalığın tespiti için idrar testi yapılır. Son olarak da idrarla tespit edilen bir hastalığın tedavi sürecinden sonra hastalığı takip etmek amacıyla idrar testi yapılır.

İdrar Testinde Neler Test Edilir

Normal bir idrar testinde idrar içerisindeki 2 tür maddenin tayini yapılır. Bunlar kimyasal maddeler ve makroskopik maddeler. Bu test edilen maddeleri liste halinde aşağı vereceğiz. Bunun dışında idrar sıvısı ile yaklaşık 100 test yapılabilir. En basit örnek kadınlar hamile olup olmadıklarını kontrol etmek için idrar testi yapabilirler. Normal bir idrar testinde değerlendiren maddeler şunlardır;
 • Makroskopik Maddeler: Bu test sırasında idrarın rengi, alyuvar, akyuvar, hücre ve berraklığı tayin edilir.
 • Kimyasal Maddeler: Bu test sırasında idrarın yoğunluğu, PH oranı, protein miktarı, glukoz oranı, keton, nitrit, bilirubin, ürobilinojen maddeleri tayin edilir ve normal değerler ile karşılaştırılır.
İdrar Testini Etkileyen Faktörler

Kadınların adet döneminde idrarları kan ile karışık gelebilir. Buda idrar testi sırasında idrar içerisinde alyuvarın tespit edilmesine neden olur.

İdrar testi öncesi nelere dikkat etmem gerekir

İdrar testi yaptırmadan önce kullanmış olduğunuz ilaçlar varsa bunları doktorunuza söylemeniz gerekmektedir. Bunun nedeni bazı ilaçların idrarın rengine etki etmesidir. Almış olduğunuz ilaç idrarın rengini değiştirebilir (rifampini feniton gibi ). Kadın hastalar idrar testi adet dönemine denk gelirse bunu doktora söylemek gerekir. Çünkü idrara karışan kan test sırasında yanlış sonuçlara neden olur.
]]> İdrar Söktürücü İlaçlar https://www.idrar.gen.tr/idrar-sokturucu-ilaclar.html Wed, 01 Aug 2018 02:27:50 +0000 İdrar söktürücü ilaçlar, vücutta su ve tuz tutulumu için kullanılan ilaçlardır. Vücutta daha çok tuz ve su tutulması, kalp, karaciğer, böbrek gibi organlarda gerçekleşen hastalıklardan dolayı ortaya çıkar. Bu İdrar söktürücü ilaçlar, vücutta su ve tuz tutulumu için kullanılan ilaçlardır. Vücutta daha çok tuz ve su tutulması, kalp, karaciğer, böbrek gibi organlarda gerçekleşen hastalıklardan dolayı ortaya çıkar. Bu hastalıkları tedavi etmek amacıyla idrar söktürücü ilaçlardan yaygın şekilde yararlanılır. İdrara çıkma problemi yaşayan kişiler içinde doktorlar tarafından sıkça reçete edilir.  Fakat bu ilaçlar hastalıkları ne kadar tedavi etse de kullanımlarında zararlarına maruz kalmamak için çok dikkatli olunmalıdır. Vücutta sıvı miktarı ve elektrolit bileşimi sistemlerin düzenleyici etkileri sayesinde ve organizmaların ihtiyaçları doğrultusunda kontrollü şekilde gerçekleşir. Düzenleyici mekanizmanın işleyişinde en önemli görev böbreklerindir. Böbrekler iç salgı ve sinir sisteminin kontrolüyle görevlidir. Böbrekler vücutta uygun su ve elektrolit dengesini sağlar. Bu dengenin başarılı bir şekilde olması için su, karbonhidrat ve klorür gibi eksi yüklü iyonlardan ve hidrojen, sülfat, sodyum, potasyum gibi artı yüklü iyonlardan meydana gelen elektrolitleri vücuttan atar veya kana geri gönderir.

İdrar söktürücü ilaçlar nelerdir

İdrar söktürücü ilaçlar etkilerini böbrekler üzerinde gösterirler. Kullanılan ilaçlar böbreklerin çalışmasını etkileyerek idrar miktarında artış yaratır. İdrar söktürücü ilaçlar etki mekanizmalarına göre hafif, orta ve güçlü idrar söktürücüler olarak üç grupta değerlendirilir.

Hafif etkilere sahip idrar söktürücü ilaçlar

 • Atecanrenone
 • Amiloride
 • Triamterene
 • Spironolactone
 • Canrenone
 • Eplerenone

Orta etkilere sahip idrar söktürücü ilaçlar

 • Clopamide
 • Bendroflumethiazide
 • Benzthiazide
 • Chlorothiazide
 • Hydrochlorothiazide
 • İndapamide
 • Mefruside
 • Metolazone
 • Xipamide

Güçlü etkilere sahip olan idrar söktürücü ilaçlar

 • Muzolimine
 • Piretanide
 • Tripamide
 • Bumetanide
 • Furosemide
 • Ethacrynic acid
 • Azosemide

İdrar söktürücü ilaçlar yan etkileri

İdrar söktürücü ilaçlar bazı yan etkilere neden olabilir. Yaratmış olduğu yan etkiler genelde alerjik özelliktedir. Deride döküntü, kızarıklık, kansızlık görülebilir. Sadece kullanılan idrar söktürücü ilaçlara bağlı olmayan yan etkilerde görülebilir. Kullanılan idrar söktürücü ilaç hangi gruba dahil olursa olsun, uzun süre kullanıldığında ürik asit düzeyini arttırır. Bazı idrar söktürücü ilaçların kan şekerini yükselttiği bilinmektedir. Kullanılan ilacın bırakılmasıyla yaşanan yan etkiler ortadan kalkar.

İdrar söktürücü ilaç kullanımı nedeniyle kanda alkali düzeyi yükselebilir. Bu istenmeyen bir durumdur. Bu durum vücutta çok fazla sodyum ve klor atımına yol açan ilaçların kullanımı nedeniyle yaşanır. Erkeklerde meme büyümesine yol açabilir. Bu gelişme genelde cinsel performansın azalmasıyla birlikte kendini gösterir ve ciddi anlamda psikolojik problemlere yol açabilir.

İdrar söktürücü ilaçlardan orta seviyede etkili olanlar kullanılmaya başlandıktan 12 saat sonra etki etmeye başlar. Güçlü etkide olan ilaçlar 6 saat, hafif etkili olanlar ise 24 saat içinde etkilerini gösterir. Kullanılan ilacın etkinliği kişiden kişiye farklı olabilir.

]]>
Erkeklerde İdrar Yapamama https://www.idrar.gen.tr/erkeklerde-idrar-yapamama.html Wed, 01 Aug 2018 10:48:42 +0000 Erkeklerde idrar yapamama: önemli bir sağlık sorunu olabileceği gibi, basit bir sebepten de kaynaklanabilir. İdrar tükettiğimiz içeceklerin ve kanın süzülmesi sonrasında mesane denilen idrar torbasında biriken sıvıdır. Zamanl Erkeklerde idrar yapamama: önemli bir sağlık sorunu olabileceği gibi, basit bir sebepten de kaynaklanabilir. İdrar tükettiğimiz içeceklerin ve kanın süzülmesi sonrasında mesane denilen idrar torbasında biriken sıvıdır. Zamanla bu birikme çoğalınca idrar torbasının yanındaki sinirler, beyne sinyal göndererek kişinin idrarını yapmasını sağlarlar.

İdrar yapamamaya idrar akış zorluğu yada gecikmiş idrar yapamama denir. Kesik kesik idrar yapma, idrarını yaparken zorlanma akım hızında azalma tam boşaltamama gibi etkileri olan bir rahatsızlıktır. Erkeklerde daha çok görülmektedir, her yaşta olabileceği gibi özellikle yaşlı erkeklerde sık görülür. Nadiren de olsa psikolojik sorunlardan da kaynaklanan utangaç mesane sendromu olabilir. Şeker hastalarında da sinir sisteminin bozulması sonucunda idrar yapamama sorunu olabilir. Özellikle yaz aylarında az su tüketilirse bu, böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Bu durum idrar yapamamanın sebebi olabilir, böylesi zamanlarda normal bir şekilde su tüketmeliyiz. Eğer su içtikten sonrada idrar yapılamıyorsa zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. Sağlıklı bir insanı günde en az 4 kez idrar yapması gereklidir.

Erkeklerde idrar yapamama sebepleri:
 • Prostat: Yaşlı erkeklerdeki büyümüş prostat. İdrarı dışarı taşıyan üretra denilen tüpte basınç oluşturmaktadır. Bunun neticesinde idrar yapabilmeyi başlatmayı ve sürdürmeyi zorlaştırır. 
 • Prostatit: Prostatın enfeksiyon kapmasına prostatit denir. Erkeklerde sık görülen bir durumdur, üretraya basınç yapan bir şişliğe yol açarak idrar yapamamaya sebep olabilir. 
 • İlaçlar: İlaçlar her yaştan erkeklere ve kadınlara idrar yapamama problemine sebep olabilir. Bu yan etkiye sebep olan ilaçlar arasında soğuk algınlığı ilaçları, nazal dekonjestanlar alerji ilaçlarını ve antidepresanları sayabiliriz.
 • Kramp ve spazmlar: Mide krampları, kas spazmları ve inkontinansı tedavisinde kullanılan antikolinerjikler sebep olabilmektedir.
 • Sinir sistemi bozuklukları: Sinir sistemindeki hasarlı yada hastalıklı sinirler idrar yapamamaya sebep olmaktadır. Yada sinir sistemi bozukluğu ile doğan çocuklarda da idrar yapamama sorunları olabilmektedir.
 • Cerrahi sebepler: Cerrahi müdahale sırasında verilmiş olan anestezinin bazı sinirleri olumsuz etkileyip, idrar yapamamaya sebep olabilmektedir. 
Sonuç olarak eğer erkeklerde idrar yapamama devamlı bir şekilde oluyorsa, mutlaka bir doktora gidilmelidir. Doktorunuzun yapacağı bazı testler ile sebebi öğrenilir, buna göre uygun bir tedavi usulü belirlene bilir. İdrar yapamazken birde kusma, ateş, üşüme ve titremeler yada bel ağrısı şikayetleri varsa hemen acil bir şekilde hastahaneye gidilmelidir. Hiç idrar yapamazsanız üriner retasyon denilen ağrı ve şişmelere sebep olur. Tedavi edilmediği zaman çok ciddi sonuçları olabilmektedir. Üşengeçlik yapılmadan mutlaka bir uzmana görünerek acil yardım alınmalıdır.

]]>
Tuvaletten Sonra İdrar Damlaması https://www.idrar.gen.tr/tuvaletten-sonra-idrar-damlamasi.html Thu, 02 Aug 2018 02:18:53 +0000 Tuvaletten sonra idrar damlaması, karşılaşılan problemler içerisinde yer alırken; bayanlarda çocuk doğurma sonrasında meydana gelebilir. Ancak erkeklerde görülme olasılığı daha fazladır. Erkekler bu konuda daha şanslıdır. Tuvaletten sonra idrar damlaması, karşılaşılan problemler içerisinde yer alırken; bayanlarda çocuk doğurma sonrasında meydana gelebilir. Ancak erkeklerde görülme olasılığı daha fazladır. Erkekler bu konuda daha şanslıdır. Çünkü doğurma özelliği bulunmadığından dolayı kasları daha sağlamdır. Yaklaşık olarak 10 erkekten ikisinde görülür. Tuvaletten sonra idrar kaçırma tek başına bir hastalık olarak ele alınmaz. Var olan bir hastalığın belirtisi olarak yorumlanır. Tuvaletten sonra idrar kaçırmanın kendine göre farklı tipleri vardır. Tedavi idrar kaçırmanın tipine göre değişiklik gösterir. Tuvaletten sonra idrar damlaması kişinin yaşam kalitesini bozarken; iş hayatına ve ailesel hayatına da oldukça sıkıntı çekilmesine neden olur. Bu duruma hormonal bozukluklar neden olabilir. 

Tuvaletten sonra idrar damlaması belirtileri
 • Erkeklerde prostat büyümesine bağlı olarak idrar kaçırma yani idrar yapıldıktan sonra iç çamaşırına tekrar damla damla idrar gelmesi olarak belirtilir. Prostat büyümesinin tedavisi geç kalındığı zaman bu bölgede mesane kısmında tıkanıklığına sebep olur. Bu da erkeklerde idrar kaçırma sebeplerindendir. 
 • Ayrıca erkeklerin fazla kilo alması ile beraber karın içi basıncının arttığı durumlarda idrar kaçırma çoğalır. 
 • Kadınlarda ise pelvik kaslarına uygulanan yoğun basınç sebebiyle idrar kaçırma gibi problem görülür. 
 • Bunun yanı sıra mesanenin sinir iletisine hasar verebildiği için idrar kaçırmaya diyabette neden olur. 
 • Ayrıca kan şekeri normalde diyabetin kronik olarak mesaneye verdiği zarar yüzünden idrar kaçırma sebepleri arasındadır. 
 • Erkeklerde ve bayanlarda idrar yolu enfeksiyonları üretrit gibi hastalıklar ile bu problemlerin oluşmasına sebebiyet verirken; kişide bulunan uzun süre alkol kullanımı, sürekli alınan antidepresan ilaçlar idrar kaçırma problemlerini sebepleri arasındadır.
Tuvaletten sonra idrar damlamasında yapılması gereken uygulama
Genellikle erkeklerin karşılaştığı problemler olmasının yanı sıra erkeklerin ayakta değil de tuvalete oturarak girmeleri bu damlamaların azalmasına katkısı sağlar. Böyle yapılırsa hem Vectra ve diğer boşaltım sisteminde oluşabilecek iltihaplanmalarına giderilmesine katkı sağlanır. Ayrıca idrar kesesinin tamamen boşanmasını sağlayarak tuvaletten sonra damlama mı engellenmiş olur. Ayrıca idrar yapmaya başlamadan önce kişinin üzerinde bulunan pantolon tarzı kıyafetlerin çıkartılması idrarın daha kolay yapılmasını sağlar. Bu da idrar kesesinin tamamen boşanmasında önemlidir. Erkeklerin idrar yapmak için tuvalete girdikten sonra idrarlarını tamamlayınca penis bölgelerini parmakları ile sıvazlayarak içeride kalan idrarın tamamen dışarı çıkartılması sağlanır.

Tuvaletten sonra idrar damlama tedavi ve tanı
Öncelikli olarak ister bayan olsun ister erkek böyle bir problemi olan kişilerin vakit kaybetmeden doktora gitmesi gerekir. Bu sebepten uzman hekimin teşhisi bu hastalığın giderilmesinde oldukça etkilidir. Erkeklerde prostat nedenle damlamanın tedavisi mümkündür. Prostat ameliyatından sonra bu şikayetlerde azalma görülür. Bayanlarda ise damlamaya bağlı olan rahatsızlığın giderilmesi için gerekli tetkik ve işlemler yapılır. Sonrasında uygulanacak tedavi ile bu problemin en aza indirilmesi sağlanır.
]]>
Devamlı İdrar Gelmesi https://www.idrar.gen.tr/devamli-idrar-gelmesi.html Thu, 02 Aug 2018 05:13:55 +0000 Devamlı idrar gelmesi özellikle kadınlarda çok sık görülen bir durumdur ve sürekli rahatsız eden bir durumdur. 20-40 yaşları arasında ki kadınların %30'luk bir kısmında görülebilmektedir. Devamlı idrar gelmesi, Devamlı idrar gelmesi özellikle kadınlarda çok sık görülen bir durumdur ve sürekli rahatsız eden bir durumdur. 20-40 yaşları arasında ki kadınların %30'luk bir kısmında görülebilmektedir. Devamlı idrar gelmesi, idrar kaçıracağını sanma, sürekli idrar sıkıştırması fazlasıyla rahatsızlık veren problemlerin en başında gelmektedir.

Yanlışlıkla idrar kaçırma, idrarı tutamama, devamlı idrar gelmesi sorunu toplumda fazlasıyla rastlanan bir durum olduğunu ve erkeklere nazaran kadınlarda daha yaygın bir rahatsızlık olduğunu söylemiştim. Öksürürken, gülerken ya da eğilirken mesanenin sıkışmasından kaynaklanan idrar kaçırmaları ile karşılaşılabilir. Aniden gelen sıkışmalar, tuvalete yetişemeyeceğim korkusu birkaç damla dahi olsa idrarın sıkıştırması ya da tuvalete gidip de idrar yapamama vb. gibi durumlarla karşılaşılabilir. Gece yarısı gelen tuvalete gitme isteği uykularınızı böle bilir. Bazı zamanlar gecede 6-7 kere tuvalete gidebilirsiniz. 

Devamlı idrar gelmesi sebepleri,
 • İdrar yolu enfeksiyon
 • Kullanılan ilaçlar
 • Aktif mesane 
 • Mesane taşları
 • Böbrek taşları
 • Rahim sarkması
 • Kas, sinir ve diğer dokularda ki kasılmalar
Devamlı idrar gelmesi tedavisi,

Devamlı idrar gelmesi sorununun bazı alternatif yolları da mevcut. Evde kolayca hazırlanabilen bitkisel kürler sayesine rahata kavuşabilir ve bu sorundan kurtula bilirsiniz. 
 • Kestaneyi tavada değil de haşlayarak yiyebilirsiniz.
 • Anasonu ve öd ağacını birlikte kaynatarak birer bardak içebilirsiniz.
 • Andız kökünü kaynatarak sabahları birer bardak içebilirsiniz.
 • Karbonatlı su içebilirsiniz.
 • Sabahları ve akşamları birer bardak ıhlamur içebilirsiniz.
]]> İdrar Kesesi Görevi https://www.idrar.gen.tr/idrar-kesesi-gorevi.html Fri, 03 Aug 2018 03:54:40 +0000 İdrar Kesesi Görevi, Boşaltım sisteminin bir organı olan me­sane ya da idrar kesesi karnın alt bölümünde pelvis boşluğunda yer almaktadır. Erkeklerde idrar kesesinin önünde pubis kemiği, ar­kasında rektum, altında İdrar Kesesi Görevi, Boşaltım sisteminin bir organı olan me­sane ya da idrar kesesi karnın alt bölümünde pelvis boşluğunda yer almaktadır. Erkeklerde idrar kesesinin önünde pubis kemiği, ar­kasında rektum, altında prostat bezi bulu­nmaktadır. Bayanlarda mesanenin önünde pubis ke­miği, arkasındaysa rahim yer almıştır. İdrar kesesi, böbreklerden üreterler vasıtası ile gelen idra­rın geçici olarak depolandığı, kaslardan oluşmuş torba biçiminde, genişleyebilen bir organdır. Üzeri periton adı verilen karın zarı ile örtülüdür.

İdrar kesesi görevi nelerdir

İdrar kesesi boşken önden arkaya yassı, üçgen biçiminde, dolduğu zaman ise çatı kemi­ği boşluğuna, yukarıya, karna doğru genişler. İç yüzeyini kaplayan mukoza özel bir örtü­cü epitel dokusundan oluşmuştur. İdrar, üreter denilen iki boru aracılığıyla böbrek­lerden idrar kesesine gelir ve üretra ismi verilen idrar yoluyla dışarıya atılır. İdrar kesesinin iç yüzünde üç delik vardır. Bunlar her iki böbreğin süzdüğü idrarı idrar kesesine ileten üreterlerin açıldığı iki delikle içerde top­lanan idrarın idrar kesesi boynu denen alt kıs­mından dışarı atılmasını sağlayan üretra deliğidir.

Normalde idrar kesesi, 300-400 mililitre kadar id­rarı alır ve idrar biriktirme kapasitesi iki litreyi bulur. Ancak bazı anormal hallerde daha da genişleyebilir. İdrar boşaltma (miksiyon) omurilikte bulunan bir merkez­den yönetilen sinirsel bir refleksin kontrolünde olmakla birlikte birey bilinçli ola­rak da bu fonksiyona katılabilmektedir. İdrar kesesinin kas tabakası kasılınca üretranın çevresindeki büzücü kaslar gevşeyince açılmakta ve idrar dışarı atılmakta­dır. İdrar kesesinin kasılmasında etkili olan üretrayı saran çizgili kaslar istemle hareket ettiğinden istendiğinde idrar edilebilir ya da tutulabilir.

İdrar kesesi iltihabına genel olarak sistit ismi verilir. İdrar ederken ağrı ve yanma biçiminde şikâyete yol açar. İdrar kesesinin do­ğuştan bozukluklarında (ektopik mesane) bazen idrar göbekten ya da karın ön du­varından bir yerden dışarı sızabilir. İdra­rın kanlı olarak gelmesi (hematuri) durumunda idrar kesesi içinde papillom şeklinde iyi huylu bir tümörün ya da taşın varlığı düşünülme­lidir. İdrar kesesi kanserlerinde de idrar kanlı gelebilir ve enfeksiyon bulunur. İdrar kesesi taşlarını eritmeye yarayan etkili bir ilaç pek yoktur. Ancak litotris isimli aletle üretradan girilerek idrar kesesi taşlarını kırıp, su ile yıkayarak dışarı çıkarmak mümkün olabilmektedir.

]]>
İdrar Torbası Ameliyatı https://www.idrar.gen.tr/idrar-torbasi-ameliyati.html Fri, 03 Aug 2018 14:18:51 +0000 İdrar Torbası Ameliyatı, İdrar kesesi ameliyatı önemli bir ameliyattır. İdrar kesesi, böbrekler tarafından hazırlanan idrarın dışarı atılmadan önce toplandığı bir kese torbasıdır. İdrar kesesinde 400 ml. miktarında İdrar Torbası Ameliyatı, İdrar kesesi ameliyatı önemli bir ameliyattır. İdrar kesesi, böbrekler tarafından hazırlanan idrarın dışarı atılmadan önce toplandığı bir kese torbasıdır. İdrar kesesinde 400 ml. miktarında idrar birikebilir. Kese içinde bulunan idrar miktarı 280 ml'ye  kadar eriştiğinde idrara çıkma isteği uyandırmaktadır. İdrar kesesi "Küçük pelvis" denilen boşluk içinde bulunmaktadır. İdrar torbasının dört yüzü bulunmaktadır.  Bunlar; arka taban yüzü, üst yüz ve iki tane ön-alt-yan yüzlerden oluşmaktadır. Arka taban yüzü  üçgen biçimine benzer ve aşağı arkaya doğru bakar. Bu yüz kadınlarda vajinanın ön duvarında, erkeklerde ise rektumla komşu halinde bulunur. Arka taban yüz erkekte "Duktus deferens" ve "Vezika seminalis" ile de komşu halindedir. Bahsettiğimiz bu son iki yapı erkek üreme yollarıyla ilgilidir.  Arka taban yüzünün alt kısmında idrar kesesinin boyun bölgesi bulunur. İdrar kesesi ameliyatından önce uzun bir süreyle sonda kullanmak, idrar boşaltma kanalında oluşan yaralanmalar ve kalıcı tahribat meydana getirebilir. Bu durumda bir ameliyat yardımıyla idrar kesesinin doğrudan karın duvarına birleştirilmesi sağlanıp, doğrudan idrar boşaltımının yapılması gerekebilir. Zor olmayan bir işlemdir. Gerekli görüldüğü zaman yapılmaktadır. Titreme olarak adlandırılan Tremor zor tedavi edilebilen bir durumdur. Ellerde veya vücutta (hatta bazen baş veya  çene de) ortaya çıkan titremeler (Tremor) şeklindeki belirtinin tedavisi çok zordur.

İdrar Torbası Ameliyatı Sonrası Diyeti

Pek çok ameliyat sonrasında herhangi bir diyet önerilmez. Fakat karnın açıldığı açık abdomen ameliyatlarından sonra ilk 2-3 hafta yumuşak gıdalar alınması gerekir, daha sonra normal gıdaya geçilebilir. İlk zamanlar gıdalar günde 6 öğünde ve az miktarda alınmalıdır. Bu dönemde kuru meyveler, çiğ sebze ve meyveler, baharatlı besinler, mısır, mantar, kuru yemiş, karbonatlı içeceklerden uzak durmak gerekir. Günde en az 1.5 litre su tüketilmelidir. Bununla dışkı yumuşayıp dışkılama da sorun olmayacaktır. Alkollü içecekler özellikle ağrı kesici alındığı sürece kullanılmamalıdır.

İdrar Torbası Ameliyatı Sonrası Banyo

Ameliyat sonrasında banyo, eğer bir sıkıntı yoksa 4. yada 6. gün banyo yapılabilir. Epitelizasyon 24. saat sonunda tamamlanmış olacaktır. Aksi belirtilmedikçe 3. günden itibaren banyo yapılabilir. Ancak yine de sabun ve diğer maddelerin sakıncaları düşünülüp açık yara yoksa 5. günü beklemekte fayda vardır. Ameliyat yerine lif ve kese sürmeyin.

İdrar Kesesi Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrasında kesinlikle ağrılar olacaktır. Bunun için ağrı kesici kullanılabilir. Zararı var diye de kullanmamazlık yapmayın. Çünkü bu ağrının verdiği stresin de sakıncaları vardır. Boşu boşuna kendinize acı çektirmeyin. Ameliyat sonrasında dikişler herhangi bir sıkıntı yoksa 5 veya 10 gün içinde açılır. Bölge bölge dikiş alım günleri değişmektedir. Ameliyattan sonra yaranın iyileşme sürecinin daha hızlı olması için, 48 saatten sonra yaralar açık bırakılır. Herhangi bir sıkıntı yoksa pansuman yapılmaz.
]]> İdrar Yollarında İltihap https://www.idrar.gen.tr/idrar-yollarinda-iltihap.html Fri, 03 Aug 2018 22:52:20 +0000 İdrar yollarında iltihap, İdrar yollarında meydana gelen iltihaplanmalar en çok bayanlarda görülen bir rahatsızlıktır. Genellikle birçok kadında iltihaplanma oluşması durumunda ağrı ve sıkıntılar meydana gelebilir. Çoğu z İdrar yollarında iltihap, İdrar yollarında meydana gelen iltihaplanmalar en çok bayanlarda görülen bir rahatsızlıktır. Genellikle birçok kadında iltihaplanma oluşması durumunda ağrı ve sıkıntılar meydana gelebilir. Çoğu zaman kendiliğinden de geçebilen idrar yollarında iltihaplanma hastalığı, bazende ilaçla tedavi gerektirir. Sık olmamakla beraber çocuklarda da görülebilen bir rahatsızlıktır. İltihaplanma basit bir idrar tahlili ile tanısı konabilmektedir. Bu hastalığın oluşmasındaki ana faktör bakterilerdir. Vücut tarafından hemen atılabilen bakteriler bazen vücudun savunma mekanizması zayıfladığında bu sistem bozulur ve iltihaplanma meydana gelir. 

İdrar yollarında iltihaplanmaları üst ve alt solunum yolları olarak ikiye ayrılır. 

Bunlar;
 • Alt idrar yolu iltihaplanması: Bu iltihaplanmada hastada idrar yapma esnasında sadece yanma şikayeti varsa bu tür durumlarda üretraya ait bir iltihaplanmadan kaynaklanır. Bu durum tıp dilinde üretrik olarak adlandırılır. Bu tür üretrik iltihaplanmalardaki en önemli neden ise bel soğukluğu hastalığıdır. Ayrıca cinsel birliktelikten dolayı anında bulaşabilen bir mikroorganizmadan kaynaklanmasındandır. 
 • Üst solunum yolu iltihaplanması: Bu tür iltihaplanmalar tedavisi geç kalınan idrar yolu iltihaplanmalarında zaman içerisinde mesaneden yukarı doğru ilerleyerek farklı alanlara ulaşmasından ötürü meydana gelir. İltihaplanmanın böbreklere kadar uzanması ile hastalık ağırlaşır ve fark edilir. Bu türde oluşan iltihaplanmalarda ki tablo pyelonefrit olarak adlandırılır. Bu türde olan hastalar için acil tedavi uygulaması gerekir. Aksi takdirde ciddi boyutlara ulaşabilir ve hastada meydana gelen yakınmaların boyutu giderek artar. 
İdrar yollarında iltihap belirtileri
 • Mide bulantısı
 • Ateş
 • Birden başlayan kusma
 • Göbek altında oluşan ağrı
 • Titreme
 • Bel ağrısı
 • İdrarda kan ve bulanık görüntü
 • Çok sık idrar yapma
 • İdrar miktarında değişkenlik, belli başlı belirtileridir. 
İdrar yollarında iltihap nedenleri
 • Böbrek taşları
 • Mesanenin tamamen boşaltılamaması
 • Kabızlık
 • Bakteriler
 • Genital bölgedeki hijyen eksikliği
İdrar yollarında iltihap tanı ve tedavisi

Bu tür idrar yolları iltihaplanmalarının tanısı çok basittir. Hastaya yapılacak olan laboratuvar testleri ve alınacak idrar kültürü ile tanı konulabilir. Tanı için en önemli unsur idrarın kirli olmaması gerektiğidir. Tedavisi için ise iltihaplanma durumlarında öncelikli olarak iltihaplanmanın nerede olduğunun anlaşılması gerekir. Daha sonra iltihaplanmanın oluştuğu bölgeye göre tedaviye başlanır. Bu tür durumlarda antibiyotik tedavisi uygulanır. Bu sayede hastaların %80'nin de iyileşme görülür. Bazı iltihaplanma vakıalarında ise idrar kültürüne göre antibiyotik tedavisi uygulanır. Hastada oluşan ağrıları gidermek için hastaya ağrı kesici ve spazm çözücü ilaçlar reçete ile verilerek kullanması sağlanır. Bunun yanında hastadan günlük su tüketimini attırması, hijyene çok önem vermesi istenir. Böylelikle hasta yatarak tedavi edilmeden iltihaptan kurtarılmış olur. Bazı üst solunum iltihaplanmalarında hasta yatış yaptırılarak antibiyotik tedavisi altına alınır. Özellikle sürekli nüks eden iltihaplanmalarda yapılan bir uygulamadır. Sağlıkla kalın. 

]]>
Erkeklerde İdrar Yolunda Yanma https://www.idrar.gen.tr/erkeklerde-idrar-yolunda-yanma.html Sat, 04 Aug 2018 05:31:27 +0000 Erkeklerde idrar yolunda yanma, susuzluktan kaynaklanan bir hastalıktır. Erkeklerde idrar yolunda yanma genellik ile yaz aylarında daha çok oluşabilir ağrılı yada sıkıntı verici olabilmektedir. Çoğu kez kendiliğinden geç Erkeklerde idrar yolunda yanma, susuzluktan kaynaklanan bir hastalıktır. Erkeklerde idrar yolunda yanma genellik ile yaz aylarında daha çok oluşabilir ağrılı yada sıkıntı verici olabilmektedir. Çoğu kez kendiliğinden geçebilir fakat hasar erkeklerde ise doktorun verdiği ilaçlarla geçebilmektedir. Böyle hassas olan erkeklerede halk arasında soğan erkeği denilebilmektedir. Bazen bu hastalık türü çocuklarda da görülebilmektedir. Fakat genellik ile ergenlik çağında daha fazla meydana gelebilmektedir. Vücut direnci az olan erkeklerde de savunma sistemini alt ederek enfeksiyona geçebilmektedir. İdrar yolu vücutta böbrekleri idrar torbasına, idrar kanallarına veya üretyayı kapsamaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonları, üriner sisteminde herhangi bir yerde görülebilmektedir sadece mesaneyle sınırlı olabilen enfeksiyon böbreklere sıçrarsa çok fazla daha ciddi sonuçlar da doğurabilmektedir. İdrar mesaneden vücuttan atıldığı deliğe kadar taşıyabilen üretra da, idrarın biriktiği mesanede veya böbreklerde enfeksiyon meydana gelebilmektedir.

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu,
 • Ağır kokulu olan idrar 
 • Bulanık olan idrar
 • Kanlı olan idrarlar
 • İdrarın tam yapılamadığı hissi
 • İdrar çıktıktan sonra bile idrara çıkma isteğinin olabilmesi
 • İdrara çıkıldığı zaman ağrılı olan yanma hissi
 • Karnın alt kısımlarında şişkinlik veya rahatsızlık hissi
 • Testislerde ağrı olabilmesi
Erkeklerde idrar yaparken yanma
 • Asitli olan içecekler kahve, çay, baharatlı veya acılı olan besinler ve alkol
 • Hijyenik olan ürünlerdeki kimyasal maddelerden
 • Travmalar sonucunda da yanmalar oluşmaktadır.
İdrar yollarında yada idrar yaparken yanma çeşitli nedenlerden dolayı kaynaklanabilmektedir. Erkeklerde idrar yolunda yanma, bel soluğu, ülser, mesane iltihabı, prostat iltihabı, mesane uru, yumurtalık iltihabı ve apandist düşünülebilmektedir. Bu nedenden dolayı tedaviye geçmeden önce hastalığı doğuran nedeni tespit etmek gerekmektedir. Tedavi hastalığı doğuran nedenlere göre yapılabilmektedir.

İdrar yaparken yanmanın tehlikeli olması
 • 24 saatten uzun süren yanma
 • Vajina yada penisten akıntı ile birlikte olan yanma
 • Yanmaya ilave olarak da sık idrara çıkma, ateş, titreme yada sırt ağrısı
Erkelerde idrar yolunda yanma, enfeksiyonunda sık sık görülebilen bir belirtisidir. Özellik ile kadınlar da idrar yollarının giriş bölümüne kolayca giren bakteriler idrar kesesine ulaşmak sistine neden olmaktadır. Erkeklerde idrar yaparken yanma hissi duyulması bel soğukluğu yada klamidya enfeksiyonu gibi cinsel yolla buluşabilen bir hastalık belirtisi olabilmektedir.
]]>
İdrar Yolu https://www.idrar.gen.tr/idrar-yolu.html Sat, 04 Aug 2018 23:09:07 +0000 İdrar yolu, alt idrar yolu ve üst idrar yolu olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. İdrar yolu denilen alan pek çok organımızı kapsar. Bunlar böbrek, idrar kanalları, üretra ve meshanedir. İdrar yolu idrarın dışar İdrar yolu, alt idrar yolu ve üst idrar yolu olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. İdrar yolu denilen alan pek çok organımızı kapsar. Bunlar böbrek, idrar kanalları, üretra ve meshanedir. İdrar yolu idrarın dışarı atılmasını sağlayan sistemin önemli bir parçasıdır. İdrar yolu oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de bazı hastalıklar meydana gelebilir. En yaygın olarak görülen idrar yolu hastalığı ise idrar yolu enfeksiyonudur. İdrar yolu enfeksiyonu bir çok nedene bağlı olarak gelişen bir durumdur. İdrar yolu enfeksiyonu kadın, erkek yetişkinlerde ve çocuklarda çok fazla rastlanan bir şikayettir. Fakat bayanların ve çocukların bünyesi ve yapısal durumlarının etkisi ile bu enfeksiyonu kapma ihtimali her zaman daha fazladır. İdrar yolu hastalıkları cinsel organın yeterince temiz tutulmaması, yanlış tuvalet alışkanlıkları örneğin bayanların cinsel organının yapısı gereği yanlış temizlenmesi, idrar yollarının bazı nedenlere dayanarak tıkanması, vücut direncinin belirli dönemlerde düşmesi, toplu kullanılan mekanların hijyeninin yeterince sağlanması gibi nedenlerle oldukça yaygın karşılaşılan bir durumdur. Ayrıca vücuttan yeteri kadar atılamayan bakteriler da idrar yolu hastalıklarına sebep olabilir. Bu bakteriler zamanla insanın savunma mekanizmasını etkileyerek enfeksiyona neden olur. Erkeklere göre bayanlarda idrar yolu hastalıklarının görülme oranı genital bölgenin yapısı nedeniyle küçümsenmeyecek kadar fazladır.

İdrar yolu hastalıklarının başında gelen enfeksiyonun belirtileri
 • Yüksek ateş
 • Sık idrar yapma isteği
 • İdrar yaparken yanma ve ağrı hissetme
 • Cinsel organda kaşınma
 • Kasıklarda ağrı
 • Mide bulantısı
 • İleri aşamadaki enfeksiyonlarda idrardan kan gelmesi
 • İdrarın tutulamaması
 • Üşüme
İdrar yolu hastalıklarından bir tanesi olan idrar yolu enfeksiyonunun tedavisi

Unutmamak gerekir ki hastalığın iyileştirilmesi kadar neden oluştuğunun da araştırılması tekrarının engellenmesi ve büyük şikayetlere sebep olmaması açısından tedavinin bir parçası olarak görülmelidir. Özellikle ağrılı geçen idrar yolu hastalıklarında bir an önce ilaç tedavisine başlanılması gerekmektedir. Ancak uygun bir antibiyotik önerilmesi şarttır. Ayrıca ilave olarak ağrının şiddetinin azaltılması için ağrı kesici de verilir. Tedavi için kullanılan ilacın saatleri ve kullanım süresine riayet etmek çok önemlidir. Eğer idrar yolu hastalığı basit bir düzeyde ise düşük tozlu bir antibiyotik sorunu çözecektir. İlave olarak günlük hayatta da alınan vitamin, sıvı ve doğal bileşimler idrar yolu hastalıklarının tedavisinde  destek olacak alternatiflerdendir. 

Günümüzde idrar yolu ile ilgili şikayetleri azaltmak için bazı doğal yöntemler de kullanılmaktadır. Ancak bunların pek çoğu böbrekleri yoran uygulamalardır. Bu nedenle dikkat edilmesinde fayda bulunmaktadır. Aksi takdirde başka idrar yolu hastalıklarından şikayetlere neden olunabilir.]]>
Adetliyken İdrar Tahlili Yapılır Mı https://www.idrar.gen.tr/adetliyken-idrar-tahlili-yapilir-mi.html Sun, 05 Aug 2018 09:10:27 +0000 Adetliyken İdrar Tahlili Yapılır Mı, Adet döneminde idrar tahlili yaptırıp yaptıramamak genelde hastaların en sık sorduğu sorulardan biridir ve genellikle hastalar sadece adetli oldukları için doktora gitmeyi erteleyebilir. Bu kon Adetliyken İdrar Tahlili Yapılır Mı, Adet döneminde idrar tahlili yaptırıp yaptıramamak genelde hastaların en sık sorduğu sorulardan biridir ve genellikle hastalar sadece adetli oldukları için doktora gitmeyi erteleyebilir. Bu konuda bilinçli olmak önemlidir çünkü yapılacak olan tahlilin ne için istendiği önemlidir. İdrar tahlili spektrofotometre ya da strip testi olarak yapılacak ise adetli olmak önem arz etmezken idrar mikroskobisi için idrar tahlili istenmiş ise adetli olmak tahlilin yanlış sonuç vermesini sağlayabilir. Bu konuda hastanın doktora bilgi vermesi ve tahlilin bu bilgiler ışığında incelenmesi sağlanabilir ya da adet döneminin sonuna ertelenebilir.

Adetliyken İdrar Tahlili Yapılır mı, Sonucu Etkiler Mi

İdrar tahlili şüphe duyulan hastalığın türüne göre değişiklik gösterir. Bazı hastalıkların tanısında sadece strip test denilen turnusol bazlı çubuklarla yapılacak ya da sadece dansiteye bakılarak sonuç alınabilecek testler yapmak yeterliyken bazen de derinlemesine tahlil yapmak ve idrar mikroskobisi yapmak gerekebilir. Hatta bazı hastalıklarda özellikle yoğun enfeksiyon şüphesi duyulan hastalıklarda idrar kültürü yapmak ve sonrasında antibiyogram testi uygulamak gerekebilir. 

İdrar tahlili mikroskop incelemesi şeklinde yapılacak ise hastadan alınan idrar santrifüj edilerek idrar içinde bulunan hücreler ve partiküller çökertilir ve sonrasında mikroskop altında incelemeye alınır. Mikroskop altında yapılan inceleme sırasında görülen her bir hücre özellikle eritrosit ve lökositler bir hastalık belirtisi olarak düşünülebilir. Bu sebeple adetli bir hastanın idrar tahlilinde yoğun eritrosit görülecektir. Bu durum yanıltıcı olabilir. Normalde hastanın idrarında eritrosit var mı yoksa adet kanı sebebiyle mi yoğun eritrosit tespit edilmiştir anlamak mümkün olmaz. Çıkan sonuca göre hastanın böbrek hasarı hatta idrar yollarında kanama ya da böbrek taşı ihtimali bile düşünülebilir ki bu durumda hekimin sağlıklı bir tedavi uygulaması söz konusu olmaz. 

İdrar tahlilinin hangi hastalık için istendiği önemlidir. Özellikle mantar enfeksiyonu ya da bir cinsel yolla bulaşan hastalık şüphesi varsa adetliyken tahlil yapılması problem yaratmayacaktır fakat şüphe duyulan hastalık idrar yolları enfeksiyonu ya da bir böbrek rahatsızlığı ise adetli durumda idrar tahlili yaptırmak sonucu olumsuz yönde etkiler.

Hekimler genellikle adet döneminde idrar tahlili yapılmasını her durumda önermez ya da istemezler adet döneminin bitmesi ve hatta hastanın dönem sonunda genital bölgesini bulaşma olmaması açıcından dikkatle temizlemesi önerilir. Her durumda en sağlıklı ve kesin sonucu almak için idrar tahlili yaptıracak hastanın adet döneminde olmaması tercih edilir. Yapılacak tahlilin sonucu çok acil bir hastalığı etkilemeyecekse bir kaç gün beklemek ve tahlili adet dönemi sonunda yaptırmak faydalı olacaktır. Her durumda hastanın hekime bilgi vermesi gerekir.
]]>
İdrar Tahlilinde Eritrosit https://www.idrar.gen.tr/idrar-tahlilinde-eritrosit.html Mon, 06 Aug 2018 01:52:51 +0000 İdrar tahlilinde eritrosit, Eritrosit bir kırmızı kan hücresidir. İdrarda eritrosit görülmesi ise çoğu zaman idrarın içerisine kan karıştığı anlamına gelmektedir. Bu durum bazı zamanlarda sadece mikroskop altında fark edil İdrar tahlilinde eritrosit, Eritrosit bir kırmızı kan hücresidir. İdrarda eritrosit görülmesi ise çoğu zaman idrarın içerisine kan karıştığı anlamına gelmektedir. Bu durum bazı zamanlarda sadece mikroskop altında fark edilebilmektedir. Bu gibi idrarda yani yapılan idrar tahlilinde görülen eritrosit tehlikeli bir durumun habercisidir. Bu tür bir durumda hastanın tedavisi geciktirilmeden yapılmalıdır. İdrar tahlilinde eritrosit görülmesi durumunda hastada bunun belirtileri kendisini göstermeye başlar.

Bu belirtiler
 • İdrarı yapma esnasında tam dışarı atamaması
 • İdrar yapma esnasında yanma ve ağrı hissi
 • Yüksek ateş
 • Karın ağrısı
 • Böğür ağrısı, gibi belirtiler kendini göstermeye başlar. Bu belirtiler idrarda eritrosit görülmesine yol açabileceği gibi farklı nedenlere bağlıda ortaya çıkabilir. Çok fazla şekilde değişkenlik içerisine girebilir. O nedenle de belirtiler ile hareket edilmemeli mutlaka bir doktora gidilerek tanısı konulmalıdır. 
İdrar tahlilinde eritrosit, olması sonucunun birçok sebebi olabilir. Bunlar; kullanılan bazı ilaçlar, böbrek taşı, kanser çeşitlerinin bazıları, iltihaplanmalar, egzersizler ve diğer nedenlerdir. 

 • Kanser çeşitlerinden bazıları: Özellikle eritrosit görülmesine yol açan kanser çeşitleri mesane, prostat ve böbrek kanserleridir.
 • Bazı kullanılan ilaçlar: Özellikle eritrosit görülmesine neden olan ilaçlar penisilin, aneljezik ağrı kesici ilaçlar, ibuprofen benzeri steroit olmayan ağrı kesiciler, amitriptilin, psikiyatrik ilaçlar, kanser ilaçlarından siklofosfamid ve vincristin, heparin asprin ve wafarin gibi kan sulandırıcı ilaçlar idrar tahlilinde eritrosit görülmesine neden olur. 
 • Böbrek taşı: İdrar içerisinde bulunan minerallerin  bire araya gelerek kristalleşmesi ile böbrek taşları meydana gelir. Bu sert yapı ile böbrek taşları etrafındaki civar dokularda çizilmeler, kanamalar ve tahrişe neden olur. Buda idrar tahlilinde eritrosit oluşmasına görülmesine neden olur. Bu durum daha çok erkeklerde görülür. 
 • İltihaplanmalar: İdrar tahlilinde eritrosit görülmesi idrar yollarında oluşan iltihaplanmadan dolayı görülebilir. Özellikle en sık rastlanan nedenidir. Ayrıcada böbrek iltihabı ve mesane iltihabı hastalıkları da idrar tahlilinde eritrosit görülmesine neden olur. Bu durum ise daha çok kadınlarda görülen bir olgudur. 
Bunların hepsi bir tarafa sadece günlük sıradan olan ve bizi etkilemediğini düşündüğümüz, adet görmek, prostat bezi büyümesi, yoğun cinsel yaşam,yaralanmalar, idrar yolu tümörleri, prostat iltihabı, virüs alt yapılı iltihaplanmalar, kanın damar içerisinde pıhtı oluşturması, orak hücreli anemi hastalığı, polikistik böbrek hastalığı gibi nedenleri de vardır. 

İdrar tahlilinde eritrositin tedavisi

Doğrudan bir şekilde idrar tahlilinde eritrosit görülmesi ile ilgili günümüzde bile halen kesin bir tedavi yoktur. Daha çok bu durumun oluşmasına yol açan olguları belirleyip ona göre bir tedavi uygulanmaktadır. En çok kullanılan tedavi yöntemleri ise antibiyotiklerdir. Sağlıkla kalın. 

]]>
İdrar Yollarında Kanama https://www.idrar.gen.tr/idrar-yollarinda-kanama.html Mon, 06 Aug 2018 21:08:34 +0000 İdrar yollarında kanama, pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Ciddi bir durum olabileceği gibi önemsiz bir nedenden dolayı da ortaya çıkabilir. Bu nedenden dolayı hemen doktora gidilip tedaviye başlanmalıdır.  İdrar yollarında kanama, pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Ciddi bir durum olabileceği gibi önemsiz bir nedenden dolayı da ortaya çıkabilir. Bu nedenden dolayı hemen doktora gidilip tedaviye başlanmalıdır. 

İdrarda Kanamaya Neden Olan Faktörler

Kanama belli bir hastalığın habercisi değildir. Genelde bir sorun teşkil etmez. Ama bazen bir hastalığın habercisi olabilir. En önemlisi kanser riski olabileceği gibi böbrek ya da idrar yolları enfeksiyonu olabilir. Diğer nedenler arasında ağır egzersiz ve prostatit vardır. Kanama gözlenen hastada mutlaka idrar sistemine bakılmalıdır. Bazen hastalar yeni kullanmaya başladıkları ilaç yüzünden idrarda kan rengi algılayabilirler. İdrar tahlilinden sonra eritrosit denilen kan hücrelerinin fazla algılanması diğer testlerin yapılmasını gerektirir.

Üst İdrar Yollarında Kanama Sebepleri

Taş: Taşları sürekli kanamaya neden olabilir. Böbrek taşlarından dolayı oluşan kanamalar genelde daha az ağrıya neden olur. Üriter taşlarından dolayı oluşan kanama ise daha fazla kan ve ağrıya neden olur.

Nefrit: Böbreklerin etli dokusunda meydana gelen rahatsızlık türüdür. Böbrek yetmezliğine kadar gidebilecek durumlar meydana gelebilir.

Piyelonefrit: Mesaneden meydana gelen mikropların böbreğe ilerlemesiyle oluşur. Kadınlarda daha fazla görülür.

Böbrek dokusunda çürüme: Böbrekte idrar yapıcı kanalların sonunun çürümesiyle oluşur. Dökülen parçalar kanamaya sebebiyet verebilir.

Basit böbrek kisti: Nadir de olsa bazen kistlerin içine kanaması ve yayılmasıyla kanama oluabilir.

İyi huylu böbrek tümörleri: Nadiren kanamaya neden olabilirler

Kanser: Böbrek ve üreter kanserleri kanamaya neden olabilir. Böbreğin etli dokusundaki tümörler de kanamaya neden olduğu bilinmektedir.

Polikistik böbrek: İki böbreğin de kistli olduğu bu durum erken yaşta böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Alt İdrar Yollarında Kanama Sebepleri

Mesane kanseri: Bu idrar yollarında kanamanın en önemli  nedenidir. Erken haber verir fakat yavaş yavaş yayılır.

Mesane taşı: Kanamaya neden olur.

Sistit: Mesanede meydana gelen enfeksiyondur ve kadınlarda daha sık görülür.

İnterstisyel sistit: Kadınlarda daha sık görülür ve kanamayla birlikte idrar yakınması görülür.

Üretrit: Erkeklerde daha sık gözlemlenir ve idrarla belirgin bir kanama yoktur.

İyi huylu prostat büyümesi: Başlangıçta kanama önemli olmasa bile ilerleyen safhalarda kan kaybı ortaya çıkabilir.
]]>
Uykuda İdrar Kaçırma https://www.idrar.gen.tr/uykuda-idrar-kacirma.html Tue, 07 Aug 2018 20:47:30 +0000 Uykuda idrar kaçırma; sürekli bir şekilde kişide görülüyor ise bu bir uyku hastalığı olarak kabul edilmektedir.Özellikle çocuklarda ve yaşı ilerlemiş kişilerde bu sorunla sıkça karşılaşılmaktadır. Uykuda idrar kaçırm Uykuda idrar kaçırma; sürekli bir şekilde kişide görülüyor ise bu bir uyku hastalığı olarak kabul edilmektedir.Özellikle çocuklarda ve yaşı ilerlemiş kişilerde bu sorunla sıkça karşılaşılmaktadır. Uykuda idrar kaçırma rahatsızlığı kişide kalıtsal ise ve ailenin diğer üyelerinde de bu problem var ise yapılan çalışmalar sonucunda belirlenen ailelerin kromozom 22 q, 13 q ve 12 q bölgeleri ile bağlantılı sorunlarının bulunduğu yönündedir. Ailelerdeki bu problem özellikle çocuklarda da bu rahatsızlığın oluşmasına neden olmaktadır. Bu tüp kalıtsal problemlerin yanı sıra özellikle çocuklarda anne ve babanın boşanması, kendisini ilgisiz hissetmesi ve aile tarafından çocuk yurtlarına yerleştirilmesi gibi sorunlar yaşayan çocuklarda uykuda idrar kaçırma problemi sıklıkla görülmektedir. Uykuda idrar kaçıran kişinin moral ve motivasyonunun yüksek tutulması ve bu problemi yenebileceğinin aşılanması tedavi niteliği taşıyan bir destektir. Ailelerin uykuda idrar kaçıran bireye karşı anlayışlı ve sıradan sorun olmadığı yönünde tepkiler vermesi çocuğun güven kaybına uğramamasına fayda sağlayacaktır. Böylece stres yaşayarak rahatsızlığın dahada belirgin bir hale gelmesini önlemeye yönelik adımlar atılmış olur. Uykuda idrar kaçıran kişiye en büyük destek ailesinden gelmelidir. Daha sonra ise doktor tedavisi büyük önem taşır. Uykuda idrar kaçıran çocuklar veya birey doktora muayene olarak tedavi yönteminin belirlenmesi gerekir. Uykuda idrar kaçırma birincil ve ikincil olarak adlandırılan nedenlerle kişide var olmaktadır.

Uykuda idrar kaçırma birincil nedenleri:
 • Kişinin mesaneden gelen idrar uyarılarına karşı uykudan uyanamaması
 • Kişinin mesane kasılmalarını engelleyememesi
Uykuda idrar kaçırma ikincil nedenleri:
 • Daha çok şeker hastalarında görülen idrarı yoğunlaştırmada güçlük yaşanması
 • Bol sıvı tüketimi sonucunda artan idrarın tutulamaması
 • Kişinin idrar söktürücü kullanması sonucunda artan idrarın tutulamaması
 • Kişinin idrar yolu enfeksiyonunun bulunması
 • Kişide var olan idrar torbasının fazlası ile hassas olması
 • Kişinin idrar yollarında doğumsal bozuklukların var olması
 • Uyku apne sendromunun yaşanması
 • Çeşitli idrar torbası hastalıklarından birinin kişide var olması
 • Uzun süreli kabızlık yaşanması
 • Kişide yaşanan psikolojik problemler
Uykuda idrar kaçırma tedavisi: 

Yaşanan uyku sırasında idrar kaçırma problemi öncelikle doktor muayenesi ve yapılan tetkikler sonrasında kişiye özel olarak tedavi belirlenmektedir. Doktorun belirlediği tedavi kişinin probleminin boyutuna göre ve kişideki rahatsızlığın sebebine göre belirlenmektedir. Özellikle birincil uykuda idrar kaçırma problemlerinde ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Çoğu zaman yapılan terapiler ve uygulana tedaviler başarılı sonuçlar vermektedir.
]]>
Kadınlarda Sık İdrara Çıkma https://www.idrar.gen.tr/kadinlarda-sik-idrara-cikma.html Wed, 08 Aug 2018 03:23:56 +0000 Kadınlarda sık idrara çıkma, bir çok kadının başına gelen bir durumdur. Rahatsız edene kadar devam edebilir.20-40 yaş arası kadınlarda daha sık gözlemlenir. İdrarı tutamama, rahatsızlık vermesi, sürekli olarak sıkıştırm Kadınlarda sık idrara çıkma, bir çok kadının başına gelen bir durumdur. Rahatsız edene kadar devam edebilir.20-40 yaş arası kadınlarda daha sık gözlemlenir. İdrarı tutamama, rahatsızlık vermesi, sürekli olarak sıkıştırması gibi durumlar ortaya çıkar. Özellikle kadınlarda gözlemlenen bu durum Öksürürken, gülerken, eğilirken mesane sıkışması nedeniyle damla şeklinde idrarın kaçmasına neden olabilir. Sık tuvalete çıkmayla birlikte ağız kuruluğu da gözlemleniyorsa şeker hastalığının habercisi olabilir.

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Nedenleri

Sık idrara çıkmanın bir çok nedeni vardır. Bunlar idrar yolu enfeksiyonu, kullanılan ilaçlar, sistit, yatmadan önce aşırı yemek yeme ve içecek tüketimi, aktif mesane, şeker hastalığı, üretrit, gebelik, hipokalemi, mesane taşları, enfeksiyonlar, böbrek taşları gibi başlıca nedenlerdir. Kadınlar özellikle sistite hayatlarında en az bir kere yakalanmaktadırlar.

Kadınlarda Sistitin Belirtileri

Sistitin belirtileri arasında sürekli olarak idrar yapma isteği, idrar yaparken hissedilen yanma, sık sık az idrar yapma, hafif ateş, basınç hissi, idrarda kanama, idrarın bulanık ve kokulu olması vardır. Kadınların idrar yolları erkeklere göre daha kısa olduğu için mikroplar kadınlarda daha hızlı yayılır ve erkeklere göre daha kolay gelişirler. Cinsel birliktelik sırasında mesane dokusu hassaslaşır ve enfeksiyona karşı daha dirençsiz yatkın hale gelebilir. Ayrıca cinsel birliktelikte vajina girişindeki mikroplar sürtünme ile birlikte mesane içine gidebilirler. Fazla doğum yapmış kadınlarda mesane sarkması gözlemlenir ve bu da enfeksiyona sebebiyet verebilir. Ayrıca gebelik hormonları da buna neden olabilir.

Kadınlarda Sistitin Tedavisi

Sistitin tedavisinde en önemli şey bol su tüketmektir. Yarım su bardağı suyun içerisine bir çay kaşığı soda atılarak idrarda bulunan asitleri azaltabilirsiniz. Fakat bakteriyel bir enfeksiyonla karşı karşıyasanız doktorunuzun verdiği antibiyotikler tedavi olarak kullanılmalıdır. Antibiyotik tedavisinde eğer bir kaç gün içerisinde şikayet devam ediyorsa bakteri antibiyotiğe karşı direnç geliştirmiş olabilir. Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.
]]>
Hamilelikte İdrarda Kan https://www.idrar.gen.tr/hamilelikte-idrarda-kan.html Wed, 08 Aug 2018 13:02:47 +0000 Hamilelikte idrarda kan: Hamilelikte idrarda kan görülmesi ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Sadece hamilelikte değil bütün kişilerde idrarda hiçbir kan hücresinin bulunmaması gereklidir. Normal olan idrarda kan veya kan hücresin Hamilelikte idrarda kan: Hamilelikte idrarda kan görülmesi ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Sadece hamilelikte değil bütün kişilerde idrarda hiçbir kan hücresinin bulunmaması gereklidir. Normal olan idrarda kan veya kan hücresinin bulunmamasıdır. Eğer kan veya kan hücreleri idrarda gözlemleniyor ise mutlaka kişide problem olduğunun belirtisidir. Hamilelikte idrarda kan göz ile fark edilecek kadar kırmızı bir renkte olabilir. İdrardaki kan idrarın kırmızıya yakın veya pembeye dönük bir renkte olabilir. Bazı durumlarda ise anne adayının çeşitli rahatsızlıklar yaşaması sonucunda doktorun istediği idrar tahlillerinde kan hücreleri belirlenmektedir. Gözle görülmeyen idrardaki kan bazen idrar tahlilinde belirlenmektedir. Yalnızca mikroskobik incelemeler sonucunda veya idrar tahlillerinde anne adayını idrarında kan belirlenmesine tıp dilinde hematüri denmektedir. İdrarda kan olması yani kırmızı kan hücreleri olan eritrositlerin idrara karışması mutlak tedavi gerektiren bir durumdur

Hamilelikte idrarda kan görülmesi nedenleri:
 • Anne adayının idrar yollarında veya idrar yollarına komşu bölgelerde bir yerde enfeksiyon oluşması
 • Hamilelik döneminde olan anne adayının böbreklerinde taş veya kum olması
 • Anne adayının mesanede taş veya kum olma ihtimali
 • Anne adayında travma olması sert bir darbe veya yaşanan çeşitli travmalar idrarda kan olmasına neden olmaktadır.
 • Kullanılan bazı ilaçlarda idrar renginin değişmesine neden olmaktadır.
 • Anne adayında böbrek havuzu papillomu probleminin oluşması
 • İdrar yollarında tümör oluşması
 • İdrar kesesinin iltihaplanması
 • Üretrit probleminin anne adayında var olması
 • Tehlikesiz hematürinin var olması
 • Hemolitik anemi
 • Üretrada ki taşların varlığı ve daha bir çok neden ile hamilelikte idrarda kan görülebilmektedir.
Hamilelikte idrarda kan tedavisi

: Hamilelikte idrarda kan görülmesinin tedavisi kişiden kişiye değişmektedir. Anne adayında olan hastalığın veya enfeksiyonun ne tür olduğu yapılan muayeneler ve gerekli olan tahliller sonucunda anlaşılmakta ve duruma göre tedavi yöntemi belirlenmektedir. Anne adayında ki problem belirlendikten sonra problemin boyutuna bakılır ve tedavi süreci başlar. Hamilelikte tedavi yöntemleri olabildiğince annenin ve karnındaki bebeğin etkilenmeyeceği şekilde yapılmaktadır.
]]>
Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Antibiyotik https://www.idrar.gen.tr/bebeklerde-idrar-yolu-enfeksiyonu-antibiyotik.html Wed, 08 Aug 2018 23:23:38 +0000 Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu antibiyotik, idrar yolu enfeksiyonunun başlıca sebebi, idrar yolunda bulunan bakteriyel fonksiyonların açık olmasıdır. Yetişkinlerde idrar yolu enfeksiyonu bebeklere oranla daha sık görülür. Ama be Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu antibiyotik, idrar yolu enfeksiyonunun başlıca sebebi, idrar yolunda bulunan bakteriyel fonksiyonların açık olmasıdır. Yetişkinlerde idrar yolu enfeksiyonu bebeklere oranla daha sık görülür. Ama bebeklerde de idrar yolu enfeksiyonu zaman zaman rastlanmaktadır.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunun nedenleri, 

İdrar yolu, idrarı böbrekten mesane çıkışına taşımaya yarayan idrar kanallarını, Vücutta mesanede dolu olan idrarın,vücudun dışarı atılmasına yarayan, kanalın tümünü kapsamaktadır. Eğer bu kanalda bakteriler üredi ise, idrar yolunda enfeksiyonun başladığını anlayabiliriz. Enfeksiyon kapmış olabilir bebekler ve iltihaplanmalar görülebilir.Bakteriler bir çok yolla idrara bulaşabilir. En çok ta kan yoluyla ve rektumdan idrara geçtiği görülmektedir. Kızlarda idrar yolu enfeksiyonunun görülme olasılığı, erkeklerde görülme olasılığından daha fazladır. Kızlarda bu oran %9 iken, erkeklerde görülen oran % 3 civarındadır. 
Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu, olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Genelde tedavisi kolay olarak bilinen idrar yolu enfeksiyonu, bebeklerde görüldüğünde kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Kalıcı böbrek hasarları ve daha da kötüsü böbrek yetmezliğine kadar gidebilmektedir. 2 yaşın altındaki bir bebek idrar yolu enfeksiyonuna yakalandıysa, kalıcı bir hasarla karşılaşmak, olgun bir insana oranla daha yüksektir. O yüzden idrar yolu enfeksiyonu olduğunu anladığınız an, doktora başvurmanız en doğru olanı olacaktır. 

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri, 

Bebeğiniz idrarını yaparken ağlıyorsa, bir problem var demektir. Söyleyemediği için idrar yaparken muhtemelen yanma hisside oluyordur. Bu belirtinin ardında ateş yükselebilir. Ansızın yükselen ateşi anlayamazsınız bile. Neden olmadan yükseldiği sanılsa da idrar yolu enfeksiyonundan dolayı olduğu, doktora gidince anlaşılır. İdrarın kokulu olması muhtemeldir. Bulanık koyu renkli ve kanlı idrar gelebilir. Bebek konuşamadığından dolayı derdini anlatamaz ve huzursuzdur. Aslında yanma ve acıma duygusu o anda çok gelişmiştir ve huzursuzluğu bu yüzdendir. Kusma, yemek yemeyi reddetme ve ishal de görülen diğer belirtiler arasındadır. 

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunun tedavisi, 

Alt idrar yolları enfeksiyonu yaşıyorsa üç günlük bir antibiyotik kullanımından sonra düzelme yaşanır. Eğer bebek üst idrar yolu enfeksiyonu geçirmekte ise de antibiyotik kullanımı on güne kadar çıkarılabilmektedir. Bebeğin yaşına göre sıvı antibiyotikler önerilir. Bebeğin durumunda düzelme görülmesi ilk 24 saat ile 48 saat arasında iyiye gitmeye başlar. Tedavinin yarım kesilmesi önerilmez. Hastalık tekrarlama olasılığı yüksektir. Tedavi tamamlanmalıdır ki idrar yolundaki bütün bakteriler temizlensin. Bebeklerde görülen tedavilerin boyutuna göre hastanede yatmak da faydalı olabilir. Su kaybını önlemek amaçlı verilen serumlar, hastane gözetiminde alınan antibiyotikler bebeğin biran önce toparlanmasını sağlar.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunda verilen antibiyotikler: 

5 yaşın altındaki bebeklerde alınabilecek antibiyotikler, trimetoprim, sulfametoksazol, nitrofurantoin olabilir. Parenteral tedavide ise, seftriakson, amikasin, tobramisin, gentamisin gibi ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların kullanım süresi 10 güne tamamlanmalıdır. Oral tedavide ise, sefaklor, sefadroksil, sefuroksim,sefiksim gibi ilaçlar 10 gün süreli olarak kullanılıp tedavi tamamlanmalıdır. Doktorunuza başvurmadan bu ilaçların alınması tehlikeli olabilir. Bebeğin ayına, yaşına, boy kilosuna göre antibiyotik kullanımını doktorun belirlemesi en doğrusudur. Bebeklerde alerjik sorunlar oluşabileceğinden, verilen ilacın doktor kontrolünde verilmesi daha iyi olur.
]]>
Sürekli İdrar Gelmesi https://www.idrar.gen.tr/surekli-idrar-gelmesi.html Wed, 08 Aug 2018 23:46:13 +0000 Sürekli idrar gelmesi; özellikle soğuk havalarda çok sık rastlanılan bir sağlık sorunudur. Hatta bu sağlık sorunu nedeniyle insanlar sıvı tüketmeye bile korkar bir hale gelirler. İdrar mutlaka vücuttan atılması gereken v Sürekli idrar gelmesi; özellikle soğuk havalarda çok sık rastlanılan bir sağlık sorunudur. Hatta bu sağlık sorunu nedeniyle insanlar sıvı tüketmeye bile korkar bir hale gelirler. İdrar mutlaka vücuttan atılması gereken vücutta kalması vücuda zarar veren bir ödemdir. İki idrar arasında geçen süre yaşa, sağlık sorunlarına ve diğer özel durumlara göre değişiklik arz edebilir. Bu durumun birbirinden bağımsız birçok nedeni bulunmaktadır. Sürekli idrar gelmesi durumu tıp literatüründe noktüri olarak da anılmaktadır. Sürekli idrar gelmesi insan hayatını olumsuz yönde etkiler. Örneğin bu gibi durumlarda uykunun bölünmesi nedeniyle gün içerisinde ki verim azalır. Özellikle gün içerisinde vaktinin bir kısmın dışarıda geçirmek zorunda olan birçok insanın hayat standartları sekteye uğramaktadır. 

Sürekli idrar gelmesinin sebepleri,

Sürekli idrar gelmesi şikayetine neden olan birçok yeni şikayette meydana gelir. Bunlardan bazıları idrar yaparken yanma hissi oluşması, kaşıntı, ağrılı idrar yapma, idrardan kan gelmesi, idrarın yoğunluğunun ve kokusunun artmasıdır.  
 • Seviyesi ne olursa olsun idrar yolu enfeksiyonunun yaşandığı durumlarda sürekli idrar yapma isteği meydana gelir. Aslında yeteri miktarda sıvı alımı sağlanabilirse vücuttan mikrobun atılabilmesi için bu çok faydalıdır. Bu tür durumlarda yapılan idrar genellikle yoğun bir görünüme sahiptir. Özellikle çocuklar ve genital bölgenin fiziki yapısından dolayı bayanlarda daha fazla meydana gelir. 
 • İdrar üretiminin artmasına neden olan bir kısım faktörlerin bulunması örneğin çok sıvı ve kavun, karpuz gibi meyvelerin fazla tüketilmesi halinde sürekli idrar gelir. Ayrıca uyuşturucu ya da kafein gibi zararlı maddelerin vücuda girmesi de idrar yapma ihtiyacını arttırır. 
 • Bazı hastalıkların ya da kullanılan ilaçların yan etkisi ile bu şikayet meydana gelebilir. Örneğin prostat, kanser, böbrek hastalıkları, mesane hastalıkları, gibi hastalıklar buna örnek verilebilir. 
 • Hamilelik durumunda idrar torbasına baskının artması nedeniyle sürekli idrar gelir. 
 • Yine daha çok bayanlarda oldukça sık görülen idrar torbasının sarkması halinde de idrar yapma sıklığı artar. Hatta tedavi edilmeyen idrar torbası sarkması nedeniyle ileri yaşlarda idrarı tutamama hali de meydana gelebilir. Bu durumun en temel sebepleri normal doğum ve doğum sayısının fazla olmasıdır. Bu nedenle sürekli gelen idrarı tuvalette iken birden bire boşaltmayıp ara ara tutma şeklinde kendi kendinize egsersizler yapın.  

Sürekli idrar gelmesi teşhisi,

Sürekli idrar gelmesi halinde yapılacak en doğru tercih üroloji ya da dahiliye uzmanından yardım almaktır. Uzman doktor ilk önce idrar tahlili ve idrar kültürü ister. Gerekli görmesi halinde de ultrason çekimi isteyebilir. 
]]>
İdrarda Mikrop https://www.idrar.gen.tr/idrarda-mikrop.html Thu, 09 Aug 2018 16:52:59 +0000 İdrarda mikrop olmasının sebebi idrar yolunda ya da idrar kesesindeki iltihaplardır. İdrar yolu enfeksiyonu genelde idrar yolundan mesaneye kadar ulaşan bakterilerin sebep bulunduğu bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyon yalnızca mesan İdrarda mikrop olmasının sebebi idrar yolunda ya da idrar kesesindeki iltihaplardır. İdrar yolu enfeksiyonu genelde idrar yolundan mesaneye kadar ulaşan bakterilerin sebep bulunduğu bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyon yalnızca mesanede görülürse “idrar yaparken yanma-sistit” şayet mikroplar böbreklere ve üst idrar kanalına ulaşırlarsa bu hale “piyelonefrit” denilir. İdrar yolları bulaşmalarında tedavisi basit olan rahatsızlık türü sistittir. İdrar yolu enfeksiyonunun en önemli belirtisi, idrar sırasında ve ardından ortaya çıkan yanma hissidir. İdrar yolu enfeksiyonunun diğer belirtileri; sık idrara çıkma, idrarın tam yapılmadığı hissi, karnın alt kısmında şişlik hissi, bulanık ve ağır kokulu idrardır. İdrar yolu rahatsızlıkları hatalı ve geç tedavi edildiğinde böbreklere, gebelerde ise fetüse zarar verebilmektedir.

İdrarda mikrop olduğunda ne zaman hekime başvurmalı

İdrara sık çıkma, idrarda yanma, idrar yapar iken zorlanma, idrarda kan olması, karın ve bel ağrısı, idrar tutamama, halsizlik ve ateş idrar yolu enfeksiyonunda gözlenen klinik belirtilerdir. Bu halde kesinlikle bir hekime başvurmak gerekir. Kötü geri bildirimler çok kuvvetli değilse ilk önlem daha fazla sıvı almaktır. Bol sıvı alımı daha çok idrar yapımına sebep olarak, idrarın süpürücü etkileri ile mikropların dışarıya doğru atılmasını sağlar. İdrar tahlilinin hekimlere çok mühim belirtiler sunar fakat bazı durumlarda yeterli olmadığından idrar kültürü de istenebilir. Bu aşamada yapılacak en mühim hatalardan birisi hastanın bir hekim yönünden denetlenmeden denetimsiz olarak antibiyotik kullanmasıdır. Yanlış sarf edilen ilaçlar gelecekte daha büyük problemler yaratabilir. Eğer enfeksiyonlar bir sene içinde 3 ya da daha sık oluyorsa o zaman altta yatan diğer sebeplerin de araştırılması gerekebilmektedir.

İdrarda mikrop olmasının sebepleri

Kadınların idrar yollarının dışarıya çok kısa bir kanalla açıldığını için dışarıdan mikropların girmesi daha basittir. Genellikle vajinal ve anal bölümde tespit edilen üropatojen olarak adlandırılan enterikbakteriler idrar kanalı ve idrar torbasına basitçe bulaşabilmektedirler. Bu mikropların idrar torbasına girmesi ve çoğalması bulaşmaların olmasına sebep olur. Genellikle beden direncinin azaldığı hallerde daha sık oluşabilmektedir. Aynı şekilde sauna, havuz gibi ıslak ortamlar, cinsel ilişki, genital akıntı gibi haller bu bulaşmaların altta yatan diğer sebepleridir. Basit bir üriner sistem enfeksiyonudur ve sık sık kadınları etkilemektedir. Kolay tedavi edilebilmeleri, böbrek hasarı ve bozukluklarına yol açmamaları sebebiyle tanı, idrarda mikrop klinik belirtiler ve idrar tahlili ile konulabilir. Kesin tanı için idrar kültürü testi alınması gereklidir.
 
 ]]>
Kadınlarda İdrar Kaçırma https://www.idrar.gen.tr/kadinlarda-idrar-kacirma.html Fri, 10 Aug 2018 08:06:46 +0000 Kadınlarda İdrar Kaçırma; diğer bir deyiş ile idrar tutamama, mesane kontrolünün olmaması ile toplumda sıklıkla görülen ve büyük bir çoğunluğun utandığı bir rahatsızlıktır. Kadınlarda idrar kaçırmanın Kadınlarda İdrar Kaçırma; diğer bir deyiş ile idrar tutamama, mesane kontrolünün olmaması ile toplumda sıklıkla görülen ve büyük bir çoğunluğun utandığı bir rahatsızlıktır. Kadınlarda idrar kaçırmanın ne denli şiddetli olduğu, kimi zaman yalnızca öksürme ya da hapşırma ile dahi oluşabilecek seviyelerde görülebilmektedir. Kimi kadınlarda idrar sıkışması o kadar şiddetli olabilir ki, kişi tuvalete bile yetişemeyebilir.

Bu problemden etkilenen birçok insan olmasına rağmen idrar kaçırma olayı, kadınlarda daha sıklıkla görülmektedir. Toplumda yaygın bilinenin aksine kadınlarda idrar kaçırma yaşın, çocuk doğurmanın veyahut da menopoz sonrası hormonal değişikliklerin doğal bir sonucu değildir. Bazı kadınlarda idrar kaçırma basit bir olay olmakla birlikte, bazılarında ise komplike ve bir çok olası nedeni olabilen tıbbi bir rahatsızlıktır.

Kadınlarda İdrar Kaçırmanın Belirtileri Nelerdir

İdrar kaçırma, mesanede idrarın artık depolanamamasına verilen addır. Bu rahatsızlığın farklı türde şiddet seviyeleri bulunmaktadır. Kimi kadınlarda yalnızca ufak miktarda idrar kaçırma yani damlama olabileceği gibi, kimi kadınlarda ise kıyafeti yoğun miktarda ıslatacak kadar bir idrar kaçırma söz konusu olabilmektedir. Çok nadir görülse de, idrar kaçırma sorunu yaşamak hem üriner hem de gaz ve gaita tutamama yani kontrolsüz olarak dışkı kaçırma olarak görülebilmektedir.

Kadınlarda İdrar Kaçırmanın Sebepleri Nelerdir

Kadınlarda idrar kaçırma bir hastalık değil, bir belirtidir. Bu belirti altta yatan ve çoğunlukla tedavi edilebilen ya da tedavi edilmesi gereken bir hastalığı işaret eder. Hastane ortamında yapılacak detaylı bir inceleme sonrasında kişinin idrar kaçırmasına neden olan problem saptanır ve buna göre uygun tedavi yöntemi izlenir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Çeşitleri Nelerdir

 • Stres Tipi İdrar Kaçırma: Stres tipi idrar kaçırma, hastanın mesanesine aksırma, öksürme, egzersiz, hapşırma veya gülme sırasında basınç ve stres uygulaması halinde oluşacak olan idrar sızıntısıdır. Stres tipi idrar kaçırma, mesanedeki büzücü olan kasların zayıf düştüğü zamanlarda görülür.  Özellikle mesane tamamen dolu iken fark edilir. Toplumda en çok yaygın olan idrar kaçırma biçimidir ve kadınlarda idrar kaçırma tipleri arasında en çok bu tür görülür.
 • Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma: Sıkışma tipi idrar kaçırma durumunda aniden bir şekilde idrar yapma gereksinimi duyulur. Kontrolsüzdür ve sonucunda idrar kaçırma ile sonuçlanır. Mesane kasları kasılarak, tuvalete gidebilmek amacıyla yalnızca birkaç saniye ile sınırlı şekilde kişiyi uyarır. Sıkışma tipi idrar kaçırma olayında, kişi aşırı miktarda tuvalete çıkmak ihtiyacı duyabilir. Öyle ki gece uykuları bile bölünebilir. Oturur pozisyondan ayağa kalkıldığında dahi idrar kaçırma görülebilir.
 • Taşma Tipi İdrar Kaçırma
 • Karma Tip İdrar Kaçırma
 • Fonksiyonel İdrar Kaçırma
 • Gross Total İdrar Kaçırma

]]>
Gebelikte İdrar Yolu İltihabı https://www.idrar.gen.tr/gebelikte-idrar-yolu-iltihabi.html Fri, 10 Aug 2018 10:14:17 +0000 Gebelikte idrar yolu iltihabı, oldukça sık rastlanılan bir sağlık sorunudur. En sık görünen hastalık idrar yolu hastalığı idrar yolu iltihabıdır. İdrar yolu iltihabı, çok kolay tedavi edilebilen bir hastalıktır. İdra Gebelikte idrar yolu iltihabı, oldukça sık rastlanılan bir sağlık sorunudur. En sık görünen hastalık idrar yolu hastalığı idrar yolu iltihabıdır. İdrar yolu iltihabı, çok kolay tedavi edilebilen bir hastalıktır. İdrar yolu iltihabı oluşumunun altında yatan çeşitli nedenler bulunmaktadır. İdrar yolu iltihabı özellikle bayanlarda çok sık görülmektedir. Bu durumun en temel sebebi ise onların genital kısımlarının bu duruma elverişli olmasıdır. 
Gebelikte anne adaylarının idrar yolu iltihabı hastalığı ile karşılaşmamak için dikkat etmesi gerekir. İdrar yolu iltihabı çok tehlikeli olmamakla birlikte tedavi edilmezse erken doğum gibi bazı sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Bu durum anne karnındaki bebek sağlığı açısından da çok önemlidir. İdrar yolu iltihabı eğer çok ileri düzeyde değilse bazen kendisini hissettirmeyebilir. İdrar yolu iltihabı halinde anne adaylarında sık sık tuvalete gitme, yüksek ateş, mide bulantısı, kaşıntı, ağrılı idrara çıkma, idrar renginde koyuluk gibi belirtiler ile kendisinin hissettirir. Anne adayları genellikle bu belirtileri hamilelikte yaşanan genel durumlara çok benzediğinden kolay kolay ayırt edemeyebilirler. 

Gebelikte idrar yolu iltihabı nelerdiri
 • Cinsel organın yeterince temiz tutulamaması: Hatalı tuvalet alışkanlığı idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir. Kadınların cinsel organının yapısı enfeksiyon kapma riskini artırmaktadır. Kullanılan tuvaletin kirli olması idrar yolları iltihabına davetiye çıkartır. Kirli iç çamaşırları da enfeksiyonun bir diğer nedenidir. Ayrıca hamileler için toplu olarak kullanılan umuma açık tuvaletlerin kullanılması çok tehlikelidir. 
 • İdrar yollarının tıkanması: İdrar yolunda çeşitli nedenlere dayanarak yaşanan tıkanmalar idrar görünümünü ve buna bağlı olarak bakteri yoğunluğunu artırarak gebelikte idrar yolu iltihabına neden olabilir. 
 • Cinsel İlişkide Korunmama: Gebelikte belirli bir haftaya kadar cinsel ilişkiye müsaade edilmektedir. Ancak birçok hastalığın cinsel ilişki yoluyla bulaştığı unutulmamalıdır. Yani bu yolla bulaşan pek çok hastalık vardır. Bu nedenle hamile iken korunmaya gerek yok diye düşünmek bazı hastalıklara davetiye çıkartabilir. Korunmasız ilişkilerde, ilişkinin tekrarlanma sıklığına göre de değişmek üzere hamilelikte idrar yolu iltihabı görülebilir.

Gebelikte idrar yolu iltihabı için yapılması gerekenler nelerdir

Gebelikte idrar yolu iltihabından korunmak için bol su tüketimi en doğal yöntemdir. Bol su tüketmek hem böbreklerimizi daha düzenli ve sürekli çalıştırarak enfeksiyonların vücuttan atılmasını sağlar hem de idrarda bulunan bakteri miktarını azaltarak hastalık belirtisini hafifletir. Gebelikte antibiyotik kullanımına sınırlı olarak izin verilir. Bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan kullanmayın. Ayrıca tıkalı olan idrar yolunun açtırılması ve cinsel ilişki esnasında korunma iltihap oluşma ihtimalini azaltacak ve tedavi edecek diğer yöntemlerdir.

]]>
İdrarda Ph Nedir https://www.idrar.gen.tr/idrarda-ph-nedir.html Sat, 11 Aug 2018 04:08:32 +0000 İdrarda Ph Nedir: Ph böbrek tübüllerinin plazma ve ekstraselüler sıvının, sodium geri emimesil ve hidrojen, amonyum iyonlarının tübüler sekresyonu ile olan asit ve baz seviyesini sürdürme, yani devam ettirme kapasitesini gösteri İdrarda Ph Nedir: Ph böbrek tübüllerinin plazma ve ekstraselüler sıvının, sodium geri emimesil ve hidrojen, amonyum iyonlarının tübüler sekresyonu ile olan asit ve baz seviyesini sürdürme, yani devam ettirme kapasitesini gösterir. Üriner pH algılama testi, 3 indikatörün bir kombinasyonundan oluşutuğu bilinir. Metil kırmızısı, bromtimol mavisi ve fenolftalein. 5-9’luk bir pH seviyesinde yeşil ve maviye turuncudan sarı yada   bir renk dönüşümü sonrasında olur. Sağlıklı olan kişilerden alınan taze idrarın pH oranı 5 ve ya 6’dır. İdrar pH’ı fizyolojik ve patolojik durumlardan dolayı etkilenmektedir. PH oranları 8 den büyük olan alkali idrar, postprandiyal mide sıvısında olan hidroklorik asit sekresyonuna normal cevap, vejeteryan diyette, idrar yolu enfeksiyonlarında genellikle de üreaz oluşumuna neden olan bakteriler, Proteus ve Psödomonas, amonyum iyonlarından üreyi ayırabilir, katı bir biçimde kusmada metabolik alkaloz, hiperventilasyonlu respiratuvar alkalozda ve potasyum deplesyonunda göülür. Alçak olan pH oranları, asidik idrar görüldüğü zamanlarda ise, sıcak ve kuru olan mekan fazla konsantre ve oldukça fazla olan asidik idrar, uyku sırasında ventilasyon azalmasına bağlı respiratuvar asidoz, et ve proteinler açısından zengin olan diyet, klorotiyazid diüretikler, diyabetik ketoasidoz, respiratuvar asidoz, metabolik asidoz, diyare, inanisyon, üremili dekompanse böbrek yetiğilzem, pireksi, Escherichia coli den dolayı oluşan üriner enfeksiyonlar, renal tüberküloz, kronik romatolojik biçimde olan hastalıktır. Üriner pH’ın önemi asıl olarak, metabolik veya respiratuvar dan ötürü neden olan sistematik bir asit veya baz bozukluğunun  tespit olmasına ve idrarın belirli bir pH ta olmasına ön gören üriner olayların, böbrek taşı idrar pH’ında nedenleşmesi, tedavi ve beslenmesi ile gözlemlenir, böylelikle taşların olmasının önüne geçilmiş olur, sülfonamidler ile tedavi sırasında idrar alkalinizasyonu kristal oluşumunun  önüne geçilmesi için, trasfüzyonlar sırasında salisilat zehirlenmesi atılım yükselmesi gibi şeylerin yönetilmesinden ötürüdür.

 İdrarda Ph 9 Olması,

İdrar yolu enfeksiyonları için tedavi sırasında idrar asidik tutulmalıdır. İdrar pH’ı hiç bir zaman 9 a gelmez. Bu şekildeki bir olayda test, yeniden başka bir yeni örnek üzerinde tekrardan yapılmalıdır. Lökositler, idrar yoluyla gönderilen lökositler, neredeyse sadece, esteraz aktivitesinin testin stripteki temelinde oluşan reaksiyonla saplandığı mor renk ortaya çıkarır. Granülositler tarafından temsil edilir. Test, başarılı ya da parçalanmış olan lökositleri ve lökosit silendirlerini ortaya çıkarır. Test, lökosit miktarını ölçmek ve görmek için tasarlanmamıştır. Lökositüri, idrar yolunun inflamatuar rahatsızlıkları için oldukça başarılı bir yöntemdir. Bakteriyel enfeksiyonlar sistit, üretrit, akut ve ya kronik piyelonefrit, viral ya da fungal enfeksiyonlar, parazit infestasyonları, glomerülopatiler, analjezik nefropatisi, entoksikasyonlar, idrar yapamamazlık bozuklukları. Kadınlarda, erkeklerden çok daha fazla  görünür. Kronik ve ya iyileşmiş bir inflamasyon olayında, bakteri oluşmaması şeklinde çoğunlukla pozitif bir lökosit reaksiyonu olur. Abakteriyel lökositüri. Kronik piyelonefritin akut ateşlenmeleri arasındaki sürelerde lökositüri özellikle de hastalığın tek oluşunu temsil eder. Abakteriyel lökositüri, tümör ve ya tüberküloz rahatsızlığında da ortaya çıkabilir. Lökositler için pozitif bir tek netice veren idrar, lökosit ve bakteriler bakımından mikroskobik olarak iyice incelenmesi yaptırılmalıdır.
]]>
Sık Sık İdrar Gelmesi https://www.idrar.gen.tr/sik-sik-idrar-gelmesi.html Sun, 12 Aug 2018 01:49:00 +0000 Sık Sık İdrar Gelmesi birçok kişinin şikayetçi olduğu problemlerden biridir. İdrar yollarında oluşan bir sağlık sorunu olabilir. Sağlık sorunu olması yanısıra sık sık idrar gelmesi uyku düzeninizi, iş hayatınız Sık Sık İdrar Gelmesi birçok kişinin şikayetçi olduğu problemlerden biridir. İdrar yollarında oluşan bir sağlık sorunu olabilir. Sağlık sorunu olması yanısıra sık sık idrar gelmesi uyku düzeninizi, iş hayatınızı, yolculuk yaparken hatta günlük işlerinizde sizi olumsuz yönden etkileyebilir. Birçok kişi bol sıvı tüketiminden dolayı sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyar. Ancak bazen bol sıvı tüketmediği halde bu sorunu yaşıyorsa işte bu durum hastalıklardan dolayı oluşabilmektedir. Sık sık idrar gelmesi problemi erkeklerde ve kadınlarda farklılık göstermektedir. Erkeklerde özellikle orta yaş üstü olan kişilerde olağan halde idrara çıkma isteği oluşuyorsa genellikle prostat büyümesinden kaynaklanabilir. Bayanlarda istemeden idrar kaçırma, idrar tutamama gibi problemler genellikle daha sık karşılaşılır.

Sık Sık İdrar Gelmesi Nedenleri

Mesane kanseri: En sık nedenlerinden biri iyi huylu prostat büyümesidir. Ancak her iyi huylu prostat büyümesi idrarla ilgili şikayetlere neden olmaz. Prostat büyümesi idrar yolu daralması ile belirti verir. Genellikle çok fazla sigara tüketen erkeklerde  meydana gelen ağrısız kanama ile kendini göstersede idrarda yanma, idrar yaparken zorlanma, sık sık idrar gelmesi gibi belirtiler göstermektedir.

Diyabet Hastalığı: Diyabet hastalığının en belirgin nedenlerinden biri de çok fazla su içme isteği ve sık sık idrar gelmesidir. Bu hastalığın tanısı için idrarda ve kanda birtakım testler yapılır. İdrarda şeker bulunması sağlıklı bir kişide idrarla şeker kaybı farkedilemeyecek düzeyde olurken şeker hastalarında bu miktar fazladır ve hastalığın seviyesine göre değişir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu: İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri: İdrarda bulanıklık ve kan görülmesi, idrar miktarında değişim, sık sık idrara çıkma isteği gibi birtakım belirtileri vardır. İdrar yolu enfeksiyonu genellikle sindirim sisteminde meydana gelen bakteriler sonucunda oluşur ve bu bakterileri dışarı atmaya yarayan üretraya kadar ulaşırsa enfeksiyona neden olur.

Sistit: Mesanenin yani idrar kesesinin iltihaplanmasıdır. Daha çok kadınlarda görülür. Kadınlarda görülmesinin sebebi idrar yolunun erkeklere göre daha kısa olması sebebiyle mikroplar kadınların idrar yollarına daha kolay ulaşır. Sistite yol açan sebepler; Cinsel beraberlikte mesane dokusu genişler ve hassaslaşır enfeksiyona yatkın hale gelir. Cinsel ilişki ile vajina girişindeki sürtünme ile mikroplar mesane içine kadar ulaşır. Fazla doğum yapmış kadınlarda mesane sarkması sonucunda enfeksiyon görülme olasılığı artar. Sık sık idrar gelmesi herhangi bir hastalığın habercisi olabilir. Eğer sizinde böyle bir şikayetiniz varsa doktorunuza başvurup nedenleri araştırılmalı ona göre tedavi uygulanmalıdır.
]]>
İdrar Torbası Hastalıkları https://www.idrar.gen.tr/idrar-torbasi-hastaliklari.html Sun, 12 Aug 2018 11:23:28 +0000 İdrar torbası hastalıkları özellikle kadınların başına erkeklere nazaran daha sık gelebilen idrar kesesinden kaynaklanan hastalıklardır. İdrar torbası boşaltım sisteminin bir parçası olup karın boşluğunun alt kısmında bu İdrar torbası hastalıkları özellikle kadınların başına erkeklere nazaran daha sık gelebilen idrar kesesinden kaynaklanan hastalıklardır. İdrar torbası boşaltım sisteminin bir parçası olup karın boşluğunun alt kısmında bulunur. İdrar torbasına mesane de denmektedir. İdrar torbası böbreklerden üreterler sayesinde gelen idrarı geçici olarak depolar. İdrar miktarının artışına göre genişleyebilir. Daha sonra idrarı üreterle dışarı atar. İdrar torbası 300 ile 500 mililitre kadar idrar biriktirebilir. 

İdrar Torbası Hastalıklarının Genel Belirtileri
 • İdrar yolu ağrıları
 • Mesane ağrıları
 • Testis ağrıları
 • İdrardan kan gelme
 • İdrardan iltihap gelmesi
 • İdrarda mikrop bulunması
 • İdrarda kum
 • İdrarda protein, aminoasit
 • İdrarın az çıkması
 • İdrarın hiç çıkmaması
 • Bol idrar ve sık idrar
 • Gece idrara kalkma
 • İdrarda yanma ve ıkınma
 • Acil idrar yapma isteği
 • İdrar atım kuvvetinin azalması
 • İdrar yapma yeteneğinin kaybolması
 • İdrar kaçırma
İdrar Torbası Hastalıkları

İdrar torbası iltihabı (Sistis) : Bu hastalık çeşitli mikrop çeşitlerinin oluştura bildiği idrar torbası iltihaplanması şeklinde oluşur. En sık idrar torbası ve üroloji hastalıklarından biridir. Yetişkinlerde karşılaşıldığı gibi çocuklarda da bu hastalık görülebilir. Bu hastalık anatomik yapılar sebebiyle kadınlarda daha sık gözükür. Her kadının hayatında bir kez sistise yakalandığı düşünülmektedir. İdrar torbası iltihabı ani gerçekleşebileceği gibi daha uzun süren fakat belirtileri daha az olan şekliyle de karşılaşılabilir. Sık idrar kaçırma idrarda yanma karın ağrısı idrarda kanama gibi belirtiler verir. İdrar torbası iltihaplanmasına mesanede taş  böbreklere idrar kaçması prostat büyümesi tümör gibi nedenlerden dolayı gözükebileceği gibi herhangi bir mikroptan kaynaklı da olabilir. Belirtiler dikkatli takip edilerek üroloji uzmanına gidilmeli hastalığın tanısı konulmalı ve gerekli tedavi başlatılmalıdır. Genellikle antibiyotik tedavisi iltihabı kurutur. 

İdrar torbası kanseri : Bu hastalık idrar torbası hastalıklarının en ciddisidir. Mesanede oluşan kötü huylu hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu oluşur. Mesane kanseri yüzeysel ve derin mesane kanseri olarak ikiye ayrılır. Mesane kanseri idrar torbasının görüntülü incelenmesi yani sistoskopi sonucu tanısı konulur. Tedavide hastanın 3 ayda bir sistoskopi ile izlenmesi aldığı kemoterapi ilaçların işe yarayıp yaramadığı veya dozunun ayarlanması gerekir. Eğer mesane tümörü derin mesane tümörüyse cerrahi işlem ile çıkartılmalıdır.

İdrar kaçırma hastalığı : İdrar kaçırma İdrar torbası hastalıklarının çok sık karşılaşıldığı bir türüdür. Bir çok yan sebepten idrar kaçırılabilir. Bunlar, vajina enfeksiyonu sistis zor doğumlar tümörler mesane taşları hormon düzensizliği sinirsel rahatsızlıklar  prostat büyümesi gibi asıl rahatsızlıklar sebep olabilir. Kadınları erkeklere nazaran daha fazla etkiler. Tıbbi tedavi soruna çözüm olabilir. Tıbbi tedavi çözüm olmazsa cerrahi müdahale ile başarılı bir şekilde soruna çözüm bulunulur. Mesanenin kasılması amacı ile pil takılabilir.
]]>
Ayak Üşümesi Ve Sık İdrara Çıkma https://www.idrar.gen.tr/ayak-usumesi-ve-sik-idrara-cikma.html Mon, 13 Aug 2018 05:26:47 +0000 Ayak Üşümesi ve Sık İdrara Çıkma,Ayak üşümesi ve sık idrara çıkma sorunu her yaşlarda kadın ve ya erkeklerde görülebilen durumlardır. Bu sorunlar birçok hastalığa işaret eder. Tam bir teşhis ve doğru tedavi için Ayak Üşümesi ve Sık İdrara Çıkma,Ayak üşümesi ve sık idrara çıkma sorunu her yaşlarda kadın ve ya erkeklerde görülebilen durumlardır. Bu sorunlar birçok hastalığa işaret eder. Tam bir teşhis ve doğru tedavi için kişinin diğer şikayetleri ile beraber değerlendirme yapmak gerekir.Ayak üşümesi ve sık idrara çıkma durumu ciddi bir durum almış ise kişi mutlaka doktora gitmelidir, gerekli tetkikleri yaptırmalı ve tedavi almalıdır.

Ayak Üşümesi ve Sık İdrara Çıkma Nedenleri 

Enfeksiyon; Ayaklar başta olmak üzere vücudun her yerinde üşümesi,kişinin kendini halsiz ve yorgun hissetmesi ve sık idrara çıkma, idrarı acılı ve ağrı yapma gibi durumlar enfeksiyon belirtisi olmaktadır. Özellikle de idrar yolu enfeksiyonlarında bu durumlar çok sık rastlanmaktadır. Genellikle  bu kişilerin rahatlaması,kendisini soğuktan koruması ve antibiyotik kullanması gerekir.kısa süre sonra da hastalık tedavi edilmektedir.

Çevresel Faktörler; Kişinin hava şartlarına göre giyinmediğinde özellikle de ayaklar başta olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde soğukluk daha fazla hissedilir ve kişi üşümeye başlar.Ayakların üşümesi, soğuk almasına bağlı olarak kişinin idrarına çıkması tamamen çevresel faktörlere bağlı olarak artış gösterir. Kişinin sıcak bir ortama geçmesiyle kısa sürede sık idrara çıkma durumu düzelmektedir.Bu tür sorunları önlemek için soğuk havalarda özellikle de ayaklar başta olmak üzere vücudu sıcak tutmak, iyi korunmak kişinin sağlığını koruması için çok önemlidir.

Şeker(Diyabet) Hastalığı; Topluluk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet rahatsızlığında kişinin sık idrara çıkma sorunları bulunmaktadır.Özellikle kan şekerinin arttığı durumlarda daha da artmaktadır.Şeker hastalığını kontrol altına alınamadığı durumlarda da sık idrara çıkma söz konusu olabilir. Bu hastalarda ellerde ve ayaklarda üşüme, ve ya geceleri ağrılara rastlanan bir diğer belirtilerdir.Bunun gibi hastalarda kullanılan ilaçların dozu şikayetlerin şiddetine göre gözden geçirilmelidir. Bu hastalar doktor kontrolünde ilacın dozunu arttırabilir.

Tiroid Bezi;Tiroid bezinde meydana gelen patolojik bozukluklar ya da fizyolojik bozukluklar tiroid hormonunun salgılanmasında sorunlar meydana getirebilir. Tiroid hormonunun az salgılanmasına bağlı olarak ayak ve ellerde üşüme sık sık gözlenen bir durumdur. Bu tür kişilerin ayak ve ellerinde terlemede söz konusudur.Hormon düzeyindeki eksikliğin şiddetine göre idrara çıkmada artış da meydana gelmektedir.

]]>
Bebeklerde İdrar https://www.idrar.gen.tr/bebeklerde-idrar.html Mon, 13 Aug 2018 23:21:32 +0000 Bebeklerde İdrar, Bebeklerde idrarda, özellikle idrarın rengine, kokusuna ve miktarına dikkat etmek gerekir. Bebeklerde idrar, sağlıklı bir bebekte idrarın rengi açık olur. Bebeklerde idrar, sağlıklı bir bebekte idrarda k Bebeklerde İdrar, Bebeklerde idrarda, özellikle idrarın rengine, kokusuna ve miktarına dikkat etmek gerekir. Bebeklerde idrar, sağlıklı bir bebekte idrarın rengi açık olur. Bebeklerde idrar, sağlıklı bir bebekte idrarda koku olmaz. Bebeklerde idrar, bebeğin günde en az dört, beş kez bezi değiştiriliyorsa yeterince idrar yapıyor demektir. Bebeklerde idrar, idrarın renginin koyu olması hastalık habercisi olabilir. Bebeğin idrarının rengi anne tarafından dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Bebeklerde idrar, anneler bebeklerinin idrarında koku hissederlerse hemen doktora müracaat etmelidirler. Çünkü bebeğin idrarı normalde kokusuzdur. Bebeklerde idrar, anne bebeğin günde kaç kez idrar yaptığını da takip etmelidir. Anne bebeğinin bezini kaç kez değiştirdiğini takip etmeli ve dikkatli olmalıdır. Eğer bebek gün boyunca hiç idrar yapmıyorsa veya bir defa yapıyorsa bu hastalık belirtisidir.  

Bebeklerde İdrar Rengi

 Bebeğin idrarı su gibi açık renktir. Eğer bebeğin idrarı, koyu renkli ise hastalık habercisi olabilir. Bebeklerde idrar rengi koyu ise idrarda Bilirubin denilen bir maddenin varlığı araştırılmalıdır. Çünkü bu sarılık karaciğer veya safra yolu kaynaklı olabilir. Sarılık geçiren bebeklerde idrar rengi koyu olur. Ayrıca anne sütünü yeterince alamayan bebeklerin idrarı koyu ve az miktarda olur. Bebeğin idrarın koyu renkte ise, bebeğin kullandığı bazı ilaçlar buna sebep olabilmektedir. Özellikle epilepsi ilaçları, bağırsak enfeksiyonu için kullanılan bazı ilaçlar idrarın rengini koyulaştırabilmektedir. 

Bebeğin İdrar Kokusu

Bebeğin idrarı kokusuzdur. Bebeklerde idrarın kokusu bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Metabolik hastalıklarda bebeğin idrarı farklı kokmaktadır. Metabolik hastalıklar akraba evlilikleri sonucu olabilmektedir. Bebeğin idrarının kokusunda, pastırma çemeni gibi bir koku varsa hastalık habercisidir. Bebeğin idrarının kokusunda, terli ayak kokusu gibi bir koku varsa veya ölü fare leşi kokusu gibi bir koku varsa muhakkak doktora müracaat edilmelidir.

Bebeğin İdrar Miktarı

Bebekler doğar doğmaz idrar yaparlar. Bebekler günde en az 4-5 kez idrar yaparlar. Bebek doğduktan sonra ilk 24 saat içerisinde idrar yapmıyorsa bu böbrek hastalıklarının belirtisidir. Ayrıca bebek anne sütünü yeterince alamıyor ise susuz kalır ve buna bağlı idrar miktarı da azalır. Bebeklerin idrarlarının rengi koyulaştı zaman idrar sayısı günde bir kereye düşebilir. İdrarın renginin koyulaşması sonucu bazen hiç idrar yapamama gibi bir durum olabilir. Bebeğin beslenmesinin bozuk olması anlamına gelebilir. Çünkü yeterince beslenemeyen bebek yeterince su alamıyor demektir. Yeterince su alamayan bebek yeterince idrar yapamaz.

Bebeklerin bezinde anneler bazen pembe ve turuncu renklerde lekeler görebilirler.  Bebek idrarını yaptıktan sonra hazır bezler idrarı süzer ve idrarda normal miktarda bulunan kristalleri bezin üst kısmında bırakırlar. Bu kristaller havayla temas edince oksitlenir ve turuncu renkte ya da kiremit renginde veya pembe renkli lekelere yol açarlar. Bunun için bu korkulacak bir durum değildir. Sağlıklı günler.


]]>
İdrarda Eritrosit Yüksekliği https://www.idrar.gen.tr/idrarda-eritrosit-yuksekligi.html Tue, 14 Aug 2018 10:35:28 +0000 İdrarda Eritrosit Yüksekliği, İdrarda eritrosit yüksekliğine, hematüri denilmektedir. İdrarda eritrosit yüksekliği, idrara kan karışması anlamına gelir. Bazı durumlarda sadece mikroskopla incelemeyle görülebilmektedir. Tehlik İdrarda Eritrosit Yüksekliği, İdrarda eritrosit yüksekliğine, hematüri denilmektedir. İdrarda eritrosit yüksekliği, idrara kan karışması anlamına gelir. Bazı durumlarda sadece mikroskopla incelemeyle görülebilmektedir. Tehlikeli bir durumun habercisi olabilir. Tedavisinin geciktirilmemesi gerekmektedir. Bayanlarda adet dönemlerinde görülebilmektedir. İdrarda eritrosit yüksekliğinin, miktarı önemlidir. Eritrosit kırmızı kan hücreleridir. İdrarın rengi kırmızıya da pembe olabilir. İdrarda her sahada dört, beş eritrosit normal kabul edilir. İdrarda her sahada beşin üzerinde eritrosit görülürse bu bize sorun olduğunu gösterir.

İdrarda Eritrosit Yüksekliği Nedenleri
 • İdrar yolu enfeksiyonlarında idrarda eritrosit miktarı yükselir. Mesane iltihabı ve böbrek iltihabı da böyle bir etkiye sahiptir. Kadınlarda erkeklere nazaran idrar yolu enfeksiyonu görülme olasılığı daha yüksektir. 
 • İdrarda bulunan minerallerin bir araya gelip kristalleşmesi ile böbrek taşları oluşmaktadır. Böbrek taşlarının yapısı serttir. Böbrek taşları düşerken civardaki dokularda çizilme, tahriş ve kanamaya neden olabilirler. Erkeklerde daha sık görülen bir durumdur.
 • Penisilin, aspirin, heparin, ağrı kesiciler, psikiyatrik ilaçlar, siklofosfamid ve vincristin gibi kanser ilaçları, ibuprofen, steroid olmayan ağrı kesiciler idrarda eritrosit görülmesine neden olabilirler.
 • Egzersiz yapmak
 • Su kaybı
 • Hafif ya da şiddetli travmalar
 • Eritrosit yıkamanın fazla olması
 • Kanser çeşitleri
 • Diğer nedenler olarak göz önüne alınmalıdır.
İdrarda Eritrosit Yüksekliği Belirtileri

Zayıflama, ateş, bulantı, kusma, idrar yaparken yanma ve ağrı, kasık ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı gibi şikayetler idrarda eritrosit görülmesinin belirtileridir.

İdrarda Eritrosit Yüksekliği Tedavisi
 • Antibiyotikler
 • Yaşam tarzı
 • Cerrahi müdahale
 • Kanser tedavisi
İdrarda eritrosit yüksekliğinde doktorun önerdiği antibiyotikler doğru ve düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Günde en az iki, üç litre su içilmelidir. Kişisel bakıma dikkat edilmelidir. Sağlıklı günler.
]]>
İdrarda Bol Epitel https://www.idrar.gen.tr/idrarda-bol-epitel.html Tue, 14 Aug 2018 15:47:34 +0000 İdrarda Bol Epitel, İdrarda epitel hücrelerinin görülmesi böbrek, idrar yolunda bulunan ve idrar torbasının iç yüzeyinde bulunan epitel dokularından hücre dökülmesi ile oluşur. Bu durumun bir sağlık problemi olup olmadığı y İdrarda Bol Epitel, İdrarda epitel hücrelerinin görülmesi böbrek, idrar yolunda bulunan ve idrar torbasının iç yüzeyinde bulunan epitel dokularından hücre dökülmesi ile oluşur. Bu durumun bir sağlık problemi olup olmadığı yapılan idrar tahlili sonucunda epitel hücrelerinin sayısı ve şekili ile ortaya çıkmaktadır. İdrar tahlilinde az miktarda görülen epitel hücresi normal kabul edilmektedir. Özellikle yassı epitel ve transisyonel epitel hücresi görülmesi doğal olarak kabul edilir. Ancak bol miktarda epitel hücresi görülmesi Bir takım rahatsızlar dan kaynaklandığı için olabilir. Bu nedenle dikkate alınması gerekir. 

İdrarda Bol Epitel Hücresi Görülmesi Nedenleri 

Kirlilik: İdrar da bol miktarda epitel hücresi görülme nedenlerinden biri kirliliktir. Kirliliğin nedeni idrar tahlili yapan kişinin hiç bir sağlık problemi olmamasına rağmen verilen idrar örneğine kir bulaşması nedeni ile idrar tahlili sonucu sürekli olarak idrarda bol miktarda epitel hücresi görülmesine neden olur. Kirin bulaşma nedenleri, genital bölge temizliğinin yetersiz olmasından kaynaklanan ve bedensel kirden kaynaklanan idrar tahlili, İdrar tahlilinden önce peçete ile temizlik yapılmaması, idrar tahlilin verileceği tüplerin hijyenik olmaması ve idrar tahlili verileceği tüplerin temiz olmasına rağmen tüplere dokunmak veya tüplerin kapağını açık olarak bekletmek toz yada kirin bulaşmasına neden olur. Bu nedenle idrarda bol miktarda epitel hücresi varmış gibi görünür. 

İdrar Yolu İltihapları: İdrar yolu ile başlayan iltihaplar, idrar torbasına doğru ilerler. Bu nedenle idrar torbasının iç yüzeyinde bulunan epitel doku hücresi dökülmeye başlar. İdrar tahlilinde normalden çok daha fazla görülen epitel hücresi böbreğe ait bir rahatsızlıktan da kaynaklanıyor olabilir. 

Böbrek Hastalıkları: İdrar tahlilinde görülen bol miktarda ki epitel hücrelerin bir diğer nedeni de böbreğe bağlı hastalıklar olabilir. Böbrek tübülleri yani ufak borucuklar kanı süzer. Bu tübüller idrar üretiminden sorumludurlar. Bu tübüllerin kopması idrarda bol miktarda epitel doku hücresinin görülmesine neden olmaktadır. Bu durum genel böbrek hasarı olan ve renal tüp dejenerasyonun dan kaynaklanmaktadır. 

Menopoz: Kadınlara menopoza girdikleri zaman östrojen hormonu seviyeleri düşmeye başlar ve bu nedenle idrarda henüz olgunlaşmamış bir çok epitel hücresi dokusu görülür. 

İdrarda Bol Epitel Tedavisi

İdrarda Bol Epitel, İdrar tahlilinde görülen az epitel hücre bir soruna ve rahatsızlığa neden olmaz. Ancak bol miktarda görülen epitel hücresinin altında yatan neden mutlaka tespit edilip tedavi şekli ona göre ayarlanmalıdır. tedavi sürecinde hijyene ve temizliğe önem verilmelidir. Bol bol su tüketilmelidir. Bol miktarda su tüketerek idrar yollarının temizlenme süreci hızlanır. Ayrıca sürekli idrara çıkmak için yaban mersini suyu içmekte çok faydalıdır. İdrarda bol miktarda epitel hücresi olması ağrıya sebep olmaktadır. Ağrıyı dindirmek için sıcak uygulama çok etkilidir. Kahve ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Çünkü idrar torbasının daha çok tahriş olmasına neden olarak idrar torbasının üst yüzeyinde bulunan epitel doku hücrelerinin dökülmesine neden olur. İdrar tahlilinde bol miktarda epitel hücresi görüldüğünde böbrekte oluşan iltihap dan kaynaklandığı anlaşıldığında hemen antibiyotik tedavisine geçilir. Ancak antibiyotik tedavisinin etkisini görebilmek için doktorun tavsiye ettiği güne kadar ara vermeden dikkatlice tedaviye devam etmek gerekir. 
]]>
Doğumdan Sonra İdrar Kaçırma https://www.idrar.gen.tr/dogumdan-sonra-idrar-kacirma.html Wed, 15 Aug 2018 05:15:25 +0000 Doğumdan sonra idrar kaçırma, Doğum yapan bir çok kadının şikayetidir idrar kaçırma genellikle normal doğumun ardından bu tür şikayetler sıkça görülmektedir. Normal doğum diyoruz. Çünkü ıkınma ile birlikte idrar kesesi Doğumdan sonra idrar kaçırma, Doğum yapan bir çok kadının şikayetidir idrar kaçırma genellikle normal doğumun ardından bu tür şikayetler sıkça görülmektedir. Normal doğum diyoruz. Çünkü ıkınma ile birlikte idrar kesesinde sarkmalar ortaya çıkabiliyor. Fakat sezaryen ile yapılan doğumlardan sonrada normal doğum kadar olmasa da idrar kaçırma şikayeti ile karşılaşa biliniyor. Annenin hamilelik sürecinde beslenmesi ve genetik yapısı ile alakalı olabileceği gibi doğumun zorluğu ile de ilgili bir durumdur doğum sonrası idrar kaçırma. Aslında çözümü olmayan bir sorun değildir. Gerek cerrahi operasyonla gerekse doğru beslenme ve düzenli egzersizle bu sorundan kurtula bilinir. 

Doğum sonra idrar kaçırma neden olur Genelde normal doğum sonrası sıkla görülen bu rahatsızlığın sebebini fazla ıkınma ve zorlanmaya bağlı idrar kesesindeki sarkmaya bağlansa da tek nedeni bu değildir. Hamilelikte annenin yediği bir çok besinin vitaminlerinden bebek yararlanmaktadır. Buda annenin yeterince vitamin alamadığından kaslarının zayıflamasına neden olmaktadır. Buda idrar kesesinin sarkmasına ve bu nedenle doğum sonrası sık sık idrar kaçırmaya yol açmaktadır. Doğum sırasında sprinal veya epidural anestezi uygulanan bayanlarda doğumdan sonraki bir hafta veya on gün süre ile idrar kaçırma veya idrar sızıntısını hissetmeme gibi problemler görülebiliyor. Bunların yanı sıra doğum sonrası aşırı kafein veya asitli içeceklerin tüketimi de mesanede zayıflığa ve idrar kaçırmaya neden olmaktadır. Ayrıca doğumdan sonra aşırı stres ve üşütme gibi bir takım rahatsızlıklar idrar kesesinin bağlı bulunduğu kasların zayıf düşmesi nedeni ile kesede sarkma ve buna balı olarak doğum sonrası idrar kaçırma görülmektedir. 

Doğum sonra idrar kaçırma nasıl tedavi edilebilinir İlk olarak Doğumdan sonra kesinlikle stresten uzak durulmalıdır. Ardından kafein ve gazlı içecekleri tüketmekten kaçınılmalıdır. Daha sonra mutlaka her gün mesaneyi ve rahim kaslarını kuvvetlendiren bir takım egzersizler yapılmalıdır. Bu egzersizleri kimse kafasına estiği gibi değil mutlak bir doktor veya uzaman tavsiyesi üzerine yapmak gerekir. Kegel egzersiz denilen bu egzersizler en az üç ay boyunca yapılmalıdır. Ayrıca doğru ve sağlıklı beslenmeye üşütmemeye dikkat etmek gerekir. Doğum sonrası idrar kaçırma tedavisi bütün bu yöntemler denenmiş fakat sonuç alınmamış ise mutlak bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır. Bunun yanı sıra doktor küçük bir cerrahi işlem ile sarkmış olan idrar kesesini tedavi edebilir. 
]]>
İdrar Yolu Enfeksiyonu Tekrarlaması https://www.idrar.gen.tr/idrar-yolu-enfeksiyonu-tekrarlamasi.html Wed, 15 Aug 2018 18:02:58 +0000 İdrar yolu enfeksiyonu tekrarlaması, özellikle bayanların daha fazla karşılaştığı problemler arasında yer alır. Hemen hemen bütün bayanların hayatında bir kez yaşadığı problemler içerisindedir. Oluşan bu enfeksiyonun gene İdrar yolu enfeksiyonu tekrarlaması, özellikle bayanların daha fazla karşılaştığı problemler arasında yer alır. Hemen hemen bütün bayanların hayatında bir kez yaşadığı problemler içerisindedir. Oluşan bu enfeksiyonun geneli antibiyotik tedavisiyle geçmektedir. Erkeklere oranla kadınlarda yüzde 90 oranında görülen bu hastalığın tekrar ettiği bilinmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu tekrar etmesi kişinin hayatında büyük problemlere sebep olur. Ciddi sorunlar eşliğinde yaşam kalitesinin aşağı çekilmesine neden olur. İdrar yolu enfeksiyonlarının tekrar etmemesi için gerekli önlemlerin alınması gerekir. Bu sebepten dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

İdrar yolu enfeksiyonunun tekrar etmesinin sebepleri

İdrar yolu enfeksiyonlarının tekrarlanması nedeni  mikropların dışarıdan vücuda girmesi sonucu gerçekleşir. Özellikle bayanlarda vajinal bölgede bulunan üropatojen isimli enterik bakterilerin vajinal bölgeden yukarı doğru idrar kanalına ilerlemesi ile gözlenir. Böylelikle vücudun üst bölgelerine doğru yayılır. Bu mikropların idrar torbasına yerleşmesi ve çoğalması bu bölgelerde enfeksiyon yayılmasına sebep olur. Bu gibi durumlarda vücut direncinin azaldığı gözlenirken sık sık tekrar ettiği gözlenmektedir. İdrar yolu enfeksiyonunun nedenlerinin başında ortak kullanım alanlarının kullanımı gelir. Özellikle deniz, havuz, hamam, sauna gibi nemli ortamlarda idrar yolları enfeksiyonu hızla yayılır. Ayrıca cinsel ilişki esnasında hijyen kurallarına dikkat edilmemesi idrar yolu enfeksiyonlarının tekrar etmesine sebep olur. Tuvalette yanlış kurulanma dolayı sebepli olarak vücuda yerleştiği bilinmektedir. Kurulanırken arkadan öne doğru kurulanma esnasında mikropların vajinal bölgeye hızla girmesi gözlenir. Bu sebepten dolayı yapılması zor olsa da önden arkaya doğru kurulama şeklinde tuvalet alışkanlığı kazanmalıdır. Böylelikle idrar yolu enfeksiyonunun daha az vücuda girmesi sağlanır. 

Tekrar eden idrar yolu enfeksiyonu tedavisi
 • Uygun ilaçlar kullanılarak tedavi edilmesi mümkündür. Uzun süreli antibiyotik kullanımı ile idrar yolunda bulunan enfeksiyonun vücuttan atılması sağlanır. 
 • Ayrıca geniş spektrumlu ilaçların kullanımı vücutta bulunan enfeksiyonu atılmasını sağlar. 
 • İdrar yollarının asitlik derecesi ayarlanması bu hastalığın tedavisinde oldukça önemlidir. Tedavi esnasında kişinin vücuduna daha fazla sıvı alımının gerçekleştirilmesiasitlik oranının dengelenmesini sağlar.  
 • Herhangi bir böbrek hastalığı sebeple idrar yolu enfeksiyonu buluyor ise ona göre tedavi şeklinin uygulanması gerekir. Gerekli tetkiklerin uygulaması ile ultrasonography ve kontrastlı tomografi ile idrar yolu enfeksiyonunun altta yatan başka sebebi var mı diye kontrol edilmesi sağlanır.
 • Ağrıların giderilmesi için kişiye spazmı çözücü ağrı kesicilerin kullanması desteklenir.
 • C vitamini takviyesi alınır.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kişinin hijyenine önem vermesi gerekir. İç çamaşırlarını günde iki üç kez değiştirmeleri, pamuklu iç çamaşırı kullanmaya özen göstermeleri, ortak bulunan kullanım alanlarını kullanmaması gerektiği belirtilmelidir. 
 • Uygun antibiyotik kullanımı ile vücutta tekrar eden idrar yolu enfeksiyonunun tedavisi sağlanır.
]]>
İdrarda Gebelik Ne Zaman Belli Olur https://www.idrar.gen.tr/idrarda-gebelik-ne-zaman-belli-olur.html Thu, 16 Aug 2018 11:12:18 +0000 İdrarda gebelik ne zaman belli olur, İsteyerek ve planlayarak gebelik düşünen her kadın her yeni ayda hamile kalıp kalmadığını merak eder ve hamilelikle alakalı olarak vücudunda bir takım değişiklikler arar. Bazı İdrarda gebelik ne zaman belli olur, İsteyerek ve planlayarak gebelik düşünen her kadın her yeni ayda hamile kalıp kalmadığını merak eder ve hamilelikle alakalı olarak vücudunda bir takım değişiklikler arar. Bazı belirtiler gebelik sürecinde ortak olup bize aradığımız sorunun cevabını hemen hemen verir. Her kadın adet gecikmesi olmadığı sürece hamile olup olmadığından çok emin olamaz. Çünkü gebeliğin ilk ve temel belirtilerinden biri adet gecikmesi olup diğer bulgular adet gecikmesinin devamında belirir. Beklenen adet gecikmesi gerçekleştikten sonra göğüslerde dolgunluk, hassasiyet, bulantı kusma ve vajinadaki akıntıların artışı gibi belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerden sonra artık aradığımız soruya kesin cevap bulabilmek için testlere geçebiliriz.

İdrarda yapılan gebelik testi ne zaman belli olur

Yukarıda bahsettiğimiz belirtiler de ortaya çıktıktan sonra artık vücut gebelik hormonları salgılamaya başlamış demektir. Bu hormonlar östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Vücutta oluşan hormonal değişikliklerin asıl amacı, vücudun gebeliğe uyum sağlama süreci ve bebeğin gelişimi için gereklidir. Bu bulgular bize gebeliği müjdeliyor olabilir.

İdrarda gebelik testini beklenen adetimizde gecikme olunca yapmalıyız. Gebe kalmak amacı ile ilişkiye girildikten hemen sonra yapılan idrar testi sorunuza kesinlikle yanıt vermez. İdrar testinden kesin sonuç almak için adet gecikmesi takip eden bir kaç gün içinde yapılmalıdır.

Kadının gebe kalması yumurtlama zamanında ilişkiye girilmesi sonucunda oluşur. Bu durumda gebelik oluşsa bile bu gebeliğin rahime kadar ilerlemesi ve yerleşmesi yaklaşık 1 hafta 10 günlük bir süreyi kapsar. Beta Hcg denilen gebelik hormonu adet gecikmesi olmasa bile öncelikle kan değerlerinde kendini belli eder. Beta Hcg ancak ve ancak belli bir seviyeye ulaştıktan sonra idrarda belirti verir. Ve gebeliğin ilerlemesi ile birlikte idrarda ki seviye artar.

İdrarda yapılan gebelik testlerinin işleyişi, Beta Hcg nin varlığına yada yokluğuna dayanır. Tabi ki Beta Hcg nin idrar da belirmesi tamamen testin hassasiyeti ile alakalı bir durumdur. Bazı idrar testleri gebeliğin en erken dönemlerinde bile idrar daki Beta Hcg yi belirlerken bazı testlerde adet gecikmesinden bir haftalık geçtikten sonra idrarda Beta Hcg değerini verir.

İdrarda gebeliği belirleyen testlerin en önemli özelliği eğer gebeliğin pozitif olduğu şeklinde bir sonuç verdiyse bu durumun kesin olmasıdır. Ancak idrarda gebelik testiniz negatif sonuç vermişse hemen üzüntüye kapılmadan önce bir kaç gün sonra tekrar denemenizde fayda vardır. Çünkü idrarda sonuç veren gebelik testleri sonuç bakımından %99 güvenli olarak belirtilse de adet gecikmesi 10 günden daha az ise, yarı yarıya hata verebilmektedir. İdrar testinin hassasiyeti bu konuda çok önemli olup, hassasiyet düşük ise gebelik var olsa bile idrar testi var olan gebeliği saptayamamaktadır.

Bazı gebelik idrar testleri de hastane laboratuvarlarında uygulanmaktadır. Laboratuvar da idrar sonuçları adet gecikmesinde ki süre az olsa bile daha kesin ve güvenilir sonuçlar vermektedir. Laboratuvar testleri çok hassas testler olup çok düşük Beta Hcg hormonlarını dahi tanıma özelliğine sahiptir.

]]>
İdrar Tahlilinde Lökosit https://www.idrar.gen.tr/idrar-tahlilinde-lokosit.html Thu, 16 Aug 2018 12:21:36 +0000 İdrar tahlilinde lökosit, tehlikeli bir durum değildir. Fakat idrarda görülen lökositler vücudun enfeksiyon kaptığının göstergesidir. Eğer idrar tahlilinde lökosit var ise ilaç kullanmak gerekmektedir. İdrar tahlilinde lökosit, tehlikeli bir durum değildir. Fakat idrarda görülen lökositler vücudun enfeksiyon kaptığının göstergesidir. Eğer idrar tahlilinde lökosit var ise ilaç kullanmak gerekmektedir.

Lökosit, vücudu bulaşıcı hastalıklara karşı koruyan beyaz kan hücreleridir. İdrar yolunda, böbrekte ve idrar kesesinde meydana gelen lökositlerin ortaya çıkmasına sebep olur. Vücutta yabancı madde bulunduğunda da lökosit sayısında artış görülebilir. İdrarda her zaman az miktarda lökosit bulunması normaldir. Bunun nedeni ise eski hücrelerin idrar yolu ile vücuttan atılmasıdır. Eğer idrar tahlilinde fazla miktarda lökosit görülüyorsa bu idrar yolu enfeksiyonu habercisidir.

İdrarda lökosit görülmesinin nedenleri,
 • Gebelik : Genellikle vajinadaki kirlenme sonucunda lökosit sayısı artar. Eğer bu seviyeler sürekli yüksekse idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığının kesinleşmesi için tahlil yapılmalıdır.
 • İdrarın uzun süre tutulması : Eğer idrar uzun süre tutulur ve idrar kesesinde kalırsa lökosit seviyesinin artmasına yol açar. Bakteri ve enfeksiyon oluşumuna sebep olur.
 • Böbrek enfeksiyonu : Böbrek enfeksiyonu da idrardaki lökosit seviyesinin artmasına sebep olur. Genellikle idrar yolundan başlar ve böbreğe yayılır. 
 • İdrar yolunda tıkanıklık : İdrar yolunda oluşan tıkanıklık da lökosit seviyesini arttırır. Genelde idrarda kan görülmesi ile belirti gösterir. İdrar yolu tıkanıklığının başlıca nedenleri ise böbrek taşları, idrar yolundaki yabancı maddeler, prostat büyümesi ve leğen kemiği zedelenmesidir. 
İdrarda lökosit belirtileri,
 • Ateş ve titreme
 • İdrara çıkarken yanma ve kan görülmesi
 • Sık sık idrara çıkma
 • Bulanık ve kokulu idrar
 • Böbrek iltihabı
 • İdrar kesesi tümörü
İdrarda lökosit tedavisi,

İdrardaki lökosit genellikle antibiyotikle tedavi edilir. Lökosit sebebi idrar yolu enfeksiyonu ise genellikle antibiyotik tedavisine yanıt verir. Böbrek enfeksiyonlarında ise bazen hastaneye yatırılması gerekmektedir.
]]>
Sarı İdrar https://www.idrar.gen.tr/sari-idrar.html Thu, 16 Aug 2018 16:31:50 +0000 Sarı İdrar, İdrara sarı rengini veren şey içindeki urobilin adlı kimyasal maddedir. İdrar rengi birçok hastalığın ve problemin teşhisinde bize yardımcı olur. Sadece rengi değil kokusu, yoğunluğu gibi unsurlara da dikkat edil Sarı İdrar, İdrara sarı rengini veren şey içindeki urobilin adlı kimyasal maddedir. İdrar rengi birçok hastalığın ve problemin teşhisinde bize yardımcı olur. Sadece rengi değil kokusu, yoğunluğu gibi unsurlara da dikkat edilmelidir aslında. İdrar rengi tükettiğiniz besinlere, kullandığınız ilaçlara, vücudunuzun metabolizmasına göre değişebilir. En çok gün içinde tükettiğimiz sıvı miktarına bağlıdır. Ne kadar çok sıvı tüketilirse idrarın rengi o kadar açık, şeffaf ve kokusu o kadar hafif olur. Yani çok sıvı tükettiğimiz bir günde idrarın yoğunluğu azken, az sıvı tükettiğimiz bir günde idrarın daha yoğun olduğunu gözleriz. Normal şartlarda sağlıklı idrar sarıdır.

Parlak veya neon sarı idrar: Vitamin takviyeleri, özellikle de B2 vitamini idrarın rengini parlaklaştırır. Bu yüzden vitamin takviyesi veya içerisinde vitamin takviyesi (özellikle B2) bulunan herhangi bir ilaç yada içecek kullanıyorsanız idrarınız normalden biraz daha parlak bir renkte olacaktır. 

Çok açık sarı idrar: Çok açık tondaki sarı idrar durumunda hepatit veya karaciğer sirozu gibi hastalıklardan şüphelenilebilir. Aynı zamanda diabetes insibidus veya diyabetes mellitus hastalıklarında da idrarın rengi çok açık sarıya döner. Böyle bir durum gözlendiğinde herhangi bir karaciğer hastalığı veya şeker hastalığı açısından gerekli tetkikleri yaptırıp bir problem olmadığından emin olmak gerekir. Aynı zamanda çok açık renkteki sarı idrara gebelik döneminde de rastlanabilir. 

]]>
İdrar Tutma https://www.idrar.gen.tr/idrar-tutma.html Thu, 16 Aug 2018 19:18:06 +0000 İdrar tutma, çocuklarda ve yetişkinlerde oldukça sık karşılaşılan bir alışkanlıktır. İdrar tutma alışkanlığı sağlığı olumsuz etkilemektedir. İş yerlerinde, evde, okulda veya herhangi başka bir yerde tuvalete ge İdrar tutma, çocuklarda ve yetişkinlerde oldukça sık karşılaşılan bir alışkanlıktır. İdrar tutma alışkanlığı sağlığı olumsuz etkilemektedir. İş yerlerinde, evde, okulda veya herhangi başka bir yerde tuvalete geç gitmek tercih edilebilmektedir. Kişinin kendini kasması kısa uzun vadede olabileceği gibi, kısa sürede de sağlığa olan zararlarını göstermektedir. Kişinin günlük 2,5 ile 3 litre su tüketmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir kişinin mesane torbası ise 0,5 litre su almaktadır. Doğal olarak kişinin günde ortalama olarak iki defa tuvalete çıkıp, mesanesini boşaltması gerekmektedir. Aksi halde idrar mesanede birikerek en büyük tahribatı böbreklere verecektir.

İdrar Tutmanın Zararları

İdrar tutmanın kasık ağrısından, böbreklere kadar olumsuz etkileri vardır. En çokta böbreklere zarar vermektedir. İdrar torbasında biriken idrar, tekrar böbreklere geri çıkarak, böbreğin sağlığını olumsuz yönde tehdit etmektedir. İdrar mesanesi esnek kaslardan oluşmaktadır. İdrar tutma ise bu kasların gevşemesine sebep olmaktadır. Mesane içinde idrar birikmesine bağlı olarak genişleyen mesane basınç yapar. Bu basınç beyne tuvalet gitme olarak mesaj iletir. İdrarını tutan insanların mesanelerinde genişleme görülmektedir. Çünkü mesane içinde biriken idrar mesaneye basınç yapmaktadır. Mesane ise bu basıncı normal seviyenin üzerine çıkarmak istemez. Tuvalete çok sıkışsa bile bir süreliğine beklemek kişi açısından bir avantaj gibi görünse de aslında son derece yanlıştır. Mesane idrar tutmaya bağlı olarak genişledikçe, zamanla yapısında bozulmalar meydana gelmektedir. İdrar tutmayı sıkça yapan kişilerde, daha ilerleyen zamanlarda böbrek yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıklar görülebilmektedir. Mesanenin görevi idrarı pompalayarak dışarı atmaktır. Fakat zamanla genişleme gösteren mesane, idrarı dışarı atamamaktadır. Bu durumda mesanede idrar kalmaktadır. Bu da mesanede kalan idrarın böbreklere çıkmasına ve çeşitli enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Buna bağlı olarak da böbreklerde rahatsızlıklar meydana gelir. Bayanlarda idrarı dışarı atma organının boyutu erkeklere göre daha kısa kaldığı için, sistit rahatsızlığı görülebilmektedir. Özellikle çocuklarda oyuna dalmak söz konusu olduğu için, idrar tutma daha fazla görülmektedir. Çocuklarda idrar tutmaya bağlı olarak idrar yolları enfeksiyonuna oldukça sık rastlanmaktadır. Bu sebeple çocuklarda çiş eğitimi çok önemlidir.

Çocuklarda 
İdrar Tutmanın Zararları,

İdrar tutmanın zararları hakkında çocuklar bilgilendirilmelidir.  İdrar tutmak idrar yollarının iltihaplanmasına sebep olmaktadır. İdrar çıkışının dolu olması sebebi ile idrar yolları tıkanmaktadır. İdrar tutma ile idrar torbasında mikroorganizmalar oluşur ve böbreklere kadar ulaşır. Bu da iltihaplanmalara sebep olmaktadır. İdrar tutmaya bağlı olarak kabızlık çok sık görülmektedir. Dışkıdaki suyun emiliminin artması ile kabızlık ortaya çıkmaktadır. Prostat büyümesine sebep olur. Sinirsel olarak kişiyi olumsuz etkiler.
İdrar tutmaya bağlı olarak oluşan rahatsızlıkları uzmanlar, 4 evreye kadar sınırlandırmaktadır. 1. ve 2.  evrede ilaç ile tedavi mümkündür. Fakat 3. ve 4. evrelerde cerrahi müdahale ile genişleyen böbrekleri tedavi etmektedirler. Genişleyen böbrek kanalları, cerrahi müdahale uygulanarak eski sağlığına kavuşmaktadır. 

Basit gibi görünen idrar tutmanın yaşı yoktur. Her yaş grubundan insanın idrar tuttuğu görülmektedir. Zararları göz önünde bulundurularak, Sağlığı olumsuz etkileyen bu alışkanlıktan bir an önce vazgeçilmelidir.
]]>
İdrarda Mukus https://www.idrar.gen.tr/idrarda-mukus.html Thu, 16 Aug 2018 22:10:15 +0000 İdrarda mukus, İdrar böbrekler tarafından oluşturulan ve atıkların vücuttan atılmasını sağlayan bir vücut sıvısıdır. Normal bir idrar içerisinde bulunması gereken maddeler bellidir ve sağlıklı bir kişinin idrarında bu İdrarda mukus, İdrar böbrekler tarafından oluşturulan ve atıkların vücuttan atılmasını sağlayan bir vücut sıvısıdır. Normal bir idrar içerisinde bulunması gereken maddeler bellidir ve sağlıklı bir kişinin idrarında bu maddeler bulunmaktadır. Ancak bir takım rahatsızlıklar idrar bileşenlerinin değişmesine ve hiç bulunmayan maddelerin idrarda bulunmasına yol açmaktadır. İdrarda mukus bu maddelerden biri olup, idrar yolu enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, böbrek taşları, irritabl bağırsak sendromu, ülseratif kolit gibi hastalıklarda idrarda mukus bulunur.

Mukus, sarımsı renkte, sümüğümsü bir maddedir. Akciğerler ve bağırsaklar gibi organlarda üretilen mukus, üretildiği yerin yüzeyini kayganlaştırır. Yüzeyi koruyucu özellikleri bulunur. Mukus bağırsaklarda dışkının kolay ilerlemesini sağlamaktadır. İdrarda mukus bulunmaz. İdrarda mukus bulunması durumunda idrarın berrak rengi kaybolur ve idrar bulanıklaşır.

İdrarda mukus sebepleri 

İdrar yolları enfeksiyonları: İdrar yollarında enfeksiyon bulunması idrarda mukus olmasına yol açar. İdrar yollarının tümü enfeksiyonlardan etkilenir. İdrar yolu enfeksiyonu olanlarda idrar yaparken yanma, ağrı ve sızlama gibi şikayetler bulunur.

Böbrek taşları: İdrar yollarının herhangi bir yerinde bulunan taşlar da idrarda mukus olmasına yol açmaktadır. Böbrek taşları yanında idrar yollarında benzer tıkanmalar, idrarda mukus bulunmasına ve idrarın bulanıklaşmasına neden olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Gonore ve klamidya gibi bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar, idrarda mukus görülmesine neden olabilir. Bu durumda da idrar bulanık olur.

İrritabıl bağırsak sendromu: Kalın bağırsaklarda aşırı mukus üretiminin olduğu bu hastalıkta, üretilen mukus idrar yollarına geçerek idrarda görülebilir.

Ülseratif kolit: Bu hastalıkta bağırsaklarda ki müköz membranlar zarar görmektedir. Zarar gören müköz membranlarda ülserler meydana gelmektedir. Bu ülserli alanlar anormal mukus üretimi yapar ve bu mukus idrarda görülebilir.

Mesane kanserleri: İdrar torbası kanserlerinde, idrarda mukus görülebilir.

İdrarda mukus görülürse neler yapılmalıdır

Mukus nedeniyle bulanıklaşan idrar örneği idrar yollarında anormal bir şey olduğunun kanıtıdır. İdrarında mukus olanlar neden olduğunun ortaya çıkarılması ve tedavinin başlatılması için doktora başvurmalıdır. Doktor gerekli testleri yapacak ve idrarda bulanıklık yaratan nedeni ortaya çıkartarak tedavi edecektir.

Bol su içilerek idrar yollarının temizlenmesi sağlanmalıdır. Az sıvı alımından dolayı mukusa sebep olan etkenlerin bazılarının daha da kötüleşmesine yol açar. Enfeksiyonlar genelde bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaynaklandığı için bağışıklık sistemini güçlendirici sağlıklı besinlerden oluşan bir beslenme seçilmelidir.

İdrarda mukus olduğu sürece cinsel ilişki sırasında muhakkak prezervatif kullanılmalıdır. Aksi halde bulaşıcı bir hastalığınız varsa eşinize geçebilir.
]]>
Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma https://www.idrar.gen.tr/prostat-ameliyati-sonrasi-idrar-kacirma.html Fri, 17 Aug 2018 09:17:49 +0000 Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma, Prostat büyümesi erkeklerin en korkulu rüyalarından biri olup, özellikle 50 yaşından sonraki erkeklerde prostat büyümesine bağlı sıkıntılar görülmektedir. 60 yaş sonra Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma, Prostat büyümesi erkeklerin en korkulu rüyalarından biri olup, özellikle 50 yaşından sonraki erkeklerde prostat büyümesine bağlı sıkıntılar görülmektedir. 60 yaş sonrası erkeklerin %70'inde görülen bir durumdur. Erkeklerin hemen hemen üçte biri prostat büyümesine bağlı olarak ameliyat geçirmektedir. Bundan dolayı belli bir yaştan sonra erkeklerin sık sık doktor kontrolünden geçmeleri gerekir. Prostatın en sık rastlanan rahatsızlıklarından biri prostat kanseridir.

Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma Nedenleri,

İyi huylu prostat büyümesinden dolayı, prostat ameliyatı olan erkeklerin ameliyat sonrasında %2 oranında idrar kaçırma olabileceği, prostat kanseri ameliyatı sonrasında ise %30 luk bir oran ile idrar kaçırma problemi yaşanmaktadır. Tabi ki idrar kaçıma durumu hastanın yaşam kalitesini son derece bozan ve etkileyen bir durumdur.

Prostat kanserinde ameliyat bittikten 1 hafta sonra sonda çıkarıldığında hasta idrar kaçırma durumu ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Özellikle öksürme, hapşırma veya ağırlık kaldırdığında yada zorlu egzersiz yaptığında idrarını kontrol etmekte güçlük yaşar. Ve idrarının geldiğini anladığı anda tuvalete yetişemez ve kaçırır.

Prostat ameliyatı sonrasında görülen idrar kaçırma şikayetinin ana nedeni, idrarın mesanede tutulmasını sağlayan kasların zayıflamasıdır. Çoğu durumdan prostat ameliyatını takiben bir kaç hafta ile bir kaç aya kadar değişen sürede mesane kontrolünün yeniden sağlanması mümkün olabilmektedir. Tabi 60 yaştan sonraki erkeklerde bu durum daha zor olabilmektedir.

Erkeklerde idrar kaçırma ve mesane ile ilgili kas bozuklukları mesane önünde yer almakta olan, sfinkterik kas hasarından dolayı oluşmaktadır. Ameliyatta bu kas sinirlerinin zedelenmesi sonucunda oluşur. Bu hasar prostat kanserinin ameliyatından sonra yapılan ışın tedavisinde de oluşabilmektedir.

Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma Tedavisi,

Prostat ameliyatı sonrası idrar kaçırmaya sebep olan faktörler; prostatın boyutu ve şekli, hastanın yaşı, cerrahi teknikte deneyim ve sinir koruyucu yaklaşım, daha öncesinde yapılan prostat ameliyatları, ve radyoterapide etkenler arasındadır.

Prostat ameliyatından sonra gelişen idrar kaçırma durumu ile ilgili olarak hastalara 6-12 beklemeleri tavsiye edilir. Durumda düzelme olmaz ise idrar kaçırma cerrahisi önerilir. Hastalar bu 1 yıllık bekleme sürecinde pelvik taban kas güçlendirme egzersizleri, ilaç tedavisi, manyetik akım destek tedavisi alabilmektedirler. Hasta günde 2 den fazla pet değiştirecek şekilde idrar kaçırmadan şikayetçi ise hastaya cerrahi tedavi önerilir.

İnvazif yöntemle yapılan tedavide mesane boyuna yapılan bir enjeksiyon ile kaçırmanın önlenmesi yoluna gidilir, bu yöntem sadece geçici bir iyileşme sağlar. Yani uzun soluklu bir tedavi değildir.

Diğeri ise yapay sfinkterler ile idrar kanalının sıkıştırılmasıdır. Birde askı ameliyatları vardır, bu ameliyat kaçırması daha az olan hastalara uygulanır. Tabi ki sizi en iyi hekiminiz bildiğinden durumunuz hakkında bir değerlendirme yaparak en uygun kararı verecektir.    

]]>
İdrar Yolları Üşütmesi https://www.idrar.gen.tr/idrar-yollari-usutmesi.html Fri, 17 Aug 2018 18:24:27 +0000 İdrar yolları üşütmesi, amansız  veya tedavisi olmayan bir hastalık değildir. Fakat idrar yolları üşütmesiyle karşılaşmamak için gerekli olan tedbirler alınmalıdır. Genellikle üşütme sonucunda ortaya çıkan idrar yolu i İdrar yolları üşütmesi, amansız  veya tedavisi olmayan bir hastalık değildir. Fakat idrar yolları üşütmesiyle karşılaşmamak için gerekli olan tedbirler alınmalıdır. Genellikle üşütme sonucunda ortaya çıkan idrar yolu iltihaplanmaları, idrar yolu enfeksiyonları bakteriler tarafından oluşan bir hastalıktır. Kişi idrar yolları üşütmesi durumuyla karşı karşıya kaldığında idrarını yaparken acı ve yanma  hisseder. Kişinin idrarı diğer zamanlara göre daha koyu renkli, yoğun ve kötü kokuludur. İdrar yolları üşütme sonucunda idrar yolu iltihaplanması oluştuğundan bahsetmiştik. İdrar yolu iltihaplanan kişi en ufak bir üşütme sırasında idrar yaparken yanma tekrarlanabilir. Ateşlenme ve halsizlik görülebilir. İltihaplanma söz konusuysa idrar kesesi tamamen dolmuş gibi bir hisse kapılınabilir fakat yapılan idrar bir kaç damladan ibarettir. İdrar yolları üşütmesi yaşıyorsanız hemen doktora gidip gerekli testleri yapmalısınız.

İdrar Yolları Üşütmesi İçin Tedavi Yöntemleri

İdrar yolları üşütmesi durumunda bol bol sıvı tüketilmelidir. Su alımı az olduğunda idrar yapma zorlaşır. Yoğunlaşan idrar yanmalara sebep olur. İdrar yolları üşütmesi yaşıyorsanız tuvaletiniz geldiği an direkt olarak yapmalısınız. Tuvaletin tutulması mikrobun dışarı atılmasını engeller. Böylece idrar yolları iltihabından kurtulamaz ve sıkıntı yaşarsınız. İyi temizlenmeyen halka açık tuvaletlerde üreyen mikroplar idrar yolları enfeksiyonlarına ve iltihaplanmalara sebep olur. Genel olarak idrar yolları üşütmesinden kaynaklanan iltihaplanmalar mikropların olduğu yerde hızla ürer ve peşinizi bırakmaz. Ateşlenmeye ve ağrıya sebep olan idrar yolları üşütmesi durumunda mutlaka doktora gitmelisiniz. Doktorunuz yapılan idrar tahlilleri sonucunda size mikrop söktürücü antibiyotik verir. Düzenli kullanım sonucunda idrardaki iltihaplanmayı atabilirsiniz. İyileşmenin verdiği rahatlıkla kendinize dikkat etmezseniz, soğuk havalarda belinizi korumazsanız ve ayağınızdan üşütürseniz bu durum kaçınılmaz şekilde tekrarlanır. İdrar yolları üşütmesi şakaya gelmeyecek bir durumdur. Bu yüzden hafife almamalı ve dikkatli davranmalısınız. 

İdrar Yolları Üşütmesi İçin Bitkisel Kürler

İdrar yolları üşütmesi için alınması gereken tedbirleri ve yapılması gerekenleri inceledik. Bir de bitkisel boyut olarak bu durumu ele alalım. Doğadaki birçok bitkinin farklı işlevleri ve mucizevi etkileri mevcuttur. Bunlardan bir kısmını inceleyelim.

İdrar Yolları Üşütmesi İçin Maydanoz Kürü: 5 su bardağı kaynayan suyun içine 1 demet kadar maydanoz sap kısmıyla birlikte koyulur. Birlikte 5-6 dakika kaynatılan karışımdan günlük olarak 3 su bardağı içilmesi tavsiye edilir.

İdrar Yolları Üşütmesi İçin Kiraz Sapı: 3 gram kadar kuru veya taze kiraz sapı, 1 su bardağı kaynar suya atılır. 10 dakika demlendikten sonra günlük 3 bardak içilir. 5-10 gram andız otu kökü kiraz sapı kürü gibi demlenerek tüketilebilir.
]]>
Hamilelikte Koyu Renk İdrar https://www.idrar.gen.tr/hamilelikte-koyu-renk-idrar.html Sat, 18 Aug 2018 13:26:39 +0000 Hamilelikte Koyu Renk İdrar, Hamilelikte idrar rengi bir çok önemli şeyin ilk belirtisi olabilir. Bu nedenle hamilelik boyunca idrar renginin ne renk olduğuna dikkat edilmesi gerekir. İdrarda renk değişikliğinin olması altında yatan Hamilelikte Koyu Renk İdrar, Hamilelikte idrar rengi bir çok önemli şeyin ilk belirtisi olabilir. Bu nedenle hamilelik boyunca idrar renginin ne renk olduğuna dikkat edilmesi gerekir. İdrarda renk değişikliğinin olması altında yatan bir takım hastalıkların ve bozuklukların bir göstergesi olabilir. Bazen tıpta normalden sapma olarak idrarda herhangi bir renk değişikliğiyle kliniğe yansır. Mesela, sarılık hastalığında göz, deri ve mukozalar sarı renkte olur. Bu nedenle normal olan yapılarda ve salgıda herhangi bir değişikliğe rastlamak amacıyla dikkat etmek gerekir. İdrar tahlili de bunun önemli bir parçası olmaktadır. Çünkü ilk belirtiyi dışarıdan idrar yolu ile ancak fark edilir. 

Hamilelikte Koyu Renk İdrar Neden Olur

Hamilelikte Koyu Renk İdrar bir şeylerin normal olmadığına ve eksikliğine dikkat çeker. Ancak genellikle hamilelerde özellikle hamileliğin son aylarına doğru idrar rengi koyulaşmaya başlar. Hamileliğin özellikle ilk aylarında görülen koyu renkli idrar herhangi bir hastalığın erken aşamada fark edilmesini sağlayan çok önemli bir bulgudur. Böbrekler vücudumuzun idrar üretimini sağlayan ve sorumlu olan çok önemli bir organımızdır. Böbrekler sürekli olarak vücudumuzdaki kanın filtre edilerek temizlenmesini sağlar. Böbrekler bu kanı filtre ettiğinde şeker, su, amino asit, vitamin ve mineral gibi vücudumuz için hayati önem taşıyan maddelerin kan dolaşımı yolu ile vücudumuza geri dönmesini sağlamaktadır. Bu durum filtrasyonun bir sonucu olarak ürik asit, üre, kreatinin, toksin ve hormon atıkları gibi maddelerin idrara geçip buradan atılmasını sağlar. Normal olması gereken idrar rengi açık sarıdır ve bu açık renk ürokrom adında bir maddeden oluşmaktadır. Böbrek hastalıklarında bu filtrasyon ve idrar seçici geri emilim evreleri içinde bir hata oluştuğu anda idrarın bu soluk renginde bazı değişimler gözlemlenir. Bu bozukluk nedeni ile kırmızı kan hücreleri, proteinler, boyalar ve beyaz kan gibi bir takım maddeler idrara geçerek idrarın rengini değiştirir. 

Hamilelikte Koyu Renk İdrarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte idrar renginin koyulaşmasının en büyük nedenlerinden biri hamilelikte geçirilen idrar yolu enfeksiyonudur. Daha çoğunluk böbrek yollarında iltihaplanma oluşması idrarın koyulaşmasına sebep olur. Bu durum beraberinde kendini daha çok yüksek ateş, titreme, idrarda koyulaşma, idrarda kan görülmesi ve bel ağrısı gibi şikayetler ile kendini gösterir. hamilelikte koyu renkli idrar gelmesinin bir diğer nedeni ise su tüketiminin azalmasıdır. Hamilelikte döneminde bol bol su tüketilmesi gerekirken, su tüketiminin azalması böbrek üstü bezlerinin de yeteri kadar iyi çalışmamasına neden olmaktadır. Bu nedenle su tüketimine önem verilmeli ve günde en az üç litre su tüketilmelidir. Böylelikle idrar yolları temizlenmesine önemli bir katkı sağlar. Ayrıca böbrek veya idrarda iltihaba rastlanıldığında antibiyotik tedavisi de devam edilmelidir. Vajinal temizliğe önem verilmeli ve hijyene dikkat edilmelidir. 
]]>
İdrarda Ph Yüksekliği https://www.idrar.gen.tr/idrarda-ph-yuksekligi.html Sat, 18 Aug 2018 14:55:14 +0000 İdrarda Ph Yüksekliği, bize idrarın alkali olduğunu göstermektedir. İdrarda pH yüksekliği, pH değerinin 8 üzerinde olduğu anlamına gelmektedir. İdrarda pH yüksekliği, süt ürünleri ve limon gibi bazı besinler ile anti İdrarda Ph Yüksekliği, bize idrarın alkali olduğunu göstermektedir. İdrarda pH yüksekliği, pH değerinin 8 üzerinde olduğu anlamına gelmektedir. İdrarda pH yüksekliği, süt ürünleri ve limon gibi bazı besinler ile anti-asit gibi ilaçlar idrarın pH değiştirebilmektedir. İdrarda pH yüksekliği, aşırı kusma, böbrek hastalıkları, astım ve idrar enfeksiyonları gibi hastalıklarda görülebilmektedir. İdrarda pH yüksekliği, vücudumuzdan atılan sıvılar asit olduğu için kalan sıvıların hepsi alkalidir. İdrarda pH yüksekliği, beslenme alışkanlığı ile vücuttaki sıvıların pH değeri daima 7 üzerine tutulabilir. Vücuttataki sıvıları alkali olarak tutmak için alkali olan gıdalarla beslenmek gerekir. İdrar pH normal değerleri 4,5- 8 arasındadır. İdrarın pH ortalama değeri ise altıdır. idrar pH asittir. İdrar bekledikçe alkaliye dönüşür.

İdrar PH'nın Yükseldiği Durumlar;
 • Kan transfüzyonları sonrası, 
 • Kusmalar sonrası, 
 • Alkali maddelerin fazla tüketilmesi sonrası,
İdrar pH yüksekliği, yani idrarın alkali olması hiçbir hastalığa sebep olmaz. Sağlıklı olmak için alkali olmak gerekmektedir. İdrarın pH seviyesini 7.3 üzerinde tutmak gerekmektedir. İdrar pH referans aralığı beş buçukla, sekiz buçuk arasındadır. Bazı araştırmalara göre idrar pH bize 24 saatimizi nasıl yaşadığımızı göstermektedir. Mümkün olduğunca alkali konusunda bilinçli olmak ve alkali seviyesini yani pH yükseltmek gerekmektedir. Alkali seviyesini sekiz buçukla, on bir arasında tutmak sağlık açısından çok uygundur. İdrar pH seviyesi 5-6 civarında olan kişiler sağlıklı kalamaz. İdrar pH 5-6 seviyesinde ise hücreler sağlıklı kalamaz ve çökmeye başlar. Kanser hastalığı idrar pH seviyeniz 5,5 olduğunda vücudunuzda başlamış demektir. Kanser hastalarında pH değeri beşin altına düşmeye başladığı zaman hasta şiddetli ağrılar çekmeye başlar. Yani içten içe erimeye başlar. Çünkü asit yayılmaya başlamıştır. Asitten dolayı dokular erimeye başlar ve çok şiddetli ağrılar hissedilir. Alkali olmak, asidik olmaktan çok daha iyidir. Alkali olmak hiçbir hastalığa yol açmaz ve hiçbir rahatsızlığa sebebiyet vermez.

İdrarda pH Yükseltmek İçin Neler Yapılmalı;

İngiliz karbonatı, bir su bardağı suya, bir çay kaşığı karbonat katıp her akşam içerek pH seviyesini normal seviyelere çıkartabilirsiniz. Et ve et ürünleri ile beslenme asiti artıracağı için uzak durmak gerekir. Alkali seviyesini yükseltmemek için sebze ve sebze ağırlıklı beslenmek gerekir. Mandalina, limon, greyfurt, portakal gibi narenciyeler alkali seviyesini yükseltme de çok etkilidir. Meyveyi aç karnına veya yemeklerden iki saat sonra yemek daha etkilidir. Ispanak, pazı, lahana, roka, marul gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler alkali oranını yükseltir. İdrarı alkaliye çevirebilmek için magnezyum ve kalsiyum içeren tabletler kullanılabilir. Süt ve süt ürünleri, yoğurt  kalsiyum açısından zengin olup pH oranını artıran gıdalar beslenmek yararlı olacaktır. Sağlıklı günler.
]]>
Bebeklerde İdrardan Kan Gelmesi https://www.idrar.gen.tr/bebeklerde-idrardan-kan-gelmesi.html Sat, 18 Aug 2018 16:30:04 +0000 Bebeklerde İdrardan Kan Gelmesi, Öncelikle bebekten kan gelip gelmediğinden annelerin emin olması gerekir. Bebeklerin bezlerine bakan anneler koyu turuncu renginde bir renk ile karşılaştıklarında bunu kan olarak yorumlayabilirler Bebeklerde İdrardan Kan Gelmesi, Öncelikle bebekten kan gelip gelmediğinden annelerin emin olması gerekir. Bebeklerin bezlerine bakan anneler koyu turuncu renginde bir renk ile karşılaştıklarında bunu kan olarak yorumlayabilirler. Oysa ki pek çok yeni doğan bebekte uzman doktorlar tarafından gözlenen bu koyu turuncu renkte ki kana benzeyen bez üzerinde ki kırmızı renkte olan lekeler kan olmayabilir. Bebeğinizin vücudu henüz tam gelişmediği için suya ve anne sütüne ihtiyacı vardır. Bunu tam olarak karşılayamadığı zaman vücut su kaybeder. Bu durumda da anne sütünü ve suyu yeteri kadar alamayan vücut böbreklerden yeteri kadar suyu dışarı atamayacak duruma gelir. Aynı zamanda böbreklerde bulunan üre kristallerini idrarla bir arada dışarı çıkmasına neden olmaktadır. Üre kristalleri bu nedenle hava ile temas ederken bebeğin bezinde kırmızı rengine yakın koyu turuncu renginde lekeler oluşmaya başlar. Anne ve babalarda bu rengin kan olduğunu düşünerek panikler. Ancak bu durumda yapılması en doğru hareket bezi saklayarak uzman bir çocuk doktoruna başvurmaktır. 

Bebeklerde İdrardan Kan Gelmesi Neden Olur

Bebeklerde idrarda kan gelmesi için en önemli sebeplerinden biri de bebeğin enfeksiyon riski ile karşı karşıya sonucu böbrek bezlerin görevini yerine getirememesidir. Bebeklerde idrardan gelmesi diğer yetişkin insanlarda oluşan problemlerden daha çok farklılık gösterir. Bu durumun bir çok çeşidi vardır. Bebeklerde idrardan kan gelmesinin bir diğer sebebi idrar yolu enfeksiyonudur. Ayrıca idrar yollarında bulunan taşlardaki problemlerden de kaynaklanma ihtimali vardır. Bebeklerde idrar yolundan kan gelmesi ciddi bir rahatsızlığında belirtisi olabileceği için vakit kaybetmeden mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekir. Klinik ortamda yapılan idrar testi ile bebekte idrar dan kan gelme veya idrar yolu enfeksiyonu bulgusu hemen tespit edilir. Tam tanıyı ancak doktoru söyleyebilir.

Bebeklerde idrardan kan gelmesinin bir diğer sebebi ise hormonlardan kaynaklanır. Doğum esnasında bebeğin kan yutması ile yutmuş olduğu kan yüzünden bebeğin idrarını yaparken az da olsa bezinde kan görülmesi normal kabul edilir. Böyle bir durumda bebeğin bezi saklanarak ihmal edilmeden mutlaka uzman bir doktora gösterilmesi gerekir. Ancak bu şekilde gerçek tanı koyulabilir. 

Bebeklerde görülen kan lekesinin en büyük nedeni idrar yolu enfeksiyonudur. İdrar yolu enfeksiyonu bakterilerin oluşmasına neden olmakta ve belirtiler gözle görünen bulgular oluşmasına neden olmaktadır. Bebekler bu dönemde en hassas dönemini geçirirler. Bu nedenle enfeksiyonlara karşı da aşırı derece dirençsiz olurlar. Bu nedenle doğru tedavi için mutlaka doktora başvurulması gerekir. Bebeklerin idrar yolu enfeksiyonunu yetişkinler gibi bitkisel yollarla atlatmaları mümkün değildir. 
]]>
24 Saatlik İdrar https://www.idrar.gen.tr/24-saatlik-idrar.html Sun, 19 Aug 2018 15:27:48 +0000 24 Saatlik İdrar; böbrek fonksiyonları hakkında bilgi edinmek için yapılan testtir. 24 saatlik idrar, günün farklı saatlerinde idrarla atılan maddelerin miktarı da farklıdır. Bazı maddelerin tahlili 24 saat boyunca kişinin yapt 24 Saatlik İdrar; böbrek fonksiyonları hakkında bilgi edinmek için yapılan testtir. 24 saatlik idrar, günün farklı saatlerinde idrarla atılan maddelerin miktarı da farklıdır. Bazı maddelerin tahlili 24 saat boyunca kişinin yaptığı idrarın tamamının tahlilinin yapılması ile tespit edilebilir. Tahlil sayesinde atılan madde miktarı hakkında en doğru veri elde edilmiş olur. Analizi yapılacak maddenin bozulmasını önlemek için kabın içerisine koruyucu maddeler konulur. Koruyucu maddeler tahlili yapacak laboratuvar tarafından verilir. 24 saatlik idrar testi, sonucunda böbreklerden protein kaçağı olup olmadığı ya da böbreğin doğru çalışıp çalışmadığı tespit edilebilir.

24 Saatlik İdrar Nasıl Toplanır;

İdrar toplamaya başlanacak sabah ilk idrar tuvalete boşaltılır ve saati not edilir. Bu saatten sonra gündüz ve gece boyunca yapılan tüm idrar toplama kabına biriktirilir. Toplanacak idrarın miktarı test sonucunu etkileyeceği için hiçbir idrar dışarı atılmamalıdır. Ertesi sabah ilk idrar da toplama kabına eklenerek idrar toplama işlemi tamamlanmış olur.

24 Saatlik İdrar Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

24 saatlik idrar için, 3-5 litrelik özel olarak üretilmiş kaplar kullanılmalıdır. İdrar toplama süresi boyunca idrar kap içerisinde serin ve karanlık bir ortamda tutulmalıdır. İdrar toplama süresi dolduğu an idrar fazla bekletilmeden tahlilin yapılacağı laboratuvara götürülmelidir. İdrar laboratuvara gidene kadar geçen süre içerisinde ışık geçirmeyen poşet içerisinde götürülmelidir. İdrar toplama öncesinde ve sonrasında doktorun yemenizi istemediği gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir.

24 Saatlik İdrar Toplama Neden İstenir;

Hidroksiprolin Testi; Bu test için 24 saatlik idrar toplamaya başlamadan iki gün önce ve idrar toplama sırasında dondurma, pasta, et, tavuk, et suyu, balık yenilmemelidir. Ayrıca tiroit ilaçları, D vitamini, Aspirin, C vitamini, östrojen, kortikosteroidle, fenobarbital türü ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır.

5-Hidroksiindolasetik Asit Testi; Bu test için idrar toplamaya başlamadan üç gün önce ve idrar toplama sırasında avokado, muz, ananas, domates, vanilya, patlıcan tüketilmemelidir. Kahve içeren içecekler içilmemelidir, Aspirin ve tansiyon ilaçları zorunlu durumlar haricinde alınmamalıdır.

Vanilmandelik Asit Testi; Bu test için 24 saatlik idrar toplamaya başlamadan üç gün önce ve idrar toplama sırasında çikolata, vanilya, kahve, muz, çay, Portakal ve limon tüketilmemelidir. Aspirin ve hipertansiyon ilaçları kullanılmamalıdır.

Okzalat Testi; Bu test için 24 saatilik idrar toplamaya  başlamadan 3 gün önce ve idrar toplama sırasında çikolata, ıspanak, çilek, domates, pasta, et, tavuk, dondurma, balık tüketilmemelidir. Çay ve kahve içilmemelidir. C vitamini içeren ilaçlar kullanılmamalıdır.

]]>
İdrar Tahlili Değerleri https://www.idrar.gen.tr/idrar-tahlili-degerleri.html Sun, 19 Aug 2018 20:19:34 +0000 İdrar Tahlili Değerleri, Yapılan araştırmalarda ve anketlerde bir çok kişinin idrar tahlilini verdiğini ancak idrar tahlilinde ki sonuçların ve kısaltmaların ne anlama geldiğini bilmediğini gözler önüne sermektedir. Bu ne İdrar Tahlili Değerleri, Yapılan araştırmalarda ve anketlerde bir çok kişinin idrar tahlilini verdiğini ancak idrar tahlilinde ki sonuçların ve kısaltmaların ne anlama geldiğini bilmediğini gözler önüne sermektedir. Bu nedenle bu yazımızda idrar tahlil değerlerini ve kısaltmaların ne anlama geldiğiniz paylaşacağım. 

SG Dansite (Yoğunluk): Referans aralığı 1.010/1.020 arasında olmaktadır. Bu aralıkların dışında olduğu zaman Refraktometre adı verilen bir cihaz ile tekrar bir ölçüm yapılması gerekir. İdrarda protein atımı ve idrarın soğutulması dansiteyi artıran faktörlerdendir. 

LEU (Lökosit): İdrar tahlilinde görülen lökosit patolojik bir neden olduğunu gösterir. Az veya çok olması fark etmez. Dikkat edilmesi gereken önemli bir bulgudur. 

pH: Referans aralığı 4.8/7.4 aralığında olması gerekir. Ortalama olarak pH 6 olarak da kabul edilmektedir. Kan transfüzyonları, kusmalar, alkali yapıcı maddelerin fazla alımı ve uzun süreli olarak soğuk banyo yapmak idrarda pH' ının artmasına ve yüksek çıkmasına neden olmaktadır. Gut hastalığı, şeker hastalığı, yüksek proteinli diyet, lösemi, C vitamini eksikliği, akut eklem romatizması ve asidik ilaçların tüketimi idrar da pH'ın azalmasına neden olmaktadır. 

NIT (Nitrit): İdrar tahilinde bulunan nitrit, nitrit üreten bakterilerin var olduğunu gösterir. 

PRO (Protein): İdrarda görülen protein genellikle hamilelik döneminde görülmektedir. Normal de sık rastlanan bir durum değildir. Ancak hamile olmayan normal bireylerde görülen protein böbrek rahatsızlığı olduğunun belirtisidir. Ayrıca idrar yolu ile dışarı atılan proteinin tipi bu hastalığın tanısını koyabilmek için çok önemlidir. 

GLU (Glikoz): İdrar tahlilinde glikozun negatif çıkması beklenmektedir. Kanda aşırı derecede glikoz çıkması, idrarda da glikoz çıkmasına neden olmaktadır. Ancak kimi hastalarda kanda aşırı glikoz çıkmasına rağmen idrar tahlilinde glikoz çıkmayabilir. Uzun süreli açlık, gebelik, şeker hastalığı ve kurşun zehirlenmesi idrarda glikoz seviyesinin artış göstermesine neden olmaktadır. 

ERY (Eritrosit): İdrar tahlilinde kan olduğunu gösterir. 

KET (Keton): İdrar tahlilinde keton görülmesi genellikle aç kişilerde ortaya çıkar. İdrar tahlilini yapan kişi, ne kadar aç ise idrar tahlilinde keton o kadar yüksek seviyede çıkar. Özellikle diyabetli olan hastalarda da bu duruma rastlanmaktadır. Ateş, şiddetli kusmalar, ishal de idrar da keton miktarının artmasına neden olmaktadır. 

UBG (Ürobilinojen): Normal bir idrar tahlilinde ürobilinojen değerleri kalitatif olarak negatif olması gerekirken, 24 saatlik bir idrar sonucunda 0,25 mg olarak tesbit edilebilir. Ürobilin, sterkobilinojen, ürobilinojen ve sterkobilin bilirubinnin bir yıkım ürünleridir. 

BIL( Bilirubin): Etçil olan hayvanların safrasında bulunan boya maddesidir. Normalde idrarda bulunmaz. Ancak sarılık gibi durumlarda idrar tahlilinde görülebilir. İdrar tahlilinde bilirubin görülmesi sarılık hastalığının en belirgin belirtisidir. 
]]>
Bebeklere İdrar Torbası Nasıl Takılır https://www.idrar.gen.tr/bebeklere-idrar-torbasi-nasil-takilir.html Mon, 20 Aug 2018 15:42:47 +0000 Bebeklerde idrar torbası nasıl takılır; Çocuklarda ve bebeklerde böbrek ve idrar yolları hastalıklarının araştırılması ve tanısının konulmasında idrar incelemesinin önemi çok büyüktür. Bu nedenle bebek hastalarda idrar i Bebeklerde idrar torbası nasıl takılır; Çocuklarda ve bebeklerde böbrek ve idrar yolları hastalıklarının araştırılması ve tanısının konulmasında idrar incelemesinin önemi çok büyüktür. Bu nedenle bebek hastalarda idrar incelemesi ve kültürü için uygun koşulda idrar elde edilmelidir. Bebeklerde ve küçük çocuklarda uygun idrar elde etme düşündüğümüzden de zor bir iştir.

Çocuklarda dört yöntemle idrar elde edilir:
 • İdrar torbası takarak idrar elde etme
 • Orta akım idrarını alma
 • Sonda ile idrar elde etme
 • Enjektör (suprapubik aspirasyon) ile idrar elde etme
Bebeklerde idrar torbası ile tetkikler,

Genellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda idrar kontrolü olmayan olgularda, özellikle de ayaktan takip edilen hastalarda ilk önce başvurulan bir yöntemdir. Fakat idrar kültürü, idrar torbası ile elde edilen idrardan yapıldığında, dıştan bulaşan mikroplar nedeniyle idrar kültüründe sıklıkla mikrop üremektedir. Yapılan temizliğe göre idrar kültüründe doğruluk oranı %40-90 düzeyindedir. İdrarda mikrop taşımayan olgularda, idrar torbası yöntemiyle idrar alınıp, kültür yapılırsa %10-60 oranında yalancı olarak idrarda mikrop üreme gözlenir. Bu nedenle idrar torbasınıntakılma ve idrar elde etme kurallarına titizlikle uymak gerekir.

Bebeklerde idrar torbası nasıl takılır,

Öncelikle idrar torbası takacak kişinin el temizliği çok önemlidir. Eller sabunla çok iyi yıkanmalıdır. Sıvı ve krem sabunlar uygun değildir. Kağıt havlu ile el iyice kurulanır. Uygunsa havada kendiliğinden kurumaya bırakmak daha uygundur. Bebeğin cildindeki yağ, krem ve pudra bulunması torbanın yapışmasını engeller. Cildin temiz ve kuru olması önemlidir. Bunun için bebek uygun yerde sırt üstü yatırılır. Steril gazlı bezler ile sabun ve su ile önce genital bölgeler ve deri kıvrımları yıkanır ve silinir. Kız çocuklarında vajen yaprakları ve kıvrımları iyice temizlenmelidir. Erkek çocuklarda önce yumurtalık üstleri, sonra penis ve sünnet derisi, sünnet derisinin iç kısım temizliği önemlidir. Sonra kız ve erkek bebekte genital bölge temizliğinden sonra makat ve çevresi aynı şekilde evlenir. Bu temizlikte kuru banyo sabunu kullanılır. Sıvı ve krem sabunlar kalıntı bıraktığı için tercih edilmez. Bu tür temizliğin iki kez yapılması daha uygun olur. Temizlikten sonra bebeğin derisi kurulanmaz. Kendiliğinden kurumaya bırakılır.
Bebeğin temizlenmiş derisi havada kuruduktan sonra, artık torba takılabilir. İdrar torbası koruyucu kılıfından çıkartılır. Yapışkan kısmının üstündeki parça, alt kısmından tutularak, torbanın yapışkan kısmından kaldırılır. Yapıştırma öncesi derinin kuru olduğundan emin olmak gerekir. Kız bebeklerde deri kıvrımları gerilerek vajen görünür hale getirilir. İdrar torbasının yapışkan kısmı ilk olarak vajen- makat arasında başlanarak, idrar torbasının dar parçasının vajen ve makat arasına yapıştırılmaya dikkat ederek, önce burası yapıştırılır. Ve daha sonrada torbanın diğer kısımları aşağıdan yukarıya doğru yapıştırılır. Erkek bebekte ise tam tersi yukarıdan aşağıya doğru, çocuğun penisi torbanın içinde kalacak şekilde yapıştırılır. İlk yapıştırmadan sonra idrar torbasının yapışkan kısmı, tekrar aşağıdan yukarıya doğru deriye hafifçe bastırarak, kırışıklık oluşturmadan sıkıca yapışması sağlanır.
Bebeklerde idrar torbası takıldıktan sonra dik pozisyonda tutulmalıdır. İdrar torbası takıldıktan sonra yarım saatde idrar elde edilmez ise torbayı daha fazla bekletmemek gerekir. Torbayı değiştirmek gerekir. İlk torba çıkartılır. Temizlik tekrar yapılıp, kurallara uygun yeni bir torba takılır. 
Son bir iki saat idrar yapılmadığı gözlemlenmiş bebekle, önce beslenir ve yarım saat sonra gene idrar yapmamış ise bu evrede idrar torbası takarak, idrar elde etmeye çalışılır. Bu koşulların sağlanması uygun bir şekilde idrar elde etmeyi kolaylaştırır.
]]>
Yetişkinlerde İdrar Kaçırma https://www.idrar.gen.tr/yetiskinlerde-idrar-kacirma.html Mon, 20 Aug 2018 19:35:41 +0000 Yetişkinlerde İdrar Kaçırma, halk arasında yatak ıslatmada denilmektedir. Sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de idrar kaçırma sorunu görülebilmektedir. Yetişkinlerde idrar kaçırma, idrar kontrolünü kazanmış olmas Yetişkinlerde İdrar Kaçırma, halk arasında yatak ıslatmada denilmektedir. Sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de idrar kaçırma sorunu görülebilmektedir. Yetişkinlerde idrar kaçırma, idrar kontrolünü kazanmış olması beklenen insanlarda görülen işlem dışı idrar kaçırma şeklinde açıklanmaktadır. Yetişkinlerde idrar kaçırma rahatsızlığı tedavi edilmediği takdirde insanda benlik saygısının yitirilmesine ve öz güven eksikliğine yok açmaktadır.

Yetişkinlerde İdrar Kaçırma Sebepleri

Şeker Hastalığı, yetişkinlerde idrarı kaçırmanın asıl sebebi olabilir. Bu hastalığa yakalanan kişiler şekeri normal olarak işleyemediğinden çok aşırı miktarda idrar üretilmektedir ve bu da yetişkinlerde idrar kaçırma rahatsızlığına yol açmaktadır. Bu hastalıktan dolayı yetişkinlerde idrar kaçırma oldu ise şeker hastalığı tedavi edildiği zaman yetişkinlerde idrar kaçırma rahatsızlığı da normale dönecektir.

İdrar Sökücü İlaçlar, yüksek tansiyon gibi bazı kalp hastalıklarının tedavisi için bu ilaçlar reçete edilmektedir. Bu ilaçlar ayrıca daha çok idrarın üretilmesi ile idrar torbasında depolanmasına sebep olurlar ve gece alındıkları zaman yetişkinlerde idrar kaçırma rahatsızlığına sebep olmaktadır. Bu sebepten dolayı bu ilaçların gündüz alınması bu yetişkinlerde idrar kaçırma rahatsızlığının önüne geçilebilmektedir.

Kahve Ve Alkol Tüketimi, aşırı kahve ve alkol alımı da fazladan idrar üretimine sebep olur. Bu nedenden dolayı da yetişkinlerde idrar kaçırma rahatsızlığına eğer bu kahve ve alkol sebep oluyor ise bu içecekler azaltılmalıdır ya da tamamen bırakılmalıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu gibi idrar torbasında meydana gelen rahatsızlıkları yetişkinlerde idrar kaçırma rahatsızlığına sebep olmaktadır. Kesinlikle doktora gidilerek tedavi edilmeniz gerekmektedir.

Uyku İlaçları, eğer kişi uyku ilaçları alıyor ise, idrar yapması gereken zamanlarda uyanamayabilir ve bu da yetişkinlerde idrar kaçırmaya sebep olur. İlacınızın dozajını ve bu ilacı kullanıp kullanmamanız gerektiği konusunda bilgi almak için doktorunuza baş vurmanız gerekmektedir.

Stres Ve Kaygı, endişe ve stres yapmak da yetişkinlerde idrar kaçırma rahatsızlığına sebep olabilmektedir. Kesinlikle insanların aşırı stres ve kaygı yapmaması gerekmektedir.

Genetik, ayrıca yetişkinlerde idrar kaçırma rahatsızlığı aileden gelen bir genetik rahatsızlığı olabilir. 

]]>
Erkeklerde İdrar Yaparken Yanma https://www.idrar.gen.tr/erkeklerde-idrar-yaparken-yanma.html Tue, 21 Aug 2018 14:21:58 +0000 Erkeklerde idrar yaparken yanma, erkeklerde idrar yaparken yanmanın sebeplerinin başında enfeksiyon gelir. Tıpkı kadınlardaki gibi sistit yani mesane enfeksiyonunun belirtisidir. Erkeklerde idrar yaparken yanma mesanedeki iltihapların Erkeklerde idrar yaparken yanma, erkeklerde idrar yaparken yanmanın sebeplerinin başında enfeksiyon gelir. Tıpkı kadınlardaki gibi sistit yani mesane enfeksiyonunun belirtisidir. Erkeklerde idrar yaparken yanma mesanedeki iltihapların idrar yaparken yanma ve sızlamaya neden olur. Erkeklerdeki idrar yaparken yanma ise son derece rahatsız edici ve sıkıntılı verici bir durumdur. 

Erkeklerde idrar yaparken yanma sebepleri;  erkeklerdeki idrar yaparken yanmanın çeşitli nedenleri olabilir uzun süre idrar tutmak ve bunu alışkanlık haline getirmek, az su içmek, iç çamaşırı temizliğine dikkat etmemek, böbrek taşı olması, prostat büyümesi, iltihabı, mesane iltihabı, ülser gibi hastalıkların olması da erkeklerde idrar yaparken yanmanın sebeplerindendir. 

Erkeklerde idrar yaparken yanma belirtileri; idrar yaparken penis içinde ağrı olması, sık sık idrara çıkma isteği, idrar yaparken damla damla ve ağrılı olması, idrarın renginin bulanık olması gibi belirtiler görülmektedir. Bu hastalık zamanında tedavi edilmezse ateşleme, terleme ve halsizlik gibi belirtiler de görülmektedir. 

Erkeklerde idrar yaparken yanma tedavisi; erkeklerdeki bu rahatsızlığın tedavisi genellikle antibiyotiktir. Çünkü bu bir iltihabı hastalıktır. Ancak gelişi güzel antibiyotik kullanılmamalı öncelikle uzman bir doktora muayene olunup doktorunuzun vereceği idrar tahlilinin yapılması gerekmektedir. Daha sonra bu tahlil sonucunda erkeklerde idrar yaparken yanmanın neden olduğu bakterinin cinsi öğrenilir ve ona göre antibiyotik tedavisi uygulanır. Bu tedavi ile birlikte bol bol su içilmesi gerekir. Çünkü bol miktarda içilen su bakterilerin vücuttan idrar yolu ile atılmasına yardımcı olur. Birde erkeklerdeki idrar yaparken yanma şikayeti olanların alkol,sigara, kafein ve asitli içeceklerden uzak durmaları gerekir.

]]>
İdrarda Kum https://www.idrar.gen.tr/idrarda-kum.html Wed, 22 Aug 2018 05:06:02 +0000 İdrarda kum, olması çok ağrılı ve sancılı geçen bir süreçtir. Vücutta kum ve taş oluşmasının bir çok sebebi vardır. Yediğimiz yiyecek ve içeceklerden kaynaklandığı gibi vücut kendi kendine de üretebilmektedir. Gen İdrarda kum, olması çok ağrılı ve sancılı geçen bir süreçtir. Vücutta kum ve taş oluşmasının bir çok sebebi vardır. Yediğimiz yiyecek ve içeceklerden kaynaklandığı gibi vücut kendi kendine de üretebilmektedir. Genetik bir durumda olabilir. Böbreklerde biriken bu kumlar, idrar ile vücuttan atılmaktadır. Vücuttan atılırken de ağrı ve yanma hissedilmektedir.

İdrarda kum belirtileri nelerdir;

Vücutta oluşan kumlar, böbrekte birikir ve daha sonra oluşan kumları böbrek atar. Kum oluştuğunda en önemli belirtisi bıçak saplanır gibi şiddetli ağrı vermektedir. Genellikle karın boşluklarında ve kasığa doğru ağrıda yapmaktadır. Bu belirtilerin yanında tıpta hematüri adı verilen, idrarda kanamalar meydana gelir. Bazen bu kanamalar idrar süresine devam etmektedir. İdrar kanama sırasında, ağrı hissedileceği gibi, bazen ağrısız olarak da devam edebilir. Bazı hastalarda daha önce hareketsiz böbrek taşları olup, bu kanamalar sayesinde ortaya çıkabilir. Bu taşlar idrar yolları tıkanıklarına sebep olabilmektedir. İşte o zamanda, idrar yaparken yanma, idrarda sıkışma, idrarı tam boşaltamama hissiyatı gibi belirtiler göstermektedir. Yine idrarda kum olan kişilerin, başlarda yakındıkları en fazla şikayet bulantı ve kusmadır. Diğer belirtileri ise kabızlık ve ishal olarak ortaya çıkmaktadır.

İdrarda kum dökmenin süresi belli değildir. Kişiden kişiye değişik belirtiler gösteren bu hastalık, kişinin üriner yapısı, kumların miktarı ve büyüklüğü, ağrıya verdiği tepki gibi belirtiler kum dökme süresini kısaltabilir veya uzatabilir.  

İdrarda kum dökme sırasında bazı kişilerde çok hafif sızı şeklinde bir ağrı oluşurken, bazı kişilerde çok şiddetli ağrı şeklinde geçebilir. Kum dökmede küçük olan kum ve taşlar en fazla iki gün içerisinde dökülmektedir. Büyük olan taşlar ise cerrahi müdahale ile alınmaktadır. Erkekler kadınlara göre daha zor bir şekilde kum dökmektedir. Çocuklarda kum dökme daha kolay olmaktadır.

İdrarda kum dökmede meydana gelen ağrı, kendine özgü bir şekildedir. Bıçak saplama gibi, genellikle şiddetli ve aniden başlayan ağrılar ile başlamaktadır. Bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir. Karın boşluğunda ağrı, hatta bazen böbrek, sırt ve bacak bölgesinde ağrılar meydana gelmektedir. Daha önce söylediğimiz gibi şiddetli ağrı en belirgin özelliği ağrı oluşmasıdır.  

İdrarda kum oluşmasını önlemek için neler yapılmalıdır;

İdrarda kum oluşmasını önlemek ve oluştuğunda daha kolay bir şekilde vücuttan atmak için, öncelikle bol bol sıvı tüketimi yapmak gerekir. Maden suyu bol bol içilmelidir. Limon, portakal, mandalina ve greyfurt gibi meyveler potasyum sitrat içerir, bu madde sayesinde kumlar incelerek vücuttan daha kolay atılmasını sağlayacaktır. Bu dönemde çok spor yapmak kum dökmeyi kolaylaştıracaktır. Tuzlu ve yağlı yiyeceklerden kaçınmak faydalı olacaktır.
]]>
İdrar Söktürücü Besinler https://www.idrar.gen.tr/idrar-sokturucu-besinler.html Wed, 22 Aug 2018 23:02:19 +0000 İdrar Sökücü Besinler; İdrar söktürücü olan besinler ve bitkiler, vücudun tutmakta olduğu fazla suyun atılmasına yardım eder ve genellikle tüm sistemi temizlerler. İdrar söktürücü besinlerin bu faydası, idrarla berab İdrar Sökücü Besinler; İdrar söktürücü olan besinler ve bitkiler, vücudun tutmakta olduğu fazla suyun atılmasına yardım eder ve genellikle tüm sistemi temizlerler. İdrar söktürücü besinlerin bu faydası, idrarla beraber vücudun su tutmasına sebep olan, sodyumun atılmasına yardımcı olmalarından ileri gelmektedir. Sodyum, dokularda ve hücrelerde biriken suyu çeker ve mesanede tutar. Fazla olan suyun atılması için, reçeteli ve ya reçetesiz bir çok ilaç bulunabilir fakat, durum ilaç kullanmayı gerektirecek kadar ciddi bir durum değilse, idrar söktürücü yiyeceklerle fazla biriken sudan kurtulmak mümkündür.

İdrar Sökücü Besinler Nelerdir;

Sebzeler; Genellikle yeşil yapraklı olan sebzeler lif ve mineral içerikleriyle, fazla suyun atılmasına destek olur. Bu sebzelerin pek çoğu sodyumun etkisini düşüren magnezyum ve potasyum açısından zengindir. Ayrıca salatalık, enginar ve sarımsak böbrek fonksiyonunu desteklemekte olan kükürt açısından, zengindir. Kereviz, marul, kuşkonmaz, pancar, rezene, havuç, domates, kabak, soğan, patlıcan idrar söktürücü sebzelerdendir.

Meyveler; Sebzelerin yanında birçok meyve de, metabolizmayı hızlandırır ve toksinlerin vücuttan atılması için yardımcı olur ve sistemi tamamen temizler. Vitaminler, mineral, antioksidan, lif, su ve enzimler açısından zengin meyveler, fazla biriken suyun atılması için, sağlıklı bir tercih olarak tüketilebilir. İdrar söktüren meyveler sırasıyla, ananas, karpuz, armut, kızılcık, incir, şeftali, greyfurt, limon, elma, kavun, üzüm, yaban mersini, çilek, böğürtlen, ahududu, mango, siyah kuş üzümü ve muz şeklinde sıralanabilir.

Maydanoz sindirim problemi çekenler ve vücudu ödem tutanlar için, iyi bir bitki çeşididir çiğ ya da çay biçiminde tüketebilirsiniz. Zencefil çayı da, son iyi bir idrar söktürücüdür. Çay olarak yeşil çay tavsiye edilmekte ancak, pek çok kafein içerdiği için, günde 2 bardaktan fazla içilmemesi tavsiye edilmektedir. Yulaf, doğal silika maddesi içermektedir. Fazla su kaybı ile beraber, vücudun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve minerallerin azalmasına sebep olabilir. Bu hususta, dengeli beslenerek  tuz, şeker gibi, sebze, meyveleri de orantılı bir şekilde tüketmek gerekmektedir.

]]>
Erkeklerde İdrar Kaçırma https://www.idrar.gen.tr/erkeklerde-idrar-kacirma.html Thu, 23 Aug 2018 15:27:22 +0000 Erkeklerde idrar kaçırma, erkeklerin kadınlara göre bu konuda daha şanslı olduğu söyleyebiliriz. Çünkü idrarın tutmasını sağlayana kas yapıları sayesinde erkeklerde daha iyi ve bu yapıyı bozabilecek çocuk doğurma gibi tr Erkeklerde idrar kaçırma, erkeklerin kadınlara göre bu konuda daha şanslı olduğu söyleyebiliriz. Çünkü idrarın tutmasını sağlayana kas yapıları sayesinde erkeklerde daha iyi ve bu yapıyı bozabilecek çocuk doğurma gibi travma yaşamıyorlar. Bu yüzden idrar kaçırma genel anlamda erkeklerde kadınlara göre daha az görülmektedir. İdrar kaçıran erkek durumu fark edip üroloji uzmanına giderken idrar kaçıran kadınların aynı davranışı gözlemlemiyoruz. Erkeklere göre kadınların idrar kaçırmak, yaşlanmadan kaynaklı olduğunu algılamaktadırlar.

Erkeklerde idrar kaçırma nedenleri

 • Prostat ameliyatları sonrası görülen idrar kaçırma: Prostat kanseri tedavisinde uygulanan köklü yani prostatın tamamının veziküller ile beraber çıkarma operasyonları, daha seyrek şekilde iyi huylu prostat ameliyatları sonrasında idrar tutmayı sağlayan, üretral sfinkter olarak tabir edilen yapının zarar görmesi sebebiyle meydana gelir.Tedavisinde sfinkteri güçlendirmesini sağlayan kas egzersizleri, medikal ajanlar ve son çare olarak da cerrahi tedaviye başvurmak gerekir. Cerrahi tedavide altında standart suni üretral sfinkter takılması ameliyat tipleridir.
 • İdrar sonunda damlama: Burada söylemek istenen şey idrar yapmayı bitirmenin ardında kişi ayağa kalktığında ya da iç çamaşırının çektiğinde damlama şeklinde idrarın devam etmesi halidir. Çoğu zaman giysileri ıslatacak kadar idrar kaçağı gözlemlenebilir ve genellikle can sıkıcı olabilir. İdrar bitiminde damlama şeklinde gelmesi her yaşta erkeklerde görülebilen çoğu zaman iyi huylu prostat büyümeyle birliktedir. Prostat büyümesinin ardından mesane çıkım tıkanıklığına sebep olduğu durumlarda, prostatın idrar yoluna doğru büyüyen kısımlarını çıkarmaya yönelik operasyonla tıkanıklığın açılmasından sonrası kaybolabilir. Eğer bunlar tedaviye yanıt vermeyen hastalara dış idrar yolunu daha efektif boşaltmaya yönelik olarak bazı teknikleri öğretmek yararlı olacaktır.
 • Prostat büyümesine bağlı şekilde mesane çıkım tıkanıklığının zamanında tedavi edilmemesinden dolayı bağlı ortaya çıkan idrar kaçırma: Özellikle 50 ve üstü yaşlarda prostat büyümesi erkeklerde oldukça fazla görülmektedir. Bazen de daha erken yaşlarda rastlanabilen bir durumdur. Tabi her prostat büyümesi mesane çıkım tıkanıklığı yapmaz. Fakat yaptığı durumlarda tedavi edilmezse mesane içinde oluşan yüksek hidrostatik basınç mesane duvarını geri döndürülmez seviyede bozabilir ve ardından mesane hem depolama hem de boşaltma görevini yapamaz vaziyet alabilir ve mesane aşırı aktivitesine bağlı şekilde sıkışma tipi ya da mesane kası zayıflığına bağlı durumda taşma tipi idrar kaçırma meydana gelebilir.

Erkeklerde idrar kaçırma tedavisi

 • 40 yaşından sonra rutin yıllık ürolojik kontrolleri yapılmalıdır.
 • Her türlü idrar yakınmasında zaman kaybetmeden bir üroloji uzmanına başvurulmalıdır.
 • Mesanenin doğru kullanılmasının sağlamak amacıyla, idrar uzun süre tutulmamalı ve yeterli sıvı alımına itina gösterilmelidir.
]]>
İdrar Yolu Enfeksiyonu Antibiyotik https://www.idrar.gen.tr/idrar-yolu-enfeksiyonu-antibiyotik.html Thu, 23 Aug 2018 20:01:52 +0000 İdrar yolu enfeksiyonu antibiyotik: Özellikle kadınlarda sık sık karşılaşılan bir rahatsızlık olan idrar yolu enfeksiyonu, çoğu zaman aşırı ağrı ve bazı sıkıntılara yol açabilmektedir.  Bazı durumlarda ken İdrar yolu enfeksiyonu antibiyotik: Özellikle kadınlarda sık sık karşılaşılan bir rahatsızlık olan idrar yolu enfeksiyonu, çoğu zaman aşırı ağrı ve bazı sıkıntılara yol açabilmektedir.  Bazı durumlarda kendiliğinden geçebileceği gibi, bazı zamanlarda da doktorun reçete ile vereceği antibiyotik tedavisi yeterli olabilmektedir. Çok sık karşılanmasa da çocuklarda da rastlanılan bir hastalıktır. Basit bir idrar tahlili ile hemen tanı konulmaktadır. Yapılan basit bir idrar testi ile, bu hastalığa neden olan başlıca faktör bakteriler olarak belirlenmiştir.

Vücut tarafından normal durumlarda hemen atılabilen bakteriler,bazı zamanlarda vücudun savunma mekanizmasını bozup enfeksiyon oluşumuna yol açabilmektedir. İdrar yolu dendiğinde böbrekler, idrar kanalları, mesane, üretra aynı anda değerlendirilmelidir. İdrarımızın bedende oluşup dışarı atılmasını sağlayan bu bölgeler, alt ve üst idrar yolları diye iki gruba ayrılmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonuna sebep veren mikropların en bilindiği insan dışkısında var olan Ecoli mikroptur.. Mikrobun etki gösterdiği alana göre enfeksiyonun adı değişim gösterebilmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonları antibiyotik tedavisi,

Burada amaç hızlı, uygun tanı ve tedavi ile akut morbidite ve uzun dönemdeki renal parankim, zedelenmesi, hipertansiyon ve böbrek yetmezliği komplikasyonlarını önlemektir. Ampisilin ve aminoglikozid kombinasyonu veya 3. kuşak sefalosporin kullanılabilir. İki ayın altındaki bebeklerde, idrar yolu enfeksiyonu geniş spektrumlu antibiyotik ile tedavi edilerek, mümkün ise hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalarda tedavide başlıca şu ilaçlar kullanılır;

İdrar yolu enfeksiyonu antibiyotik ilaçları ve parenteral tedavisi,

 • Seftriakson 50-75 mg.kg.gün olarak
 • Gentamisin 5-7,5 mg.kg.gün, 3 doz şeklinde
 • Amikasin 10-15 mg.kg.gün,3 doz şeklinde
 • Tobramisin 5-7,5 mg.kg.güm, 3 doz şeklinde.
 • Klinik bulgular düzeldikten sonra oral tedaviye geçilmesi gereklidir. Tedavi 10 güne kadar tamamlanabilir.

Oral antibiyotik tedavisi için;

 • Trimetoprim/sulfametoksazol 8 mg.kg.gün, 2 doz şeklinde
 • İkinci kuşak sefalosporinler
 • Sefuroksim 20-40 mg.kg.gün, 3 doz şeklinde
 • Sefaklor 20 mg.kg.gün, 3 doz olarak
 • Sefadroksil 30 mg.kg.gün, 1-2 doz şeklinde
 • Üçüncü kuşak sefalosporinler
 • Sefiksim 8 mg.kg.gün, 1-2 doz olarak tedavi süresi 10 gün olmalıdır.

İdrar yolu enfeksiyonu ilaçlarında, baskılayıcı Tedavi; 

 • 5 yaşın altında olan ateşle beraber idrar yolu enfeksiyonundan sonra ileri tahliller yapılana kadar.
 • 5 yaşın üstündeki çocuklarda tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarında ileri tahliller yapılana kadar tek doz, geceleri şeklinde,
 • Trimetoprim/sulfametoksazol 2 mg.kg.gün, Trimetoprim dozu ile hesaplanmalıdır..
 • Nitrofurantoin 2 mg.kg.gün
]]>
İdrarın Faydaları https://www.idrar.gen.tr/idrarin-faydalari.html Fri, 24 Aug 2018 07:30:13 +0000 İdrarın Faydaları, Tarih öncesi ve sonrası Mısır medeniyetinde insanların idrarları ile tedavi ve iyileşme olarak kullanılmaktaydı. Bu amaçla idrarın sağlıklı olduğu inancı ile tüberküloz, egzama, kalp h İdrarın Faydaları, Tarih öncesi ve sonrası Mısır medeniyetinde insanların idrarları ile tedavi ve iyileşme olarak kullanılmaktaydı. Bu amaçla idrarın sağlıklı olduğu inancı ile tüberküloz, egzama, kalp hastalıkları, bronşit ve felç hastalığına, ağız ve dişlerin de idrarla temizlendiği belirtiliyor. Bu yöntem Hindistan'da da biliniyordu. Burada idrarın mucizevi ilaç gibi faydalarından yüzyıllardır yararlanan insanların tecrübeleri ile kanıtlıyor. Çünkü idrarın yapısı oldukça sağlıklıdır. Şayet idrarın yapısına herhangi bir mikrop bulaşmadığı sürece idrarın yapısı saftır. Birçok cilt hastalığına karşı hücrelerin yapı taşlarını amino asitlerden oluştuğunu belirten araştırmacıların yaptıkları bir çalışmada sonuçlar şöyledir ki, karotenoid pigmentlerinden tüketen açık tenli kişilerin cilt yüzeyinde oluşabilecek tahrişlere ve zararlara karşı daha çok koruma sağladığı yönünde belirtmişlerdir. İdrarın cilde faydaları arasında siğil tedavisi de yer almaktadır. Ayrıca saçların ve derinin güzelleşmesi için, özellikle kuru ve hasar görmüş saçlara çok faydalıdır. Antiseptik özelliğinden dolayı yara iyileşmesinde ki iyi etkileri üzerine kanın içerisinden süzülerek vücudun ürettiği idrar, son derece steril bir tuzlu sudur. İdrarın bileşimi, vücudun tuz ve su dengesini oluşturacak şekilde yaşadığı doğal çevrenin gereksinimlerine uygun tutacak biçimde düzenlenir. Yani kan, böbrek atardamarları aracılığıyla süzülme için böbreklere gönderilir. Tuz ise, potasyum ve vücuda yararlı olmayan bütün maddeler ile burada süzüldükten sonra temizlenen kan tekrar böbreklere geçer. Böbreklerde biriken her şey idrar olarak kalır. Kalan karışım da idrar borusuna ve buradan da idrar torbasına gönderilir. İdrar vücutta terk edilene kadar burada kalır. Torba şeklinde kastan oluşmuş bir yapıdır. İdrar kesesi genişleme özelliğine sahiptir. Ayrıca idrarın güneş sarısı renginde olmasının temel sebebi ise, içerisinde barındırdığı urobilin isimli maddedir. Vücut yeterli miktarda su ile buluştuğu zaman urobilin isimli madde sayesinde suda çözünür. İnsan idrarı birçok alanda faydaları üzerine tedavi edici ve güçlendirici özelliği ile kullanılmaktadır.

İdrarın Faydaları ve Reçetesi

 • Saç dökülmesine karşı; Patates unu ile beraber kükürt tozu, dinlendirilmiş idrar ile karıştırılır.
 • Bu karışıma; Merhem gibi saç diplerine sürüldüğü zaman saç dökülmesini önlenir.
 • İdrar merhemi; Ayrıca karışım içerisine bir dana safrası da ilave edilebilir.
 • Kulak iltihabına karşı; Çocuk idrarı henüz sıcakken kulağa birkaç damla damlatılır ise, nemli ve cerahatli yerleri kurutur.
 • Boğaz iltihabına karşı; İdrarın içerisine bir tutam safran katılmış insan idrarı ile gargara yapılması çok faydalıdır.
 • Ellerin ve dizlerin titremesinde; İnsanın idrarını yapar yapmaz ellerini ve dizlerini bununla ovması ve yıkaması faydalı olur.
 • Vücutta su toplamasına karşı; Sabahları aç karnına kendi ilk idrarından içmelidir. Bunun sarılıkta da faydaları vardır.
 • Arı sokmasına karşı; Hemen acıyan yere idrarla ıslatmak birebir gelir. Bitkiler için de zengin bir azot kaynağıdır. 
   
   
]]>
İdrarda Köpük https://www.idrar.gen.tr/idrarda-kopuk.html Sat, 25 Aug 2018 04:31:37 +0000 İdrarda Köpük, idrar normalde açık renkli ve berrak görünümlüdür. İdrarın normalden değişik şekilde köpüklü olması hali, ortada anormal bir durum olduğunu gösterir. Şayet bu durum çok sık bir biçimde ortaya çıkıyors İdrarda Köpük, idrar normalde açık renkli ve berrak görünümlüdür. İdrarın normalden değişik şekilde köpüklü olması hali, ortada anormal bir durum olduğunu gösterir. Şayet bu durum çok sık bir biçimde ortaya çıkıyorsa tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Vücudun atıkları böbrekler tarafından idrar yolu ile dışarı atılmaktadır. İdrar, ürik asit, su, inorganik tuzlar, üre, amonyak ve parçalanmış kan pigmentlerinden oluşur. 

İdrarda Köpük Belirtileri 

İdrar, genellikle köpüklü olmaz. Bu durum vücutta su yetersizliğinin olduğunu gösterebilir. İdrarda köpük olması halinde idrarın rengi koyu yada bulanık şekilde olabilir. Bazen idrarda kan yada irin görülebilir. Şayet kişi iltihap kapmışsa idrar çıkarma esnasında ağrı da olabilir. Bayanlarda eğer vajinal bir iltihap hali varsa, böyle durumlarda bayanlarda vajinal akıntı idrarın bulanık ve köpüklü olmasına sebep olabilir. 

İdrarda Köpük Nedenleri 

Hızlı bir biçimde idrar yapmak idrarın köpürmesine sebep olabilir. Kimileri duruma göre idrar yapmayı erteler ve bu durumda mesanede çok fazla idrar birikmesine sebep olmaktadır. Daha sonrada hızlı bir şekilde sıkışan idrarı yapmakta köpürmeye sebep olabilir. Bazı zamanlar da vücudun ihtiyacından az miktarda su tüketmek vücudun sıvı kaybına sebep olduğundan, böbreklerin koyu renkte idrar üretmesine neden olabilir. Bu durumada köpüklü idrar üretimi denilebilir. 

İdrarda Köpük Tedavisi 

İdrarda köpük olmasının nedeni az sıvı tüketimi ve hızlı bir şekilde idrar yapılmasından dolayı kaynaklanıyorsa bu halde endişe etmenize gerek yoktur. Kişi idrarında köpük olmasının önüne geçmesi için düzenli bir şekilde mesanesini boşaltmalıdır. Köpüklü ve koyu idrarın yaşanmaması için vücudun ihtiyacı olan sıvıyı yeterli miktarda her zaman almalısınız. Bunun dışında idrarda köpük olmasının nedeninin bir diğeri de vücutta aşırı protein olmasından olabilir. İdrar tahlilleri esnasında proteinuri görülebilir. Bu gibi durumlarda da doktorunuz aşırı oranda protein içeren gıdaların azaltılmasını önerebilir. İdrar yolunda olan rahatsızlıklarda idrarda köpük olmasına sebep olabilir. Bu durumlarda da antibiyotiklerle tedavi uygulanabilir. 
]]>
İdrar Kaçağı https://www.idrar.gen.tr/idrar-kacagi.html Sat, 25 Aug 2018 13:15:00 +0000 İdrar kaçağı rahatsızlığı probleminde idrar, idrar kesesinden böbreğe geri kaçar. Buna böbrek reflüsü de denir. Çocuklarda çok sık görünür. Başlarda çok sorun olmasa da bu hastalık fark edilmediği ya da görmezden gelin İdrar kaçağı rahatsızlığı probleminde idrar, idrar kesesinden böbreğe geri kaçar. Buna böbrek reflüsü de denir. Çocuklarda çok sık görünür. Başlarda çok sorun olmasa da bu hastalık fark edilmediği ya da görmezden gelindiği durumlarda kalıcı böbrek hastalıklarına neden olabilmektedir. Genellikle bu sorun pek fark edilmez. Ancak ilerlemeye başladığında belirti vermeye başlar. Bu hastalık çoğunlukla genetiktir ve daha bebek anne karnında iken idrar, idrar kesesinden böbreğe kaçar. Sorunun anlaşılması için idrar testi yapmak çoğunlukla yeterlidir. Bunun yanı sıra kan testi de yapılabilir. Çoğunlukla kalıtsal bir hastalık olsada idrar kesesi kanalı borucukların zayıf olmasıda bu hastalığa neden olabilmektedir.

İdrar Kaçağı Belirtileri

Eğer sorun anne karnında başlamışsa yeni doğan bebekte belirtiler ateş renk solukluğu emmeme kilo almama huzursuzluk şeklinde gözlemlenir. Daha büyük çocuk veya yetişkinlerde ise mide bulantısı kusma daha ilerleyen durumlarda ateş iştahsızlık karın ağrısı idrar yaparken yanma idrar yapamama geceleri idrar kaçırma ve sık idrar yapmadır. Hızlı kilo artışlarında idrar kaçması durumunun meydana gelmesi de unutulmaması gereken bir durumdur.

İdrar Kaçağı Teşhisi Nasıl Konur

İdrar yolu enfeksiyonları idrar kaçağı olduğunun en belirgin belirtisidir. Eğer erkek çocuk bir kez kız çocuk ise ikiden fazla idrar yolu enfeksiyonu geçirmişse büyük ihtimalle idrar kaçağı vardır. İdrar kaçağının kesin teşhisi idrar yollarını gösteren ilaçlı böbrek filminin çekilmesidir.

İdrar Kaçağının Tedavisi

Öncelikle idrar kaçağının nedeni belirlenmelidir. İdrar kaçağı idrar yolu enfeksiyonundanmı ya da anatomik bir bozukluktanmı meydana geliyor araştırılmalı ve öğrenilmelidir. Eğer böbreklere idrar kaçağı idrar yolu enfeksiyonundan meydana geliyor ise mevcut enfeksiyonun tedavisi yapılması gerekir. Antibiyotik tedavisi ile enfeksiyon kurutulur. Eğer anatomik bir durumdan kaynaklanıyor ise bir iki yıl devam edilen günde bir kez antibiyotik kullanılması gereken koruyu ilaç tedavisi uygulanır. Eğer böbreklere idrar kaçağı daha ileri boyutlarda ise cerrahi müdahale yapılması gerekir. 
]]>
Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir https://www.idrar.gen.tr/hamilelikte-idrar-yolu-enfeksiyonuna-ne-iyi-gelir.html Sun, 26 Aug 2018 03:16:43 +0000 Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir, hamilelik sürecinde anne adayının kendine dikkat etmesi önemlidir. Öncelikle anne adayının hem kendi hemde bebeğinin sağlığını düşünerek davranması halinde gebelik sürecini Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir, hamilelik sürecinde anne adayının kendine dikkat etmesi önemlidir. Öncelikle anne adayının hem kendi hemde bebeğinin sağlığını düşünerek davranması halinde gebelik sürecinin daha sağlıklı geçmesi sağlanır. Bu süreçte anne adayının dengeli beslenmesi, uyku düzenine dikkat etmesi, psikolojik açıdan kendini rahatsız eden ortamlardan uzak durması, çalışma sürelerine dikkat etmesi ve fazla ayakta durması gibi önemli noktalara dikkat etmesi bu sürecinin daha sağlıklı gelişmesini destekler. Hamilelik döneminde anne adayının bazı hastalıklara karşı kendini koruması son derece önemlidir. Bu sebepten dolayı hasta olmadan önce gerekli önlemler almak gerekir. Hamilelik döneminde anne adayının beden hijyenine dikkat etmesi son derece önemlidir. Pamuklu iç çamaşırı giymesi gerekir. Tuvalet ihtiyacını giderirken kurulanma esnasında dikkat etmesi gereken püf noktalar vardır. Bunların başında kurulanma işlemi gelir. Halk arasında sıklıkla yanlış uygulama yapılırken; arkadan öne doğru kurulanma şeklinde değil, önden arkaya doğru kurulanma şeklinde tuvalet ihtiyacının sağlanması gerekir. Böylelikle enfeksiyonun vücuda girmesi kısmen engellenmiş olur. Ayrıca yediği içtiği besinlerin temizliğine dikkat etmesi son derece önemlidir. Bağışıklık sisteminin düşük olması gibi problemlerden dolayı anne adayı idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanabilir. Bu dönemlerde ilaç kullanımı bebeğe zarar vereceği için anne adayının bitkisel yollarla idrar yolu enfeksiyonunu vücuttan atması gerekir. 

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir, bitkisel tedavi önerileri

Sarımsak, idrar yolu enfeksiyonlarında en iyi tedavi yöntemleri arasında sarımsak yer alır. Her derde deva olan sarımsağın enfeksiyon giderici özelliği oldukça yüksektir. Hamilelikte sarımsak tüketilmesi kokusu nedeniyle rahatsız ediyor ise kişinin hap şeklinde bütün tüketmesi de mümkündür. Böylelikle sarımsağın içerdiği antioksidanlar sebebiyle hamilelik döneminde geçirilen idrar yolu enfeksiyonunda gerileme sağlanmış olur.

Soğan, içerdiği özellikler nedeniyle idrar yolu enfeksiyonlarında tedavi amaçlı kullanılan bitkisel arasında yer alır. Aynı zamanda soğanın kaynatılıp içilmesi önerilir ve hamilelik döneminde bebeğe zarar verebileceğinden çiğ olarak tüketilmesi gerekir. Çiğ olarak yemeklerin yanında tüketilmesinin yanında, salatalara eklenmiş şeklinde tüketilmesi oldukça faydalıdır. Ayrıca soğanın közlenmiş halinin tüketilmesi idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde son derece etkilidir. 

Maydanoz, idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde en etkili bitkiler içerisinde maydanoz da yer alır. İçerdiği vitaminler bakımından besleyici özelliği ile bilinen maydanozun idrar yolu enfeksiyonları giderilmesinde son derece etkili olduğu kanıtlanmıştır. Vücutta antioksidan etkisi yaratarak vücuda dağılmış olan zararlı bakterilerin dışarı atılmasına katkı sağlar. Gebelik döneminde çiğ olarak tüketilmesinin yanında salatalara veya üzerine limon sıkılarak tüketilmesi oldukça faydalıdır.

Su içmek, idrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde en etkili yöntemlerden biri su tüketimidir. Su tüketiminin yeterli olması halinde vücuda giren zararlı enfeksiyonların dışarı atılması kolaylaşır. Böylelikle mesanenin de temizlenmesi sağlanmış olur. Ancak sularda da zararlı enfeksiyonların bulunduğu belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı gebelik döneminde içme sularının kullanılmaması daha sağlıklı olur. Hazır su tüketmesi daha sağlıklıdır. Ayrıca sıvı tüketimi son derece önemlidir meyve suyu içmeleri tavsiye edilir. Kendi sıktıkları meyve suyunun tüketilmesi katkısız olması sebebiyle daha sağlıklıdır. Bu sebepten anne adayının doğal olan ürünler tercih etmesi son derece etkilidir.
]]>
İdrarda Glukoz https://www.idrar.gen.tr/idrarda-glukoz.html Sun, 26 Aug 2018 08:38:13 +0000 İdrarda Glukoz: Böbrekler normal bir durumda kanı süzdükten sonra içinde bulunan glukozun çok büyük bir bölümünü kan dolaşımına geri kazandırır. Ancak bazı böbrek problemleri ve şeker hastalığı idrarda glukoz gör İdrarda Glukoz: Böbrekler normal bir durumda kanı süzdükten sonra içinde bulunan glukozun çok büyük bir bölümünü kan dolaşımına geri kazandırır. Ancak bazı böbrek problemleri ve şeker hastalığı idrarda glukoz görülmesine sebep olabilir.

İdrarda Glukoz Belirtileri:

 • Aşırı susuzluk
 • Karın ağrısı
 • Yüksek kan şekeri
 • Hamile kadınlarda başka bir iz olmadan sadece idrarda glukoz görülebilir. Çoğu zaman endişeye gerek olmaz, ama ender bu durum gebelik şeker hastalığının (gestasyonel diyabet) bir belirtisi de olabilir.
 • İdrarda glukoza yol açabilen faktörlere bağlı olarak bireyde birçok değişik hastalık belirtisi olabilir.
 • Böbreklerdeki süzme yetersizliği nedeniyle kaynaklanan idrarda glukoz olayları genellikle herhangi bir belirti göstermez.

İdrarda Neden Glukoz Olur

Şeker Hastalığı: Şeker hastalığında insülin yetersizliği mevcuttur. Bundan dolayı kan şekerinde kontrolsüz olarak yükselmeler olur. Neticede böbrekler çok olan şekerin (glukoz) tümünü kan dolaşımına geri kazanım yaptıramaz ve idrarda glukoz görülür.

Şeker hastalarının ana öğünlerinden sonra görülen idrarda hafif glukoz yüksekliği normal olarak karşılanır.

Hamilelik: Hamile kadınların böbreğinde süzülen kan miktarı daha çoktur. Bu durum böbrek eşiğinin düşmesi ve idrarda glukoz görülmesine neden olur. Gizli şeker bulunmadığı sürece tedirgin olmaya gerek yoktur.

Tiroit Yüksekliği: Tiroit hormonlarının yükselmesi böbreklerde glukozun yeteri kadar süzülememesine ve idrarda glukoza sebep olabilir.

Fazla Miktarda Şekerli Gıda Tüketimi: Şeker ile karbonhidrat oranı çok yüksek bir beslenme kan şekerinin yükselmesine neden olur. Sonuçta böbrek eşiği düşmesi ile idrarda glukoz görülebilmektedir. Bu duruma gıdasal glikozüri denilir.

Duygusal Nedenler: Öfke, korku, kaygı ve heyecan gibi duygular, adrenalin hormonu salgılanmasına yol açar. Bu hormon vücudun kendini savunmaya geçmesini sağlayarak enerji için şeker yıkımını çoğaltır. Neticede kan şekerinde geçici bir yükselme ve idrarda da glukoz görülebilir. Bu duruma duygusal glukozüri denilir.

Diğer Sebepler: Aşağıda yer alan nedenlerde idrarda glukoz düzeyinin yükselmesine sebep olabilir;

 • Kafa içi basınç artışı ve beyin lezyonu
 • Siroz ve benzeri karaciğer hastalıkları
 • Böbrek iltihaplanması
 • İnterstisiyel nefrit
 • Mide alınması ameliyatı olmak
 • İrsi tirozinemi
 • Bağırsaklarda görülmekte olan glukoz galaktoz emilim problemleri
 • Sistinozis
 • Wilson hastalığı
 • Cıva Kurşun, vb. ağır metal zehirlenmesi

İdrarda Glukoz Tedavisi: 

İdrarda görülen birçok glukoz vakası için herhangi bir tedavi gerekmez. Basit Bununla ilgili olarak önlemler alıp, daha sağlıklı bir yaşam sürmek, çoğu vakayı düzeltir. Bazen de daha çok odaklanmış tedaviler  gerekebilir.

Evde Uygulanabilen Tedaviler:

 • Paket gıdalar, aparatif tatlı ve basit şekerli şeylerden uzak durun. İhtiyaçtan fazla karbonhidrat tüketmeyin.
 • Geniş zamanlarda fazla kilolardan kurtulun.
 • Kudret narı ve çemen otu tüketmenin kan şekerini kontrol altında tuttuğu bilinir.
 • Her gün sekiz bardak su için.

İlaç Tedavisi: yapılan araştırmalara göre, dapagliflozin ve canagliflozin ilaçları tip 2 şeker hastalarında kan şekerinin düşmesini sağlamaktadır. Hastaların ayrıca insülin dozu ve zamanı konusunda hassas hareket etmelilerdir.

]]>
Tam İdrar Tahlili https://www.idrar.gen.tr/tam-idrar-tahlili.html Sun, 26 Aug 2018 21:21:10 +0000 Tam idrar tahlili, izlem veya tanı için kullanılmaktadır. Yapılan idrar incelemesinden sonra da idrar yolu enfeksiyonu böbrek hastalıkları yada diyabet gibi hastaları tespit etmek veya değerlendirmek için uygulanan yaygın bir labor Tam idrar tahlili, izlem veya tanı için kullanılmaktadır. Yapılan idrar incelemesinden sonra da idrar yolu enfeksiyonu böbrek hastalıkları yada diyabet gibi hastaları tespit etmek veya değerlendirmek için uygulanan yaygın bir laboratuvar testidir. İdrar karnımızın arkasında bulunan böbrekler tarafından üretilir. Kanda bulunan ve zararlı olan maddeler böbrek tarafından da filtre edilir yada idrar yoluyla dışarı atabilmektedir. İdrarın rengi genellik ile soluk sarı renktedir. İdrar fiziksel olan görünümü mikroskopik yada kimyasal olan incelemelere göre analiz edilebilmektedir. Hastalıklardan önce protein veya glikoz maddelerde de idrarda görülür veya hastalıkların habercisi olmaktadır. Tam idrar tahlili, gebelik döneminde genellik ile idrar yolu enfeksiyonu için istenebilmektedir.

İdrar testi ne zaman yapılır, genellik ile idrar testi gebelik değerlendirilmesinde planlanmış olan ameliyat öncesi veya kişide karın ağrısı, idrar yaparken ağrı, sık sık idrara çıkma yada idrardan kan dökülmesi durumlarda da tam idrar tahlili doktorlar tarafından da istenmektedir.

İdrar testi nasıl yapılır, testten önce idrara renk verecek olağan gıdaları da tüketmeyin veya ağır olan egzersiz yapamayız. Eğer adet dönemindeyseniz lütfen bu durumu doktorunuza söyleyiniz çünkü bu durumda da doktorunuz testi erteleyebilmektedir. Rutin idrar testi klinik veya laboratuvarda yapılabilmektedir. İdrar örneğini vermeden önce ellerinizi yıkayınız veya genital olan bölgenizi temizleyin ve ardından da size verilmiş olan steril kabın iç kısmına dokunmadan bir miktar idrarınızı boşaltın ve dikkatli olacak bir şekilde idrar kabınızın kapağını kapatın ve laboratuvar görevlisine teslim etmeniz gerekmektedir.

İdrar tahlili sonucu nasıl olmalıdır,

Renk,
 • Normal: Açık sarı
 • Anormal: Bazı gıdalarda veya kullanılmış olan ilaçlar da idrar rengini etkileyebilmektedir. Az olan sıvı tüketimi idrar rengini koyulaştırabilmektedir. İdrarda pembe veya kırmızıya dönük olan renk görüldüğü zaman idrar yollarında kanama olduğu gösterebilmektedir.
Görünüm,
 • Normal: Berrak
 • Anormal: İdrarın berrak olmaması durumundaysa idrar yolu enfeksiyonunun olduğu gözlemlenmektedir. 
Bilirubin,
 • Normal: Negatif idrarda bulunmamaktadır.
 • Anormal: Sarılık gibi olan durumlarda da idrarda saptanabilmektedir.
Dansite,
 • Normal:1,005-1,030
 • Anormal:artan sg uygunsuz olan antidiüretik hormon salgılanması yada proteinüri, dehidratasyon, glikozüriye, renal arter darlığı, kalp yetmezliğine de yol açan koşullarda görülebilir.
]]>
Koyu İdrar https://www.idrar.gen.tr/koyu-idrar.html Mon, 27 Aug 2018 00:57:36 +0000 Koyu İdrarı, İdrarın koyu renkli olması idrar analizi uzun senelerdir vücuttaki bilinmeyen hastalıkları meydana getiren bir yöntem olmuştur. Vücutta sirkülasyon halinde olan ve birçok madde, mantar, protein, şeker ve bakteriler Koyu İdrarı, İdrarın koyu renkli olması idrar analizi uzun senelerdir vücuttaki bilinmeyen hastalıkları meydana getiren bir yöntem olmuştur. Vücutta sirkülasyon halinde olan ve birçok madde, mantar, protein, şeker ve bakteriler sonucunda idrara düşmektedir. İdrar vücutta biriken zararlı atıkların atılmasında oldukça büyük bir yere sahiptir. Böbreğin kandan süzmüş olduğu fazla su çözünür maddelerin idrar sayesinde dışarı atılmasıdır. Toksin le vücutta birikmesi oldukça zararlı olan birçok madde vücuttan idrar yolu ile atılmaktadır. İdrardaki renk değişimi ve koku gün içinde yemiş olduğunuz yiyeceklerin dokunması gibi basit bir olayın nedeni olabileceği gibi enfeksiyon olması veya kanser gibi oldukça tehlikeli rahatsızlıkların belirtisi de olabilir. Çok koyu renkli olan idrar vücudun çok susuz kaldığının bir göstergesidir. Ayrıca çok aşırı laksatif alındığında veya B vitamini kompleksleri içermekte olan besin takviyeleri alındığında da idrarı koyu renkli olur. Porfiri sinir sistemi yada cildi etkilemekte olan oldukça az tıbbi bir durumdur. Porfinler adı verilen vücut kimyasallarının salgılanmış olduğu genetik bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın çeşitli birçok belirtisinden birisi de koyu idrar rengidir. İ

Koyu İdrar Nedenleri

Koyu idrar, koyu sarı renkteyse hiç korkmanıza gerek yok bunun sebebi az su içmeniz yada spor gibi aktiviteler yaptığınızda vücudunuzun su kaybetmesine yol açmış olursunuz. Koyu renkli idrar rengi için yapmanız gereken tek şey vücudunuzun kaybetmiş olduğu suyu telafi edecek miktarda su içmektir. Bir diğer nedeni de almış olduğunuz vitaminler olabilir. Mesela aşırı B vitamini alıyor iseniz idrar renginiz koyu renkte olur. Bu her iki durumda da normalde almış olduğunuz sudan çok daha fazla su almanız gerekir.  

]]> İdrar Yolu Yanmasına Ne İyi Gelir https://www.idrar.gen.tr/idrar-yolu-yanmasina-ne-iyi-gelir.html Mon, 27 Aug 2018 07:59:20 +0000 İdrar Yolu Yanmasına Ne İyi Gelir, İdrar yolu yanmalarının en büyük nedenlerinden biri sistit yani idrar yolu enfeksiyonudur. İdrar yolu enfeksiyonu ise en çok kadınlarda görülür. Bunun nedeni ise, mesanenin altında bulunan ve İdrar Yolu Yanmasına Ne İyi Gelir, İdrar yolu yanmalarının en büyük nedenlerinden biri sistit yani idrar yolu enfeksiyonudur. İdrar yolu enfeksiyonu ise en çok kadınlarda görülür. Bunun nedeni ise, mesanenin altında bulunan ve idrarın dışarıya atılmasını sağlayan üretra denilen bir bölüm olduğunu ve bu bölümün kız çocuklarında, erkek çocuklarına göre daha kısa olduğu için mikrobun mesaneye daha çabuk ulaştığı ve burada idrar yolu enfeksiyonuna neden olduğu ve bu nedenle kadınlarda yanma, acıma, gündüz idrar kaçırma, tuvalete yetişememe, ve sık sık idrara gitme isteği gözlemlenmiştir. Ancak bunlar idrar yolu enfeksiyonu olarak karşımıza çıkmasına rağmen bu şikayetlerin yanı sıra bir de ateş görülmesi böbrek rahatsızlığı tehlikesinin olduğunun en büyük belirtisidir. Bu nedenle özellikle ateşli rahatsızlıklarda dikkat edilmesi ve uzman bir doktora başvurulması gerekir. 

İdrar Yolu Yanmasına Ne İyi Gelir

İdrar yolu yanmasının en büyük nedeni idrar yolu enfeksiyonudur. Bu nedenle idrar yollarını temizlemek gerekir. İdrar yollarını temizlemek için de bol bol su tüketmek gerekir. Ayrıca hijyene çok önem verilmeli ve tuvalete giderken alt temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. Ayrıca alt temizlik yapılırken kesinlikle ıslak mendil kullanılmaması gerekir. Çünkü ıslak mendil florayı bozar. İdrar yolu yanmasına en iyi gelen yöntem beslenme alışkanlığıdır. Bir süre sebze ağırlıklı ve haşlama tarzı besin ögeleri tüketmeniz gerekir. İdrar yolu yanması için en çok dikkat edilmesi gereken şey, kendini sıcak tutmaktır. Kalın giyerek sıcak ortamda bulunmak idrar yolu yanmasını kısa sürede iyileştirir. Yoğurt tüketmek, vücuttaki bakterileri temizler ve içeriğinde ki laktobasiller sayesinde floraya olumlu destekte bulunur. Ayrıca yaban mersini, turna yemişi ve böğürtlen gibi kuru yemişlerin çay olarak hazırlanıp tüketilmesi idrar yolu enfeksiyonunu temizleyerek idrar yanmalarını engeller. 

İdrar Yolu Yanmasına Limon Suyu

İdrar yolu enfeksiyonları idrar yollarında yanmaya sebep olur. Bu nedenle öncelikle idrar yolu enfeksiyonuna bir çözüm bulmak gerekir. Limon suyu tekrarlayan idrar yolu yanmalarına karşı bakterileri ve mikropları öldürerek vücut direncini sağlar. Böylelikle vücut enfeksiyonlardan kurtulmuş olur. İdrar yolu yanmalarına iyi gelen bitkilerin ortak özelliği hepsininde doğal bir idrar sökücü olmasıdır. Bir çok kişi idrar yolu enfeksiyonlarının sebep olduğu idrar yanmasına limon suyunun iyi geldiğinin farkında bile değildir. Oysa ki idrar yolları yanmasına karşı en iyi koruyucu limon suyudur. İdrar yolu enfeksiyonlarında uzun süreli olarak antibiyotik kullanmak antibiyotiğin etkisini giderek azaltır. Bu nedenle özellikle uzun süreli kullanılması gereken antibiyotik tedavileri yerine limon suyu daha faydalı olacaktır. 

İdrar Yolu Yanmasına Ne İyi Gelir, İdrar yolu yanmasına en iyi gelen bitkilerden biri de maydanoz sapıdır. Yeni topladığınız taze maydanoz saplarını iyice yıkadıktan sonra saplarını yapraklarından ayırın ve saplarını doğramadan bir cezvenin içine koyarak üzerine soğuk su ekleyin. Daha sonra kaynamaya başlayınca altını kısın. Yaklaşık olarak bir beş yada on dakika kadar kaynadıktan sonra altını kapatın ve cezvenin üstüne bir çay tabağı ile kapatarak demlemeye bırakın. Yaklaşık olarak bir beş dakika kadar demlendikten sonra sıcak veya ılık olarak tüketin. Maydanoz da doğal bir antibiyotik olup, idrar söktürücü olduğu için idrar yollarını mikroplardan temizleyerek idrar yanmasını engeller.   
]]>